Les 4: Leefstijlprogramma

Les 4: 
Deel 1
45 minuten
1 / 45
next
Slide 1: Slide
Pedagogisch werkMBOStudiejaar 1

This lesson contains 45 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Les 4: 
Deel 1
45 minuten

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan.



Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Programma deel 1 en deel 2
  1. AWR
  2. Verwachtingen
  3. Lesdoelen
  4. Terugblik
  5. Voedingsstoornissen
  6. Theorie: Slaap en waakstoornissen
  7. Lesdoelen check

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les:

- Weet je wat een voedingsstoornis inhoudt.
- Weet je wat de gevolgen kunnen zijn van een voedingsstoornis.
- Weet je de betekenis van een biologische klok.
- Weet je wat slaap en waakstoornissen zijn






Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Terugblikken om vooruit te kunnen kijken ;) 
  • Wat is je bijgebleven van de vorige les? 
  • Heb je nog vragen? 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Voedingsstoornis
Onder voedingsstoornissen verstaan we zowel een teveel als een tekort aan één of meerdere voedingsstoffen.


Slide 7 - Slide

This item has no instructions

timer
1:00
welke voedingsstoornis ken je?

Slide 8 - Mind map

natriumarm, natrium beperkt.
dieet met minder cholesterol.
Energierijk en energiearm dieet. Diabetes dieet. Eiwitrijk en eiwitarm dieet, glutenvrij dieet, 
Pica 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Vrij zeldzaam
Omschrijving 
Eten van niet-eetbare zaken
Observatiepunten
Cliënt eet niet-eetbare objecten, spullen
Behandeling 
Aanleren ander eetgedrag, veilige omgeving creëren
Verloop 
Vaak chronisch bij ernstig verstandelijke beperking
Gevolgen 
verstikking, vergiftiging, maag-darmproblemen, infecties

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Ruminatiestoornis

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Vrij zeldzaam
Omschrijving 
Voedsel vanuit de maag weer naar de mond terug laten stromen
Observatiepunten
Uitdrogingsverschijnselen, vermijden gezamenlijk eten, mond afdekken tijdens eten, groeiachterstanden
Behandeling 
Alternatieven zoeken, stimulerende omgeving aanbieden, aanpakken onderliggende problemen
Verloop 
Chronisch, of bij gedragsverandering oplosbaar
Gevolgen 
Belemmering fysieke en cognitieve groei (baby), aantasting gebit vanwege maagzuur

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

ARFID:
Vermijdende of restrictieve voedselinnamestoornis

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Vermijden van, of niet geïnteresseerd zijn in, voedingsmiddelen
Observatiepunten
De cliënt weigert (veel) specifieke voedingsmiddelen te eten
Behandeling 
Sondevoeding, voedingssupplementen, uitbreiden voedingspatroon
Verloop 
Sommige cliënten houden eetproblemen
Gevolgen 
Ondervoeding, gewichtsverlies, uitdroging, achterblijvende groei

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Slide 15 - Video

This item has no instructions

Gevolgen
  • Ontwikkeling stagneert (bij kinderen),
  • ondergewicht,
  • botontkalking, 
  • maag- en darmproblemen,
  • gewichtsproblemen,
  • beschadigde organen, 
  • een hoge bloeddruk,
  • hartritmestoornissen.
  •  sociale problematiek.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Groepsgesprek
Denk eerst individueel na over deze stelling:
'Als een cliënt een paar maanden slecht eet, heeft hij of zij een eetstoornis'.
Formuleer 1 argument voor en 1 argument tegen deze stelling.
Bespreek in tweetallen deze stelling en wissel argumenten uit. 
timer
7:00

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Herken je de volgende 
Herken je de volgende eet- en voedingsstoornissen?

