Cultuureducatie Enschede
(Ondersteunend) lesmateriaal bij culturele educatieve Enschedese activiteiten.

Klas 3, Les 3: Onderwerp en vlogscript


Les 3: Onderwerpen en vlogscript
1 / 11
next
Slide 1: Slide
MediawijsheidMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1

This lesson contains 11 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Introduction

Les 3 onderwerpen en vlogscript De leerlingen hebben eerder onderzocht weke vlogs zij interessant vinden. Dit is een goede eerste stap als zij een eigen onderwerp gaan bedenken. Kiest een leerling voor een prakvlog? Dan weet zij/ hij/ hen dat ze een grap moeten verzinnen voor de vlog. In deze les krijgen de leerlingen tips over hoe ze vanuit her soort vlog ideeën kunnen bedenken en hoe zij een vlogscript kunnen maken.

Instructions

Benodigdheden
  • Werkboek vlog, les 1
  • Docentenhandleiding, les 1
  • Bijlage vlog begrippen, les 1
  • Bijlage veilig online, les 1 
  • Bijlage moodboard, les 2
  • (oude) tijdschriften
  • Bijlage filmen met je telefoon, les2
  • Bijlage Apps en materialen,l es 2
  • Bijlage filmshots, bewegingen en perspectieven, les2
  • Digibord
  • Mobile telefoon (opgeladen)
  • Tripod (stabiliteit opname)
  • Selfiestick

Lesopbouw
  • Verkenning
  • Informatie
  • Oefenen

Voorbereiding:
Bekijk de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar. Als u de werkboeken niet digitaal laat invullen zorg dan dat elke leerling een geprinte versie van het werkboek vlog heeft. 

Leerdoelen:
Neemt een voorbeeld van een professionele vlogger of de directe belevingswereld of actualiteit als uitgangspunt voor een eigen vlog.
Kiest bij het samenwerken op basis van overeenkomst en voorkeur voor soort vlog.
Benoemt goede punten en verbeterpunten in eigen werk en proces.

Aan het einde van de les kunnen de leerlingen vanuit een onderwerp  vlogscript maken en weten ze wat een moodboard is.  

Overzicht van de opdrachten.

Opdracht 1 ( pagina 19 werkboek)
De leerlingen gaan ideeën verzamelen dmv het maken van een wordweb. Zorg dat dit wordweb bewaard wordt.

Opdracht 2a (pagina 19 werkboek)
De leerlingen maken een moodbord. Bewaar dit moodboard. 

Opdracht 2b ( pagina 20 werkboek)
De leerlingen bekijken een filmpje en leren wat een vlogscript is en maken er zelf ook in.

Opdracht 3 (pagina 21, 22 werkboek)
De leerlingen bedenken de afsluiting voor hun vlog en gaan deze ook filmen


Heel veel plezier met het geven van deze les en ga verder met vloggen als je in les 1 begonnen bent met het maken van een vlog over deze lessen serie. 

Worksheets

Items in this lesson


Les 3: Onderwerpen en vlogscript

Slide 1 - Slide

in deze les komt het volgend aanbod
  • Een onderwerp bedenken
  • Onderzoek en moodboard
  • vlogscript maken
  • De afsluiting
30 seconden challenge
timer
0:30

Slide 2 - Open question

Associëren

Zeg tegen de leerlingen dat jullie een challenge gaan doen. Laat de leerlingen een vlog onderwerp kiezen.
Vraag de leerlingen om binnen 30 seconden zoveel mogelijk woorden te bedenken bij het gekozen onderwerp. 

Let op, vanaf het moment dat het onderwerp genoemd wordt start de tijd en kunnen de leerlingen de woorden gaan verzinnen en typen. 

timer
1:00
soort vlog

Slide 3 - Mind map

Opdracht 
Oefening woordweb maken als startpunt voor een vlog.

Vraag de leerlingen om een soort vlog.
Vraag de leerlingen om binnen 1 minuut  zoveel mogelijk woorden te bedenken bij het soort vlog. Net als bij de vorige oefening.
*Tip: denk niet te lang na! 


Hoe kan een leerling een onderwerp verzinnen voor het maken van een vlog?  
De leerlingen hebben eerder onderzocht welke soorten vlog zij interessant vinden. Het soort vlog kan gelden als inspiratiebron als de leerling het onderwerp gaat bedenken. Kiest een leerling bijvoorbeeld voor een beautyvlog? Dan weet je al dat die vlog te maken heeft met make-up. Kiest een leerling voor een prankvlog? Dan weet je dat deze leerling(en) een grap moet verzinnen voor je vlog. 
In deze les krijgen de leerlingen tips over hoe zij vanuit het soort vlog ideeën kunnen bedenken en hoe zij een vlogscript kan maken.

