BEELDVERHAAL 5 les 2 FILMPLAN

1 / 21
volgende
Slide 1: Tekstslide
TekenenKunst+3BasisschoolGroep 4-6

In deze les zitten 21 slides, met tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

Beeldverhaal is gemaakt voor leerlingen van groep 3 t/m 8 van het primair onderwijs. De lessen volgen de leerlijn (media)kunst en filmeducatie en zijn kerndoeldekkend voor taal. Beeldverhaal laat kinderen spelenderwijs kennismaken met de kracht en verschijning van beeld en taal in (animatie)film. Door zelf film te maken leren kinderen hoe ze hun eigen werkelijkheid op een creatieve manier kunnen verwoorden en verbeelden. Beeldverhaal bestaat uit 6 opeenvolgende delen van 5 lessen voor groep 3 t/m 8. Dit Deel 5 is geschikt voor leerlingen van groep 4 t/m 6. Beeldverhaal is ontwikkeld door de Animatiebus ism IDFA. Les 2: Filmplan schrijven In les 2 t/m 5 wordt naar een film toegewerkt. De leerlingen maken een verhaal over een reis die ze zelf hebben gemaakt. Wat zie je onderweg, wie kom je tegen? Ze kijken naar de opbouw van een filmverhaal en uit welke onderdelen dit bestaat. Het verhaal is de basis voor hun film, het filmplan. Van het verhaal maken ze een korte versie in de vorm van een Elfje dat ze in les 5 inspreken bij hun film.

Instructies

Leerdoelen:
  • Past narratieve elementen toe in eigen filmverhaal
  • Beeldend woordgebruik toepassen in het filmverhaal, een elfje
  • Leren een reisverhaal in te korten tot een ELFJE, waarin alleen de belangrijkste aspecten voorkomen
Aanvullende leerdoelen filmeducatie
  • Maakt kennis met verschillende soorten film en filmtechnieken.
  •  Ervaart en verwoordt gevoelens bij een film
  • Vertelt over personages en gebeurtenissen

Lesvolgorde: van kijken naar maken
- eerst wordt de vorige les kort besproken
- dan wordt een filmpje bekeken
- dan wordt het filmverhaal onderzocht aan de hand van een elfje
- leerlingen gaan zelfstandig een reisverhaal maken
- leerlingen maken aan de hand van een elfje een eigen filmverhaal

Benodigdheden:
• Pen
• Papier
• werkblad ELFJE

Werkbladen

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 2 - Video

Trailer Beeldverhaal. 
Let op: zet het geluid aan rechtsonder het fragment 

Introductie: Haal kort even terug wat jullie in de vorige les hebben gedaan. In deze les gaan we een filmverhaal maken. Veel verhalen gaan over een reis, ook jullie filmverhaal. Jullie gaan zo’n reisverhaal maken door je verbeelding te gebruiken.
Vraag: Wat betekent verbeelding ?
Sluit je ogen en luister naar dit mini-verhaaltje: ‘Vanochtend zag ik iemand op een paard met een felgekleurd zadel een appel te eten. ‘
Vragen:
Welke kleur had het paard?
Welke kleur was het zadel?
At het paard een rode of een groene appel?
Zie je! Jullie verbeelden je allemaal iets anders bij het horen van dit verhaaltje. Terwijl het verhaaltje voor iedereen hetzelfde is. Grappig toch?


Wat heb je nodig voor een (animatie)film?
Figuren en voorwerpen
Omgeving (achtergrond)
Het verhaal

Slide 3 - Tekstslide

Wat heb je nodig voor een (animatie)film?
In de volgende lessen gaan we werken aan een eigen film. Om een film te maken heb je verschillende onderdelen nodig. Dit vat je samen in je filmplan. Dat ken je misschien nog uit Beeldverhaal deel 4.

(Klik op de sterretjes)
- Het verhaal
- Omgeving / achtergrond
- Hoofdpersonen en onderdelen
- Vertelstem

We beginnen nu met het verhaal. In de volgende lessen maken we de figuren en de achtergrond.

Filmplan maken

Omgeving schilderen
 
Onderdelen maken

Filmen
Korte film
1
2
3
4

Slide 4 - Tekstslide

Even op een rijtje: 
Wat gaan we doen?
- Filmplan / -verhaal maken (gaan we in deze les doen)
- Omgeving maken (gaan we in de volgende les doen)
- Losse onderdelen maken (in les 4)
- Filmen en vertelstem inspreken (in les 5)

Een film gaat vaak over een reis

Slide 5 - Tekstslide

Hoe maak je een filmverhaal?
We gaan vandaag dus bezig met het verhaal van de film. We gaan kijken hoe een filmverhaal in elkaar zit. We leren wat verbeelden is, hoe je een filmverhaal opbouwt met hulp van een trucje, hoe je zelf een verhaaltje schrijft, hoe je met het trucje je eigen filmverhaal maakt.

Een verhaal als een reis
Een verhaal vaak gaat over iemand die een reis aflegt. Dat kan een lange of een korte reis zijn, van de ene naar de andere plek of van de ene naar de andere situatie.
Vraag:
Wie kent er een voorbeeld van een boek of een film over een reis?
Instructie docent: Herhaal de antwoorden en vat ze kort samen voor de rest. Bijvoorbeeld: ‘Het verhaal gaat dus over…. die een reis maakt naar….. en onderweg gebeurt er ……..
Zo focussen de leerlingen op een klein verhaaltje over de reis.

Nu gaan we kijken naar de korte animatie van een meisje die van school naar huis loopt. Ze komt in allerlei avonturen terecht. Kijk maar mee.


Slide 6 - Video

Bekijk de film
Het verhaal speelt zich ook af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen?

Een reisverhaal 

Slide 7 - Tekstslide

Een reisverhaal 

Filmbeleving
Vraag de leerlingen naar hoe ze dit filmpje hebben beleefd/

Dat was een voorbeeld van een reisverhaaltje met het meisje als hoofdpersoon.
Vragen:
Wat vonden jullie ervan en waarom?
Wat gebeurde er? 
Wat is er bijzonder aan dit reisverhaal?
(De reis is gedeeltelijk ‘echt’ en gedeeltelijk fantasie).
Wat vraag je je na het zien van dit filmpje nog af? 

   Begin

   Midden

   Eind
Het meisje loopt vanaf de bus richting huis. 
Het meisje komt allerlei dingen tegen en ontmoet een ander kindje.
Ze komen samen bij haar huis en het jongetje wordt weer opgehaald. 
Verhaal

Slide 8 - Tekstslide

Verhaalstructuur
We gaan het nu hebben over hoe het verhaal in elkaar zit.
Vragen
Elk verhaal heeft drie delen. Welke zijn dat denk je?
Antwoord: begin, midden en eind.
Wat gebeurt er in het begin? (Klik op vraagteken -> )Antwoord: Het meisje loopt vanaf de bus richting huis. 
Wat gebeurt er in het midden? (Klik op vraagteken ->) Antwoord: Het meisje komt een ander kindje tegen.
Wat gebeurt er aan het eind? (Klik op vraagteken ->) Antwoord: Ze komen samen bij haar huis en het jongetje wordt weer opgehaald. 

Hier zien jullie hoe het verhaal van de reis van het meisje is opgebouwd. Wij gaan dat ook doen. En dan op een bijzondere manier, namelijk in de vorm van een Elfje. Dat is een soort gedicht – verhaal en bestaat uit 11 woorden: eerst 1, dan 2, dan 3, dan 4, en dan weer 1

Het verhaal speelt zich af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen?
In een animatiefilm wordt vaak overdreven. Welke dingen werden overdreven?

Slide 9 - Tekstslide

Kijkvraag (klik op het rondje met het vraagteken): Het verhaal speelt zich ook af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen?
Antwoord: Een hond, een zoemende struik, een slak, een jongetje dat huilt.
Kijkvraag (klik op het rondje met het vraagteken): In een animatiefilm wordt vaak overdreven. Welke dingen werden overdreven?
Antwoord: De hond wordt steeds groter, het jongetje dat huilt heeft een hele grote plas van tranen (zie volgende slides).

Slide 10 - Video

Fragment
0:23-0:33
Overdrijving. Het hoofdpersonage is bang voor de hond. De hond wordt in de animatiefilm nog enger gemaakt doordat hij groeit. 

Slide 11 - Video

Fragment
(0:38-0:48)
Het jongetje huilt, zijn tranen zijn een hele grote plas geworden. 
Door te overdrijven kun je dingen enger, spannender, maar ook een stuk grappiger maken. 

MAAKOPDRACHT

Slide 12 - Tekstslide

Maakopdracht Elfje
De basis voor jouw film is een klein reisverhaal.  Zo klein dat het jouw reis van huis naar school kan zijn, of van je bed naar de wastafel. Net als veel schrijvers en filmmakers gebruik jij je eigen belevenissen want de mooiste verhalen komen uit  je eigen leven.  

Voordat jij je eigen Elfje gaat maken kijken we naar een korte film om inspiratie op te doen. Het verhaal speelt zich ook af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen? 

Elfje
Begin
Midden
Eind

Slide 13 - Tekstslide

We gaan nu het eigen filmplan maken met behulp van een elfje.
Kijk zo ziet een elfje er uit!
Een elfje heeft elf woorden. De opbouw van een elfje helpt om een verhaal samen te vatten en er een soort gedichtje van te maken.

Hulpvragen
Wat?
Waarmee?
Wat gebeurd er?
Wat zie je?
Met wie reis je?

 Elfje

Slide 14 - Tekstslide

Hulpvragen
De hulpvragen zijn bedoeld om de verbeelding van de leerlingen te prikkelen.
door een elfje te maken met hulpvragen verzamelen we alle onderdelen voor het filmplan. Een elfje maken is eigenlijk best makkelijk. Je hoeft alleen maar antwoord te geven op de volgende vragen en een beetje creativiteit toe te voegen. Probeer maar eens. Gebruik je eigen fantasie en verbeelding!

