Les 1 Ondersteunt de cliënt bij participatie

Ondersteunt de cliënt bij Participatie (B1-K1-W4)

Periode 2
Les 3
1 / 29
next
Slide 1: Slide
VerzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Ondersteunt de cliënt bij Participatie (B1-K1-W4)

Periode 2
Les 3

Slide 1 - Slide

Programma
  • Aanwezigheidsregistratie
  • Terugblik vorige lessen
  • Lesdoelen
  • Introductie eindopdracht 
  • Theorie: Beginsituatie
  • Opdracht: Schrijf een beginsituatie van jouw cliënt (
  • Afsluiting

Slide 2 - Slide

Les vorige week herhaling
  • Wat is participatie?
  • Welke nieuwe ideeën heeft het bezoek aan de zorgwoning je gebracht?
  • Op welke manier ga je dit inzetten in je werk en studie?

Slide 3 - Slide

Lesdoelen
 Je legt uit wat een beginsituatie is.

Je beschrijft de onderdelen van een beginsituatie.


Slide 4 - Slide

Introductie eindopdracht participatie
De lessen participatie duren  4 weken. Voorbereiding op examen B1-K1-W4 ''Ondersteunt de cliënt bij participatie'' . 

De eindopdracht bestaat uit:
Je maakt de opdrachten OEFENEN EN TOEPASSEN VAN WERKPROCES B1-K1-W4

Aanwezigheid  op school is van groot belang om de eindopdracht te maken.


Slide 5 - Slide

Deadlines van de eindopdracht 
School: 
1. Woensdag 5 juli  2023 Inleveren B1-K1-W4 opdrachten OEFENEN EN TOEPASSEN (op school in Teams):

En ingevulde feedbackformulier van je praktijkbegeleider. 


LET OP: IN TEAMS LEVER JE DE BOVENSTAANDE TWEE DINGEN IN. Doe je dit niet dan is het einderesultaat een onvoldoende. 


Slide 6 - Slide

Kan je zonder dat je weet wie je doelgroep is, een passende activiteit organiseren?
Ja
Nee

Slide 7 - Poll

Als jij als MZ'er een doelgerichte activiteit wilt organiseren voor een doelgroep, wat wil jij dan weten van ze?

Slide 8 - Mind map

Wat is een beginsituatie?

Slide 9 - Mind map

Waarom is een beginsituatie zo belangrijk voor een MZ'er?

Slide 10 - Mind map

Beginsituatie
Boek  METHODIEK 2.2: Methodisch gegevens verzamelen.

Om voor een cliënt of cliëntengroep de doelen te bepalen en een plan van aanpak op te stellen, ga je methodisch te werk. In de methodische werkwijze stel je eerst de beginsituatie vast. Hier is een belangrijke plaats ingeruimd voor de gegevensverzameling. 

Een beginsituatie bestaat uit 2 onderdelen:
Onderdeel 1: persoonlijke gegevens, reden opname, levensloop, ontwikkelingsgebieden, medicatie, bijzonderheden, hulp-en aandachtsgebieden.
Onderdeel 2: Ondersteuningsvraag, impliciet,/expliciet, leefgebied, bron, motivatie/relevantie

Om gegevens te verzamelen voor de beginsituatie gebruik je verschillende bronnen: jezelf, cliënt, collega's, familie, deskundigen, dossier etc. 

Slide 11 - Slide

Opdracht 
Klassikaal gaan wij een beginsituatie schrijven. Ieder schrijft over zijn/haar eigen cliënt op de leerplek.


Slide 12 - Slide

Beginsituatie 1.1 persoonlijke gegevens
(Let op: Denk hierbij aan de privacy van de cliënt. Gebruik als naam ‘Cliënt’ en daarbij een letter)

- Naam,
- Leeftijd (geboortedatum),
- Afkomst,
- Religie/ geloofsovertuiging,
- Burgerlijke staat,
- Geslacht,
- Gezinssamenstelling,
- Achtergrond/ thuissituatie.