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Boulimia nervosa
Pica
Anorexia nervosa
Eetbuistoornis
Ruminatiestoornis
Vermijdende / restrictieve voedselinnamestoornis
Bang om aan te komen, maar wel een oncontroleerbare drang tot eten
Voedsel vanuit de maag naar de mond terug laten stromen
Regelmatig terugkerende eetbuien
Vermijden van, of niet geïnteresseerd zijn in, voedingsmiddelen
Eten van niet-eetbare zaken
Voor langere tijd te weinig eten uit angst om aan te komen

Slide 19 - Drag question

This item has no instructions

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Les 4: 
Deel 2

45 minuten

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Slaap en waakstoornissen

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Waar of niet waar?
  1. Slaap haal je in om nadien langer te slapen. 
  2. Iedereen heeft 8 uur slaap nodig.
  3. Slapen is slapen. Of je nu 9 bent of 99 jaar.
  4. Schaapjes tellen werkt. 
  5. Wat je overdag doet, staat los van wat je 's nachts doet.
  6. Slaapmedicatie is vaak dé oplossing. 



Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Ben jij een ochtendmens of een avondmens?
Ik ben een ochtendmens.
Ik ben een avondmens.

Slide 25 - Poll

This item has no instructions

Hoeveel uur slaap jij 's nachts?
Minder dan 6 uur.
6-7 uur.
7-8 uur.
Meer dan 8 uur.

Slide 26 - Poll

This item has no instructions

Welke factoren helpen jou om een goede nachtrust te hebben en welke factoren belemmeren jou?

Slide 27 - Open question

This item has no instructions

Slide 28 - Video

This item has no instructions

Biologische klok
Is een soort interne timer in je lichaam en zorgt ervoor dat je lichaam weet:
wanneer je slaperig wordt, wanneer je wakker en alert bent, wanneer je honger krijgt.
Hij loopt ongeveer gelijk met dag en nacht. Als het donker wordt, maakt je lichaam het stofje melatonine aan → daar word je slaperig van. Als het weer licht wordt, stopt dat en word je wakkerder.

Wanneer je biologische klok verstoord raakt, heeft dit invloed op je slaapkwaliteit, op je gemoedstoestand, op je energie op een dag.

Wat hebben avondmensen nodig? Veel daglicht! 





Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Video

This item has no instructions

Je droomt alleen tijdens je REM-slaap.
A
Ja, alleen als je niet diep slaapt droom je.
B
Nee, je droomt ook als je diep slaapt.

Slide 31 - Quiz

This item has no instructions

Wat is waar over de REM-slaap?
A
Hartritme en ademhaling zijn regelmatig.
B
Spieren zijn gespannen.
C
Verwerking van informatie vindt plaats.
D
Emotioneel herstel vindt plaats.

Slide 32 - Quiz

This item has no instructions

Wat zijn slaap-waak stoornissen?


Een mens heeft een slaap-waakritme dat ongeveer gelijk loopt met het 24-uursritme van dag en nacht. Dit slaap-waakritme wordt aangestuurd door onze interne biologische klok. Hierdoor weet het lichaam wanneer het tijd is om te gaan slapen en wanneer het tijd is om wakker te worden. 
De stof melatonine speelt hierbij een belangrijke rol. Door de aanmaak van melatonine als het donker wordt, worden we slaperig en vallen we in slaap.
Verstoring van de biologische klok leidt tot een verstoord slaap-waakritme en dus een verstoorde slaap.

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Soorten slaap-waak stoornissen
- Insomnia (problemen met in slaap vallen, doorslapen of goede slaap)
- Hypersomnolentiestoornis (extreme slaperigheid gedurende de dag)
- Narcolepsie (plotseling slaapaanvallen, zonder waarschuwing, gaat samen met kataplexie, verlies van spierspanning)
- Slaapgebonden ademhalingsstoornis (apneu)
- Pavor nocturnus (nachtelijke paniekaanvallen die leiden tot abrupt ontwaken, komt vooral bij kinderen voor)
- Somnambulisme (slaapwandelen)
- Remslaapgedragsstoornis (naspelen van dromen, de benodigde verlamming ontbreekt; kan een vroeg teken van Parkinson zijn)
- Nachtmerriestoornis

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Wat kunnen oorzaken zijn van een slaap-waak stoornis
A
Overmatig suikerinname, sporten, telefoongebruik, onvoldoende warmte in slaapkamer en bed bekleding
B
Trauma, telefoongebruik, sporten, operatie, overmatig suikerinname, medicatie en ventilatie
C
Zwangerschap, leeftijd, neurologische aandoeningen en onvoldoende warmte in slaapkamer en bed bekleding
D
Stress, leefgewoonten, trauma, leeftijd ,alcohol, neurologische aandoeningen en hart en vaatziekten

Slide 35 - Quiz

This item has no instructions

Gevolgen van een slaap-waak stoornis
Zowel korte- als lange termijnproblemen, variërend van overdag vermoeidheid, prikkelbaarheid en concentratieproblemen tot ernstigere zaken als een verhoogd risico op depressie, angststoornissen, hartziekten, diabetes type 2, overgewicht en geheugenproblemen.

