Les 1: Op missie naar de ruimte

Op missie naar de ruimte
1 / 38
next
Slide 1: Slide
WoordenschatMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1,2

This lesson contains 38 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Op missie naar de ruimte

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
    Waar denk jij aan bij de titel 
    'op missie naar de ruimte'?

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • Leestafel
  • Introductie onderwerp
  • Tekst
  • Onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woorden
  • Boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

.
.
Wat ga je deze les leren?
  • Je kunt een geschikt nieuwsartikel vinden dat te maken heeft met de toekomst en je kunt dit in de groep bespreken.
  • Je kunt bedenken wat je nodig hebt en moet kunnen om te overleven op Mars.
  • Je kunt voorspellen waar de tekst over gaat.​
  • Je kunt de hoofdzaken uit de tekst halen​.
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt deze toepassen.
  • Je kunt onderzoek doen naar leven op Mars en de geschiedenis van de ruimtevaart​.
  • Je kunt goede aantekeningen maken en je onderzoek presenteren.
  • Je kunt bij de woorden van deze week het tegenovergestelde woord bedenken​.
  • Je maakt kennis met boeken die gaan over de ruimte en het leven daar​.
  • Je kunt vertellen waarom je later wel of niet graag naar Mars of op vakantie in de ruimte zou willen​.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
<b>Leerdoel</b>: Je kunt een artikel vinden dat te maken heeft met de toekomst en je kunt dit in de groep bespreken.<br>
De leestafel
Zoek een interessant nieuwsartikel om te bespreken, bijvoorbeeld een artikel over de toekomst of de ruimte.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
<ul><li>Ben jij het daarmee eens?</li><li>Ik vind dat toch vreemd, want…</li><li>Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…</li><li>Wie heeft er nog een ander argument?</li><li>Is dat wel waar? Weet je dat zeker?</li><li>Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?</li></ul>
Verdiepingsvragen
<ul><li>Hoe kan het nou dat…?</li><li>Wat ik niet snap is…?</li><li>Wat zou er gebeuren als…?</li><li>Zou iedereen…?</li><li>Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?</li><li>Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?</li></ul>

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Introductie op de tekst
Stel, je mag mee op reis naar Mars. Wat zou jij dan meenemen Mars? 
Sleep die hotspots naar de astronaut.
kleding
eten
zuurstof
vrienden
tandenborstel
mobieltje
gereedschap
boeken

Slide 11 - Drag question

This item has no instructions

Slide 12 - Video

This item has no instructions


Zou jij het overleven op Mars?
Ja
Nee

Slide 13 - Poll

This item has no instructions


Welke (drie) 'gruwelijke problemen' kom je tegen als je op Mars wil leven?

Slide 14 - Open question

This item has no instructions


Wat zou je moeten kunnen om op Mars te kunnen overleven?

Slide 15 - Open question

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
<b style="color: rgb(255, 255, 255)">Scannen, hoe doe je dat?
</b><div>
</div><div><ul><li><span style="color: rgb(255, 255, 255)">Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s</span></li><li><span style="color: rgb(255, 255, 255)">Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst</span></li><li><span style="color: rgb(255, 255, 255)">Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd</span></li><li><span style="color: rgb(255, 255, 255)">Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?</span></li></ul></div><div><font color="#176197">
</font></div><div><font color="#176197">
</font></div><div><font color="#176197">
</font></div>
bron
<div><span style="color: rgb(23, 97, 151)">Bron: Wetenschap in Beeld (Wibnet.nl) (29/4/2016 door B. Arvanaghi)</span></div><div><span style="color: rgb(23, 97, 151)"><br></span></div><div><span style="color: rgb(23, 97, 151)">Tekst bewerkt voor onderwijsdoeleinden.</span></div>
Leerdoel?
<b>Leerdoel</b>: je kunt…<div><ul><li>voorspellen waar de tekst over gaat.</li><li>de hoofdzaken uit de tekst halen.</li></ul></div>

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten bij de tekst:
Titel en inleiding
Voorspel waar de tekst over gaat. 

