De Filmfabriek, gr 5/6, les 6 Geluid en muziek

GROEP 5/6
LES 6: Geluid en muziek

1 / 23
next
Slide 1: Slide
MediawijsheidBasisschoolGroep 5,6

This lesson contains 23 slides, with text slides and 7 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Introduction

In deze les wil je de leerlingen laten horen hoe belangrijk geluid en muziek zijn in een film. Je krijgt daar een aantal mooie voorbeelden van: Uit de Lion King en het werk van een Foley Artist. Allemaal bedoeld om de leerlingen te laten merken dat muziek bepaald wat voor gevoelens de filmmaker wil oproepen: spanning, romantiek, vrolijkheid, boosheid, geweld, tederheid, medelijden. Naast muziek zijn er nog het geluid en de geluidseffecten. Hiervan zit in de les ook een mooi voorbeeld. Kern van het verhaal: Een professionele film zonder muziek is maar half af. Maar nu is de grote vraag: hoe ver kunnen we daarmee gaan bij het maken van de film met de leerlingen. Hierbij is het van belang dat je als leerkracht de verwachtingen reëel houdt. Bij de film met de leerlingen worden de teksten dus niet achteraf ingesproken, zullen de geluidseffecten beperkt zijn. Het zou mooi zijn als de kinderen goed nadenken en een keuze maken over de muziek die zij het best vinden passen bij de film. Deze les richt zich dus vooral op ‘een blik achter de schermen’ en minder op het invoegen van allerlei geluiden omdat dit iets te veel vergt van de vaardigheden. In deze les kan je wel klassikaal bepalen wat voor soort muziek het beste gaat passen bij het verhaal van de klas. Het beste is om vervolgens een klein groepje leerlingen met die klassikale keuze aan de gang te laten gaan. Er is een enorme muziekdatabank waar zij uit kunnen kiezen. Dus laat de leerlingen de muziek kiezen via www.orangefreesounds.com (klik bovenaan in de horizontale balk op ‘Music’) of www.bensound.com (gebruik niet de fragmenten waar ‘Purchase’ (= Kopen) onder staat).

Instructions

Benodigdheden:
- Digibord met geluid, verbonden met het internet
- LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 5/6 les 6’
- Bijlage 6.1: Begrippenlijst geluid en muziek.
- Evt. Orff-instrumentarium (muziekinstrumenten)

Voorbereiding
Bekijk (naast deze lesbeschrijving) de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar op het digibord. Zet ‘devices in de klas’ uit (niet aanvinken). Bekijk bijlage 6.1 (begrippenlijst). Zet eventueel de muziekinstrumenten klaar.

Leerdoel: De leerlingen weten wat het belang is van geluid en muziek bij een film.

Items in this lesson

GROEP 5/6
LES 6: Geluid en muziek

Slide 1 - Slide

Vertel dat jullie een les gaan doen uit ‘De Filmfabriek’.
hoihoi
Vraag
Informatie
Opdracht
Kijk
Benodigdheden
Tip

Slide 2 - Slide

Behandel de betekenissen van de pictogrammen, die in de lessen voorbij zullen komen.
Les 2
Storyboard
Les 1
Verhaal
Les 3
Reclame
Les 4
Acteren
Les 5
Art direction
Les 6
Muziek & geluid
Les 7
Filmen
Les 8
Montage

Slide 3 - Slide

Vertel dat jullie in 8 lessen gaan werken aan het maken van een eigen speelfilm en be

Slide 4 - Video

Bekijk de instructievideo.
Introductie
Alleen het geluid horen (dus zonder het filmpje te zien) is best saai hè?!
Maar alleen het beeld zien (dus zonder geluid te horen) is misschien nog wel saaier!

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Geluiden en muziek zijn erg belangrijk in een film. Zonder geluid en muziek is een film heel saai!

Je gaat naar vijf dezelfde fragmenten uit de film 'The Lion King' kijken, maar steeds met andere muziek eronder. Zo hoor en zie je wat de invloed van muziek is. Muziek bepaalt de sfeer van de film. 

Bekijk het fragment (die zonder geluid is) op de volgende slide.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Slide 7 - Video

This item has no instructions

Wat vond je van het fragment zonder geluid?

Zet het geluid weer aan en bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment?


Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Slide 9 - Video

This item has no instructions

Wat vond je van het fragment?

Bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment?


Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Slide 11 - Video

This item has no instructions

Wat vond je van het fragment?

Bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment?


Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Video

This item has no instructions

Wat vond je van het fragment?

Bekijk het originele fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment? Vind je de muziek goed gekozen? Waarom wel/niet?


Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Slide 15 - Video

This item has no instructions

Wat vond je van het fragment? Vind je de muziek goed gekozen? Waarom wel/niet?


Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Bij het filmen wordt er vaak alleen de tekst (dus wat de mensen zeggen) opgenomen. De muziek en andere geluiden worden later opgenomen en er onder gezet. 

Foley artiest
Iemand die de geluiden voor een film opneemt, heet een foley artiest. 
Foley artiest
Bekijk het fragment op de volgende slide om te zien hoe een foley artiest te werk gaat. 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Slide 18 - Video

This item has no instructions

Lees klassikaal het eigen filmverhaal door. Welke geluiden komen er in voor? 
Maak groepjes. Elk groepje gaat één van de geluiden maken of zoeken. Als het groepje het geluid heeft geoefend, wordt deze door de juf of meester opgenomen met een iPad (gewoon door te filmen).  

Voor achtergrondmuziek kun je naar de volgende websites (zie volgende slides): http://www.orangefreesounds.com 
https://www.bensound.com 
Beluister wat fragmenten. Wat past als achtergrondmuziek bij jullie film? Download de muziek als MP3. Deze wordt later onder jullie film gemonteerd. Je kunt meerdere MP3's kiezen.

Slide 19 - Slide

Lees klassikaal het eigen filmverhaal door. Welke geluiden komen er in voor? Welke soort muziek past er bij de sfeer van de film?
Laat de leerlingen bedenken hoe de geluiden gemaakt kunnen worden. Maak hierbij gebruik van spullen uit/rondom het klaslokaal en eventueel Orff-instrumentarium (muziekinstrumenten). Lees het verhaal opnieuw voor en laat de leerlingen ondertussen bijpassende geluiden maken.

Slide 20 - Link

Beluister enkele muziekfragmenten via www.orangefreesounds.com (klik bovenaan in de horizontale balk op ‘Music’) of www.bensound.com (gebruik niet de fragmenten waar ‘Purchase’ onder staat). Schrijf de titels van de nummers op die jullie in de film willen gebruiken. Indien jullie film niet openbaar gemaakt wordt, kun je eventueel ook fragmenten/liedjes van Youtube kiezen. In dat geval mag jullie film dus niet op bijv. social media en de schoolwebsite geplaatst worden, i.v.m. de rechten van de muziek.
Vertel dat het geluid en de muziek ná het opnemen van de film onder de film worden gezet.

Slide 21 - Link

This item has no instructions

Neem voor de volgende les (les 7) alle rekwisieten, kleding en accessoires mee, i.v.m. het opnemen van de film!

Slide 22 - Slide

Vertel de leerlingen dat ze voor volgende les (les 7) alle rekwisieten, kleding en accessoires mee moeten nemen, i.v.m. het filmen.
Gemaakt door: 







Gefinancierd door:
Met dank aan:

Slide 23 - Slide

This item has no instructions