les 5 - richtlijnen van een klachtenbrief

1 / 14
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsMBOLeerjaar 5Studiejaar 1

This lesson contains 14 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Voorkennis activeren 
  • Leerdoelen van de les 
  • Uitleg klachtbrief
  • Klachtbrief verbeteren
  • # Exit ticket (woordenboek)

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

START OPDRACHT
timer
5:00

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
  • Ik weet wat een klachtbrief is
  • Ik weet welke onderdelen in een klachtbrief staan
  • Ik weet hoe een klachtbrief is opgebouwd

Slide 5 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
Vandaag leer je wat een klachtbrief is.
Een klachtbrief schrijf je als er iets niet goed gaat.
Je legt uit wat het probleem is en wat je graag anders wilt.

Bij opdracht 8 ga je zelf een klachtbrief schrijven over jouw opleiding.
Maar eerst kijken we hoe zo’n brief is opgebouwd.
Daarna ga je oefenen met voorbeelden.


Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een klachtbrief?
Een klachtbrief is een brief waarin je:
  • vertelt wat het probleem is
  • uitlegt waarom je dit vervelend vindt
  • zegt wat je graag anders wilt

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Onderdelen van een klachtbrief
Aanhef
Je zegt tegen wie je schrijft.
Bijvoorbeeld:
Beste mentor,

Inleiding
Je vertelt waar de brief over gaat.

De klacht
Je schrijft wat het probleem is.
Waarom
Je legt uit waarom dit een probleem is.

Oplossing
Je zegt wat je graag wilt dat er gebeurt.

Afsluiting
Je sluit de brief netjes af.
Bijvoorbeeld:
Met vriendelijke groet,
Naam
Een klachtbrief heeft vaste onderdelen

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld van een klachtbrief
Ik heb een probleem op school.

Het is niet leuk.

Ik wil dat het anders wordt.
Klachtbrief bespreken
Aan wie is de brief gericht?
Wat is precies de klacht?
Waarom is het een probleem?
Wat is de oplossing?
Waar is de aanhef?
Waar is de afsluiting?
Klachtbrief
  • een aanhef
  • een duidelijke klacht
  • een uitleg
  • een oplossing
  • een afsluiting

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld van een klachtbrief
Beste school,

Ik heb een klacht over de lessen.
De lessen zijn soms saai.

Ik wil graag dat de lessen leuker worden.

Groeten,
Alex
Klachtbrief bespreken
Aan wie is de brief gericht?
Wat is precies de klacht?
Waarom is het een probleem?
Wat is de oplossing?
Waar is de aanhef?
Waar is de afsluiting?
Klachtbrief
  • een aanhef
  • een duidelijke klacht
  • een uitleg
  • een oplossing
  • een afsluiting

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld van een klachtbrief
Beste mentor,

Ik schrijf deze brief omdat ik een klacht heb over mijn rooster.

Mijn lessen beginnen vaak te vroeg in de ochtend.
Dat vind ik moeilijk, omdat ik dan nog erg moe ben.

Ik wil graag later beginnen met de lessen.
Dan kan ik beter opletten in de klas.

Met vriendelijke groet,

Sam
Waar staat wat
Waar staat de aanhef?
Waar staat de klacht?
Waar staat de oplossing?
Waar staat de afsluiting?

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Opdracht klachtbrief verbeteren
De brief heeft:
  • Een aanhef
  • Een duidelijke klacht
  • Een uitleg waarom het een probleem is
  • Een oplossing
  • Een nette afsluiting

En:
  • Zinnen met hoofdletters
  • Zinnen met punten
  • Net geschreven

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

EXIT TICKET

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag met je woordenboek
Je gaat verder met je eigen woordenboek maken.

» Eerst schrijf je het woord op, daarna zoek je de betekenis van het
   woord op.
» Je kunt hiervoor een online woordenboek of chat GPT gebruiken.
» De betekenis van het woord schrijf je in je eigen woorden op.
» Ook schrijf je een goede zin met het woord.

Slide 14 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen