H3 Lezen (les 1)

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek


1 / 10
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

This lesson contains 10 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek


Slide 1 - Slide

Planning
  • Leerdoelen 3.3 Lezen en uitleg deel 1
  • Werkmoment
  • Afsluiten van de les

Slide 2 - Slide

Leerdoelen 3.3 Lezen
  • Ik weet wat een betogende tekst is (herhaling).
  • Ik weet wat argumenten zijn.
  • Ik kan de leesstrategie kritisch lezen toepassen.
  • Ik kan het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Slide 3 - Slide

Wat is een betogende tekst?
Welk doel heeft de schrijver van een betogende tekst?

Kunnen in een betogende tekst feiten voorkomen?

Hoe kijk/lees je als lezer naar zo'n tekst?


timer
1:30

Slide 4 - Slide

Betogende tekst (p. 170)
  • De schrijver geeft zijn mening. 
  • Hij wil de lezer overtuigen dat zijn mening juist is. 
  • Hij doet dat door argumenten te gebruiken.

Voorbeelden: een opiniërend artikel, boekbespreking of klachtenbrief.

opinie = mening

Slide 5 - Slide

Indeling betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.
Hoofdgedachte: het belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp zegt.

Slide 6 - Slide

Argumenten (p. 171)
Een argument is informatie waarmee de schrijver wil bewijzen dat hij gelijk heeft, dat zijn mening juist is. Een argument kan zowel een feit als een mening zijn.

• Ik vind Groningen een leuke stad, want je kunt er goed winkelen.
• Ik vind Rotterdam groter dan Ommen, want er wonen meer mensen. 

Wat overtuigd meer: een feit of een mening?

Slide 7 - Slide

Opdracht 3 (p. 171)
Voorbeeldtekst
Zin in de tekst
Feit/mening
Mening
Argument 1
Argument 2
oordeel, opvatting, standpunt, stelling

Slide 8 - Slide

Werkmoment
  • Maak van 3.3 in je leerwerkboek/schrift: 4 en 5.
  • Tip bij vraag 4b: p. 231 voor vragen verkennend lezen.
  • Tip bij vraag 4d: p. 104 functies inleiding.
  • Volgende les kijken we samen na.
  • Af? Neem de leerstof voor de toets nog eens door.

Slide 9 - Slide

Afsluiting
  • Vrijdag toets: spelling. Zie Magister voor inhoud.

Slide 10 - Slide