Alinea 1
Schrijf de belangrijkste zin(nen) op.

Marsbewoners leven dicht op elkaar
Wat verwacht je te gaan lezen? 

Van woestijn tot Noordpool
Schrijf de belangrijkste zin(nen) op.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

De titel en inleiding
Zou jij overleven op Mars? Alleen als je bijzonder bent.

Overzicht, creativiteit en kalmte. Dat zijn slechts een paar van de eisen die Mars aan zijn eerste menselijke bewoners stelt. 

Slide 19 - Slide

Toelichting
Docent modelt alinea 1 & 2

Waar denk jij dat de tekst over gaat?

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

 Alinea 1
Een leven op Mars stelt niet alleen hoge eisen aan de techniek, maar ook aan de mensen die op de dorre planeet gaan wonen (figuur 1). Het leven op de rode planeet zal op dat op aarde lijken, maar er zullen ook grote verschillen zijn. Daarom zijn er bijzondere mensen nodig voor een Marsmissie. John Clarke is het hoofd van de Mars Society Australia en doet binnenkort mee aan een 160 dagen lang experiment dat het leven op Mars simuleert. In MailOnline legt hij uit welke eisen er aan de deelnemers worden gesteld.
de missie
<span style="color: rgb(255, 255, 255)"><span style="font-weight: 700">de missie&nbsp;</span>= de bijzondere&nbsp;opdracht</span>
het experiment
<span style="color: rgb(255, 255, 255)"><span style="font-weight: 700">het experiment </span>=<span style="font-weight: 700">&nbsp;</span>de proef&nbsp;om iets uit te proberen</span>
simuleren
<span style="color: rgb(255, 255, 255)"><span style="font-weight: 700">simuleren </span>= imiteren,&nbsp;nabootsen</span>
figuur 1
<span style="color: rgb(255, 255, 255)">Op mars</span>

Slide 21 - Slide

Toelichting
Docent modelt alinea 1

Schrijf de belangrijkste zin(nen) op uit
de eerste alinea. Licht je antwoord toe.

Slide 22 - Open question

This item has no instructions

 Marsbewoners leven dicht op elkaar
Ten eerste dien je over een hoge sociale intelligentie te beschikken. Je komt in het equivalent van een klein driekamerappartement met vijf of zes anderen, zegt John Clarke tegen MailOnline. Om die reden moet een team van Marsbewoners een nauwe band opbouwen, die verder gaat dan die van collega's. Daarnaast moet je je werkzaamheden goed onder de knie hebben, en je moet twee of drie vaardigheden beheersen die niet je specialisme zijn omdat je een medereiziger moet kunnen vervangen. Een laatste belangrijke eigenschap is dat je altijd het overzicht moet kunnen bewaren en creatief moet kunnen denken. Je moet problemen meteen oplossen, en die kunnen technisch, maar ook sociaal van aard zijn.
dienen
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">dienen</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)"> – verplicht zijn,&nbsp;</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">moeten</span>
het equivalent
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">het equivalent </span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">– het&nbsp;</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">gelijkwaardig iets</span>
iets onder de knie hebben
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">iets onder de knie hebben </span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">- iets kunnen
</span>
het specialisme
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">het specialisme </span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">- het&nbsp;</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">onderwerp of onderdeel</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">waar iemand zeer deskundig&nbsp;</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">in is</span>
van aard
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">van aard </span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">– van karakter</span>

Slide 23 - Slide

This item has no instructions


Welke zes belangrijke eigenschappen
heb je nodig als astronaut?

