2. Presenteren over de opleiding (opdracht 3)

1 / 17
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsMBOLeerjaar 5Studiejaar 1

This lesson contains 17 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Presenteren over je opleiding (opdracht 3)

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 3 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • leren presenteren
  • nadenken: wat is een goede presentatie?
  • voorbeeld zien
  • oefenen
  • eigen presentatie opnemen
  • 4 nieuwe woorden in woordenboek

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

VOORKENNIS

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Presentatie
Wanneer vind jij een presentatie goed?


Wat moet iemand doen om het goed te doen?

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

denken-duo-delen
Eerst individueel:

» Schrijf 3 dingen op die belangrijk zijn bij een presentatie.

Daarna in tweetallen:

» Vergelijk jullie lijstjes en kies samen de 3 beste tips.
timer
2:00
timer
3:00

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat maakt een presentatie goed?
Onze ideeën:

1. ______________________
2. ______________________
3. ______________________
4. ______________________
5. ______________________

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Succescriteria voor vandaag
Ik praat duidelijk en rustig
Ik kijk naar publiek / camera
Ik beantwoord alle vragen over mijn opleiding
Ik gebruik korte, duidelijke zinnen
Ik neem mijn presentatie op
Ik schrijf na afloop 4 woorden in mijn woordenboek
Cornell methode

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
Aan het einde van deze les kan ik:

  • vertellen welke opleiding ik doe en waar
  • vertellen hoe ik naar school kom
  • vertellen welke vakken ik heb en wat ik leuk/minder leuk vind
  • een korte presentatie geven en opnemen
  • 4 nieuwe woorden in mijn woordenboek zetten

Slide 11 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
Jullie hebben al goed nagedacht over wat een goede presentatie is.
Dit is belangrijk, omdat:
» je oefent voor je examen Nederlands,
» je leert duidelijk praten en uitleggen,
» je oefent nieuwe woorden gebruiken.

Nu ga ik een voorbeeld laten zien met deze punten. 
Daarna ga jij oefenen.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Docentvoorbeeld (ik)
De docent geeft een PowerPoint presentatie over de opleiding. Ook maakt de docent een video van de presentatie.

Dit is mijn presentatie. Ik ben … en ik volg de opleiding …

Slide 13 - Slide

Hoe kunnen we 5% uitrekenen?

Kun je dat doen via 1%?
Begeleide oefening (wij)
ROL A
ROL B
stelt 3 vragen
antwoordt
kijkt naar succescriteria
geeft 1 compliment + 1 tip
Vragen:
  1. Welke opleiding volg je?
  2. Waar?
  3. Hoe kom je naar school?
timer
10:00

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Zelfstandige taak (jij)
Jullie maken eerst een korte script/spreekkaart.

Ga naar opdracht 3 aan beantwoordt de vragen over:
» Opleiding 
» Schoollocatie 
» Reizen 
» Vakken: leuk / minder leuk

Noteer de antwoorden in je map en maak daarna de presentatie in Powerpoint. 
Gebruik hiervoor de checklist.


Slide 15 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag met je woordenboek
Je gaat verder met je eigen woordenboek maken.

» Eerst schrijf je het woord op, daarna zoek je de betekenis van het
   woord op.
» Je kunt hiervoor een online woordenboek of chat GPT gebruiken.
» De betekenis van het woord schrijf je in je eigen woorden op.
» Ook schrijf je een goede zin met het woord.
timer
10:00

Slide 16 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
    Video maken van de presentatie
» Jullie maken thuis of op school de video. 
» De volgende les moet de video worden ingeleverd. 
» Gebruik de checklist met de succescriteria. 
» Sla de video op in de MAP keuzedeel volgens het stappenplan.
» Vul de checklist in en bewaar het in je map.


Slide 17 - Slide

Hoe kunnen we 5% uitrekenen?

Kun je dat doen via 1%?