Nederlands klas 2, lesweek 1

Nederlands klas 2 
Week van 24 augustus 2020 (eerste lesweek)
Docent: mevrouw Snel 
1 / 32
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo lwooLeerjaar 2

This lesson contains 32 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Nederlands klas 2 
Week van 24 augustus 2020 (eerste lesweek)
Docent: mevrouw Snel 

Slide 1 - Slide

Les 1

Slide 2 - Slide

Vandaag
  • Bespreken lesdoelen
  • Kennismaken
  • Klassenafspraken maken 
  • Nederlands op het Spaarne College: hoe ziet dat eruit? 
  • Weekplanning doornemen
  • Keuzeopdracht: brief of e-mail schrijven 
  • Afsluiting 

Slide 3 - Slide

Lesdoelen les 1
Na vandaag...
  • hebben we elkaar een beetje leren kennen 
  • hebben we met elkaar afspraken gemaakt over hoe we met elkaar omgaan tijdens de lessen Nederlands 
  • weet je (weer): 
    -wat een alinea is 
    -wat een goede manier is om een brief/e-mail naar je mentor mee te beginnen (wat een goede aanhef is)
    -wat een goede manier is om een brief/e-mail naar je mentor mee te eindigen (wat een goede afsluiting is)

Slide 4 - Slide

Kennismaken
Wie zijn jullie en wie ben ik? 

Slide 5 - Slide

Afspraken 
5 algemene afspraken  
1. Ik ga respectvol om met anderen en andermans spullen 
2. Ik volg de instructie van alle medewerkers op 
3. Ik ruim (mijn) afval op 
4. Ik loop rustig door de school 
5. In school draag ik geen pet en doe ik mijn capuchon af 
 
En 3 afspraken in de klas 
1. Ik heb mijn schoolspullen in orde 
2. Mijn iPad gebruik ik alleen met toestemming van de docent 
3. Mijn telefoon bewaar ik in mijn kluis. Let op: neem je je telefoon toch mee de klas in, dan doe je deze in de telefoontas. De school is niet aansprakelijk voor schade of diefstal. 

En dan vind ik nog heel belangrijk: we luisteren naar elkaar en laten elkaar uitpraten :-)

Slide 6 - Slide

Welke afspraak voor in de klas vinden jullie belangrijk om met elkaar te maken?

Slide 7 - Open question

Het vak Nederlands

Slide 8 - Mind map

Nederlands in klas 2 op het Spaarne College
  • vier lesuren per week 

  • lezen, fictie, schrijven, woordenschat, taalverzorging, debatteren, kijken en luisteren, spreken en gesprekken... 

  • formatief toetsen en summatief toetsen (8x) 

Slide 9 - Slide

Weekplanning
  • Les 1: 
Kennismaken, planning doornemen, korte opdracht 
  • Les 2: 
Voorlezen, Lezen hoofdstuk 1
  • Les 3: 
Voorlezen, Nieuwsbegrip en begrijpend lezen 
  • Les 4: 
Voorlezen, Schrijven hoofdstuk 1 

Slide 10 - Slide

Les 1. Keuzeopdracht: een brief of e-mail naar je docent Nederlands
Keuze 1: een brief schrijven (op papier) 
Keuze 2: een e-mail schrijven naar: e.snel@spaarnecollege.nl
In je brief: 
1. Staat een aanhef (wat is dat ook alweer?)
2. Staan twee of drie alinea's 
3. Staat een afsluiting (wat is dat ook alweer?) 
4. Je vertelt: 
-wie je bent, hoe oud je bent en waar je woont (en wat meer over jezelf als dat leuk vindt!)
-of je Nederlands vorig jaar leuk vond of niet en waarom;
-welke onderdelen van Nederlands je goed kan en welke onderdelen je nog lastig vindt 

Slide 11 - Slide

Wat is denk je een goede manier om een brief of e-mail naar je docent te starten?
A
Hoooooi mevrouw Snel,
B
Beste mevrouw Snel,
C
Yo mevrouw Snel
D
Beste mevrouw Snel

Slide 12 - Quiz

Wat is denk je een goede manier om een brief of e-mail naar je docent af te sluiten?
A
Met vriendelijke groet, Demi
B
Laters, Karim
C
Doei, Anna
D
Groetjes, Sarah

Slide 13 - Quiz

Wat is ook alweer een alinea?

Slide 14 - Open question

Les 1. Keuzeopdracht: een brief of e-mail naar je docent Nederlands > aan de slag!
Keuze 1: een brief schrijven (op papier) 
Keuze 2: een e-mail schrijven naar: e.snel@spaarnecollege.nl
In je brief: 
1. Staat een aanhef (wat is dat ook alweer?)
2. Staan twee of drie alinea's 
3. Staat een afsluiting (wat is dat ook alweer?) 
4. Je vertelt: 
-wie je bent, hoe oud je bent en waar je woont (en wat meer over jezelf als dat leuk vindt!)
-of je Nederlands vorig jaar leuk vond of niet en waarom;
-welke onderdelen van Nederlands je goed kan en welke onderdelen je nog lastig vindt 

Slide 15 - Slide

Afsluiting
  • Herhaling lesdoelen: 
    -wat is een alinea?
    -wat is een goede aanhef voor een brief naar je mentor? 
    -wat is een goede afsluiting voor een brief naar je mentor?

  • Huiswerk: afmaken e-mail (mailen naar mw. Snel: e.snel@spaarnecollege.nl) óf brief (meenemen naar volgende les)
     
  • Wat vonden jullie van de eerste les? 
  • Zijn er nog vragen?

Slide 16 - Slide

Les 2

Slide 17 - Slide

Afspraken 
5 algemene afspraken  
1. Ik ga respectvol om met anderen en andermans spullen 
2. Ik volg de instructie van alle medewerkers op 
3. Ik ruim (mijn) afval op 
4. Ik loop rustig door de school 
5. In school draag ik geen pet en doe ik mijn capuchon af 
 
En 3 afspraken in de klas 
1. Ik heb mijn schoolspullen in orde 
2. Mijn iPad gebruik ik alleen met toestemming van de docent 
3. Mijn telefoon bewaar ik in mijn kluis. Let op: neem je je telefoon toch mee de klas in, dan doe je deze in de telefoontas. De school is niet aansprakelijk voor schade of diefstal. 
4. Luisteren we naar elkaar (hand opsteken voordat je wat wilt zeggen/vragen) 

Slide 18 - Slide

Afspraken

Slide 19 - Slide

Weekplanning
  • Les 1: 
Kennismaken, planning doornemen, korte opdracht 
  • Les 2: 
Voorlezen, Lezen hoofdstuk 1
  • Les 3: 
Voorlezen, Nieuwsbegrip en begrijpend lezen 
  • Les 4: 
Voorlezen, Schrijven hoofdstuk 1 

Slide 20 - Slide

Vandaag
  • Voorlezen
  • Startvraag: weet je nog?
  • Bespreken lesdoelen
  • Uitlegvideo 
  • Aan de slag: 
    -gezamenlijk maken opdracht 1
    -samenwerken/zelfstandig werken
  • Afsluiten 

Slide 21 - Slide

Weet je nog?

Uit welke drie onderdelen bestaat een tekst?
A
Het begin, het midden, het eind
B
Inleiding, middenstuk, afsluiting
C
Start, middenstuk, slot
D
Inleiding, middenstuk, slot

Slide 22 - Quiz

Lesdoelen les 2 
Na deze les...
  • weet je wat een onderwerp van een tekst is
  • kun je het onderwerp van een tekst benoemen 
  • weet je wat een deelonderwerp is
  • kun je een deelonderwerp van een stuk tekst benoemen
  • weet je uit welke drie onderdelen een tekst bestaat 
  • kun je deze drie onderdelen onderscheiden 

Slide 23 - Slide

Slide 24 - Video

Aan de slag! Hoofdstuk 1, Lezen
  • Gezamenlijk lezen en maken opdracht 1 
  • Zelfstandig of in overleg met buurman/buurvrouw: verder werken aan opdracht 2 & 3 
  • Klaar? >opdracht 4 & 5 

Slide 25 - Slide

Afsluiting
  • Herhaling lesdoelen: 
    -uit welke drie delen bestaat een tekst?
    -wat is een onderwerp? 
    -wat is een deelonderwerp?

  • Huiswerk: maken Hoofdstuk 1 Lezen, opdracht 2 & 3 
     
  • Wat vonden jullie van de les? 
  • Zijn er nog vragen?

  • Volgende les: bespreken huiswerk & verderwerken: Lezen Hoofdstuk 1 

Slide 26 - Slide

Les 3

Slide 27 - Slide

Afspraken 
5 algemene afspraken  
1. Ik ga respectvol om met anderen en andermans spullen 
2. Ik volg de instructie van alle medewerkers op 
3. Ik ruim (mijn) afval op 
4. Ik loop rustig door de school 
5. In school draag ik geen pet en doe ik mijn capuchon af 
 
En 3 afspraken in de klas 
1. Ik heb mijn schoolspullen in orde 
2. Mijn iPad gebruik ik alleen met toestemming van de docent 
3. Mijn telefoon bewaar ik in mijn kluis. Let op: neem je je telefoon toch mee de klas in, dan doe je deze in de telefoontas. De school is niet aansprakelijk voor schade of diefstal. 
4. Luisteren we naar elkaar (hand opsteken voordat je wat wilt zeggen/vragen) 

Slide 28 - Slide

Vandaag
  • Lezen
  • Bespreken lesdoelen
  • Uitleg: Lezen hoofdstuk 1 
  • Aan de slag: opdracht 1 (afmaken) t/m 5 
  • Afsluiting 

Slide 29 - Slide

Lesdoelen les 3
Na deze les...
(herhaling)
  • weet je wat een onderwerp van een tekst is
  • kun je het onderwerp van een tekst benoemen  
  • weet je wat een deelonderwerp is 
  • kun je een deelonderwerp van een stuk tekst benoemen 
  • weet je uit welke drie onderdelen een tekst bestaat  
  • kun je deze drie onderdelen onderscheiden 

Slide 30 - Slide

Aan de slag! Hoofdstuk 1, Lezen
  • Gezamenlijk opstarten opdracht 2
  • Zelfstandig of in overleg met buurman/buurvrouw aan de slag: verder werken aan opdracht 2 en 3
    >richting het eind: 5 minuten in stilte 
  • Klaar? >opdracht 4 & 5 

Slide 31 - Slide

Afsluiting
  • Herhaling lesdoelen: 
    -uit welke drie delen bestaat een tekst?
    -wat is een onderwerp? 
    -wat is een deelonderwerp?

  • Huiswerk: maken Hoofdstuk 1 Lezen, opdracht 4 & 5 
     
  • Wat vonden jullie van de les? 
  • Zijn er nog vragen?

  • Volgende les: bespreken huiswerk & schrijven hoofdstuk 1 

Slide 32 - Slide