IO Ga voor kwaliteit - Week 1

AFP 1 - Les 1
IO Ga voor kwaliteit!
Les 1
1 / 99
next
Slide 1: Slide
VoedingsleerMBOStudiejaar 1

This lesson contains 99 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 55 min

Items in this lesson

AFP 1 - Les 1
IO Ga voor kwaliteit!
Les 1

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

IO Ga voor kwaliteit
Waar denk je aan?

Slide 3 - Mind map

This item has no instructions

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

IO Ga voor kwaliteit
Je gaat een product ontwikkelen op basis van de wensen van de klant. Hierbij is het belangrijk om de wensen en eisen van de klant helder te hebben. Daarnaast is veilig en hygiënisch werken met oog voor kwaliteit ontzettend belangrijk in de voedingsproductie.

Productontwikkeling
Tijdens dit vak leer je welke stappen er doorlopen worden tijdens het ontwikkelen van een product.
Consumentenonderzoek
Tijdens dit vak leer waar je op moet letten bij het opstellen, uitvoeren en verwerken van een consumentenonderzoek. 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Productontwikkeling

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
  • Jij weet, of hoofdlijnen, wat een productontwikkelaar doet
  • Jij kent verschillende soorten klanten
  • Jij kan inschatten welke eisen/wensen deze klanten hebben
  • Jij weet hoe belangrijk creativiteit is bij productontwikkeling

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Waar gaan we het over hebben?
  • Productontwikkelaar, wat doe je?
  • Ervaringsverhaal - Het foodatelier
  • Verschillende klanten, verschillende eisen
  • Creatief denken - Opdracht
  • 12 stappen van productontwikkeling - Introductie

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Productontwikkelaar,
wat is het?

Slide 13 - Mind map

This item has no instructions

Wat is een productontwikkelaar?
  • Nieuwe producten of bestaande ontwikkelt die voldoen aan de klantvraag. 
  • Kunnen vervolgens opgenomen worden in het assortiment van de producent
  • Bedenken van nieuwe toepassingen en/of varianten van bestaande producten.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

0

Slide 15 - Video

This item has no instructions

0

Slide 16 - Video

This item has no instructions

Wat zijn belangrijke taken van een productontwikkelaar?

Slide 17 - Open question

This item has no instructions

Waar gaan we het over hebben?
  • Productontwikkelaar, wat doe je?
  • Ervaringsverhaal - Het foodatelier
  • Verschillende klanten, verschillende eisen
  • Creatief denken - Opdracht
  • 12 stappen van productontwikkeling - Introductie

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Waar gaan we het over hebben?
  • Productontwikkelaar, wat doe je?
  • Ervaringsverhaal - Het foodatelier
  • Verschillende klanten, verschillende eisen
  • Creatief denken - Opdracht
  • 12 stappen van productontwikkeling - Introductie

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Bij het ontwikkelen van producten moet je rekening houden met de eisen/wensen van jouw klanten. 

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Verschillende klanten, verschillende eisen
1. Consument, eindgebruiker
2. Warenwet
3. Vervoerder of afnemer
4. Productiemedewerkers

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Welke eisen stel jij aan dit
product?

Slide 29 - Open question

This item has no instructions

Welke eisen stel jij aan dit
product?

Slide 30 - Open question

This item has no instructions

Welke eisen stel jij aan dit
product?

Slide 31 - Open question

This item has no instructions

Welke eisen zou de warenwet
aan dit product kunnen stellen?

Slide 32 - Open question

This item has no instructions

Welke eisen zou de vervoerder
aan dit product kunnen stellen?

Slide 33 - Open question

This item has no instructions

Welke eisen zou een productiemedewerker
aan dit product kunnen stellen?

Slide 34 - Open question

This item has no instructions

Een goede productontwikkelaar houdt rekening met de wensen/eisen van alle verschillende klanten. 

Jij dus ook?!
Link consumentenonderzoek!

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Waar gaan we het over hebben?
  • Productontwikkelaar, wat doe je?
  • Ervaringsverhaal - Het foodatelier
  • Verschillende klanten, verschillende eisen
  • Creatief denken - Opdracht
  • 12 stappen van productontwikkeling - Introductie

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Rechter hersenhelft sterker ontwikkeld? Creatief!

Een eigenschap die erg belangrijk ik voor een productontwikkelaar is creativiteit. 

Hoe creatief ben jij eigenlijk? 

Doe de test op de volgende sheet.

