Les 1. Geloof

Geloof
1 / 11
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMiddelbare schoolmavo, havoLeerjaar 1,2

This lesson contains 11 slides, with text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Geloof

Slide 1 - Slide

Les:
2 havo

Duur: 
1 x 60 minuten

Methode: 
Feniks
Bron: Blois, Van der Speck, 2001

Introductie:
De wereld is gevuld met mensen die verschillende overtuigingen en religies hebben. Een aantal van deze overtuigingen worden wereldwijd gedeeld door miljoenen mensen. Deze overtuigingen noemen we wereldgodsdiensten.

Er zijn vijf grote wereldgodsdiensten: christendom, islam, hindoeïsme, boeddhisme en jodendom. Elke godsdienst heeft zijn eigen verhalen, rituelen en tradities. Mensen die deze religies volgen, geloven in verschillende manieren van leven, wat ze belangrijk vinden en hoe ze met elkaar omgaan.

Bijvoorbeeld, christenen geloven in één God en volgen de leer van Jezus Christus. Moslims geloven in Allah en volgen de leer van de profeet Mohammed. Hindoes hebben verschillende goden en geloven in karma en reïncarnatie, terwijl boeddhisten proberen het lijden te begrijpen en verlichting te bereiken. Joden volgen de Tora en geloven in de verbondenheid met God.

In dit thema gaan we dieper in op deze wereldgodsdiensten: wat ze precies inhouden, welke feestdagen en rituelen belangrijk zijn, en hoe mensen hun geloof in hun dagelijks leven beleven. We kijken ook naar de overeenkomsten en verschillen tussen deze religies en hoe ze invloed hebben op de wereld waarin we leven.




Monotheïsme?

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Video

This item has no instructions

Leerdoelen:
De leerling kan uitleggen wat monotheïsme 
betekent en welke godsdiensten daarbij horen.

De leerling kan uitleggen wat het jodendom,
christendom en islam met elkaar gemeen hebben 
én waarin ze van elkaar verschillen.”

De leerling kent de belangrijkste begrippen binnen
het Christendom en ook de essentie hiervan. 


Slide 4 - Slide

Doel slide: 
De leerdoelen kunnen aan het begin van de les worden gedeeld. Het is belangrijk voor de leerlingen om te weten wat er van hen wordt verwacht aan het einde van de les(2 min)
1.ISLAM
2.CHRISTENDOM
3. ISLAM
4. BOEDDHISME
5. HINDOEISME

Slide 5 - Slide

Werkvorm:
Symbolenmatch 

Docent geeft de leerlingen een geprint werkblad met daarop verschillende symbolieken. 1 t/m 5 staan de verschillende godsdiensten. 

Leerlingen gaan individueel de symbolen met de religies koppelen. Tevens moeten ze benoemen welke religie monotheïstisch is en welke polytheïstisch. 

Daarna geeft de docent de leerlingen een buurt om zijn of haar antwoorden klassikaal te bespreken (2 minuten). 

Verantwoording: 
De gekozen werkvorm activeert de  voorkennis.  Het koppelen van een beeld aan de religie zorgt er voor dat de informatie beter blijft hangen. Daarnaast kunnen leerlingen bestaande kennis (herkenbaar van internet, krant of tv) aan nieuwe kennis. 

Slide 6 - Slide

Werkvorm 2
Beeldbron analyse en interpretatie:

Introductie 
De docent toont het schilderij op het bord.
Vertel kort wie Leonardo da Vinci was en dat dit schilderij het moment toont waarop Jezus met zijn leerlingen het laatste avondmaal houdt. Leg uit dat dit het moment is waarop Jezus zegt dat één van hen hem zal verraden.

Leerlingen gaan observeren

Laat de leerlingen eerst goed naar het schilderij kijken en laat leerlingen de volgende vragen beantwoorden:
- Wie zie je allemaal?
- Wat doen de mensen op het schilderij?
- Wat valt je op aan de houdingen en gezichtsuitdrukkingen?
- Waar zit Jezus?

Interpreteren 
Laat de leerlingen antwoord geven op de volgende vragen:
-Wat betekent dit beeld?
- Wat zou Jezus aan het vertellen zijn?
- Wat denk je dat de schilder wil laten zien?
- Wat zou het schilderij mensen willen laten voelen of begrijpen?

Terug naar de context
De docent gaat klassikaal met de leerlingen hun bevindingen bespreken en stelt vragen. 

