Module 1 - les 7 deel 1 ontwikkelingsfactoren

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
1 / 46
next
Slide 1: Slide
Module 1MBOStudiejaar 1

This lesson contains 46 slides, with interactive quizzes, text slides and 4 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B

Slide 1 - Slide

Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
Leeropbrengst module:
Na deze module heb je meer zicht op en kennis van de ontwikkeling van het jonge kind. 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Deel 1:  Terugkijkend op mijn ontwikkeling
Les 1: De psychologie van de ontwikkeling 
Les 2: Ontwikkelingsaspecten
Les 3: Prenatale ontwikkeling en geboorte
Les 4: Ontwikkeling van de baby 
Les 5: Ontwikkeling van de peuter 
Les 6: Ontwikkeling van de kleuter
Les 7: Factoren die de ontwikkeling bepalen deel 1 en deel 2
Les 8: Voorwaarden voor ontwikkeling

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat weet je nog over de kleuter. Noem minstens 3 dingen.

Slide 4 - Open question

This item has no instructions

Welke ontwikkelingsaspecten hebben we steeds bekeken? Wat weet je er nog van?

Slide 5 - Open question

- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
- seksuele ontwikkeling
Workshop 7:
Factoren die de ontwikkeling bepalen
deel 1
- nature / nurture
- het balansmodel van Bakker
deel 2
- opvoedstijlen

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Doelen

Aan het eind van de les:
  • weet je wat risicofactoren en  beschermende factoren in de ontwikkeling zijn
  • kun je aangeven  of deze factoren aangeboren of aangeleerd zijn
  • kun je de begrippen nature en nurture uitleggen

Na deel 2
  • weet je welke opvoedstijlen er zijn en kun je deze koppelen aan je eigen opvoeding

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Begrippen
Deel 1
risico factoren, beschermende factoren, draaglast, draagkracht,  nature, nurture
Deel 2
autoritaire opvoedstijl, permissieve (toegeeflijke) opvoedstijl, democratische opvoedstijl, verwaarlozende opvoedstijl

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Theoretische bronnen:
Boek: pedagogisch klimaat blz. 31 t/m 34 (opvoedstijlen) 
Balansmodel van Bakker (zie ook mail)

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
Theorie: 
We gaan kijken met welke risicofactoren en beschermende factoren je te maken kunt krijgen, 
We bekijken verschillende opvoedstijlen en vergelijken die met de opvoedstijl thuis.

Maken:

We werken verder aan de onze tijdlijn met de verschillende ontwikkelingsfasen, gekoppeld aan de verschillende ontwikkelingsaspecten en life events.
+

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we maken?
Opdracht in het ik-boek: vul het balansmodel van Bakker in. 
Laat hierbij zien wat voor jou risico factoren en beschermende factoren zijn (geweest) in je ontwikkeling. Dit doe je op zowel micro-, meso-, en macroniveau.

1. Het volledig ingevulde balansmodel is terug te zien in het ik-boek.
2. Hierin is te zien welke nature en welke nurture factoren bepalend zijn binnen je ontwikkeling.
3. Hierin is te zien welke opvoedingsstijl bij jouw thuis gehanteerd is.

Daarnaast werk je de begrippen uit deze les weer uit op een manier die bij jou past. Denk aan een mindmap, begrippenlijst, tekening, etc,

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Welke dingen zijn van invloed geweest op jouw ontwikkeling (positief of negatief)

Slide 12 - Mind map

This item has no instructions

Inleiding
Het nature-nurture-debat (aanleg-opvoedingsdebat) is de discussie omtrent de oorsprong van de eigenschappen van een individu. In deze discussie bestaan meerdere standpunten, die variëren tussen twee extremen:

 

Nature: alle eigenschappen van het individu zijn bepaald door aanleg, bijvoorbeeld het genetisch materiaal.
Nurture: alle eigenschappen van het individu zijn bepaald door opvoeding, voornamelijk door de leefomgeving.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

nature vs nurture
Nature
Gedrag is aangeboren
Genen zijn bepalend
Nurture
Gedrag is aangeleerd
Filosoof John Locke: Je wordt geboren als blanco blad ‘tabula rasa’ (onbeschreven blad)
Omgevingsfactoren zijn bepalend


Slide 14 - Slide

This item has no instructions

nature-nurture-debat

Het nature-nurture-debat is de discussie omtrent de oorsprong van de eigenschappen van een individu. In deze discussie bestaan meerdere standpunten, die variëren tussen twee extremen:

Nature: alle eigenschappen van het individu zijn bepaald door aanleg bijvoorbeeld de genen.
Nurture: alle eigenschappen van het individu zijn bepaald door opvoeding, voornamelijk door de leefomgeving.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Opdracht: debatteren
3 groepen:
- religie is nature
- religie is nurture
- religie is een combinatie van beiden

Ga op onderzoek uit en verzamel argumenten.


timer
1:00

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Een nu...debatteren! Maar eerst:
De spelregels van een debat
  • Luister goed en laat elkaar uitpraten
  • Leg met voorbeelden uit waarom je iets vindt
  • Durf ook toe te geven
  • Val nooit iemand persoonlijk aan, maar altijd zijn boodschap
  • Leg je neer bij de beslissing van de debatleider

Slide 17 - Slide

https://www.samsam.net/voor-leerkrachten/zo-voer-je-een-debat
Opdracht: debatteren
2 groepen:
- Is iemand van nature goed of slecht,
of is dat aangeleerd?

