Beeldverhaal 4 Les 5 FILMEN

1 / 11
volgende
Slide 1: Tekstslide
TaalfilmBasisschoolGroep 4,5

In deze les zitten 11 slides, met tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

In deze laatste les komt tekst en beeld samen in een film. De leerlingen gaan, met hulp van een bovenbouwleerling, de tekeningen die ze in de vorige lessen hebben gemaakt laten bewegen en combineren met hun eigen vertelstem.

Instructies

Van kijken / luisteren naar maken 
De leerlingen luisteren eerst naar voorbeelden van een vertelstem. Zo krijgen ze ideeën over de toon, het ritme etc. Daarna gaan ze dit zelf toepassen bij het inspreken van hun eigen filmverhaal (zie voorbeeldvideo aan het einde van les 4).

Leerdoelen van deze les:
- Verschillende elementen van film samenbrengen.
- Leren wat de rol / het belang is van het (vertelde) verhaal in de film.
- Leren wat de rol / het belang is van gesproken taal in de film.
- Leerlingen werken op verschillende manieren met taal; spreken, luisteren, schrijven
- Leren een spreektaak voor te bereiden en af te stemmen op het publiek voor wie ze spreken

De leerlingen gaan filmen en inspreken tegelijkertijd. Het is fijn is om dit in een stille ruimte te doen, zodat er geen storende achtergrond geluiden zijn. Gebruik voor deze les eventueel de hulp van een bovenbouwleerling voor het filmen.

Introductie en instructie van de les: 20 min.
Inspreken: 20 min.
Monteren: 20 min.
of op een ander moment.

Benodigdheden:
Werkblad filmverhaal
Tekeningen
Tablet met ingebouwde camera en microfoon
 Hulp van bovenbouw leerling(en)

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Het filmen en de vertelstem

In deze les gaan we filmen en jullie filmverhaal zelf inspreken

Slide 2 - Video

Trailer Beeldverhaal
Let op: zet het geluid aan in Vimeo

De vertelstem

Slide 3 - Tekstslide

Filmen / De vertelstem
We hebben nu (bijna) alle onderdelen voor jullie film af en komen bij een belangrijk moment, namelijk deze onderdelen combineren tot een film. We gaan de beelden laten bewegen en het geluid toevoegen. Jullie worden de verteller van je eigen film, dus het geluid is jouw stem. In filmtaal noemen we dat voice-over. We gaan nu naar een kort fragment kijken. De verteller komt je vast bekend voor. Let maar eens goed op hoe hij de tekst uitspreekt.

0

Slide 4 - Video

Filmfragment Wolkenmeneer met stem meneer Aart
(YouTube Sesamstraat animaties, 0:00-0:46)

Bekijk het hele filmpje en vraag na afloop: Wat vonden jullie van de vertelstem? Kun je de stem misschien eens nadoen?

We gaan nu nog een fragment bekijken. Let nu goed op het tempo van de vertelstem, dus hoe snel of langzaam de verteller het verhaaltje vertelt.

0

Slide 5 - Video

Filmfragment Wolkenmeneer met stem meneer Aart
(YouTube Sesamstraat animaties, 0:30-0:46)

Bekijk het hele filmpje en vraag na afloop: Wat is jullie opgevallen aan hoe snel of langzaam de verteller vertelt? Kun je het nu eens nadoen? De verteller laat een pauze van ongeveer één keer in/uitademen tussen de regels. Jullie gaan de tekst van het filmverhaal ook op deze manier inspreken. Rustig en met steeds een pauze tussen de regels.

Slide 6 - Tekstslide

Stap 1: Oefen hardop

NB: Als er in groepjes gewerkt wordt kun je alle leerlingen van het groepje laten oefenen met het hardop uitspreken van het verhaal. Het groepje kiest dan wie de verteller / vertelstem wordt wordt.

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 8 - Video

Stap 2: Uitleganimatie over filmen en inspreken

Dit is een uitlegfilmpje over het opnemen van het filmverhaal met de verschillende  achtergronden. 
Camera
Inspreken en bewegen

Slide 9 - Tekstslide

Opnemen met de IPad

Werk in tweetallen en met een expert uit de bovenbouw voor het opnemen van de film.
Als er ook stokpoppetjes gemaakt zijn van de verschillende onderdelen in het verhaal dan kun je deze rustig bewegen tijdens het filmen 
Plak de achtergrond vast op de animatietafel of ondergrond zodat deze niet beweegt als je er met de stokpoppetjes over beweegt. Eén leerling bedient de camera op de IPad zodat de maker zich volledig op de film en het vertellen kan richten. Leg het filmverhaal in het zicht om het te kunnen voorlezen maar niet beeld. Let op dat het papier niet ritselt tijdens het voorlezen. Als de opname is gestart begin dan niet gelijk met vertellen maar wacht twee tellen. Luister het verhaaltje terug. Als je niet tevreden bent neem het dan nog een keer op.

Films klaar?

Slide 10 - Tekstslide

Film klaar?

Dan kunnen de verschillende filmpjes in de klas worden getoond. Plan hiervoor een apart lesuur in.
Doen jullie weer mee met DEEL 5?

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies