LES 6: SCHRIJVEN

1 / 30
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2

This lesson contains 30 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon thuis of in de kluis
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Terugblikken
Voor we beginnen met de les van schrijven blikken we eerst terug op de vorige lessen van het thema geld.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Amuseren
Instrueren
Informeren
Activeren
De schrijver geeft de lezer uitleg over hoe je iets moet doen of hoe iets werkt.
De schrijver geeft de lezer uitleg over hoe je iets moet doen of hoe iets werkt.
De schrijver wil de lezer overhalen om iets te doen.
De schrijver wil dat de lezer plezier heeft.

Slide 5 - Drag question

This item has no instructions

Ik (blazen) vandaag 15 kaarsjes uit.
A
blaz
B
blaaz
C
blas
D
blaas

Slide 6 - Quiz

This item has no instructions

Ik (hoeven) vandaag niet naar school.
A
hoev
B
hoef
C
hoeven

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

Ik (kiezen) volgend jaar voor het vak Techniek.

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Ik (halen) een broodje in de aula.
A
haal
B
haalte
C
haalde
D
haalden

Slide 9 - Quiz

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Mijn broer (luisteren) nooit naar mij.
A
luister
B
luisterde
C
luisterden
D
luisterte

Slide 10 - Quiz

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Mijn moeder (blijven) vaak thuis.

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
Soms moet je tijdens een telefoongesprek op je stage of werk belangrijke informatie onthouden en doorgeven aan iemand anders. 
Je kunt dan tijdens het telefoongesprek een telefoonnotitie maken. 
Op een telefoonnotitie schrijf je de belangrijkste informatie die je moet doorgeven netjes onder elkaar. 

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • weet ik wat een telefoonnotitie is.
  • kan ik een telefoonnotitie maken met de belangrijkste informatie uit een telefoongesprek.
  • kan ik 'gesprekken voeren', 'luisteren' en 'schrijven' combineren bij het maken van een telefoonnotitie.

Slide 14 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Waar denk je aan bij
een telefoonnotitie?

Slide 15 - Mind map

This item has no instructions

Wanneer voer jij weleens een telefoongesprek? Je mag meerdere antwoorden geven.
Nooit
Om familie te bellen
Om te kletsen met mijn vrienden
Tijdens mijn werk of stage
Iets anders

Slide 16 - Poll

This item has no instructions

Heb je weleens een telefoonnotitie gemaakt?
Ja
Nee

Slide 17 - Poll

This item has no instructions

Waarom is het belangrijk om een telefoonnotitie te maken, denk je? Je mag meerdere antwoorden aankruisen.
Dan heb je iets te doen tijdens het bellen
Dan kun je de naam van de beller beter onthouden
Dan kun je een boodschap doorgeven aan iemand anders
Dan kun je het telefoon- nummer van de beller doorgeven
Iets anders

Slide 18 - Poll

This item has no instructions

Waarom is het belangrijk om tijdens het telefoongesprek een notitie te maken, en niet daarna?

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

Instructie

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Maak nu opdracht 2  (mag ook met je schoudermaatje) blz. 208 en 209). 
Kijk goed naar de telefoonnotities en bespreek samen wat lastig te begrijpen is.

Zorg ervoor dat je het kunt uitleggen aan de klas.
timer
5:00

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
We bekijken zo het fragment 'Telefoonnotitie maken' op Studiemeter. 

Lees alvast de vraag, zodat je weet waar je op
kunt letten.

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Instructie 
Tips voor het invullen van een formulier:
  • Lees het formulier eerst helemaal
         » zo weet je precies wat je (waar) moet invullen
  • Schrijf netjes
         » gebruik blokletters
  • Controleer of je alles goed hebt ingevuld
         » Ben je niets vergeten? Heb je alles op de goede plek ingevuld?
  • Onderteken het formulier als dat nodig is
         » Zet een handtekening als erom gevraagd wordt
  • Let op de spelling

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Lees de situatie:


We bekijken zo het fragment 'Telefoonnotitie afvalstation' op Studiemeter. 

Je gaat een telefoonnotitie maken, waarbij je dus belangrijke informatie uit het gesprek noteert. 
Klaar? Vergelijk jullie telefoonnotities.
<ul><li>Hebben jullie dezelfde informatie opgeschreven?</li><li>Welke verschillen zie je?</li></ul>

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Lees de situatie:


We bekijken zo het fragment 'Telefoonnotitie borrel' op Studiemeter. 

Je gaat een telefoonnotitie maken, waarbij je dus belangrijke informatie uit het gesprek noteert. 
Klaar? Vergelijk jullie telefoonnotities.
<ul><li>Hebben jullie dezelfde informatie opgeschreven?</li><li>Welke verschillen zie je?</li></ul>

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Instructie 
Tips voor het invullen van een formulier:
  • Lees het formulier eerst helemaal
         » zo weet je precies wat je (waar) moet invullen
  • Schrijf netjes
         » gebruik blokletters
  • Controleer of je alles goed hebt ingevuld
         » Ben je niets vergeten? Heb je alles op de goede plek ingevuld?
  • Onderteken het formulier als dat nodig is
         » Zet een handtekening als erom gevraagd wordt
  • Let op de spelling

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Opdracht 5
We bekijken zo het fragment 'Telefoonnotitie sportschool' op Studiemeter. 
Lees nu eerst de vragen, zodat je weet waar je op kunt letten. 


Opdracht 6
Je wordt gebeld en gebruikt de gesprekskaart medewerker
De docent gebruikt de gesprekskaart beller
Maak notities tijdens het gesprek. 

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Je hebt zojuist een telefoonnotitie gemaakt. 
Vul in de controletabel op bladzijde 214 in hoe dit is gegaan. 

Bedenk ook wat je kunt doen om een volgende keer een nog betere notitie te maken. 

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Hoe ging het maken van de telefoonnotitie?
😒🙁😐🙂😃

Slide 29 - Poll

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • weet ik wat een telefoonnotitie is.
  • kan ik een telefoonnotitie maken met de belangrijkste informatie uit een telefoongesprek.
  • kan ik 'gesprekken voeren', 'luisteren' en 'schrijven' combineren bij het maken van een telefoonnotitie.

Slide 30 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen.