Lezen 3.3 betogende tekst

Ga lezen in je boek
1 / 13
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 13 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Ga lezen in je boek

Slide 1 - Slide

Lesplanning
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Aan de slag! Maken: opdrachten 

  • Check lesdoel


Lesdoelen: 

  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 2 - Slide

Betogende tekst
  • Een schrijver geeft zijn mening (standpunt) en verdedigt die met een argument.
  • De schrijver wil de lezer overtuigen (= tekstdoel) dat zijn mening juist is.
  • Tekstvormen: ingezonden brief, recensie, klachtenbrief

Slide 3 - Slide

Betogende tekst
Argumenten
  • Argument = informatie waarmee de schrijver de lezer wil overtuigen van zijn gelijk.
  • Feit of mening zijn.


Tegenargument
  • Argument van iemand met een andere mening over het onderwerp.
  • Schrijver kan dit tegenargument weerleggen: hij vertelt waarom dat
tegenargument niet beter is dan zijn argument.

Slide 4 - Slide

Betogende tekst
  • Tekstopbouw = (meestal) driedeling

  1. Inleiding: schrijver noemt het onderwerp en geeft zijn mening daarover.
  2. Kern: schrijver geeft argumenten voor zijn mening.
  3. Slot: schrijver trekt een conclusie of vat het belangrijkste nog eens samen.


  • Hoofdgedachte: mening van de schrijver + belangrijkste argument.

Slide 5 - Slide

Betogende tekst

Slide 6 - Slide

Een stelling (standpunt) is een bewering die je doet over iets. 




  • De middelbare school begint pas om 11.00 uur.
  • Magister moet niet zichtbaar zijn voor ouders.
  • Alle leerlingen moeten na hun examen verplicht een tussenjaar nemen.
  • Proefwerken moeten worden afgeschaft.
  • Mobieltjes moeten worden verboden op school.
  • Vanaf 14 jaar moet je stemrecht hebben.
  • Vuurwerk moet verboden worden.
Wat gaan we doen?

  1. Pak een gekleurd strookje papier.

Slide 7 - Slide

Wat gaan we doen?

  1. Lees de stelling voor
  2. Bedenk en noteer op je strookje datgene wat bij jouw kleur hoort
  3. Overleg in je groepje de uitkomsten
  4. Verbeter en vul aan waar nodig 
  5. Klassikaal bespreken
Argument 1
Argument 2
Tegen-
argument
Weerlegging tegenargument
timer
5:00

Slide 8 - Slide

Lesplanning
  • Terugblik 3.2 en 3.5

  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Maken van 3.3: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173





Lesdoel: 

  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 9 - Slide

Lesplanning
  • Terugblik
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?
  • Aan de slag! Maken: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173

  • Noteer op een post-it het antwoord op de vraag: 
Wat is een betogende tekst?

  • Volgende les: 
Maken van 3.3: opdrachten 3 t/m 7, 10, 12 t/m 16, blz. 170-178


Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 10 - Slide

Ga lezen in je boek

Slide 11 - Slide

Lesplanning
  • Terugblik 
  • Maken van 3.3: opdrachten 3 t/m 7, 10, 12 t/m 16, blz. 170-178
  • Klaar? Start 3.5: 4, 6, 7, 8, 14, 15 en 16, blz. 189 t/m 196






Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 12 - Slide

Slide 13 - Slide