Participatie- beginsituatie -lesweek 5

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 11 (les 5) 



 Week van 13 mei
1 / 28
next
Slide 1: Slide
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

This lesson contains 28 slides, with text slides.

Items in this lesson

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 11 (les 5) 



 Week van 13 mei

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Programma- vandaag 
Deel 1 (45 min)
  • Welkom, AWR
  • Algemene planning 
  • Terugblik
  • Huiswerk / Eindopdracht bespreken
  • Lesdoelen 
  • Theorie gekoppeld aan het activiteitenplan
Begeleidingsstijl

Deel 2 (90 min)
  • Theorie gekoppeld aan het activiteitenplan
- Begeleidingsmethode (algemeen)
  • Kort doornemen format activiteitenplan
  •  Werken aan de eindopdracht
  • Samenwerkend leren, Vragen stellen/ Feedback vragen  
  • Huiswerk
  • Afsluiting les 

Le
Lesuren: 3 (45 min x 3) 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 2 - Slide

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Aandachtspunten
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Algemene planning/ deadlines 
3 juni GO Beginsituatie + Activiteitenplan
14 juni Eindopdracht Participatie inleveren 

14 juni Herkansing GO Beginsituatie+ Activiteitenplan
20 juni Herkansing eindopdracht 
Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Terugblik vorige les 
Draai aan de spinner en beantwoord de vragen!

Slide 6 - Slide

Ieder mens maakt deel uit van de maatschappij zelfs wanneer je bent opgenomen in een instelling. Voor velen is een opname ene tijdelijke overbrugging. De algemene doelstelling van de opname is vaak gericht op (weer) weer kunnen functioneren. Dus terugkeer in de maatschappij -(re-integratie)
Huiswerk bespreken - check 
Hoe gaat het met de eindopdracht?

- Gelukt met het uitwerken van het format van de beginsituatie en de ondersteuningsvragen? 

- Nog vragen? Onduidelijkheden m.b.t. de beginsituatie of de ondersteuningsvragen?

Schrijf je vragen en je naam op de sticky note  en plak deze op de hoek van je tafel.



Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen (zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV
  • Slot

Info Participatie over de formats - Ga naar de tegel Participatie - Ga naar bronnen - open de map eindopdracht en open dan het document participatie beginsituatie + activiteitenplan


Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Deze les staat in het teken van het activiteitenplan. Aan het eind van deze les -
heb je alle onderdelen behandeld om straks de eindopdracht 
(en in leerjaar 2 het examen) van Participatie goed af te kunnen ronden. Het uitwerken van de beginsituatie, de ondersteuningsvragen en het activiteitenplan  is na deze les duidelijk voor jou!

Aan het einde van deze les kun jij:
- Uitleggen welke onderdelen een activiteitenplan bevat.
- Toelichten hoe de verschillende onderdelen correct invult aan de hand van de theorie uit de les en van uit het boek Methodisch begeleiden thema 10 begeleidingsstijlen en thema 24 begeleidingsmethode algemeen .



Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Theoretische gedeelte

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Begeleidingsstijlen

Een begeleidingsstijl is een vast en herkenbaar patroon in het gedrag dat je als begeleider laat zien. 

Je kunt begeleidingsstijlen indelen aan de hand van twee vragen:

- In hoeverre is er aandacht voor de taak?
- In hoeverre is er aandacht voor de relatie?

De 'taak' staat hier voor de doelen die jij als begeleider hebt.

De 'relatie' staat voor het contact met de cliënt(en).
Methodisch begeleiden
Thema 10

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

4 Begeleidingsstijlen
Er zijn 4 begeleidingsstijlen, binnen de maatschappelijke zorg gebruik je laisser-faire eigenlijk niet. We we gaan het hebben over de autoritaire, autoritatieve en permissieve begeleidingsstijlen.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Autoritaire begeleidingsstijl (sturen)


Bij de autoritaire begeleidingsstijl is er veel aandacht voor de taak en weinig aandacht voor de relatie. Als begeleider treed je sturend op. Bijvoorbeeld: Je bepaalt wat moet gebeuren,
geeft instructie of aanwijzingen, stelt grenzen, controleert, neemt een leidende rol, verwacht gehoorzaamheid.

Natuurlijk houd je daarbij rekening met het niveau van de cliënt. (Begrip, overvragen of onderschatten cliënt).

In welke situaties? Risicovolle situaties, overtreden regels, behoefte aan structuur.
Niet de voorkeur binnen MZ i.v.m. ontnemen regie (geen eigen keuzes/ meedenken)

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Permissieve begeleidingsstijl (toelaten)

Bij de permissieve begeleidingsstijl gaat alle aandacht naar de relatie. Het doel of de taak is ondergeschikt. De cliënt bepaalt zelf wat hij doet op welke manier. 

Door bijvoorbeeld: Je stelt weinig eisen en regels, controleert niet of nauwelijks, bent terughoudend, afwachtend
reageert op behoeften, verlangens en wensen van de cliënt.

