les 1 proschoon

begeleider praktijkleren
1 / 33
next
Slide 1: Slide
HandelMBOStudiejaar 1

This lesson contains 33 slides, with text slides and 2 videos.

Items in this lesson

begeleider praktijkleren

Slide 1 - Slide

Begeleider praktijkleren (bp)
Op vrijdag 9.00 tot 13.00 op deze locatie
Docent: Korine Honingh

Slide 2 - Slide

Planning
Vrijdag 9.00 - 13.00
20 maart
17 april
29 mei
12 juni
11 september
25 september
9 oktober
23 oktober
6 november
20 november (examen)

   

Slide 3 - Slide

Programma van vandaag 
  • kennismaken met introductieformulier 
  • Uitleg portfolio en examen
  • Competenties praktijkbegeleider
  • werk- en leerklimaat

Slide 4 - Slide

leerdoelen 
  • je kan globaal beschrijven hoe deze training vorm gegeven is
  • je kan benoemen welke competenties van belang zijn voor iedere begeleider praktijkleren (bp)
  • Je kent de begrippen werkklimaat en leerklimaat en de samenhang/spanningsveld hiertussen 

Slide 5 - Slide

introductie 
  • Beschrijf in twee zinnen je motivatie 
  • vertel kort: waarom zit jij hier? wat hoop je te leren als begeleider praktijkleren? 

Slide 6 - Slide

wat helpt jou? 
Samen een training volgen , wat gaat helpen? 
• Wat heb jij nodig om goed mee te kunnen doen?
• Wat helpt jou om huiswerk te maken?
• Wat helpt jou om tijdens de les te leren?
• Wat heb jij nodig van mij als docent?
• En wat kan deze groep voor jou betekenen?

Slide 7 - Slide

introductie : de groep
Groepsafspraken
"Een goede groep helpt elkaar. Jullie hebben elkaar echt nodig om dit keuzedeel te halen. Wat vinden jullie belangrijk in hoe wij als groep zijn?"

Slide 8 - Slide

Portfolio 
  • Het portfolio bevat de uitwerking van minimaal 10 opdrachten uit het boek. 
  • opdracht 3, 8, 10 en 11  van de aftekenlijst zijn verplicht 
  • Daarnaast bevat het portfolio jouw reflectie- , feedback- en  intervisieverslagen 

Slide 9 - Slide

Examen
Examen van P2M 


Je gaat een deelnemer of nieuwe medewerker op je BPV/werk begeleiden​
Hierover schrijf je een procesverslag. ​
​Je geeft een presentatie van maximaal een uur

Portfolio is voorwaardelijk om mee te kunnen doen aan examen







Slide 10 - Slide

Examen
In de presentatie komen onderstaande punten aan bod. Je legt uit op welke wijze je hieraan vorm gegeven hebt

1. voer een startgesprek met de deelnemer en stel beginsituatie vast
2. ondersteun de deelnemer bij het opstellen van een leerplan
3. begeleid de deelnemer
4. beoordeel de voortgang van de deelnemer
5. evalueer de begeleidingsperiode

Slide 11 - Slide

Boek

Slide 12 - Slide

Talland account 
Bij problemen
servicepunt@talland.nl

eventueel: 
0888046000

Slide 13 - Slide

Stille wand discussie
Denk is na over je eigen inwerkperiode of aan hoe jij begeleid bent tijdens je werk en/of stage

  • Wat werkte wel in de begeleiding en wat niet?​
  • Wat maakt een praktijkbegeleider goed?
  • Wat maakte dat je vertrouwen had in de begeleiding


Slide 14 - Slide

Eigenschappen 
  • Bedenk 3 vaardigheden die onmisbaar zijn voor een begeleider praktijkleren. ​​

  • Schrijf deze op een post-it en plak het op het bord.​​

  • probeer de onderwerpen met elkaar alvast te ordenen




Slide 15 - Slide

video praktijkbegeleider van het jaar 
bekijk de video
over welke eigenschappen beschikt Kathy volgens jou waardoor zij opgegeven is voor praktijkbegeleider van het jaar

Slide 16 - Slide

Slide 17 - Video

Stellingen
  • Als begeleider praktijkleren (bp) moet je altijd het belang van de deelnemer vooropstellen.​

  • Als bp  moet je je niet autoritair opstellen naar de deelnemer.

