Les 5 VPO51E

Begeleidingsgesprek 
1 / 18
next
Slide 1: Slide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 18 slides, with text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Begeleidingsgesprek 

Slide 1 - Slide

Slide 2 - Video

Lesdoel
Aan het einde van de les:

Weet je hoe je een begeleidingsgeprek kan voeren a.d.h.v. de 4 levensdomeinen

Slide 3 - Slide

Planning
  • Vier levensdomeinen
  • Vragen maken a.d.h.v. de casus Marinus
  • Uitkomst Post- Its (spel doorvragen)
  • Kiezen tussen twee opties

Slide 4 - Slide

Eindopdracht 2 (ITS Learning)
Voer een begeleidingsgesprek met een geriatrische zorgvrager in simulatie. In dit gesprek achterhaal je minimaal 1 zorgbehoefte en/ of ondersteuningsvraag per domein. Het gaat om de volgende domeinen:

  • Woon- en leefomstandigheden
  • Participatie
  • Mentaal welbevinden
  • Lichamelijk welbevinden

Slide 5 - Slide

Woon- en leefomstandigheden
  • Woonruimte (woning, woonomgeving, opgeruimd/ schoon)
  • Je thuis voelen (sfeer)
  • Veiligheid (traplift, persoonsalarmering) 

Slide 6 - Slide

Participatie
  • Dagbesteding
  • Sociaal leven
  • Contact met de samenleving 

Slide 7 - Slide

Mentaal welbevinden
  • Stemming
  • Levensinvulling
  • Respect (omgaan met anderen)
  • Eigen identiteit 

Slide 8 - Slide

Lichamelijk welbevinden
  • Lichamelijke functies en mogelijkheden
  • Voeding
  •  Schoon- en verzorgd lichaam

Slide 9 - Slide

3 fases in een begeleidingsgesprek

Fase 1: Introductie, inleiding, waarom dit gesprek?
Fase 2: De echte inhoud (vragen naar de 4 levensdomeien) 
Fase 3: Afronding; is alles duidelijk? Zijn er nog vragen? 

Slide 10 - Slide

Individueel aan de slag
 -> Lees de casus van Marinus Meijer
-> Bedenk bij deel II: 1 vraag per domein en schrijf deze op, dus:

  • 1 vraag over woon- leefomstandigheden
  • 1 vraag over participatie
  • 1 vraag over mentaal welbevinden
  • 1 vraag over lichamelijk welbevinden

Slide 11 - Slide

Welke vragen? 

Slide 12 - Slide

Vorige les Post-Its

  • Gesprek voeren met iemand met dementie 
  • Reageren op verdrietige verhalen
  • Doorvragen
  • Gesprek gaande houden
  • Zorgvragers die moeilijk te verstaan zijn 

Slide 13 - Slide

Spel: Doorvragen
  • Groepjes van drie studenten
  • Een student krijgt een kaartje met een situatie van een oudere (b.v. een oudere die zich eenzaam voelt, na het overlijden van zijn vrouw)
  • De andere twee studenten stellen vragen om te raden welke  situatie het is
  • Als het geraden is, krijg een andere student een kaartje

Slide 14 - Slide

Reflectie

Welke soort vraag uit het spel hielp het meest om erachter te komen wat er met de oudere aan de hand was?




Slide 15 - Slide

Doorvragen
  • Kunt u daar iets meer over vertellen?
  • Hoe is dat voor u?
  • Wat maakt dat lastig voor u?
  • Wanneer merkt u dat het moeilijk wordt?
  • Kunt u een voorbeeld geven?
  • Hoe gaat u daar meestal mee om?

Slide 16 - Slide

Keuze 1:

Les volgen empathisch luisteren 
(reageren op verdrietige verhalen) 
Keuze 2:

Hoofdstuk 1 en 2 brancheverslag maken en aan het eind van de les inleveren -> ITS Learning -> Introductiepagina -> opdracht brancheverslag hoofdstuk 1.1 en 1.2 

Slide 17 - Slide

Afsluiting 
Hoe gewerkt vandaag?

Verder planning beroepsthema:
24-03: Opnemen begeleidingsgesprekken + verslag
31-03: Verschillende methodieken
07-04: Dementie
14-04: Afronden eindopdrachten

Lees voor volgende week op ITS learning eindopdracht 2 goed door!

Slide 18 - Slide