Leg uit dat de leerlingen in de groepjes waarmee de vlog gemaakt gaat worden een woordweb gaan maken in hun werkboek.


Voorbeeld moodboard

Slide 4 - Slide

Moodboard

De leerlingen gaan in de vlog-groepjes een moodboard* maken.

Dit is de opdracht zoals omschreven in het werkboek, pagina 19
Zoek en knip foto’s/plaatjes uit tijdschriften of zoek foto’s op google die je bij het ingevulde woordweb vindt passen, plak ze op het uitgeprinte moodboard (bijlage). 

Let op: voor deze opdracht heb je het lege moodboard uit de bijlage nodig en (oude) tijdschriften en/of de mogelijkheid om plaatjes te printen

*Een moodboard is een ideeën en sfeerbord waarmee je een goed beeld krijgt van een idee. Het kan dus ook zo zijn dat je een plaatje kiest alleen vanwege een kleur die een sfeer weergeven. 

Slide 5 - Slide

Info filmpje - korte snelle vlog

wie, wat, waar
hoe zit een vlog script in elkaar?
wie - zie je in de vlog?
wat - onderwerp / gebeurtenis
waar - locatie 

zie ook pagina 20 van het werkboek
Wie 

*Enzo Knol
*Sokje
*Wouter


Wat 

*Introductie
*Laat Sokje zien
*Gaat sporten
*Lunchen 
*Op het elektrisch board
*Op bike
*Terug naar huis, naar Sokje
*Afsluiting
Waar 

*Thuis
*In de sportschool
*Bij een lunchtentje
*Op straat
Het vlogscript van Enzo Knol

Slide 6 - Slide

De leerlingen hebben de vlog van Enzo Knol gekeken. Bespreek de vlog met ze vanuit de Wie, Wat en Waar.
zie pagina 21 in het werkboek

Leg uit dat als je de wie, wat en waar invult je een idee hebt voor je vlog, een vlogscript. 

De leerlingen bedenken hun eigen vlogscript



Eigen vlogscript
Bedenk nu jullie vlogscript met behulp van de 3 W’s:

  • Wie zijn jullie
  • Wat gaan jullie vertellen/doen/laten zien
  • Waar gaan jullie dit doen?



Slide 7 - Slide

Opdracht
Laat de leerlingen een eigen vlogscript schrijven, zie pagina 21 werkboek
   Het einde van een vlog

Slide 8 - Slide

Eindes van vlogs
Ter inspiratie kunnen de leerlingen dit filmpje kijken met eindes van vlogs voordat ze hun eigen eindfilmpje gaan maken. De opdracht voor het maken van een einde van een vlog staat in de volgende slide
Een afsluiting bedenken
  • Bepaal de achtergrond, het shot en perspectief voor de afsluiting (zie poster shots en perspectieven in de klas)
  • Geef een samenvatting in 2 zinnen: ‘je hebt gekeken naar….
  • Bedenk een call to action, oftewel, wat wil je dat de kijkers doen na het zien van de vlog? (Een like vragen en abonneren op het kanaal is de meest gevraagde call to action)



Slide 9 - Slide

Opdracht
De leerlingen bedenken de afsluiting voor hun vlog
Let op dit is een oefening. Het gaat erom dat de leerlingen experimenteren en oefenen met filmen.
In de volgende stapjes bedenken de leerlingen een afsluiting:

  • Bepaal het shot en perspectief voor de afsluiting (hang de bijlage shots en perspectieven op in de klas)
  • Bedenk een call to action, oftewel, wat wil je dat de mensen doen na het zien van de vlog? (Een like vragen en abonneren op het kanaal is de meest gevraagde call to action)
  • Geef een samenvatting in 2 zinnen: ‘je hebt gekeken naar….
  • Kijk bij het afsluiten recht in de camera 

Tip: Stel je voor dat jullie filmopnames geweest zijn en de vlog helemaal is opgenomen. Probeer voor je te zien hoe dat was. En bedenk dan je afsluiting. 


Filmen 

Pak je telefoon en een tripod of selfiestick. 
Film jullie afsluiting (let op: horizontaal filmen)

Tips 
Kijk bij het afsluiten recht in de camera 
Lukt het niet in 1 keer, is dat helemaal niet erg, 
dan kan het opnieuw. 

Slide 10 - Slide

Afsluiting filmen

Laat de leerlingen eerst oefenen voordat ze daadwerkelijk gaan filmen.

Dis is een oefening de leerling gaat nog niet daadwerkelijk vloggen, dat gaan ze doen in les 5.
Volgende les
In de volgende les maken jullie een vlogkalender en een storyboard

Slide 11 - Slide

This item has no instructions