Beeldverhaal 4 Les 2 VORM EN KLEUR

1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
TekenenMediawijsheidBasisschoolGroep 3-5

In deze les zitten 18 slides, met tekstslides en 5 videos.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

Beweging ontdekken in film. In deze les gaan de leerlingen een flip-boekje maken. Dit is een eenvoudige vorm van getekende animatie op losse papiertjes. Ze maken kennis met de basisvormen en basiskleuren waarmee ze een verhaal maken.

Instructies

Van kijken naar maken
Na de uitleg hoe een film(strip) werkt kijken de leerlingen naar verschillende filmpjes waarin vorm en kleur een rol spelen. Hierna gaan ze een flipboekje maken, wat eigenlijk een heel simpele vorm is om met vorm en kleur een klein filmpje te maken. 

Leerdoelen van deze les
- Leerlingen leren over (basis-)vormen en -kleuren.
- Leerlingen leren hoe je een spannend beeldverhaal maakt door alleen vormen te gebruiken.
-Leerlingen leren gevoelens bij een film te ervaren en verwoorden (taal).
- Leren vertellen over vormen en bewegingen (taal).

Aanvullende leerdoelen filmeducatie
- Leerlingen maken kennis met verschillende soorten film en filmtechnieken.

Introductie en instructie van de les: 10 min.
Tekenen in flip-boekje: 25 min.
Flipboekje in elkaar zetten: 10 min.
Flipboekje laten zien: 15 min.

Benodigdheden:
- Stevige memoblaadjes of op maat gesneden papier 8 x 10 cm
- Kleurpotloden in basiskleuren
- Knijpers


Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Vorm en kleur: flipboekje maken

In deze les gaan we een flipboekje maken, dat is eigenlijk een klein filmpje in de  vorm van een zelfgemaakt boekje.
 

Slide 2 - Video

Trailer Beeldverhaal
Let op; zet het geluid aan in het Vimeo-venster!

Slide 3 - Tekstslide

Filmstrip
Vorige week hebben we een ritme getekend. Doordat we dit ritme achter elkaar op de foto opnamen kregen we een filmpje.
Vraag: Weten jullie wat dit is?
Dit is een filmstrip van een film zoals deze in de bioscoop of vroeger op een projector werd afgespeeld.

Slide 4 - Tekstslide

Filmstrip met plaatjes
Hier zie je een stuk film met de plaatjes. Je ziet hier net als bij het maken van de stop-motion dat de foto’s maar een klein stukje van elkaar verschillen. Als je de film in de projector afspeelt zie je 25 beeldjes per seconde voorbij komen. De zwarte streepjes tussen de filmbeelden ziet je oog dan niet meer. Toch zijn ze nodig, anders maken je ogen een grote brij van de beelden. Dit zal je ook zien als we het flipboekje gaan maken.
Herken je de beelden? Ze komen uit het filmpje van de vorige les.

Slide 5 - Video

Filmpje
YouTube 0:20-2:08
Lichtspiel Opus I (1921) - Walther Ruttmann
(https://www.youtube.com/watch?v=aHZdDmYFZN0)

We gaan nu weer kijken naar een fragment van een filmpje waarbij de maker alleen met vormen een beeldverhaal vertelt. Let goed op want straks heb ik er vragen over.

Wat vond je van het filmpje?

Slide 6 - Tekstslide

Kijkvragen

(Klik op het vraagteken) Wat vond je van het filmpje?

Andere kijkvragen:
Welke kleuren werden gebruikt in dit filmpje?
En welke vormen kon je herkennen?

Eventueel kun je het filmpje nog een keer terugkijken.

Op de volgende slide worden de kleuren één voor één benoemd.

Slide 7 - Tekstslide

Basiskleuren en -vormen
In de vormen zien we de basiskleuren of primaire kleuren. Als je deze samen gebruikt krijg je heel veel contrast in je beeld. Weten jullie wat contrast is? Contrast is als je goed kan zien waar de ene vorm ophoudt en de andere begint. Contrast zorgt ervoor dat het een spannend beeld is om naar te kijken.

Welke beweging zag je hier?

Slide 8 - Tekstslide

Blauwe vormen
Kijkvraag: Welke beweging zag je hier?

En wat gebeurdt er hier?

Slide 9 - Tekstslide

Rode vormen
Kijkvraag: En wat gebeurt er hier?

Kijk door je oogharen

Slide 10 - Tekstslide

Kijkopdracht Appel & Peer
We gaan een kijkopdracht doen. (Klik op oog) Probeer maar eens door je oogharen te kijken. Dat is een trucje om je extra goed te kunnen concentreren op het plaatje. Welke plaatje trekt de meeste aandacht?

Waarom denk je dat dit plaatje de meeste aandacht trekt? Antwoord: Er is gebruik gemaakt van de primaire kleuren.

Slide 11 - Tekstslide

Blauwe ei-vorm
Nog even terug naar de basiskleuren. Weet je nog welke kleuren dit zijn?

Blauw
Geel
Rood

Slide 12 - Tekstslide

Blauwe ei-vorm met basiskleuren
Dit zijn ze!

Slide 13 - Video

Fragment: Oskar Fischinger. Trailer An American March, 0:06-0:22
We gaan nog even een stukje film kijken voor we aan de maakopdracht beginnen. Let naast de basiskleuren en vormen die in dit filmpje gebruikt worden ook maar eens op de bewegingen.

MAAKOPDRACHT

Slide 14 - Tekstslide

Maakopdracht
- Welke vorm ga je kiezen?
- Welke beweging gaat het maken?
- Gebeurt er misschien iets geks of grappigs halverwege?
- Beweegt je vorm snel of langzaam?
- Maak je grote of kleine tussenruimtes?

Geef de kinderen eerst 1 potlood om mee te beginnen. Daarmee maken ze een vorm in een kleur. Daarna gaan ze uitbreiden naar verschillende kleuren en vormen door elkaar heen.

Optionele tips: Gebruik een oneven aantal vormen die bewegen, je krijgt dan een spannender resultaat dan met een even aantal.

Leerlingen vragen misschien of ze ook poppetjes of voorwerpen mogen tekenen. Leg uit dat ze alleen basisvormen mogen gebruiken, zodat ze zich helemaal op de beweging kunnen focussen. Poppetjes e.d. maken het snel weer verhalend en dat is niet de bedoeling.

We gaan nu kijken naar een filmpje hoe het moet.

Slide 15 - Video

Instructiefilmpje flipboekje
In dit filmpje wordt uitgelegd hoe je een flipboekje maakt met vormen in primaire kleuren

Slide 16 - Tekstslide

Aan de slag! Veel succes! Op de volgende slide zie je heel veel voorbeelden van gekleurde vormen
Volgende keer in Beeldverhaal Deel 4:
Les 3 Pixalation

Slide 17 - Tekstslide

Volgende keer gaan we aan de slag met Pixilation, jezelf filmen!

Slide 18 - Video

Extra: Nu gaan we kijken naar een prachtig filmpje waarin je kunt zien wat je allemaal kunt doen met gekleurde driehoeken. Veel plezier!