- Wat betekent het Laatste Avondmaal voor christenen? (→ instelling van het Heilig Avondmaal / Eucharistie)
- Wat leert dit over Jezus’ rol in het christendom?

Verantwoording:
Leerlingen leren de verhalen over jezus beter begrijpen via beeld. Door te kijken en vragen te stellen worden ze bewust van hun eigen leerproces.  Het Laatste Avondmaal is een kernmoment in het christendom. Door het analyseren van het schilderij krijgen de leerlingen meer begrip van Jezus’ rol, verraad, gemeenschap en het sacrament.

Christendom
 Geloof in één God
Het christendom is een monotheïstische godsdienst.

Christenen geloven in één God die zich laat kennen als Vader, Zoon (Jezus Christus) en Heilige Geest — dit heet de drie-eenheid.
Jezus Christus als de Zoon van God
Jezus is de centrale figuur in het christendom.

Christenen geloven dat hij de Zoon van God is, naar de wereld gekomen om de mensen te verlossen van hun zonden.

Zijn kruisiging en opstanding uit de dood zijn het hart van het geloof.

3. 📖 De Bijbel als heilig boek
De Bijbel bestaat uit het Oude Testament (overeenkomend met de Tenach van het jodendom) en het Nieuwe Testament (met de verhalen over Jezus en de eerste christenen).

De bijbel bevat boodschappen van liefde, vergeving, hoop en gerechtigheid.

4. 💖 Leven volgens de leer van Jezus
Jezus leerde mensen om God lief te hebben boven alles en je naaste als jezelf.

Vrede, barmhartigheid, vergeving, eerlijkheid en dienstbaarheid zijn kernwaarden.

Het christendom moedigt aan om het goede te doen en te leven zoals Jezus dat deed.

5. 🌍 Hoop op eeuwig leven
Christenen geloven dat wie in Jezus gelooft, vergeving van zonden krijgt en na de dood bij God mag zijn.

Deze hoop op eeuwig leven geeft richting en troost in het leven nu.


Slide 7 - Slide

Doel slide: 
Informatie geven over het Christendom (10 min)
Christendom
Zijn kruisiging en opstanding uit de dood zijn het hart van het geloof.

De Bijbel bestaat uit het Oude Testament (overeenkomend met de Tenach van het jodendom) en het Nieuwe Testament (met de verhalen over Jezus en de eerste christenen).

De bijbel bevat boodschappen van liefde, vergeving, hoop en gerechtigheid.

Jezus leerde mensen om God lief te hebben boven alles en je naaste als jezelf.

Vrede, barmhartigheid, vergeving, eerlijkheid en dienstbaarheid zijn kernwaarden.

Het christendom moedigt aan om het goede te doen en te leven zoals Jezus dat deed.

5. 🌍 Hoop op eeuwig leven
Christenen geloven dat wie in Jezus gelooft, vergeving van zonden krijgt en na de dood bij God mag zijn.

Deze hoop op eeuwig leven geeft richting en troost in het leven nu.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat verschilt het Christendom van andere geloven?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Slide 10 - Slide

Werkvorm:
Think – Pair – Share:

De docent toont een kijkplaat van een twee verschillende tradities. De docent vraagt de leerlingen; 
- Wat zie je?
- Wat valt je op?
- Wat zou dit met geloof te maken hebben?

Leerlingen denken zelf na en noteren steekwoorden of een korte gedachte op een kladblaadje.

PAIR:
Leerlingen hebben overleg met een klasgenoot (2-3 min)
Leerlingen bespreken hun observaties en gedachten in tweetallen. Hierbij kunnen ze elkaar de volgende vragen stellen: 
- Wat zag jij wat ik niet zag?
- Dachten we hetzelfde of juist iets anders?
-Wat vinden wij bijzonder of herkenbaar?

SHARE: 
Klassikale terugkoppeling (5  min).
De docent vraagt enkele tweetallen om te delen wat ze besproken hebben.

De docent vult aan met inhoudelijke duiding, bijv. over gebed, ramadan, verbondenheid of rituelen.

Verantwoording:
Bij deze werkvorm gaan leerlingen eerst zelf denken, dan samen, dan klassikaal – dit verdiept het begrip. Het tonen van een afbeelding van andere geloven helpt leerlingen op een visuele manier inzicht te krijgen in religieuze gebruiken binnen het jodendom en Islam. Hiermee kan de docent de verschillen tussen de geloven benadrukken. 




AFSLUITER

Slide 11 - Slide

Checken leerdoelen