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Slide 38 - Link

This item has no instructions

Ceasar en Cleopatra

In één van de boeken van een succesvolle misdaadauteur komt de volgende passage voor. De held is aan het woord:

"Ik kwam de kamer binnen en zag onmiddelijk het geopende raam en de glasscherven en het water op de grond. De gordijnen voor het raam bewogen. Ceasar en Cleopatra lagen beide op hun zij op de grond, tussen de glasscherven. Ze waren dood!


Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Wat is de doodsoorzaak van
Ceasar en Cleopatra?

Slide 40 - Mind map

This item has no instructions

Waar baseer je jouw antwoorden op?


misdaadauteur-glas-water-Ceasar en Cleopatra


Ffopnieuw brainstormen

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Wat is de doodsoorzaak van
Ceasar en Cleopatra?

Slide 42 - Mind map

This item has no instructions

Ceasar en Cleopatra

Ceasar en cleopatra waren de goudivssen van de tante en de held. Ze had voor ze boodschappen ging halen, het raam open gelaten. De wind blies het aquarium met de twee vissen op de grond en Ceasar en Celopatra zijn overleden......


Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Waar gaan we het over hebben?
  • Productontwikkelaar, wat doe je?
  • Ervaringsverhaal - Het foodatelier
  • Verschillende klanten, verschillende eisen
  • Creatief denken - Opdracht
  • 12 stappen van productontwikkeling - Introductie

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Wat is de allereerste stap van productontwikkeling volgens jou?
A
Proefproduct maken
B
Consumentenonderzoek doen
C
Grondstoffen inkopen
D
Ontwerpen verpakking

Slide 45 - Quiz

This item has no instructions

De 12 stappen van productontwikkeling

Slide 46 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
  • Jij weet, of hoofdlijnen, wat een productontwikkelaar doet
  • Jij kent verschillende soorten klanten
  • Jij kan inschatten welke eisen/wensen deze klanten hebben
  • Jij weet hoe belangrijk creativiteit is bij productontwikkeling

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Volgende week
Stap 1 t/m 4 uit de 12 stappen van productontwikkeling

Slide 48 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 49 - Slide

This item has no instructions

Uitleg IO en werkboek!

Slide 50 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen van vandaag:
• Aan het einde van de les kan je uitleggen wat een gezonde schoolkantine is en aan welke eisen deze moet voldoen.
• Aan het einde van de les heb je een doelgroep bepaald en in kaart gebracht.
• Aan het einde van de les heb je een consumentonderzoek opgesteld en
uitgevoerd waarin je de wensen van de consument in kaart hebt gebracht.
• Aan het einde van de les kan je een moodboard tonen waarop je laat zien welke gerechtideeën je hebt.
• Aan het eind van de les kan je per gerechtidee uitleggen wat de + en - punten
zijn met betrekking tot gezondheid, duurzaamheid, smaak en uitvoerbaarheid.

Slide 51 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Hoe het niet moet...
Schlitz bier (klik om de link te openen)

  • Kosten drukken: minder ingrediënten
     -> brouwproces versnellen
  • Wijzigingen in de samenstelling 

Eiwitten sloegen neer -> snotbier

Slide 53 - Slide

https://isgeschiedenis.nl/nieuws/schlitz-snotbier
Maar hoe dan wel?
  • Voor wie doe je het?
  • Niet ieder product een garantie voor succes
Geen vraag = geen verkoop
  • Segmenteren van de markt

Slide 54 - Slide

Bij het ontwikkelen van een product of dienst is het goed om te weten voor wie je het nou eigenlijk doet. 
  • Kort gezegd: wie zijn je (potentiële) klanten? 
  • Zodra je dit in kaart hebt gebracht, kun je hier je marketingstrategie op aanpassen
Niet ieder product dat wordt ontwikkeld is een garantie voor succes. 
  • Als er geen vraag naar is zul je er dus ook weinig van verkopen. 
  • Om er zeker van te zijn dat je producten aan de juiste mensen aanbiedt, doe je er verstandig aan om de behoeftes van je (potentiële) doelgroep te onderzoeken. 
  • Want zodra je weet waar je klanten behoefte aan hebben kun je hier je product of dienst op aanpassen. 
  • Het bepalen van je doelgroep wordt ook wel segmenteren van de markt genoemd, omdat je de markt opdeelt in duidelijk herkenbare en aanspreekbare groepen.
Want zodra je weet waar je klanten behoefte aan hebben kun je hier je product of dienst op aanpassen.
Het bepalen van je doelgroep wordt ook wel segmenteren van de markt genoemd, omdat je de markt opdeelt in duidelijk herkenbare en aanspreekbare groepen.

