M&G Week 4 ( les 1). Diëten en eetstoornissen

1 / 27
next
Slide 1: Slide
Zorg en WelzijnMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 4

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 140 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Startklaar
  • Welkom Klas! 
  • Ga allemaal op je plek zitten. 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Diëten en eetstoornissen 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

      Leerdoelen
Aan het einde van de les kan je: 
  • uitleggen wat een dieet is en wat een eetstoornis is.(R)
  • een duidelijke folder maken die anderen informatie geeft over een dieet of eetstoornis.(T1)
  • belangrijkste informatie over een dieet of eetstoornis overzichtelijk in een folder zetten. (T2)
  • uitleggen waarom een dieet of eetstoornis invloed heeft op gezondheid en dagelijks leven. (I) 

Slide 4 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Diëten

Slide 7 - Mind map

This item has no instructions

Diëten 
Dieet: Een dieet is een voorgeschreven voedingswijzer.

Er zijn verschillende soorten diëten:
1. Voedingsstofbeperkte diëten 
2. Voedingsstofvrije diëten
3. Voedingsstofverrijkte diëten

 

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Voedingsstofbeperkt dieet 
Voedingsstofbeperkt: je eet minder van één voedingsstof, zoals minder vet, suiker of zout.

Voorbeelden:
  1. Natriumbeperkt dieet
  2. Lactosebeperkt dieet
  3. Energiebeperkt dieet

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Voedingsstofvrij dieet 
Voedingsstofvrij dieet komen bepaalde voedingsstoffen helemaal niet voor.


Voorbeelden:
  • Koemelkvrij dieet
  • Allergeenvrij dieet

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Voedingsstofverrijkte diëten 
Voedingsstofverrijkte diëten bevatten meer van een bepaalde voedingstof dan normaal het geval is.


Voorbeeld:
Energie- en eiwit verrijkt dieet

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Voedselintolerantie 
Voedselintolerantie: het afweersysteem doet niet mee, maar het lichaam kan een deel van het eten niet goed verteren of opnemen.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Eetstoornis

Slide 13 - Mind map

This item has no instructions

Eetstoornissen 
Eetstoornis: als eten je leven overneemt en je er ongelukkig van wordt.

  • Anorexia: iemand eet heel weinig uit angst om dik te worden.
  • Boulimia: iemand heeft eetbuien en probeert daarna het eten weer kwijt te raken (bijv. door braken of laxeermiddelen).

    Zowel mannen als vrouw kunnen 
    anorexia en boulimia hebben 

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Slide 15 - Video

This item has no instructions

Slide 16 - Video

This item has no instructions

Beantwoord deze vragen. 
  1. Waarom vond Emma het zo moeilijk om te eten? 
  2. Hoe voel je je als je dit verhaal ziet?
  3. Een eetstoornis heeft niet alleen met eten te maken, maar ook met gevoelens en gedachten. Waarom?
  4. Wat kunnen wij leren van Emma haar verhaal?



timer
7:00

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Gevolgen 
  • Beschadiging slokdarm
  • Verlaagde weerstand
  • Uitdrogen
  • Nierbeschadiging
  • Tanderosie

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Mensen met een eetstoornis
  • Het is een psychische ziekte
  • Zullen dit zo lang mogelijk ontkennen
  • Zullen niet (snel) om hulp vragen
  • Voelen zich vaak schuldig
  • Stellen vaak hoge eisen aan zichzelf (perfectionistisch)

Tip: Oordeel niet, luister naar iemand en vraag of deze hulp wil.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Behandeling
  • GGD
  • Kinderarts
  • Opname ziekenhuis. (sondevoeding) 
  • Psychiater
  • Kliniek voor eetstoornissen.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Welke eetstoornis heeft zij?

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

Jan heeft een vreetbui en na het eten braakt hij.
Welke eetstoornis is dit?
A
Anorexia
B
Boulimia
C
Binge eating disorder
D
Anorexia & binge eating disorder

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Noem een gevolg van een eetstoornis.

Slide 23 - Open question

This item has no instructions

Praktijk opdracht ICT
Wie?
jij alleen.
Wat ga je doen?
Een folder maken over diëten of eetstoornis 
Hoe?

Lees het opdracht nog een keer 
Download de sjabloon "folder" via Somtoday 
Volg de instructie van de opdracht 
Je bent klaar als:
Je hebt je werk gecontroleerd. Heb je alle stappen gedaan? 
Je hebt een groen licht van je docent om dit inteleveren 
Het is ingeleverd in Somtoday/Teams ( wat je docent aangeeft) 
Ben je klaar?  
Rekenboek: maak opdracht 1 en 2. 
Laat je docent je werk controleren 

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

       Terugkijken op            de leerdoelen
Je kan: 
  • uitleggen wat een dieet is en wat een eetstoornis is.(R)
  • een duidelijke folder maken die anderen informatie geeft over een dieet of eetstoornis.(T1)
  • belangrijkste informatie over een dieet of eetstoornis overzichtelijk in een folder zetten. (T2)
  • uitleggen waarom een dieet of eetstoornis invloed heeft op gezondheid en dagelijks leven. (I) 

Slide 25 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   

Exit ticket
Noem één ding op wat je geleerd hebt  

Slide 26 - Open question

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner.

Slot

Slide 27 - Slide

This item has no instructions