Altaar van Verhalen Les 5

Altaar van Verhalen
Groep 3 - Les 5
1 / 10
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstBurgerschapsonderwijs+4BasisschoolGroep 3

In deze les zitten 10 slides, met tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

Is er in een steeds meer individueel ingerichte wereld behoefte aan rituelen als manier om te helen, te delen of te verstillen? In deze opdracht is het de bedoeling om kinderen na te laten denken over manieren om het ritueel een plek te geven in hun dagelijkse leven, waarbij de nadruk ligt op het benaderen van zichzelf als kruispunt waar een veelvoud van verhalen samen komen. De stadsdichter, Dean Bowen, heeft, gerelateerd aan de G/D THYSELF, de installatie van The Ummah Chroma in Het Nieuwe Instituut, een gedicht geschreven dat bedoeld is als startpunt voor een groepsgesprek met de leerlingen van groep 3, 4 en 5. In het gesprek wordt onderzocht op welke manier geschiedenis, gemeenschap en verbeelding samenkomen in hoe de leerlingen over zichzelf denken. Hierbij kan gedacht worden aan hoe familiegeschiedenissen, favoriete verhalen (boeken, films, enz.), lievelingseten, hobby’s, vakanties enzovoorts meegedragen worden. Waarom deze dingen belangrijk zijn en hoe ze een rol spelen in het dagelijkse leven van de leerlingen. Het gesprek is erop gericht om de leerlingen zicht te geven op hoe ze verhalen, spullen en ideeën verzamelen, die hen maken tot wie ze zijn. Dit gebruiken we vervolgens als basis voor het bouwen van een altaar of plek waar we onze verhalen samenbrengen. Vragen die daarbij centraal staan zijn: Wie ben je? Welke verhalen draag je bij je? Wat zijn bijzondere herinneringen, geuren of smaken die iets over jou zeggen? Welke handelingen doe je meerdere keren per dag of Wat zijn rituelen die je dagelijks doet? Heb je thuis ( of ergens anders) een favoriete plek waar je graag bent en waar je je rust vindt of even kunt opladen?

Instructies

Werkbladen

Onderdelen in deze les

Altaar van Verhalen
Groep 3 - Les 5

Slide 1 - Tekstslide

Les 5 - Bewegende verhalen - 60 min.

Locatie: Speellokaal

Benodigdheden: 
- Kaarten met kunstwerken (oud en modern) (10 verschillende kaarten, 3 van elk, dus  30 in totaal)
- Muzieknummer (opties staan hieronder)
- Speakers met snoer naar telefoon of bluetooth
- Mobiele telefoon met internet

Lesdoelen
- De leerling herkent dat een verhaal ook zonder woorden verteld kan worden.
- De leerling creert een eigen beweging bij een kunstwerk.
- De leerling werkt samen met klasgenoten om een choreografie te maken met alle individuele bewegingen.
- De leerling kan benoemen wat een choreografie is. 
- De leerling hanteert een nieuwsgierige, kritische en creatieve houding. 

Opties muzieknummers:

https://www.youtube.com/watch?v=6yJuiO7aO4I 
Bekijk mij!
Legenda
Ik ben een vraag!
Ik geef het antwoord!
Kijk
Vraag
Antwoord
Ik ben een opdracht!
Opdracht
Schrijf op
Schrijf voor jezelf op!

Slide 2 - Tekstslide

Hier staat een overzicht van de betekenis van alle iconen in LessonUp. Zodra je op een icoon klikt, verschijnt er een tekst.  
Altaar van Verhalen
Hoe kun je een verhaal vertellen zonder woorden? 

Slide 3 - Tekstslide

Inleiding - 2 minuten
Vertel hoe de les eruit ziet en kies één van de lesdoelen om met de leerlingen te bespreken. 

Vertel de leerlingen: Naast boeken, spoken word, films en theater kun je ook je verhaal vertellen zonder woorden. 

Vraag hen hoe ze denken dat er een verhaal verteld kan worden zonder woorden. 

Antwoord: Dit kan door beelden, zoals schilderijen of foto’s. Door geluid, zoals een liedje, hoorspel of soundscape. Door geuren, smaken of door beweging, zoals pantomime of dans. 

Deze les gaan we een verhaal maken met ons lichaam. We gebruiken hierbij beweging en we starten met het kiezen van een kaart waar een kunstwerk op staat. Dit kunnen kunstwerken zijn die kort geleden gemaakt zijn, maar ook kunstwerken die al honderden jaren oud zijn. Welke kaart je kiest is aan jou. 