Slide 13 - Slide

Beginsituatie 1.2 Reden opname
-  Om welke reden(en) zit jouw cliënt bij jouw stageplek?
- Indicatie - Zorgprofielen (voorheen Zorgzwaartepakket (ZZP)) Informatie over de zorgprofielen voorheen ZZP

zorgprofielen:
Sector Verpleging en verzorging (V&V)
Sector Verstandelijk gehandicapt (VG)
Sector Licht verstandelijk gehandicapt (LVG)
Sector Lichamelijk gehandicapt (LG)
Sector Zintuiglijk gehandicapt, auditief en communicatief (ZGaud)
Sector Sterk gedrag gestoord licht verstandelijk beperkt (SGLVB)

Slide 14 - Slide

Beginsituatie 1.3 Levensloop
- Geschiedenis (geboorteplaats, scholen, beroep, scheiding, burgelijke staat, beperking geconstateerd, hulp van externe partijen bijv. logopedie, ziekenhuis etc. 
- Markante gebeurtenissen -> Tip: Doe dit aan de hand van jaartallen in de juiste volgorde

Slide 15 - Slide

Beginsituatie 1.4 Ontwikkelingsgebieden
Lichamelijke ontwikkeling
Emotioneel en sociale ontwikkeling
Persoonlijke ontwikkeling
Cognitieve ontwikkeling
Seksuele ontwikkeling
ADL-ontwikkeling
Dagbesteding
Vrije tijd

Slide 16 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Lichamelijke ontwikkeling:

lichamelijk groei en achteruitgang

Motorische ontwikkeling

Zintuigelijke ontwikkeling

Slide 17 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Sociale- en emotionele ontwikkeling:
o Ontwikkeling in de omgang met anderen (empathie, inlevingsvermogen)
o Ontwikkeling in acceptatie van anderen (accepteren van gezag en invloed)
o Ontwikkeling van sociaal gedrag (begrip, openheid, aanpassen, helpen)
o Ontwikkeling van verantwoordelijkheden
o Houding in de groep
o Vriendschappen



Slide 18 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Persoonlijkheidsontwikkeling:
o Vorming van de eigen identiteit.
o Ontwikkeling van de eigen wil
o De ontwikkeling van mannelijk en vrouwelijk gedrag.
o Karakter/ temperament





Slide 19 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Cognitieve ontwikkeling:
o Verstandelijke ontwikkeling (niveau/LVG)
o Taalontwikkeling
o Ontwikkeling van denken en geheugen (afwijkingen, zoals ADHD)


Slide 20 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Seksuele ontwikkeling:
o Relationele ontwikkeling
o Seksuele ontwikkeling






Slide 21 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
ADL-ontwikkeling:
o Zelfstandigheid (keuzes)
o Zelfredzaamheid

Slide 22 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Dagbesteding:
o Pensioen
o Vrijwilligerswerk
o Werk
o Dagbesteding
o Andere werkzaamheden….



Slide 23 - Slide

Ontwikkelingsgebieden
Vrijetijd:
o Uitjes
o Vakanties
o Recreatie
o Evenementen
o Spel

Slide 24 - Slide

Beginsituatie 1.5 Medicatie
Medicatieafhankelijk

Slide 25 - Slide

Beginsituatie 1.6 Bijzonderheden
Aspecten die niet naar voren zijn gekomen in de bovenstaande kopjes, maar wel relevant zijn. Dit hoeft niet altijd ingevuld te worden.

Slide 26 - Slide

Beginsituatie 1.7 Hulp- aandachtsgebieden
Leefgebieden:
1. Zingeving (eigen kracht)
2. Wonen
3. Financiën
4. Sociale relaties
5. Lichamelijke gezondheid
6. Psychische gezondheid
7. Werk en activiteiten

Slide 27 - Slide

Beginsituatie 2.1 Ondersteuningsvragen 2x
Let op: De ondersteuningsvragen komen voort uit de beginsituatie (denk hierbij ook aan de genoemde leefgebieden). Daarnaast mogen de ondersteuningsvragen niet beginnen met ‘help mij’. Denk aan:’ Ondersteun mij, stimuleer mij, begeleid mij, motiveer mij.. etc.’

- Ondersteuningsvraag: 
- Impliciet of expliciet en leg dit uit: 
- Leefgebied en leg dit uit:
- Bron 1 en leg dit uit:
- Bron 2 en leg dit uit:
- Motivatie en relevantie (waarom is dit belangrijk voor de ontwikkeling/ het behouden van vaardigheden van de cliënt).

Slide 28 - Slide

Wat vond je van de les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 29 - Poll