Slide 55 - Slide

This item has no instructions

Slide 56 - Link

This item has no instructions

Hoe bepaal je een
doelgroep?

Slide 57 - Mind map

This item has no instructions

Hoe bepaal je de juiste doelgroep?

  1. Durf te specificeren
  2. Segmenteer de markt
  3. Maak een klantenanalyse

Slide 58 - Slide

This item has no instructions

1. Durf te specificeren
  • Wie is je klant?
  • Durf te kiezen
  • Valkuil is een brede doelgroep
  • Specifieker=beter

Slide 59 - Slide

This item has no instructions

Mogelijke kenmerken
van een doelgroep

Slide 60 - Mind map

− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag

Slide 61 - Slide

This item has no instructions

2. Segmenteer de markt
Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten 

Slide 62 - Slide

Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten noemen. Bijv.
− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag
2. Segmenteer de markt
Markt opdelen in herkenbare groepen
  • Mannen of vrouwen?
  • Ouderen of jongeren?
  • Carrièremakers of middenklassers?
  • Inwoners van Twente of heel Nederland?
  • Opleiding, woonplaats, geloof, sociaal-economische achtergrond
  • Doelgroep moet groot genoeg zijn om winst te maken!

Slide 63 - Slide

Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten noemen. Bijv.
− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag
3. Maak een klantenanalyse
  • Inzicht doelgroep verder vergroten
  • Ontdekken wie de klant is en hoe je deze kunt bereiken
  • Wat zijn de algemene kenmerken van mijn doelgroep?
  • Welke behoeftes hebben mijn potentiële klanten?
  • Hoe waarderen bestaande klanten mijn product en service?
  • Hoe trouw zijn de klanten aan mijn product?

Slide 64 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Jullie gaan voor je IO een product ontwikkelen voor de gezonde kantine
Om een goed product te ontwikkelen moet je kennis hebben van de doelgroep waarvoor je ontwikkelt

  • Maak opdracht 1 uit het werkboek



Slide 65 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Student 1
Student 2
Simon
Julyan
Jasper
Jelmer
Thom
Jasmijn
Aaron
Kristel
Wiktor
Anne

Slide 66 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 67 - Slide

This item has no instructions

Mogelijk doelen van
een consumentenonderzoek

Slide 68 - Mind map

  • Inzicht krijgen in doelgroep
  • Wensen doelgroep zichtbaar krijgen
  • Mening consument over product verkrijgen
Enzovoort
Mogelijke doelen consumentenonderzoek
Bijvoorbeeld:
  • Inzicht krijgen in doelgroep
  • Wensen doelgroep zichtbaar krijgen
  • Mening consument over product verkrijgen

Slide 69 - Slide

This item has no instructions

Slide 70 - Slide

This item has no instructions

Slide 71 - Slide

This item has no instructions

Slide 72 - Slide

This item has no instructions

Slide 73 - Slide

This item has no instructions

Slide 74 - Slide

This item has no instructions

Mevrouw Jansen wil een enquête opstellen. Waar moet zij allemaal aan denken?

Slide 75 - Open question

This item has no instructions

Enquête
  • Logische opbouw & boeiend
  • Stel geen suggestieve vragen maar neutrale vraagstelling (objectief);
  • Geen aannemens; 
  • Ben zo specifiek en concreet mogelijk;
  • Stel geen twee vragen in één vraag;
  • Maak de enquête niet te lang -> houd de respondent wakker;
  • 'Need to know' en geen 'nice to know' ;
  • Niet te vaak om toelichting vragen.
  • Voorkom moeilijk taalgebruik
  • Beperk open vragen (verwerking hiervan kost veel tijd)
Voorkom fouten: doe een proef- enquête,

Slide 76 - Slide

  • Vragen die bij elkaar horen, horen bij elkaar te staan (logisch)
  • De volgorde moet zo zijn, dat het geen irritatie opwekt bij de respondent (trechtertechniek / Funneling)
  • De gestelde vragen moeten binnen het kader van de probleemstelling strikt noodzakelijk zijn (need to know). Het opnemen van (nice to know) is het verkeerde uitgangspunt.

Veelgemaakte fouten
  • Niet aan de analyse denken, voordat aan de enquête gestart wordt;
  • Slechte vraagstelling;
  • Spelfouten;
  • Geen optie: NVT of anders namelijk:.....;
  • Onduidelijke vragen of schaalindeling;

Slide 77 - Slide

This item has no instructions

Welk soort vragen zijn er allemaal?