Slide 24 - Open question

Als astronaut heb je de volgende eigenschappen nodig:
  • een hoge sociale intelligentie
  • je werkzaamheden goed onder de knie hebben
  • twee of drie vaardigheden beheersen die niet je specialisme zijn
  • overzicht kunnen bewaren
  • creatief kunnen denken
  • problemen oplossend denken
 Van woestijn tot Noordpool
De proef waar John Clarke aan deelneemt heet Mars 160. Zeven mensen worden eerst 80 dagen in de woestijn van Utah geïsoleerd, en vervolgens 80 dagen op Devon Island in Canada – het grootste onbewoonde eiland ter wereld. De organisatoren van het experiment streven ernaar om het leven op Mars tot in het kleinste detail na te bootsen, van ruimtepakken tot wooneenheden. Het enige waar geen rekening mee kan worden gehouden is
de geringere zwaartekracht op de rode planeet.
streven naar
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">streven naar</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)"> – je best doen om een doel te b</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)">ereiken</span>
gering
<span style="color: rgb(255, 255, 255); font-weight: 700">gering</span><span style="color: rgb(255, 255, 255)"> – beperkt, minimaal</span>

Slide 25 - Slide

This item has no instructions


Schrijf de belangrijkste zin(nen) op uit
de alinea 'Van woestijn tot Noordpool'.
Licht je antwoord toe.

Slide 26 - Open question

This item has no instructions

Voorafgaand aan het lezen van de tekst bekeek
je een video en heb je enkele vragen beantwoord. 
Zijn je antwoorden op die vragen veranderd? 
Klik op de spinner om de vragen te bekijken.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

  1. Je ontvangt als tweetal een onderzoeksblad
    met enkele onderzoeksopties.
  2. Kies een van de opties en ga beiden op je laptop zoeken naar informatie. Overleg waar je gaat zoeken, zodat je verschillende websites kiest.
  3. Noteer je bevindingen in steekwoorden of in een mindmap. Vraag je docent naar de bijbehorende hand-out!
  4. Vertel aan elkaar wat je gevonden hebt.
  5. Noteer de websites die interessant zijn, zodat je die weer terug kunt vinden.
  6. Bewaar je onderzoeksresultaten goed.
Het onderzoek
Hoe doe je goed onderzoek?
Leerdoel?
<b>Leerdoel</b>: je kunt in tweetallen een klein onderzoekje doen naar het leven op Mars.

Slide 28 - Slide

De hand-out 'Een mindmap maken' is als PDF in dit lesplan aanwezig.

Welk onderwerp lijkt 
jouw tweetal interessant?
Geschiedenis van de ruimtevaart
Klimaat en omstandig-heden op Mars
Bouwen in de ruimte
Eten in de ruimte en op Mars
Bewegen in de ruimte en op Mars

Slide 29 - Poll

This item has no instructions

Let goed op...
Hier komt een aantal tips!
Geschiedenis van mensen in de ruimte
<ul><li>zoektermen (geschiedenis) ruimtevaart
</li><li><a href="http://www.jouwzoekmachine.nl">www.jouwzoekmachine.nl
</a></li><li><a href="http://www.schooltv.nl">www.schooltv.nl
</a></li><li><a href="http://www.nemokennislink.nl">www.nemokennislink.nl
</a></li><li><a href="http://www.historiek.net/thema/ruimtevaart">www.historiek.net/thema/ruimtevaart
</a></li><li><a href="http://www.demanenschijn.nl">www.demanenschijn.nl
</a></li><li><a href="http://www.spacepage.be">www.spacepage.be</a></li></ul>
Eten op Mars zoektermen
<ul><li>eten op mars en
</li><li>eten op mars binnen tien jaar mogelijk
</li><li>zaaien op Mars
</li><li>vragen aan Wieger Wamelink
</li><li><a href="http://www.nemokennislink.nl">www.nemokennislink.nl</a></li></ul>
Bewegen in de ruimte en op Mars
<ul><li>zoektermen ‘ruimtewandeling’, ‘leven in de ruimte’
</li><li><a href="http://www.esa.int/esaKIDSnl/index.html">http://www.esa.int/esaKIDSnl/index.html
</a></li><li><a href="http://www.ketnet.be/karrewiet">www.ketnet.be/karrewiet
</a></li><li><a href="http://www.schooltv.nl">www.schooltv.nl
</a></li><li><a href="http://www.nemokennislink.nl">www.nemokennislink.nl
</a></li><li><a href="http://www.spacepage.be">www.spacepage.be&nbsp;</a></li></ul>
Klimaat en omstandigheden op Mars
<ul><li><a href="https://www.scientias.nl/zomerse-marsdagen-komen-eraan">https://www.scientias.nl/zomerse-marsdagen-komen-eraan
</a></li><li><a href="https://www.nemokennislink.nl/publicaties/kunnen-we-mars-leefbaar-maken/">https://www.nemokennislink.nl/publicaties/kunnen-we-mars-leefbaar-maken/</a></li></ul>
Bouwen in de ruimte
<ul><li><a href="https://www.scientias.nl/welk-huis-gaan-we-3d-printen-op-mars/">https://www.scientias.nl/welk-huis-gaan-we-3d-printen-op-mars/</a></li><li><a href="https://www.scientias.nl/elon-musk-wil-uiteindelijk-een-stad-op-mars-bouwen/">https://www.scientias.nl/elon-musk-wil-uiteindelijk-een-stad-op-mars-bouwen/
</a></li><li><a href="http://www.metronieuws.nl/nieuws/buitenland/2016/11/zo-ziet-je-huis-op-mars-er-uit-in-de-toekomst">http://www.metronieuws.nl/nieuws/buitenland/2016/11/zo-ziet-je-huis-op-mars-er-uit-in-de-toekomst</a></li></ul>
timer
20:00

