What is LessonUp
Search
Channels
Log in
Register
‹
Return to search
Fresh, Canned, Frozen, Dried
What is your favorite way
of eating vegetables?
1 / 17
next
Slide 1:
Mind map
culinary
This lesson contains
17 slides
, with
interactive quizzes
and
text slides
.
Start lesson
Save
Share
Print lesson
Items in this lesson
What is your favorite way
of eating vegetables?
Slide 1 - Mind map
Unit 3 Vegetables
Slide 2 - Slide
What are we going to learn?
Classifications
Nutritional Value
Selecting & Storing
Fresh, Canned, Frozen, Dried
Slide 3 - Slide
Cost of Fresh Vegetables
Vegetables cost less during their peak growing season
Slide 4 - Slide
Canned Vegetables
Canned vegetables usually cost less than either frozen or fresh produce
Choose cans that are free from dents, bulges, and leaks
Store cans in a cool, dry place
Slide 5 - Slide
Frozen Vegetables
Frozen vegetables retain the appearance and flavor of fresh vegetables better than canned and dried vegetables.
However, freezing may alter their texture somewhat
Slide 6 - Slide
Frozen Vegetables
Frozen vegetables usually cost less than fresh
Choose packages that are clean and frozen solid
A heavy layer of ice may indicate that the food thawed and re-froze
Slide 7 - Slide
Dried Vegetables (Legumes)
Examples of dried vegetables: Peas, Beans, and Lentils
Legumes are high in protein and fiber
Store then in a cool dry place and in covered container
Slide 8 - Slide
How do you like you like to purchase your vegetables?
Fresh
Frozen
Canned
Dried
Slide 9 - Poll
Unit Price
The unit price of an item is the cost per unit of the item.
-Each
-Ounce
Slide 10 - Slide
Unit Price
We divide the price of certain number of units of an item (each, ounce) by the number of units (pounds, each).
This is how we find the
Unit Price
Slide 11 - Slide
Unit Price Example
To find the
Unit Price
of 12 ounces of soup that costs $2.40.
First: Divide $2.40 by 12 ounces
The answer will = 0.20
The
Unit Price
of 12 ounces of soup that costs $2.40 is $0.20
1
2
2
.
4
0
Slide 12 - Slide
"Better Buy"
To determine which of two given items is a "better buy" look at the unit price.
The item with the smaller unit price is considered the "better buy"
Slide 13 - Slide
"Better Buy" Example
In an store, especially a grocery store, the
Unit Price
is visible on the label for easy comparison
Slide 14 - Slide
What canned vegetable is the "better buy"?
12 oz for $3.25
24 oz for $4.00
Slide 15 - Open question
What fresh vegetable is the "better buy"
2 Onions for $0.99
6 Onions for $3.99
Slide 16 - Open question
Homework
Price Comparison Assignment
22 Points
Watch the video
Using Safeway.com, fill out the Price Comparison Document
DUE 10/12 11:59pm
Slide 17 - Slide
More lessons like this
Vegetable Classifications
September 2021
- Lesson with
14 slides
Vocational Education
9-12 Grade
Business/22
December 2020
- Lesson with
22 slides
English
Special Education
[CT2] Unit 6 - Comparisons
January 2019
- Lesson with
30 slides
Engels
Middelbare school
vwo
Leerjaar 2
7.1
February 2021
- Lesson with
14 slides
Engels
Middelbare school
mavo, havo
Leerjaar 1
LessonUp intro - English
November 2016
- Lesson with
26 slides
LessonUp
Middelbare school
vmbo, mavo, havo, vwo
Leerjaar 1-6
Comparisons
September 2021
- Lesson with
19 slides
Engels
Middelbare school
vmbo k, g, t, mavo
Leerjaar 2
Salad
November 2021
- Lesson with
22 slides
culinary
Preparing Vegetables
September 2021
- Lesson with
35 slides
culinary