Het lichaam en de hersenen herstellen onvoldoende. 
Dit beïnvloedt de alertheid, het immuunsysteem en het algehele functioneren en kan gevaarlijk zijn in het verkeer. 

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Paar feiten
  1. Er is sprake van een stoornis wanneer het zich minimaal 3 keer per week, gedurende tenminste 3 maanden voordoet. 
  2. Hardnekkige of herhaaldelijke slaapgerelateerde problemen die lijden veroorzaken of het functioneren belemmeren.
  3. 15% bij mannen en 32% bij vrouwen geven aan slaapproblemen te hebben.
  4. Diagnose wordt gesteld door onderzoek in slaapklinieken en psychologische beoordeling en slaapdagboeken.
  5. Bij mensen met een verstandelijke beperking komen slaapproblemen drie tot vijf maal vaker voor dan bij mensen zonder die beperking. De oorzaak is een stoornis in de melatoninehuishouding. 

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Verband tussen slaap en Alzheimer
Diepe slaap is nodig om het schadelijke Alzheimereiwit amyloid af te breken. 
Uit onderzoek blijkt dat in de diepe slaap het schadelijke eiwit daalt en in de lichte slaap dit eiwit toeneemt. 
Langdurig slecht slapen verhoogt het risico op Alzheimer, stelt dr. Claassen van Radboud. 

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Behandeling
  • Angstremmers 
  • Medicatie en stimulantia bij narcolepsie of hypersomnia
  • Chirurgisch verwijden bovenste luchtwegen bij slaapapneu
  • Cognitieve GedragsTherapie met stimuluscontrole bijvoorbeeld bed alleen leren associëren met slapen, ontspanningsoefeningen en rationele herstructurering (‘als ik niet goed slaap, functioneer ik de volgende dag niet’)

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Tips voor een goede slaapritme
  • Regelmatige slaap-waakcyclus
  • Bed alleen om te slapen
  • Vermijd ‘schermen’ 2 uur voor slapen
  • Als je na 20 minuten niet in slaap valt, ga dan naar een andere kamer om te ontspannen
  • Vermijd dutjes overdag
  • Vermijd piekeren, schrijf een belangrijk idee op
  • Doe ontspannende dingen voor slapen
  • Regelmatige lichaamsbeweging (niet direct voor slapen) kan slapen bevorderen
  • Vermijd cafeïne en alcohol.
  • Vervang zelfondermijdende gedachten door rationele gedachten

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen check
- Welke voedingsstoornissen ken je?
- Welke gevolgen van een voedingsstoornis kun je benoemen?
- Wat is de betekenis van een biologische klok?
- Welke gevolgen van een slaap- waakstoornis kun je benoemen?
- Welke oorzaken van een slaap- waakstoornis kun je benoemen?

Slide 41 - Slide

Je kunt de studenten laten dobbelen met een dobbelsteen of de studenten een nummer laten trekken.

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Les 3: voedingsallergie/intolerantie en Eetstoornissen, blz 397 uit Mensen
Les 4: voedingsstoornissen en Slaap en waakstoornissen, thema 17 uit Mensen
Les 5: Thema 6, Mensen; Aandoeningen diagnosticeren en classificeren?
Les 6: Randvoorwaarden bij begeleidingsactiviteiten? thema 13 Methodisch begeleiden?
Les 7: Medicatie, thema 11, 12 en 20 uit Mensen
Les 8: Psycho-educatie/voorlichting en advies geven, thema 8 uit communicatie en gedrag
Les 9: Afronding en eventueel toets

Slide 45 - Slide

This item has no instructions