Les 4 - Wetenschap in de 17e eeuw

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw
1 / 27
next
Slide 1: Slide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo b, k, tLeerjaar 2

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Christiaan Huygens en de Wetenschappers in de 17e eeuw

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les kun je uitleggen wie Christiaan Huygens was en waarom wetenschap groeide in de Nederlanden in de 17e eeuw.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Wat weet je al over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw?

Slide 3 - Mind map

This item has no instructions

Welke schilder is in de vorige les niet behandeld?
A
Rembrandt van Rijn
B
Johannes Vermeer
C
Piet Mondriaan
D
Jan Steen

Slide 4 - Quiz

This item has no instructions

Wat was geen onderwerp waarover kunstenaars schilderijen maken
A
portretten
B
landschappen
C
huiskamers
D
Bijbelse verhalen

Slide 5 - Quiz

This item has no instructions

Wat is er veranderd aan de kunst in de 17e eeuw? Denk terug aan de vorige les. benoem minstens twee onderdelen.

Slide 6 - Open question

This item has no instructions

Introductie
De 17e eeuw was een belangrijke periode voor wetenschap. Laten we beginnen met een korte video over het belang van wetenschappers in die tijd.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Slide 8 - Video

This item has no instructions

Wie was Christiaan Huygens?
Christiaan Huygens was een Nederlandse wetenschapper, wiskundige en uitvinder. Hij werd geboren op 14 april 1629 in Den Haag.

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Uitvindingen van Christiaan Huygens
Christiaan Huygens staat bekend om zijn vele uitvindingen, waaronder de slingerklok, de telescoop en de verbeterde microscoop.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Bekijk de afbeeldingen van de uitvindingen van Christiaan Huygens en schrijf voor elke uitvinding een korte beschrijving.

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

Waarom groeide wetenschap in de Nederlanden?
In de 17e eeuw bloeide wetenschap in de Nederlanden vanwege verschillende redenen, zoals de welvarende handel, tolerantie en de oprichting van wetenschappelijke instituten.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Opdracht: Redenen voor wetenschappelijke groei
Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden op bij de volgende vraag.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Werk in tweetallen en bespreek de redenen waarom wetenschap groeide in de Nederlanden. Schrijf jullie antwoorden.

Slide 14 - Open question

This item has no instructions

Christiaan Huygens en de Wetenschappers
Christiaan Huygens werkte samen met andere belangrijke wetenschappers uit zijn tijd, zoals Isaac Newton en Galileo Galilei.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Opdracht: Samenwerking met andere wetenschappers
Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Zoek informatie over de samenwerking tussen Christiaan Huygens en Isaac Newton. Schrijf een korte samenvatting van hun samenwerking.

Slide 17 - Open question

This item has no instructions

Welke zin is juist? Geef de goede zin een kleurtje.
In de tijd van Christiaan Huygens dachten de mensen dat
A
de aarde het middelpunt van het heelal was.
B
de zon het middelpunt van het heelal was.

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions

Christiaan Huygens schreef brieven naar wetenschappers in verschillende Europese landen. Dat was mogelijk doordat:

A
de wetenschappers veel talen kenden.
B
overal goede vertalers waren.
C
iedere wetenschapper in die tijd Latijn kende.

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

Christiaan Huygens maakte verschillende reizen, onder meer naar Denemarken, Engeland en Frankrijk. Noteer minstens drie vervoermiddelen waarmee hij kon reizen.

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

Christiaan Huygens was een van die nieuwe natuuronderzoekers: kennis verzamelen volgens de methode: waarnemen, experimenteren, controleren. Leg deze methode in eigen woorden uit.

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

In 1672 werkte Huygens in Parijs voor de Koninklijke Academie van Lodewijk XIV. Dat was wel een beetje raar voor een Nederlander. Waarom is dat volgens jou raar?

Slide 22 - Open question

This item has no instructions

Huygens dacht dat alle planeten bewoond waren, net als de aarde. Tot op heden is er nog niet zo’n planeet met bewoners gevonden, maar is het onmogelijk?

Slide 23 - Open question

This item has no instructions

Afsluiting
Nu we meer weten over Christiaan Huygens en wetenschappers in de 17e eeuw, kunnen we concluderen dat zijn werk en de groei van wetenschap in de Nederlanden een belangrijke rol hebben gespeeld in de geschiedenis van de wetenschap.

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 25 - Open question

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 26 - Open question

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 27 - Open question

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.