1. Gespreksvaardigheid: elkaar leren kennen (opdracht 2)

1 / 21
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsMBOLeerjaar 5Studiejaar 1

This lesson contains 21 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Gespreksvaardigheid: elkaar leren kennen (opdracht 2)

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 3 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Voorkennis activeren 
  • Leerdoelen van de les 
  • Succescriteria opstellen voor het voeren van een gesprek
  • Speeddaten
  • Examenopdracht 2 gesprek voeren
  • Woordenboek aanvullen
  • # Exit ticket 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Wat is een gesprek?

Slide 5 - Mind map

This item has no instructions

           Leerdoelen
  • Ik voer een kort gesprek met een klasgenoot om elkaar beter te leren kennen.
  • Ik stel en beantwoord eenvoudige vragen in het Nederlands.
  • Ik oefen luisteren, doorvragen en reageren.
  • Ik noteer vier nieuwe woorden in mijn woordenboek.

Slide 6 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
Vandaag ga je oefenen met een echt gesprek in het Nederlands.
Je praat met een klasgenoot om elkaar beter te leren kennen.
Je gebruikt de vragen van het werkblad en neemt het gesprek op met je telefoon.

Dit is belangrijk, omdat praten met anderen helpt om je Nederlands te verbeteren.
Je leert beter luisteren, woorden begrijpen en zinnen maken.

Na het gesprek schrijf je vier nieuwe woorden in je woordenboek.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Succescriteria:
Wat is belangrijk als je met iemand praat?
Bespreek eerst met je buur en schrijf het op.

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Speeddate – Oefenen met een gesprek voeren
Doel van de opdracht:
We gaan oefenen met praten met elkaar in het Nederlands.
Je leert vragen stellen en antwoorden geven.

Hoe werkt het:
Je zit tegenover een klasgenoot.
Ik geef de 3 vragen voor de ronde.
Je stelt de vragen één voor één.
Je klasgenoot geeft antwoord.
Als de tijd om is, wisselen we van partner.
Ik zeg steeds wanneer je moet wisselen.
Na 3 rondes wisselen we van rol (de vragensteller wordt antwoorder)

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Ronde 1 – Kennismaken
Hoe heet jij?

Waar woon jij?

Hoe oud ben jij?

Wanneer ben je jarig?
timer
1:00

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Ronde 2 – School
Op welke opleiding zit jij?

Wat vind je leuk op school?

Welk vak vind je moeilijk?
timer
1:30

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Ronde 3 – Vrije tijd
Wat doe jij graag in je vrije tijd?

Kijk of luister jij graag iets (YouTube, muziek)? Wat?

Heb je hobby’s?


timer
1:30

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Ronde 4 – Stage of werk
Loop jij stage? Waar?

Wat doe je op je stage?

Wat vind je leuk of moeilijk op stage?
timer
2:00

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Ronde 5 – Toekomst
Wat wil jij later worden?

Waarom lijkt dat werk jou leuk?

Waar zou jij graag willen werken?
timer
2:00

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Ronde 6 – Over jezelf
Waar word jij blij van?

Wat vind jij belangrijk bij vrienden of samenwerken?

Waar ben jij trots op?
timer
2:00

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

           Instructie – Een gesprek voeren in tweetallen
Stap 1 Voorbereiden
Gebruik hiervoor het werkblad “Een gesprek voeren”.

Stap 2 Het gesprek voeren
Lees de vragen rustig en duidelijk voor.
Luister goed naar het antwoord.

Als iets niet duidelijk is, mag je doorvragen, bijvoorbeeld:
“Wat bedoel je?”
“Kun je dat uitleggen?”
“Waarom vind je dat leuk?”

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

          Instructie – Gesprek opslaan in je Cloud
Als je het gesprek hebt opgenomen, moet je het opslaan in je Office-cloud (OneDrive).
Zo blijft het veilig bewaard en kan de docent het beluisteren.

Gebruik het stappenplan “Opname opslaan in je Cloud” dat je hebt gekregen.
Lees elke stap rustig en volg de volgorde.

Klaar?
Laat even aan de docent zien dat het gelukt is.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

EXIT TICKET

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag met je woordenboek
Je gaat verder met je eigen woordenboek maken.

» Eerst schrijf je het woord op, daarna zoek je de betekenis van het
   woord op.
» Je kunt hiervoor een online woordenboek of chat GPT gebruiken.
» De betekenis van het woord schrijf je in je eigen woorden op.
» Ook schrijf je een goede zin met het woord.

Slide 21 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen