Taak B: Hoe kom ik daar? les 2

1 / 55
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2

This lesson contains 55 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Oriëntatie Thema en leerdoelen

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie in de bak.
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 5 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Inleiding
Bijna elke dag maak je gebruik van vervoer.

Zo kom je op allerlei verschillende plekken: of je nou met de fiets naar school gaat, met de auto op vakantie of met de trein op bezoek bij vrienden.
Als je onderweg bent, kun je genieten van het uitzicht of bij voorbeeld kletsen met vrienden. Al moet je als bestuurder natuurlijk wel goed op de weg blijven letten. In dit thema komt het onderwerp 'vervoer' in alle hoofdstukken terug.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kan ik reisinformatie herkennen (pictogrammen, borden, tijden, spoor, overstappen)
    kan ik reisinformatie gebruiken om een route te begrijpen.

    kan ik eenvoudige omroepberichten begrijpen.
    kan ik eigen reisgegevens opzoeken (extra opdracht:            reisplanner)

Slide 7 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 

Slide 8 - Slide

Aandacht voor het woord openbaar vervoer en eindbestemming.
Doen
Je krijgt 5 afbeeldingen te zien.

Beschrijf wat je ziet of wat de mensen doen op die afbeelding.

Belangrijk: maak een zin die begint met een hoofdletter en eindigt met een punt.

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Wat zie je op de afbeelding?

Slide 10 - Open question

This item has no instructions

Wat zie je op de afbeelding?

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

Wat zie je op de afbeelding?

Slide 12 - Open question

This item has no instructions

Wat zie je op de afbeelding?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

Wat zie je op de afbeelding?

Slide 14 - Open question

This item has no instructions

Heb jij wel eens met het openbaar vervoer gereisd?
Ja
Nee

Slide 15 - Poll

This item has no instructions

Met welke vorm van openbaar vervoer heb je wel eens gereisd?
Geen, ik reis nooit met het openbaar vervoer
Bus
Trein
OV-fiets
Metro
Taxi
Veerboot
Tram

Slide 16 - Poll

This item has no instructions

Maken
Blz. 110 en 111 opdracht 2.

Op blz. 110 zie je een afbeelding. Onder de afbeelding staan woorden. Vul de woorden in op de goede plek.

Op blz. 111 zie je afbeeldingen. Naast de afbeelding staan zinnen. Kruis de zin aan die past bij de afbeelding.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Slide 18 - Slide

Gebruik deze afbeelding om blz. 110 te bespreken. 
Uitleg
Blz. 112. We lezen samen de uitleg en bekijken het voorbeeld.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Belangrijk
Als je reist met het openbaar vervoer is het belangrijk dat:

1. Je weet welk vervoersmiddel je moet nemen.
2. Waar je moet "opstappen"
3. Hoe laat je vervoersmiddel vertrekt.
4. Bij welke halte je uit moet stappen.
5. Hoe laat je ongeveer op je eindbestemming aankomt.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Wat kun je doen als je de juiste halte mist?

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

Doen
blz. 113 en 114. We bekijken samen de strip. Daarna geven we antwoord op de vragen die bij de strip horen. 
Dat zijn in totaal 7 vragen.

Daarna bespreken we de antwoorden. 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Slide 23 - Slide

Besteed aandacht betekenis van de. blauwe woorden in dit uitlegblok.

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Doen
Je ziet op de volgende dia's een plaatje van een informatie bord. 

Over dit bord krijg je 4 vragen. 

Probeer het antwoord op het informatiebord te vinden.

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Op welk spoort vertrekt de trein?

Slide 26 - Open question

This item has no instructions

Waar gaat deze trein naartoe?

Slide 27 - Open question

This item has no instructions

Hoe laat vertrekt de trein?

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

Op welke stations stopt de trein nog meer?

Slide 29 - Open question

This item has no instructions

Zelf informatie vinden
Blz. 116, 117, 118 en 119: opdracht 4.

Lees de situatie.
Bekijk de informatieborden.

Geef antwoord op de vragen. Werk samen of alleen.
Samen bespreken we de antwoorden.

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Informatie uit spraakberichten
Als je reist, kun je informatie vinden door te lezen op een bord of in je app.

