VD B

Vakdidactiek B
1 / 19
next
Slide 1: Slide
MaatschappijleerHBOStudiejaar 1

This lesson contains 19 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 15 min

Items in this lesson

Vakdidactiek B

Slide 1 - Slide

didactische analyse van Van Gelder 4.1/4.2 

  • Bepaal begin situatie van leerlingen
  • Vwo 4, paragraaf 1 gehad. maandag les 6
  • kenmerken van de klas of groep
  • Klas 20p, 2 kinderen met een andere etnische identiteit
  • welke omstandigheden rekening houden
  • Les 6 net na de pauze, veel vooroordelen, 

Slide 2 - Slide

leerdoelen voor de gewenste eindsituatie

Slide 3 - Slide

didactische analyse
  • leerdoelen
  • leerdoelen op de beginsituatie, kwalificatie eisen of eindtermen
  • leerstof vast en bepaald logische volgorde van lesstof
  • onderwijs leersituatie die gericht is op behalen van leerdoel
  • maak of verzamen materiaal die leerlingen nodig hebben
  • werkvorm
  • gewenstgedrag
  • evalueer proces
  • hateer het model als iteratief proces

Slide 4 - Slide

beginsituatie
leerdoelen
Bepaal begin situatie van leerlingen
Vwo 4, paragraaf 1 gehad. maandag les 6
kenmerken van de klas of groep
Klas 20p, 2 kinderen met een andere etnische identiteit
welke omstandigheden rekening houden
Les 6 net na de pauze, veel vooroordelen, 
resultaat/
evaluatie
  • De leerling kan uitleggen via de dimensies van Hofstede waarin culturen verschillen.
  • De leerling kan vooroordelen koppelen aan cultuurverschillen door te kijken naar de cultuurdimensies van Hofstede.
  • De leerling kan aan de hand van de dimensie van Hofstede de verschillen in cultuur herkennen in Nederland.
preconcepties over de vakinhoud 

Misconcepties 

blz 102

Slide 5 - Slide

Leerdoelen
  • De leerling kan uitleggen via de dimensies van Hofstede waarin culturen verschillen.
  • De leerling kan vooroordelen koppelen aan cultuurverschillen door te kijken naar de cultuurdimensies van Hofstede.
  • De leerling kan aan de hand van de dimensie van Hofstede de verschillen in cultuur herkennen in Nederland.

Slide 6 - Slide

leerstof
Waarin verschillen culturen.
Dimensies van Hofstede blz 158-160
- grote vs kleine machtsafstand
Omgang van gezag door mensen
- Individualisme vs. collectivisme
De mate waarin individuen zich deel voelen van een groep
- Masculitieit vs. feminiteit
De rolverdeling tussen mannen en vrouwen in de maatschappij
- lage vs hoge onzekerheidsvermijding
De mate van angst voor de toekomst van de samenleving
- Gerichtheid op de lange vs. korte termijn
De mate waarin de samenleving gericht is op de toekomst of op het heden.

Slide 7 - Slide

Opdracht 
Waarin verschillen culturen.
Dimensies van Hofstede blz 158-160
  • Werk in een groepjes van 3 a 4 personen. 
  • Maak een poster of PowerPoint (of een andere vorm van (digitaal )presenteren). Je mag creatief zijn. Je gaat deze poster of PowerPoint , ....... in een "lopend buffet" uitleggen aan je klasgenoten. (Max. 5Min.)
  • Ga bij elke dimensie voorbeelden  zoeken van tegengestelden in de dimensies. Door middel van: afbeeldingen (eigen) foto's of krantenartikelen over deze voorbeelden. Leg bij elk voorbeeld uit waarom dit volgens jullie een voorbeeld is van  een dimensie van Hofstede. 
  • Ga in je groepje bedenken welke vooroordelen de groepen ten op zichten van elkaar kunnen hebben. Noteer deze erbij en eventueel visualiseer deze vooroordelen.
  • Zijn deze tegengestelde in cultuur ook in alleen Nederland te vinden? Geef hier voorbeelden van.

Slide 8 - Slide

opdracht samengevat
dus:
  • 5 verschillende dimensies - 2 x 5 tegengestelden voorbeelden
  • Bij tegengestelden de vooroordelen voor elkaar.
  • 5 dimensies ook in Nederland                                                   (mogen dus ook andere voorbeelden zijn.)                          



Slide 9 - Slide

didactische werkvorm 


"De docent maakt keuzes over de manier waarop er aan het leerdoel gewerkt wordt."
Blz 103 handboek vakdidactiek maatschappijleer Rob van den Boorn h4, 

De leerlingen gaan eerst in groepjes op onderzoek naar bronnen, (samenwerking, interactie) Ze  gaan bronnen zoeken op computer, maken een poster, of fimpjes.

Daarna gaan de leerlingen de gevonden bronnen en conclusies aan klasgenoten uitleggen door "het lopend buffet". (samenwerking, interactie, ) 

De docent heeft hierbij een coachende rol bij het vinden van bronnen en het aansturen bij de presentaties.

Slide 10 - Slide

leeractiviteit
"De docent stelt het resultaat vast door na te gaan of het gewenste gedrag nu wordt er toont door middel van een productie evaluatie. ""Ook van belang om een procesevaluatie te doen...".
Blz 103 handboek vakdidactiek maatschappijleer Rob van den Boorn h4


Evaluatie door: Leerlingen gaan de groepjes langs en beoordelen of de presenterende groep de begrippen voldoende uitleggen, zij krijgen hier een format voor.


Evaluatie door de docent:Lukt de leerlingen om de bronnen zelf te vinden, verloopt de presentaties goed. Zijn de leerlingen in staat om te presenteren aan elkaar.
Bloom 
evalueren Het kritisch beoordelen van informatie op basis van criteria en standaarden.  bijv. argumenteren / bedenken 
creëren Het samenvoegen en reorganiseren va elementen die leiden tot een nieuwe structuur of  patroon beoordelen bijv. keuze beargumenteren, maken/structureren/koppelen/

Slide 11 - Slide

onderwijs en leermiddelen
De tijd die je ervoor nodig hebt is 3 lessen.
 1 Inleiding, uitleg opdracht. 
2 Werken aan opdracht. 
3 presenteren van opdracht.

Voor het eerste deel van de opdracht hebben de leerlingen computers, wifi of posterbladen , printer en lijm nodig.

Voor het tweede gedeelte hebben ze plekken nodig waar ze hun presentatie op een goede manier kunnen geven.

Slide 12 - Slide

Evaluatie
"De docent stelt het resultaat vast door na te gaan of het gewenste gedrag nu wordt er toont door middel van een productie evaluatie. ""Ook van belang om een procesevaluatie te doen...".
Blz 103 handboek vakdidactiek maatschappijleer Rob van den Boorn h4

Evaluatie door: Leerlingen gaan de groepjes langs en beoordelen of de presenterende groep de begrippen voldoende uitleggen, zij krijgen hier een format voor.

Evaluatie door de docent:Lukt de leerlingen om de bronnen zelf te vinden, verloopt de presentaties goed. Zijn de leerlingen in staat om te presenteren aan elkaar.

                                                                                                                                                                     begin situatie......

Slide 13 - Slide

Leerdoelen
  • De leerling kan uitleggen via de dimensies van Hofstede waarin culturen verschillen.
  • De leerling kan vooroordelen koppelen aan cultuurverschillen door te kijken naar de cultuurdimensies van Hofstede.
  • De leerling kan aan de hand van de dimensie van Hofstede de verschillen in cultuur herkennen in Nederland.

Slide 14 - Slide

waarom motiverend


intrinsiek



extrinsiek
  • vrije opdracht
  • uitdagend, begrippen die ze niet kennen aanpakken
  • weerstand wegnemen door lopend buffet en geen presentatie voor de klas
  • zelfstandig aan het werk
  • creatief
  • presenteren voor klasgenoten
  • ze moeten de stof leren voor de toets.
  • duidelijke kaders

Slide 15 - Slide

HDV  /   TGVO

powerful knowledge
doordat leerlingen begrippen leren toepassen op de (hun)huidige maatschappij.
begrip -> bron-> nl

DAT naar CAT omdat dagelijkse begrippen om weten te zetten naar begrippen uit het boek, Academisch woordgebruik.
Begrip -> bron -> uitleg

Slide 16 - Slide

Vragen?

Slide 17 - Slide

Leerdoelen

De leerling kan uitleggen hoe zijn persoonlijk identiteit wordt gevormd. (socialisatie en imitatie) als mede
1De leerlingen kunnen herkennen dat hun zelfbeeld is afgeleid van een sociale identiteit
1De leerling uitleggen hoe ze verbonden ze verbonden zijn met een cultuur.
1De leerlingen kan uitleggen hoe hun eigen persoonlijke identiteit verbonden is met die van anderen.



Slide 18 - Slide

puberruil
1. Waar (plaats/groep/enz.) heeft de socialisatie plaatsgevonden van Joshua en Etienne ?
2. Hoe heeft de socialisatie van Joshua en Etienne plaatsgevonden?
- imitatie
- informatie
- sociale controle

Slide 19 - Slide