Wat (voor reis)?
Waarmee?
Wat gebeurt er?
Wat zie je?
Waar naar toe?

 Elfje
THUISREIS
KLEINE STAPJES
EEN NIEUWE ONTMOETING
KLEINE DINGEN WORDEN GROOT
SAMEN

Slide 15 - Tekstslide

Elfje van de film
Er is een trucje om een filmverhaal kort samen te vatten. Daar gebruiken we een soort gedicht voor: het elfje. Daarmee vertel je het verhaal heel kort, in maar elf woorden! Hier zie je het Elfje van de film over het meisje. Lezen jullie hardop mee?

Thuisreis (1 woord)
Kleine stapjes (2 woorden)
Een nieuwe ontmoeting ( 3 woorden)
Kleine dingen worden groot (4 woorden)
Samen (1 woord)

 Elfje
Wat?
Waarmee?
Wat gebeurd er?
Wat zie je?
Met wie?
THUISREIS
KLEINE STAPJES
EEN NIEUWE ONTMOETING
KLEINE DINGEN WORDEN GROOT
SAMEN

Slide 16 - Tekstslide

En dan kan het er zo uit komen te zien:
Wat (voor reis)? Thuisreis
Waarmee? Kleine stapjes
Wat gebeurt er? Een nieuwe ontmoeting
Wat zie je? Kleine dingen worden groot
Waar naar toe? Samen
Zo zie je: de antwoorden op deze vragen worden eigenlijk vanzelf een kort filmverhaaltje. En zo is het Elfje het begin van je filmplan.

Wat kom jij allemaal tegen op weg van huis naar school of andersom?

 Elfje

Waarnaar toe?
Snel of langzaam?
Wat gebeurt er?
Wat zie je onderweg?
Hoe voel je je?
..........
..........   ............
..........   ...........   ............
...........  ........... ........... ..........
...........

Slide 17 - Tekstslide

Een nieuw Elfje
Klassikaal (Maximaal 4 min.)

Weet je nog? Een elfje maken is eigenlijk best makkelijk. Je hoeft alleen maar antwoord te geven op de vragen en je eigen creativiteit te gebruiken.

Let op: De hulpvragen zijn hier anders om op nieuwe woorden te komen.
Maak klassikaal een nieuw elfje en schrijf dit op het bord. Laat de kinderen met verschillende woorden komen en de mooiste, met de meeste verbeeldingskracht, kiezen.

Waar naar toe? …….. (naar school, naar huis, familie)
Langzaam of snel? …….. …….. ( vergelijkingen)
Wat gebeurt er? …….. …….. …….. (overdrijven)
Wat zie je onderweg? ……. ……. ……. ……. (kikkerperspectief, vogelperspectief)
Hoe voel je je? ……(blij, boos, verdrietig)

Elfje
Aan de slag!

Slide 18 - Tekstslide

Nu aan de slag met jullie eigen elfje!

Instructie voor docent
Deze extra vragen kun je aan leerlingen stellen om ze op weg te helpen
- Welk voertuig vind je leuk?
- Welke reis kan je je nog herinneren?
- Wat zie je als je om je heen kijkt in het voertuig? Binnen en buiten?
- Wat kan er allemaal gebeuren tijdens een reis?


Elfje uitgebeeld op blad met vakjes en begin, midden, eind.
Nu zelf aan de slag. Pak je werkblad erbij om het ELFJE te maken.
Gebruik je eigen reisje als uitgangspunt. Voeg een vleugje fantasie toe. Overdrijf een gebeurtenis.
Samenwerken:
Er kan worden samengewerkt aan de elfjes, met max 3 kinderen. Er kan ook gekozen worden eerst een individueel elfje te schrijven en te kiezen welk elfje als filmverhaal wordt gebruikt.




Vergeet niet dat je ook mag overdrijven! Wat maakt jouw reis spannend, leuk of grappig?

Slide 19 - Tekstslide

Ideeën schetsen
Wanneer je elfje af is, ga je aan de slag met je filmverhaal. Een filmverhaal heeft een begin, midden en einde. Bedenk hoe jou begin midden en einde er uit ziet. Gebruik hierbij je elfje als leidraad. 

Terugkijken
Wat heb ik deze les geleerd?

Slide 20 - Tekstslide

Reflectie
Bespreek klassikaal enkele elfjes.
Gelukt allemaal? Wat heb je geleerd? Vonden jullie het leuk? Moeilijk? Makkelijk? Waarom?
Heb je al een idee hoe je filmpje er uit gaat zien?
Wat gaan we in de volgende les doen? Volgende slide.

Volgende keer in Beeldverhaal Deel 5:
Les 3 Omgeving

Slide 21 - Tekstslide

Volgende keer in Beeldverhaal deel 5: Les 3 Omgeving
Volgende keer gaan we aan de slag met de omgeving waarin jouw reisverhaal zich afspeelt. Voor de snelle leerling: Maak alvast een tekening bij je Elfje