Slide 30 - Slide

Toelichting:

Geef je leerlingen 20 minuten effectief de tijd om informatie te verzamelen.
Onderzoeksresultaten delen
Maak samen een mooie mindmap over het onderwerp;
Ieder tweetal heeft zijn eigen tak in de mindmap;
Werk van groot naar klein;
Gebruik kleur en tekeningetjes.
mindmap

Slide 31 - Slide

This item has no instructions


    Even terugkijken naar het onderzoek. Welke doelen heb je al
    behaald? En welke (nog) niet? Sleep ze naar het juiste vak.
Wist je dat...
wanneer je een doel versleept, erachter een nieuwe verschijnt.
Hoe ging het onderzoek?
<span style="font-weight: bold; color: rgb(55, 15, 142)">Ja, dit doel heb ik behaald.</span><br>
<span style="font-weight: bold; color: rgb(55, 15, 142)">Nee, aan dit doel moet ik nog werken.</span><br>
Ik heb goede onderzoeksvragen bedacht.
Ik heb nieuwe dingen geleerd.
Ik heb veel informatie gevonden bij mijn onderzoeksvragen.
Ik ben nu ook nieuwsgierig geworden naar andere zaken omtrent dit onderwerp.
Ik kan kort vertellen 
wat ik te weten ben gekomen.
Ik heb de onderzoekstijd 
nuttig en goed besteed. 
Ik heb effectief met iemand samengewerkt. 
Ik kan minimaal twee  woorden van deze les gebruiken bij mijn presentatie.

Slide 32 - Drag question

This item has no instructions

Woordenschat
Leerdoel?
<b>Leerdoel</b>: je kunt bij de woorden van deze week woorden bedenken die het tegenovergestelde betekenen
Weet jij het tegenovergestelde van 
de woorden in de spinner?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions


De boekenclub

Welk boek zou jij wel willen lezen?
Leerdoel?
<b>Leerdoel</b>: Je maakt kennis met boeken die gaan over de ruimte en het leven daar.

Slide 34 - Poll

This item has no instructions

Vertel elkaar wat je gelezen hebt en bespreek wat jullie zouden doen in deze
situatie. Welk boek zou je willen lezen?


Zoek je gekozen boek online op en verplaats je in de hoofdpersoon.
Wat zou jij doen?


Slide 35 - Slide

This item has no instructions


Terugblik en vooruit kijken
Noem drie dingen die je 
deze les geleerd hebt.

Slide 36 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen 
waar je nog wat 
meer over wilt weten.

Slide 37 - Open question

This item has no instructions


Wat ga je thuis vertellen over deze les?

Slide 38 - Open question

This item has no instructions