M&G Week 8. (Les 2) Herhaling Mens en Gezondheid en Activiteit

1 / 30
next
Slide 1: Slide
Zorg en WelzijnMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 4

This lesson contains 30 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 140 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Startklaar
  • Welkom Klas! 
  • Ga allemaal op je plek zitten. 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
      Leerdoelen
Aan het einde van de les kan je: 
  • Belangrijke begrippen uit de module M&G en M&A benoemen en uitleggen (R)
  • Opdrachten maken met de theorie die we eerder hebben geoefend. (T1)
  • Kennis gebruiken om nieuwe vragen of casussen op te lossen. (T2)
  • Reflecteren op mijn eigen bijdragen (I) 

Slide 3 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Herhaling Mens en Gezondheid en Activiteit 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

6.6 Leefstijl
Leefstijl heeft een grote invloed op je gezondheid. Stress kan nuttig zijn in kleine hoeveelheden, maar langdurige stress kan leiden tot gezondheidsproblemen zoals een burn-out.

• Ontspanning en een goed dagritme zijn belangrijk om gezond te blijven.
• Regelmatig bewegen verlaagt het risico op verschillende ziektes en heeft een positief effect op je psychische gezondheid.
• Hygiëne is belangrijk om ziekteverwekkers tegen te houden.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

6.3 Gezondheidsdeterminanten
Gezondheid wordt beïnvloed door verschillende factoren, ook wel gezondheidsdeterminanten genoemd. Deze kunnen worden onderverdeeld in:
• Biologische factoren
• Leefstijl
• Omgeving
• Voorzieningen gezondheidszorg
Al deze factoren samen bepalen je fysieke en mentale gezondheid.


Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat is een voorbeeld van een seizoen product?
A
Aardbeien in de zomer
B
Aardbeien in de winter
C
Diepvriespizza
D
Frisdrank

Slide 9 - Quiz

This item has no instructions

Wat hoort bij een gezonde leefstijl? (meerdere antwoorden mogelijk)

A
Voldoende ontspanning
B
Regelmatig bewegen
C
Goede hygiëne
D
Onregelmatig slapen

Slide 10 - Quiz

This item has no instructions


Wat kan langdurige stress veroorzaken?



A
Meer energie
B
Een burn-out
C
Betere concentratie
D
Hogere weerstand.

Slide 11 - Quiz

This item has no instructions



Wat zijn gezondheidsdeterminanten?
A
Factoren die de gezondheid beïnvloeden.
B
Regels voor een gezonde leefstijl.
C
Ziekten die iemand kan krijgen.
D
Soorten medicijnen

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

7.3 Genotmiddelen
Genotmiddelen zijn stoffen zoals sigaretten, vapes, alcohol en drugs die je geest en/of lichaam stimuleren of verdoven.

Ze veranderen je gevoel, stemming en denken en kunnen verslavend zijn. Verslaving betekent dat je geen controle meer hebt over het gebruik, wat kan leiden tot gezondheidsproblemen en problemen in je leven.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

7.6 Drugs
Drugs beïnvloeden de hersenen en hebben verschillende effecten. Er zijn twee soorten drugs:

1. Softdrugs zoals hasj en wiet zijn minder schadelijk dan harddrugs.
2. Harddrugs zijn door de overheid verboden omdat ze grote risico’s voor de gezondheid en verslaving met zich meebrengen. Voorbeelden zijn cocaïne en XTC.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions


Wat is een genotmiddel?
A
Een stof die je gebruikt om je beter te voelen.
B
Een medicijn dat je beter maakt.
C
Een gezonde snack.
D
Een vitamine.

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

Welke stof in sigaretten maakt verslaafd?

A
Cafeïne
B
Nicotine
C
Alcohol
D
Suiker

Slide 16 - Quiz

This item has no instructions

Softdrugs zijn minder schadelijk dan harddrugs. Waar of niet waar?
A
Waar
B
Niet waar

Slide 17 - Quiz

This item has no instructions


Wat is een risico van lachgasgebruik?


A
Zuurstoftekort
B
Dorst
C
Overgewicht
D
Hoofdpijn

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions

9.5 Keukenapparatuur en -gereedschappen 

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Bereidingstechnieken
  • Blancheren(Snel en kort koken in kokend water)
  • Koken 🍲: ( in water van 100 graden, iets laten garen).
  • Stomen 🌫️:( Garen van product met stoom).
  • Au bain-marie: ( Pan met heet water, waarin een pan past)
  • Bakken🍳:( Bruin bakken en garen in een koekenpan)
  • Frituren 🍟:(Bruinbakken in heet vet tot 180 graden)

Slide 20 - Slide

This item has no instructions


Wat hoort bij de mise-en-place?


A
Ingrediënten afwegen en klaarzetten.
B
Afwassen
C
De tafel dekken
D
Het gerecht serveren

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

10.3 Hygiëne en HACCP
Hygiëne in de keuken is belangrijk om te voorkomen dat micro-organismen zoals bacteriën het eten besmetten. Deze micro-organismen zijn onzichtbaar en kunnen zich snel vermenigvuldigen. Niet alle bacteriën zijn schadelijk, maar sommige kunnen voedselbederf en ziektes veroorzaken.
Bedrijven die met voedsel werken, moeten de HACCP-regels volgen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) controleert of deze regels worden nageleefd.

Hygiëne bestaat uit:
1. Persoonlijke hygiëne
2. Levensmiddelenhygiëne
3. Bedrijfshygiëne



Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Wat is het doel van HACCP in de keuken?

A
Dat het eten er mooi uitziet
B
Voorkomen dat voedsel besmet raakt met ziekteverwekkers
C
Dat eten sneller bereid wordt
D
Dat gerechten beter smaken

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions


Wat hoort bij persoonlijke hygiëne?
A
Handen wassen
B
Schone kleding dragen
C
Sieraden dragen tijdens het koken
D
Alle producten niet wassen

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions


Wie controleert of bedrijven zich aan de HACCP-regels houden?

A
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA)
B
De politie
C
De gemeente
D
De GGD

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

Wat zijn de 4 stappen van schoonmaken in de keuken(bedrijfshygiëne)?

Slide 26 - Open question

This item has no instructions

Opdracht 
  1. Maak Rekenopdracht 8
  2. Maak een mindmap voor je toets.
timer
40:00

Slide 27 - Slide

Is je klas te snel klaar? Pak een oud examen en oefen samen.

Neem de tijd om dingen uit te leggen en rekenopdrachten te maken.

Je kunt ook nog een SO geven.
       Terugkijken op            de leerdoelen
Je kan: 
  • belangrijke begrippen uit de module M&G en M&A benoemen en uitleggen (R)
  • opdrachten maken met de theorie die we eerder hebben geoefend. (T1)
  • kennis gebruiken om nieuwe vragen of casussen op te lossen. (T2)
  • reflecteren op mijn eigen bijdragen (I) 

Slide 28 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   

Exit ticket
Wat kan je de volgende keer beter doen ? 

Slide 29 - Open question

Controleer wat de leerlingen hebben ingeleverd en bespreek dit samen in de klas. Neem ook de tijd voor reflectie.
Einde van de les
Bedankt voor je aandacht
Wees trots op wat je hebt bereikt vandaag
Neem mee wat goed is gegaan, verbeter zaken indien nodig
Laat je plekje netjes achter
(tafeltjes recht, stoelen aanschuiven en rommel opruimen)

Slide 30 - Slide

This item has no instructions