Ga op onderzoek uit en verzamel argumenten.


timer
10:00

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Ik kan de begrippen nature en nurture uitleggen.
😒🙁😐🙂😃

Slide 19 - Poll

This item has no instructions

Risicofactoren en beschermende factoren voor de ontwikkeling
Binnen dit thema spreken we over factoren die de ontwikkeling bepalen. 

Factoren kunnen een positieve invloed hebben op je ontwikkeling, maar ze kunnen ook je ontwikkeling belemmeren.


Risicofactoren: dit zijn factoren die een bedreiging kunnen vormen voor de ontwikkeling van een kind/ jeugdige.
Beschermende factoren: Dit zijn factoren die de invloed van risicofactoren kunnen beperken.


Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Draagkracht: factoren die ervoor zorgen dat je last kun dragen, factoren die je sterker maken. 
Draaglast: last die je draagt, factoren die stress op kunnen leveren. 

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Kindfactoren
Ouderfactoren
Gezinsfactoren
sociale (gezins-)factoren
sociale (buurt-)factoren
sociaaleconomische gezinsfactoren
culturele factoren
maatschappelijke factoren

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Slide 24 - Video

This item has no instructions

Bespreek en reageer
Bespreek in tweetallen of drietallen wat je hebt gezien. Koppel het aan de lesstof.

Slide 25 - Slide

Draaglast:
Micro
kindfactoren (handicap)
-> gevolg: ouders overbelast

Slide 26 - Video

This item has no instructions

Slide 27 - Video

This item has no instructions

Bespreek en reageer
Bespreek in tweetallen of drietallen wat je hebt gezien. Koppel het aan de lesstof.

Slide 28 - Slide

Draaglast:
Meso
1 sociale (gezins)factoren
conflicten
isolement
2. sociale (buurt)factoren)
slechte buurt (verpaupering)


Slide 29 - Video

This item has no instructions

Bespreek en reageer
Bespreek in tweetallen of drietallen wat je hebt gezien. Koppel het aan de lesstof.

Slide 30 - Slide

Draagkracht
Macro
culturele factoren
maatschappelijke factoren


Welke risicofactoren kunnen er spelen voor het kind?

Slide 31 - Open question

This item has no instructions

Kun je de beschermende factoren noemen op microniveau?

Slide 32 - Open question

This item has no instructions

Welke hoort niet in rijtje thuis?
A
Handicap kind
B
Laag zelfbeeld kind
C
Vroeggeboorte kind
D
Sociaal competent kind

Slide 33 - Quiz

This item has no instructions

Ouders die in een scheiding liggen. Waarvoor is dit een risico voor het opgroeien van het kind?

Slide 34 - Open question

This item has no instructions

Wat valt er niet onder mesoniveau?
A
de ouders
B
de buurt
C
de school
D
vriendenkring

Slide 35 - Quiz

This item has no instructions

Op welke manier kan een burenruzie een risicofactor zijn voor het opgroeien van kinderen/ jongeren in een wijk? (direct of niet direct mee te maken hebben)

Slide 36 - Open question

This item has no instructions

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
Maak een tijdlijn van de levensloop van jezelf en je toekomstige ik
Beschrijf per ontwikkelingsfase + gebied wat voor jou van toepassing is (gebruik van theorie)
In de volgende les bespreken we de ontwikkelingsaspecten, die voeg je dan ook toe.
Beschrijf per ontwikkelingsfase/gebied/aspect life events. Je kijkt daarna of deze life events passend zijn binnen een bepaalde ontwikkelingsfase en wat de gevolgen daarvan (mogelijk) zijn geweest. Denk ook aan de fases die nog moeten komen.
Hoe: creatief! (foto's, quotes, tekeningen, verhalen, etc.).

Doel; de theorie uit het boek koppelen aan jouw eigen praktijk.















Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Opdracht bij deze les:
  • Opdracht in het ik-boek: vul het balansmodel van Bakker in.
  • Laat hierbij zien wat voor jou risico factoren en beschermende factoren zijn (geweest) in je ontwikkeling. Dit doe je op zowel micro-, meso-, en macroniveau.
1. Het volledig ingevulde balansmodel is terug te zien in het ik-boek.
2. Hierin is te zien welke nature en welke nurture factoren bepalend zijn binnen je ontwikkeling.
Na deel 2:
3. Hierin is te zien welke opvoedingsstijl bij jouw thuis gehanteerd is.

Daarnaast werk je de begrippen uit deze les weer uit op een manier die bij jou past. Denk aan een mindmap, begrippenlijst, tekening, etc,

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Doelen

Aan het eind van de les:
  • weet je wat risicofactoren en  beschermende factoren in de ontwikkeling zijn
  • kun je aangeven  of deze factoren aangeboren of aangeleerd zijn
  • kun je de begrippen nature en nurture uitleggen

Na deel 2
  • weet je welke opvoedstijlen er zijn en kun je deze koppelen aan je eigen opvoeding

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Ik kan risicofactoren en beschermende factoren benoemen
😒🙁😐🙂😃

Slide 42 - Poll

This item has no instructions

Ik kan mijn eigen balansmodel invullen:
😒🙁😐🙂😃

Slide 43 - Poll

This item has no instructions

Her heb ik nog vragen over / hulp bij nodig / wil ik nog meer over te weten komen:

Slide 44 - Open question

This item has no instructions

Afsluiting en vooruitblik
Volgende les/workshop:  factoren die de ontwikkeling bepalen deel 2
Huiswerk: invullen balansmodel
Lezen:  pedagogisch klimaat blz. 31 t/m 34 (opvoedstijlen) 


Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Tips en tops:
wat vond je van de les?

Slide 46 - Open question

This item has no instructions