Slide 78 - Mind map

This item has no instructions

Soort vragen
Open vragen
Gesloten vragen
  • Meerkeuze vragen
  • Ja-nee vragen
  • Schaalvragen 
  • Likert-schaal vragen
  • Matrixvragen
Demografische vragen

Slide 79 - Slide

This item has no instructions

"Wat vind je van het uiterlijk en de smaak van dit product?"
De bovenstaande vraag is:
A
Duidelijk
B
Niet duidelijk, niet onduidelijk
C
Onduidelijk
D
Weet ik niet

Slide 80 - Quiz

Dit is geen goede vraag omdat er eigenlijk 2 vragen in 1 vraag worden gesteld namelijk: wat vindt je van de smaak van het product? en wat vind je van het uiterlijk van dit product?
"Wat is uw leeftijd?"
Wat zou je aan deze vraag kunnen verbeteren?

Slide 81 - Open question

This item has no instructions

Slide 82 - Slide

This item has no instructions

Hoe kan je de volgende vraag verbeteren?

Slide 83 - Open question

This item has no instructions

Het woord 'vaak' kan voor iedereen een andere betekenis hebben. 

  • Specificeer je antwoorden!

Slide 84 - Slide

Voor de ene respondent heeft 'vaak' een andere betekenis dan voor een andere. Ik vind 2 keer per week misschien vaak, terwijl jij 4 keer per week vaak vindt. Specificeer daarom de antwoorden waar mogelijk.
Checklist enquête
Op de ELO staat een kleine checklist/handleiding voor het maken van een enquête, deze kan je gebruiken bij het maken/verbeteren van je enquête.

Slide 85 - Slide

This item has no instructions

Proefenquête
Om te kijken of de enquête duidelijk is kan je een aantal proefenquêtes afnemen waarbij je om feedback vraagt:

  • Zijn de vragen duidelijk gesteld?
  • Zijn de antwoorden compleet en duidelijk?
  • Is de volgorde van vragen juist? 
  • Is de instructie van de enquête duidelijk?

Slide 86 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Ga aan de slag met opdracht 2 uit je werkboek

Slide 87 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Introductie IO Ga voor kwaliteit!
  • Opbouw lessen
  • Doornemen leerdoelen - IO ga voor kwaliteit
  • Productontwikkeling
  • Uitleg IO, werkboek
  • Doelgroep bepalen
  • Consumentenonderzoek opstellen
  • Maken moodboard 

Slide 88 - Slide

This item has no instructions

Moodboard

Slide 89 - Slide

This item has no instructions

Wat is een
moodboard

Slide 90 - Mind map

This item has no instructions

Wat is een moodboard?
Met een moodboard kan je een voorbereiding of brainstorm zichtbaar maken. 

Je kunt een moodboard zien als een papieren of online prikbord. Het laat zien hoe je campagne eruit zou kunnen zien. 




Slide 91 - Slide

This item has no instructions

Slide 92 - Slide

This item has no instructions

Hoe maak je een moodboard?
Je verzamelt afbeeldingen en teksten waaraan jij moet denken als je denkt aan het onderwerp. 
Dit kan op een stuk papier/karton. Maar ook digitaal.

Slide 93 - Slide

This item has no instructions

Slide 94 - Slide

This item has no instructions

Slide 95 - Slide

This item has no instructions

Moodboard in Canva
Canva is een mooi programma om o.a. moodboards in te maken, er volgt hierna een video over het maken van een moodboard in Canva

Slide 96 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Maak opdracht 3 en 4 uit je werkboek!

Slide 97 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen van vandaag:
• Aan het einde van de les kan je uitleggen wat een gezonde schoolkantine is en aan welke eisen deze moet voldoen.
• Aan het einde van de les heb je een doelgroep bepaald en in kaart gebracht.
• Aan het einde van de les heb je een consumentonderzoek opgesteld en
uitgevoerd waarin je de wensen van de consument in kaart hebt gebracht.
• Aan het einde van de les kan je een moodboard tonen waarop je laat zien welke gerechtideeën je hebt.
• Aan het eind van de les kan je per gerechtidee uitleggen wat de + en - punten
zijn met betrekking tot gezondheid, duurzaamheid, smaak en uitvoerbaarheid.

Slide 98 - Slide

This item has no instructions

Slide 99 - Slide

This item has no instructions