Laat eventueel één of meer van de volgende voorbeelden zien (op de volgende 2 slides): 

https://www.youtube.com/watch?v=BpirVnzgbsI

https://www.youtube.com/watch?v=z2NtY_Nfcro 0:46-2:30

Slide 4 - Video

Optioneel: voorbeeld laten zien - 3 minuten

Slide 5 - Video

Optioneel voorbeeld laten zien - 2 min

Laat het filmfragement zien tussen 0:46-2:30 min.
Verhaal in bewegingen
1. Kies een kaart. 
2. Maak een groepje
3. Praat over de gekozen kaarten
4. Bedenk een beweging bij de kaarten. 
5. Maak een dans! 

Slide 6 - Tekstslide

Verhalen dansen - 35 min.
Vertel de leerlingen:
1. Kies per persoon 1 kaart van de tafel die het beste bij je past OF die je interessant/bijzonder/gek vindt.

2. Maak groepjes van 3/4. (Aantekening voor de leerkracht: het maakt niet uit als kinderen uit de groep dezelfde kaarten hebben gepakt, want elk kind heeft een ander verhaal waarom ze deze kaart hebben gekozen).

3. Vertel aan elkaar waar de kaart je aan moet denken en waarom je deze gekozen hebt.

4. Verzin per persoon bij deze kaart 1 houding die je erbij vindt passen.

5. Laat de houdingen aan elkaar zien.
Maak een volgorde van de houdingen d.m.v. de kaarten neer te leggen. Ontstaat er een verhaal? Wat gebeurt er eerst? En daarna? Hoe eindigt het?

6. Ga in een rij naast elkaar staan en neem als groep allemaal de houdingen 1 voor 1 aan.

Differentiatie bij een veilige groep: Neem 1 voor 1 een houding aan. Degene die als eerste de houding aanneemt staat helemaal links of rechts in de rij en tikt de volgende aan om een eigen houding aan te nemen. Maak tussen de houdingen door bewegingen. 

7. Oefen in groepjes voor jullie zelf op muziek. De muziek start zo en ik tel mee. Elke houding duurt 4 tellen. (Aantekening voor de leerkracht: Blijf na 4 x 4 doortellen, zodat de leerlingen de bewegingen goed kunnen oefenen. Laat de muziek doorlopen.)

8. Bedenk nu hoe je van de ene houding naar een andere houding beweegt. Je staat 4 tellen stil in een houding. Daarna heb je 4 tellen om tussendoor te bewegen. Dan neem je de volgende houding weer 4 tellen aan, enz.

Differentiatie met meer uitdaging: Herhaal de vorige opdracht, maar wissel elke keer van plek in de rij. Vergeet niet om tussendoor bewegingen te maken van de ene naar de andere houding.
Presentatie
Presenteer de dans op muziek 

Slide 7 - Tekstslide

Presentatie - 13 min.
De leerlingen presenteren klassikaal op muziek elkaars groepsdans.

Differentiatie: Maak een klassendans. Geef elke groep een nummer. Elke groep danst 2 keer hun choreografie. Begin met groep 1, dan groep 2, enz. Zet de muziek aan en herhaal eventueel de klassendans een aantal keer.
Altaar van Verhalen
Nabespreken

Slide 8 - Tekstslide

Evaluatie - 10 minuten
Vertel de leerlingen: Jullie hebben in een korte tijd een groepsdans gemaakt en helemaal zelf bedacht. Dit wordt ook wel een choreografie genoemd.

Rond het project af door kort terug te blikken op de laatste 5 lessen. Leg uit wat de leerlingen per les hebben gedaan.
Kort, korter, kortst!

Slide 9 - Tekstslide

Vul als laatste samen met de leerlingen de enquête van Cigarbox in. Elke leerling krijgt 1 formulier. Neem gezamenlijk de vragen door en laat hen stap voor stap zelf hun antwoorden invullen. Help hen eventueel bij onderdelen die ze niet hebben gedaan als dit van toepassing is. 


Altaar van Verhalen

Slide 10 - Tekstslide

Optionele aanvullende opdrachten:

Beeldende les
De leerlingen worden meegenomen in een actieve vorm van meditatie. Vervolgens maken ze een collage met mixed-media over zichzelf en de verhalen die zij met zich mee dragen.

Altaar maken
Na deze opdracht zijn zij  zich nog meer bewust van de verhalen die zij bij zich dragen. Ze worden hierna uitgenodigd om objecten, foto’s of andere materialen van thuis te verzamelen en deze mee te nemen naar school. Daar worden de objecten met de klas verzameld. Het zou mooi zijn als leerlingen hier een verhaal aan de klas bij kunnen vertellen! Deze altaren zijn meteen ook een manier om elkaar beter te leren kennen/begrijpen en om tot verstillen te komen.

Het is de bedoeling dat ze de materialen zelf verzamelen. Denk aan foto’s, stenen, kettingen, gedroogde boombladeren, boekjes enz. Alles dat ze belangrijk vinden om te bewaren.