Actualiteit: Nepnieuws

1 / 8
next
Slide 1: Slide
BurgerschapMBOStudiejaar 1,2

This lesson contains 8 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Actualiteit: Nepnieuws
Wat is nepnieuws?
Hoe herken je dat?
Ben jij wel eens ingetrapt in nepnieuws?

Slide 2 - Slide

Lesplan: Fake nieuws voor (v-) mbo leerjaar 1 en 2
Doelstellingen:
• Leerlingen begrijpen wat fake nieuws is en waarom het een probleem is.
• Leerlingen leren hoe ze fake nieuws kunnen herkennen en vermijden.
• Leerlingen ontwikkelen kritische denkvaardigheden bij het consumeren van nieuws.
Lesduur:
• 1 uur
Benodigdheden:
• Computer met internettoegang
• Projector of smartboard
• Voorbereide PowerPoint-presentatie
• Hand-outs met voorbeelden van echt en fake nieuws
• Pen en papier voor notities
Lesindeling:
1. Introductie (10 minuten)
• Begin de les met een korte video over fake nieuws. Dit kan een nieuwsitem zijn of een educatieve video die uitlegt wat fake nieuws is (jeugdjournaal # 34 uitgelicht).
• Bespreek kort de video en vraag de leerlingen wat ze al weten over fake nieuws.
2. Wat is Fake Nieuws? (15 minuten)
• Leg uit wat fake nieuws is: nieuws dat opzettelijk misleidend of onjuist is.
• Bespreek waarom mensen fake nieuws maken en verspreiden (bijvoorbeeld om geld te verdienen, om mensen te misleiden, of om politieke redenen).
• Gebruik het filmpje van NOS.nl Echt of nep? om voorbeelden van echt en fake nieuws te laten zien en te bespreken.
3. Hoe Herken Je Fake Nieuws? (15 minuten)
• Introduceer de leerlingen aan enkele technieken om fake nieuws te herkennen:
• Controleer de bron: Is het een betrouwbare nieuwsbron?
• Kijk naar de auteur: Is de auteur bekend en betrouwbaar?
• Controleer de datum: Is het nieuws actueel of oud nieuws dat opnieuw wordt gedeeld?
• Lees verder dan de kop: Soms kan de kop misleidend zijn.
• Controleer de feiten: Zijn er andere betrouwbare bronnen die hetzelfde nieuws melden?
• Geef de leerlingen hand-outs met voorbeelden van echt en fake nieuws en laat ze in groepjes bespreken welke nieuwsberichten echt zijn en welke fake.
4. Praktische Oefening (15 minuten)
• Laat de leerlingen in groepjes werken om een kort nieuwsbericht te schrijven. Geef elk groepje de opdracht om een echt nieuwsbericht en een fake nieuwsbericht te schrijven.
• Laat de groepjes hun nieuwsberichten aan de klas presenteren en bespreek samen welke berichten echt zijn en welke fake.
5. Afsluiting (5 minuten)
• Vat de belangrijkste punten van de les samen.
• Vraag de leerlingen wat ze hebben geleerd en hoe ze deze kennis in de toekomst kunnen gebruiken.
• Geef de leerlingen de opdracht om thuis een nieuwsbericht te vinden en te controleren of het echt of fake is.

Actualiteit: Nepnieuws
Wat is nepnieuws?
Hoe herken je dat?
Ben jij wel eens ingetrapt in nepnieuws?

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Een voorbeeld uit het jeugdjournaal

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Nieuws: echt of nep?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Hoe herken je nepnieuws?
Een angstaanjagende titel of schrikbarend feitje.
Een wazige foto waarbij je nét niet kunt zien om wie het gaat.
Een onbetrouwbare afzender.
De advertentie leidt niet naar het artikel.
Website staat vol advertenties.
Geen berichtgeving door andere media.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Wat heb je deze les geleerd?
  • 1:
  • 2:
  • 3:

Slide 8 - Slide

This item has no instructions