  • De deelnemer dient zelf om feedback te vragen over zijn leerdoelen. 




Slide 18 - Slide

Werkklimaat
Zegt iets over de sfeer en omstandigheden waarin mensen werken.​

Is van invloed op werkprestatie zoals:​
  • Omgang met teamleden onder elkaar en leidinggevende​
  • Arbeidsomstandigheden (ruimte, klimaat, werkrooster)​
  • Voldoende personeel​
  • kwaliteit leveren





Slide 19 - Slide

Leerklimaat 
Zegt iets over de cultuur en de voorzieningen die het leren in de praktijk mogelijk maken​:

  • Is er voldoende uitdaging om te leren (of geremd?)​
  • Hoe gaat men om met fouten die worden gemaakt?​
  • Zijn er mogelijkheden voor scholing en het delen van opgedane kennis met collega’s​
  • Zijn er mogelijkheden voor persoonlijke ontwikkeling

Goed leerklimaat daagt deelnemers uit tot leren en stimuleert andere medewerkers hun bekwaamheid verder te ontwikkelen




Slide 20 - Slide

ter inspiratie voor de opdracht: 
  • productiedruk versus leertijd
  • fouten maken versus kwaliteitseisen
  • efficientie versus uitleg
  • zelfstandig werken versus begeleiding
  • teamcultuur versus leerhouding

Slide 21 - Slide

opdracht 
maak groepjes van 2 a 3 personen
werk de opdracht van het opdrachtenvel uit en voer samen de dialoog hierover
Hiervoor hebben we 20 minuten de tijd
plenaire bespreking
  • Hoe versterken werk- en leerklimaat elkaar
  • welke overeenkomsten en verschillen zijn er per afdeling?
  • Wat hebben jullie in deze dialoog van elkaar geleerd? 

Slide 22 - Slide

Werkklimaat versus fouten = risico

Leerklimaat versus fouten = noodzakelijk

Slide 23 - Slide

voor je PF
Wat ga jij doorontwikkelen als begeleider praktijkleren (bp) om bij te dragen aan een positief leer/werk klimaat 

Slide 24 - Slide

kennismakingsgesprek
onderdelen binnen dit gesprek. Dit zegt het boek 
  • Begin van het gesprek
  • informatiefase 

  • inwerkprogramma
  • leerbehoefte vaststellen

Slide 25 - Slide

Slide 26 - Link

Slide 27 - Video

video/opdracht 

  •  welke fouten worden gemaakt  bij deze "kennismaking"
  • hoe zou je je voelen als je eerste dag en/of gesprek zo verloopt

Maak de opdrachten van het opdrachtenvel 
Deel 3 bespreken we plenair

Slide 28 - Slide

nabespreking 
• Wat werkt heel goed in de huidige gesprekken en is overdraagbaar?
• Waar wil je komende keren mee experimenteren en anders/beter doen?
• Hoe kunnen jullie studenten actiever betrekken in het gesprek?

Slide 29 - Slide

stelling (extra)
"In de schoonmaak is de grootste valkuil niet dat er te weinig gewerkt wordt, maar dat er te weinig geleerd wordt terwijl er gewerkt wordt.”

Slide 30 - Slide

WISH/Woop formulier (extra)
  1. Wensen
  2. inbeelden
  3. struikelblokken
  4. handelen

Slide 31 - Slide

huiswerk
reflectie: wat ga jij doen als BP om bij te dragen aan een positief leer/werk klimaat
opdracht stencil uitgereikt door docent
onderdelen van het kennismakingsgesprek /fase zijn:
  • een inwerkprogramma maken
  • de leerbehoefte vaststellen
Hoe geef je hier vorm aan bij deelnemers? 
Wat zou jij hierin willen leren en/of bereiken

Slide 32 - Slide

evaluatie: 
  • Uitleg over deze training
  • competenties bp
  • werkklimaat versus leerklimaat
  • Het kennismakingsgesprek

  • “Het belangrijkste inzicht voor mij was…”
  • “Ik begrijp nu beter dat…”
  • “Ik was verrast door…”
  • “Ik wil nog meer weten over…”

Slide 33 - Slide