Les 4 [online] - over seksuele identiteit

Seksualiteit: loverboys
Les 4 [online]
over seksuele identiteit
1 / 11
next
Slide 1: Slide
LevensbeschouwingMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

This lesson contains 11 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

Seksualiteit: loverboys
Les 4 [online]
over seksuele identiteit

Slide 1 - Slide

Lesdoelen 
& lesopbouw
  • Lesdoelen:
Kennen: seksuele identiteit: cis- en transgender, intersekse
Kunnen: mening bepalen over vragen
  • Lesopbouw:
  1. Uitleg: seksuele identiteit
  2. Video: intersekse
  3. Zelfstandige opdracht
  4. Reflectie: wat weten we nu?

Slide 2 - Slide

Seksuele en gender-identiteit
  • Je sekse en gender geven aan tot welk geslacht je zelf behoort. Hoe je lichaam is (sekse) en hoe je je voelt (gender).
  • Dit kan simpelweg man of vrouw zijn, maar er zijn ook allerlei tussenvormen of kruisvormen zijn mogelijk.  
  • De huidige stand van zaken in de wetenschap wijst ook op de moeilijkheid van de hokjes 'man' en 'vrouw'. Het probleem is dat deze begrippen heel lastig objectief te bepalen zijn.

Slide 3 - Slide

Seksuele en gender-identiteit
  • Cis-gender: je voelt je thuis in het lichaam waarin je geboren bent (sekse en gender stemmen overeen)
  • Trans-gender: je voelt je niet thuis in het lichaam waarin je geboren bent (sekse en gender stemmen niet overeen)
  • Non-binair: voelt zich niet man of vrouw
  • Intersekse: je bezit dubbele geslachtskenmerken (zowel mannelijk als vrouwelijk)
  • Queer: parapluterm voor alle seksuele- en genderminderheden die niet heteroseksueel en cis-gender zijn (buiten ' het standaardplaatje' vallen).

Slide 4 - Slide

Kijkvragen: video
  • Kijkvragen voor bij de video zometeen (neem de dikgedrukte woorden over in je schrift):
  1. Wat voor seksuele identiteit heeft de persoon in de video?
  2. Hoe beleefde ze haar puberteit
  3. Welke lichamelijke kenmerken zijn afwijkend bij haar? Schrijf er zoveel mogelijk op. 
  4. Gaven artsen het advies om er openlijk over te praten?

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Video

Zelfstandige opdracht
  • Bedenk voor jezelf een antwoord op deze vragen: 
  1. Wat zou je iemand van jouw leeftijd adviseren die nog in de kast zit als homoseksueel, transgender of intersekse? Wat zou het beste zijn om te doen? Gewoon voor uitkomen, met het risico om gepest te worden? Voor zich houden? 
  2. Moet je je best doen als iemand met andere voornaamwoorden aangesproken wil worden? Stel je voor dat een medeleerling voortaan met 'zij' of 'hen' wil worden aangesproken. Moet je dat respecteren?
timer
3:00

Slide 7 - Slide

Wat zou je iemand van jouw leeftijd adviseren die nog in de kast zit als homoseksueel of transgender?

Slide 8 - Open question

Moet je je best doen als iemand met andere voornaamwoorden aangesproken wil worden?

Slide 9 - Open question

Wil je meer weten?
  • Op YouTube staat een leuke en informatieve interviewreeks van Spuiten en Slikken ('Jurre's date met.. ').
  • Daarin word in elke aflevering een bepaald persoon geïnterviewd over zijn of haar opmerkelijke seksuele gedrag.
  • Dit gaat van transgenders, escorts tot aan personen die zich volledig aseksueel beschouwen

Slide 10 - Slide

Reflectie: wat weten we nu?
We weten nu dat.. 
  • seksuele identiteit zich uit in je lichaam (sekse) en in hoe je je voelt (gender) 
  • zowel in hoe je lichaam in elkaar steekt, als in hoe je je voelt er veel verschillen bestaan tussen mensen
  • Soms is de gender verstoord (jezelf anders voelen dan je lichaam), soms is je lichaam niet eenduidig (intersekse)

Slide 11 - Slide