Er worden ook berichten omgeroepen.
Dat noemen we een "omroepbericht".

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Luisteren
We gaan luisteren naar een omroepbericht.
Na het luisteren geven we antwoord op 3 vragen:

1. Voor elke reizigers geldt dit omroepbericht?
2. Waarom rijden er geen treinen?
3. Wanneer rijden er weer treinen?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Voor welke reizigers geldt dit omroepbericht?

Slide 34 - Open question

This item has no instructions

Wanneer rijden er weer treinen?

Slide 35 - Open question

This item has no instructions

Nog een keer luisteren
We luisteren nog een keer naar een fragment.
Daarna geven we antwoord op deze vragen:

1. Voor elke reizigers geldt dit omroepbericht?
2. Waarom rijden er geen treinen?
3. Wat moeten de reizigers nu doen om op hun eindbestemming te komen?

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Voor elke reizigers geldt dit omroepbericht?

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

Waarom rijden er geen treinen?

Slide 38 - Open question

This item has no instructions

Wat moeten de reizigers nu doen om op hun eindbestemming te komen?

Slide 39 - Open question

This item has no instructions

Een laatste bericht
Bij dit laatste luisterfragment horen 4 vragen:

1. In welke trein hoor je dit bericht?
2. In welke twee plaatsen stopt de trein onderweg?
3. Welke twee tips geeft de omroeper in het bericht?
4. Waarom geeft de omroeper deze tips volgens jou?

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

In welke trein hoor je dit bericht?

Slide 41 - Open question

This item has no instructions

In welke twee plaatsen stopt de trein onderweg?

Slide 42 - Open question

This item has no instructions

Welke twee tips geeft de omroeper in het bericht?

Slide 43 - Open question

This item has no instructions

Waarom geeft de omroeper deze tips volgens jou?

Slide 44 - Open question

This item has no instructions

Extra opdracht
Je gaat een reis met de trein plannen en je gebruikt hiervoor een reisplanner op internet.

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Slide 46 - Slide

This item has no instructions

Lezen
We lezen samen de situatie op blz. 122.

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag
Je gaat de reis plannen.

Stap 1: ga naar www.ns.nl
Stap 2: vul de reisplanner in op de website.

Van: station Woerden. vertrek om 9.00
Naar: Utrecht Centraal.

Slide 48 - Slide

This item has no instructions

Informatie bekijken
1. Hoe laat vertrekt de eerste trein naar Utrecht Centraal?

2. Vanaf welk perron gaat de trein van Joost?

3. Hoe laat komt Joost aan in Utrecht?

4. Hoe vaak moet Joost overstappen?

Slide 49 - Slide

This item has no instructions

Nu zelf:
Stap 1: ga naar www.ns.nl
Stap 2: plan de reis met de hulp van de situatie.
Stap 3; vul de reisplanner is.
Stap 4; geef antwoord op de vragen 
in je boek op blz 123.

Slide 50 - Slide

This item has no instructions

Extra oefentaak B
Print voor iedere leerling de Extra oefentaak B: 
"Hoe kom ik daar?" uit studiemeter.

Deel uit en bespreek.

Voor deze oefentaak krijg je een beoordeling voor op je rapport. 

Slide 51 - Slide

This item has no instructions

BEGRIPPEN UIT DEZE LES
collega's
dagplanning
docent
werk
externe stage
interne stage
kantine
werkoverleg
klasgenoten
klassengesprek
leidinggevende
werkvloer
pauze
praktijklokaal
rooster
samenwerken
stagebegeleider
stagecontract

Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Ken jij woorden die horen Ík onderweg/ vervoer"?
😒🙁😐🙂😃

Slide 53 - Poll

This item has no instructions

Kun jij uitleggen hoe jij informatie kunt opzoeken op het internet over reizen met het ov?
😒🙁😐🙂😃

Slide 54 - Poll

This item has no instructions

Leerdoelen:
ik kan belangrijke informatie halen van informatieborden.
ik kan met hulp van internet informatie opzoeken over reizen met het ov.
Ik heb de leerdoelen niet behaald.
Ik heb 1 leerdoel behaald.
Ik het 2 leerdoelen behaald.

Slide 55 - Poll

This item has no instructions