Schrijven 2.1/2.3

Lesplanning 
* Terugblik: artikel oefenopdracht 2 nagekeken en besproken -> Artikel + herschrijven 

*Voorbereiding toetsweek:
1. Theorie doornemen van:
- 1.2 informatieve tekst + 1.4 advertentie: blz. 69 t/m 72
- 2.3 Artikel schrijven: Hoe schrijf je een artikel? Blz. 95 + Examenhulp schrijven blz. 114 + 116

2. Theorie doornemen van 1.2 informatieve tekst: Test jezelf via Talent Max / oefentoets/ woordtrainer 

3. Theorie doornemen van 1.4 advertentie: Test jezelf/ oefentoets / woordtrainer

4. Extra oefenopdracht artikel maken








Let op!
Telefoon in de telefoonzak 
1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

This lesson contains 11 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Lesplanning 
* Terugblik: artikel oefenopdracht 2 nagekeken en besproken -> Artikel + herschrijven 

*Voorbereiding toetsweek:
1. Theorie doornemen van:
- 1.2 informatieve tekst + 1.4 advertentie: blz. 69 t/m 72
- 2.3 Artikel schrijven: Hoe schrijf je een artikel? Blz. 95 + Examenhulp schrijven blz. 114 + 116

2. Theorie doornemen van 1.2 informatieve tekst: Test jezelf via Talent Max / oefentoets/ woordtrainer 

3. Theorie doornemen van 1.4 advertentie: Test jezelf/ oefentoets / woordtrainer

4. Extra oefenopdracht artikel maken








Let op!
Telefoon in de telefoonzak 

Slide 1 - Slide

LEERDOELEN ARTIKEL SCHRIJVEN
1. Je kunt een artikel met de gegeven inhoudselementen schrijven.
2. Je kunt een artikel volgens de juiste opbouw schrijven.
3. Je kunt in een artikel de spellingsregels correct toepassen.   
4. Je kunt in een artikel interpunctie correct toepassen.      

Slide 2 - Slide

Hoe schrijf je een artikel?




* Aan de hand van een tekst en een situatiebeschrijving​
Tip: neem zoveel mogelijk letterlijk uit de tekst over!

*Deels aan de hand van zelfbedachte informatie​

*Verdeeld in een inleiding, middenstuk en slot

* Met daarin behalve feiten ook jouw mening (kan nooit fout zijn) over het onderwerp​

Slide 3 - Slide

OPBOUW VAN EEN ARTIKEL

Slide 4 - Slide

Controleer het artikel dat je krijgt op:
  

1. Inhoud (6 punten)​
2. Taalgebruik (5 punten)
3. Conventies (2 punten)​

Lees nu het artikel





Slide 5 - Slide

1. Controleren op inhoud:
Artikel 2009 over maatschappelijke stage bij de Wilhelminahoeve bevat:   
De score is 6 scorepunten minus aftrek.    

• uitleg bedoeling Maatschappelijke Stage 1
• twee verschillende eisen aan een gekozen project
• verklaring voor keuze project 1 (zelf verzinnen)
• twee verschillende reacties op de keuze, per element 1 (zelf verzinnen)
• de twee voorwaarden van de beheerders voor hun medewerking, per element 1
• twee verschillende werkzaamheden, per element 1 (noem echt specifieke werkzaamheden en niet: “we moesten hard werken” of zoiets. Verzin de werkzaamheden zelf, maar zorg dat het wel ergens op slaat.)
• eigen mening over het nut van de Maatschappelijke Stage 1
• twee verschillende argumenten voor mening, per element 1








Slide 6 - Slide

2. Controleren op taalgebruik 
- Streep fouten met rood aan en alles waarover je twijfelt met groen. 
- Verbeter de spel- en formuleringsfouten 

De score is 5 scorepunten minus aftrek.
• één of twee formuleringsfouten (onvolledige zinnen, onjuiste
woordkeuze, onjuiste verwijzingen, onjuiste zinsbouw) -1
 drie of vier formuleringsfouten -2
 vijf of meer formuleringsfouten -3
• één of twee spelfouten (fouten in de spelling van werkwoordsvormen,
overige spelfouten, inclusief ten onrechte opgenomen of weggelaten
hoofdletters) -1
 drie of vier spelfouten -2
 vijf of meer spelfouten -3
• twee of meer interpunctiefouten -1 





Slide 7 - Slide

3. Controleren op presentatie/conventies:
De score is 2 scorepunten minus aftrek.

• samenhang (slaat het totaal van de tekst ergens op?) 
• logische volgorde 1 (de aanleiding moet voorin staan)
• alinea-indeling 1 (gebruik witregels tussen de alinea’s!)
• verzorgde indruk 1 (is het netjes? Anders altijd een keer in het net overschrijven!)
• passende titel 1 (Let op: dit moet wel een volledige titel zijn, bijvoorbeeld: Maatschappelijke stage op de Wilhelminahoeve en niet alleen maar Maatschappelijke stage. Dan is het fout!)
• ondertekening met naam, klas en woonplaats, per element  (Let op: doe dit altijd bij elk artikel!!) 






Opbouw artikel:


Titel

Inleiding:
*Benoem het onderwerp d.m.v. aanleiding
'De aanleiding voor het schrijven van dit artikel is...'

Kern:
*Benoem je deelonderwerpen per alinea
<-- zie inhoud

Slot:
- samenvatting/toekomstverwachting/conclusie

Naam en klas (+ aantal woorden )




Slide 8 - Slide



Bespreek per artikel de twijfelpunten en bepaal hoeveel punten elk artikel verdient en presenteer kort aan de klas waarom jullie dit vinden. 

Slide 9 - Slide

Aanpak schrijfopdracht
BELANGRIJK: ​

- Lees de hele opdracht van tevoren goed door​
- Markeer in de tekst de informatie die je nodig hebt voor je schrijven​
- Verwerk in je schrijven alleen de punten die in de opdracht worden genoemd, overbodige informatie laat je dus weg!​
- Zorg wel dat alle genoemde punten in de opdracht aan bod komen​
- Formuleer helder​
- Gebruik alinea’s ​
- Geef hoofdletters duidelijk aan!






Slide 10 - Slide

Lesafsluiting

* Lesdoelen:
- Je weet wat je op het CSE m.b.t. schrijfvaardigheid kan verwachten

* Vooruitblik:
Aan de slag met artikel 2.3 

Slide 11 - Slide