Bij permissief begeleiden geef je vrijheid en stel je vertrouwen in de cliënt en de mensen om hem heen. Je zorgt dat de omgeving warm en vertrouwd is. Overzichtelijk, uitnodigend en veilig. Het respect voor de eigen keuzes en de eigen aanpak past bij de kernwaarde 'respect voor menselijke waardigheid en autonomie' uit de beroepscode.

Situaties: als er niet echt iets moet gebeuren, zelfstandigheid - taak al (deels) beheersen, veilig en vertrouwde plaatsen.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Autoritatieve begeleidingsstijl (samenwerken)
Bij een autoritatieve begeleidingsstijl geef je aandacht aan de taak én aan de relatie. Je stelt regels én hebt oog voor wat de cliënt ervaart. Bijvoorbeeld doordat je: reageert op wensen, behoeften, verlangens en initiatieven van de cliënt
stelt vragen en luistert, beantwoordt vragen, geeft uitleg, overlegt met de cliënt, neemt beslissingen samen met de cliënt.

De autoritatieve stijl wordt ook wel 'democratische stijl' genoemd, omdat je samen beslist. Samen onderzoek je de wensen, en behoeften en ideeën van de cliënt. Dat gebeurt op basis van gelijkwaardigheid.

Autoritatief begeleiden heeft de voorkeur binnen de maatschappelijke zorg. Het sluit aan bij doelen als eigen regie en participatie. Je draagt ermee bij aan de ontwikkeling van de cliënten en aan een goede samenwerking en sfeer. Je kunt het bijvoorbeeld gebruiken:
  • als je een cliënt iets wilt leren
  • als een cliënt wensen of behoeften kenbaar maakt
  • als je overlegt met een groep, bijvoorbeeld om de regels samen op te stellen
  • als je met een cliënt en zijn naasten een handelingsplan opstelt

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Deel 2 



Zelfstandig of in groep aan de slag met de eindopdracht!

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag met de begeleidingsmethoden
Lees of luister uit het boek methodisch begeleiden - thema 24.2 - in stilte! Beantwoord de vragen!
De onderstaande methodieken kun je gebruiken bij mensen met verschillende soorten beperkingen en begeleidingsbehoeften in verschillende settings:
  • vraaggericht werken
  • oplossingsgericht werken
  • coaching
  • het To Grow-model
  • de Gordon-methode
  • de presentiebenadering

timer
20:00
- Welke methodiek spreekt jou het meesten aan? Waarom?
- Welke methodiek lijkt jou het moeilijkst om toe te passen? Waarom?


Slide 17 - Slide

Benoem ook dat er per werkveld/ doelgroep ook nog begeleidingsmethodieken zijn. In het tweede jaar wordt hier verder ingezoomd. Weten zij nu al een begeleidingsmethodiek te benoemen?

Na thema 24 kun je meer hierover lezen!
Effe in het kort
  • vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.
  • oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.
  • coaching:  is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat:
     toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt,
     bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.
  • het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).
  • de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.
  • de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Effe in het kort!

vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.

oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.

coaching: is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat: toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt, bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.

het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).

de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.

de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Format activiteitenplan

Slide 19 - Slide

- Maak een koppeling met de beginsituatie en ondersteuningsvragen
- Geef aandacht aan het activiteiten doel - SMART!
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Format activiteitenplan

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Telefoon Break
5 minuten
timer
5:00

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV
Samenwerkend leren aan de hand van je gestelde vragen
  • Groep 1 Gaat met elkaar kijken naar de beginsituatie + ondersteuningsvraag - wat is nog onduidelijk?
  • Groep 2 Gaat aan de slag met het activiteitenplan - wat is nog onduidelijk?.


timer
15:00

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV
Delen en Vragen
  • Groep 1 Gaat met elkaar kijken naar de beginsituatie + ondersteuningsvraag - Deel en vraag 
  • Groep 2 Gaat aan de slag met het activiteitenplan -  Deel en vraag 


Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV
Zelfstandig werken in stilte:
  • De beginsituatie volgens format  EN/OF;
  • De ondersteuningsvragen EN/OF;
  • Het activiteitenplan volgens format 


timer
10:00

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Evaluatie
Draai aan de spinner en beantwoord de vragen!

Slide 26 - Slide

Ieder mens maakt deel uit van de maatschappij zelfs wanneer je bent opgenomen in een instelling. Voor velen is een opname ene tijdelijke overbrugging. De algemene doelstelling van de opname is vaak gericht op (weer) weer kunnen functioneren. Dus terugkeer in de maatschappij -(re-integratie)
Afsluiting

- Lees nog eens door thema 10 en 24.2 uit Methodisch Begeleiden.
- Lees nog eens de eindopdracht en de rubric goed door!

- Maak je beginsituatie en de ondersteuningsvragen af van de eindopdracht, 
- Lees het format van de activiteitenplan door en maak hier mee een start.
- Bedenk vast welke activiteit passend is bij jouw cliënt vanuit de beginsituatie/ zijn haar ondersteuningsvraag.

-Vragen noteer ze en neem ze mee naar de volgende les!

.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Slide 28 - Slide

Antwoord: Door appelmoes te maken. :)