vdk 5 - dec 2021

vakdidactiek - algemeen 
1 / 35
next
Slide 1: Slide
vdkHoger onderwijs

This lesson contains 35 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

vakdidactiek - algemeen 

Slide 1 - Slide

evaluatie gastlectoren
zie chat 

Slide 2 - Slide

Geef 1 concreet item dat je heb bijgeleerd in vdk.

Slide 3 - Open question

  • leerplan 
  • doelen
  • leerlijnen 
  • beginsituatie / diversiteit 
  • vakinhouden
  • valkuilen  
  • werkvormen 
  • organisatie praktijkles 
  • klasmanagement
  • veiligheid 
  • projectwerk 
  • toetsing
  • observatieschalen
  • evaluatie semester 

Slide 4 - Slide

observatieopdracht 
  1. Iets onverwachts, waarover was je verbaasd?
  2. Waardoor kreeg je zin om zelf les te geven? 
  3. Welke tip kan je geven aan de medestudenten? 

Slide 5 - Slide

observatieopdracht - tip?

Slide 6 - Open question

LVB/meetinstrument

Slide 7 - Slide

lvb - wat moeilijk?

Slide 8 - Mind map

lesvoorbereiding - moeilijk?
  • afbakenen
  • leerplandoelen-lesdoelen-evaluatie
  • indeling lesfasen
  • werkvormen kiezen
  • werkvormen uitwerken 
  • ...

Slide 9 - Slide

lvb - wat leuk?

Slide 10 - Mind map

lesvoorbereiding - leuk? 
  • onderwerp kiezen
  • aandachtstrekker bedenken
  • bedenken werkvormen 
  • uitwerken werkvormen
  • uitkijken hoe lln zouden reageren 
  • creatief zijn 
  • ... 

Slide 11 - Slide

lesvoorbereiding - feedback 

Slide 12 - Slide

leerplandoelen
goede keuze
niet vergeten te neuzen in leerplan
generieke doelen/stem-doelen niet vergeten
zo link naar affectieve doelen 

Slide 13 - Slide

lesdoelen
formulering/klassering vrij oké
concreet voor deze éne les
deelleerstappen maken - variatie beheersingsniveau
affectieve: zie volgende slide  

Slide 14 - Slide

Welke doelstelling is de juiste affectieve doelstelling?
A
De lln kn samenwerken
B
De lln zijn bereid om samen te werken bij het maken van een buizenbord.
C
De lln zijn bereid om samen te werken.
D
De lln werken samen.

Slide 15 - Quiz

affectieve doelen
ook op basis van leerplandoelen
bewust aan werken in je les 
ook concreet voor deze les 
niet: kunnen samenwerken / bereid om veilig te werken... 

Slide 16 - Slide

beginsituatie
voorkennis - goed bekijken in leerplan 
voorkennis - heel specifiek voor deze les 
diversiteit nog meer integreren (hier en in les zelf) - vdo2! 

iedereen zit al 3 jaar samen in deze klas
leerstatus? altijd individueel 
geen ideale klassen schetsen... 

Slide 17 - Slide

bestelbon

Slide 18 - Mind map

stopcontacten

Slide 19 - Mind map

motivatiefase 
3 aspecten oké 
lln ook steeds activeren in je motivatiefase 
kadering: hoe zal je het aan de lln zeggen?  
'structuur' mag kort, hoe zal je het aan de lln zeggen

Slide 20 - Slide

lesfasen 
indeling lesfasen oké
afwisseling verwerven & verwerken oké 
zorg dat verwerken over het verwerken gaat 
werkvormen voldoende uitschrijven 

Slide 21 - Slide

groepswerk in verwerven 
organisatie 
opdracht 
uitvoering
rapportering
synthese (steeds vastzetten van theorie) 
helemaal in verwerven!  

Slide 22 - Slide

een leergesprek =
A
voorbereidingstijd - probleemstelling - foutenanalyse
B
voorbereidingstijd - foutenanalyse - synthese
C
probleemstelling - foutenanalyse -
D
probleemstelling - voorbereidingstijd - foutenanalyse - synthese

Slide 23 - Quiz

Wat noteer je bij de werkvorm 'praktijkles'?

Slide 24 - Open question

praktijkles 
duidelijke opdracht oké
tijd aangeven?
waar materiaal?
klasmanagement - regels/afspraken/veiligheid/rumoer??
wanneer/hoe jou aanspreken?
hoe evalueren?
wanneer opruimen?

Slide 25 - Slide

tips werkvormen
bijlage: hoe formuleer je wv in je lvb? 
cursus adi erbij nemen 
creativiteit 
theorie 'vastzetten' op het einde! 

Slide 26 - Slide

evaluatiefase 

evalueren van ALLE doelen 
(niet enkel over laatste lesfase of praktijkles) 
creativiteit? 

Slide 27 - Slide

media 
weinig bordgebruik? - zie vdo2! 
graag ingevulde versie toevoegen 
zelfde structuur in alle media 

Slide 28 - Slide

timing 

='klein' timen, zal belangrijk zijn in vdo2 
niet vergeten invullen 

Slide 29 - Slide

meetinstrument 
altijd overeenkomst met lesdoelen!! (did model) 

cognitieve doelen -  toetsing 
PM/affectieve doelen - observatie 

Slide 30 - Slide

toets 

aansluiten bij doelen en inhoud van DEZE les 
duidelijke vragen  
hoe punten verdelen?  
toetsen: ook c-toepassen integreren!! niet enkel kennisvragen  

Slide 31 - Slide

verbetersleutel 
puntenverdeling 
juiste oplossingen 
hoe punten verdelen 
'bereken ....'       /2

Slide 32 - Slide

Fundering omschrijven
Een fundering is een deel van een bouwwerk met een dragende functie waarop een constructie (huis, tuinhuis, ...) geplaatst wordt.
A
1 punt
B
3 punten
C
2 punten
D
4 punten

Slide 33 - Quiz

taken EP2 
feedback vanaf 21 januari op chamilo
'te herwerken' 
EP2 - deadline woe 2/2 om 9u 

Slide 34 - Slide

VDO2

Slide 35 - Slide