REVIEW SCHRIJVEN LES 1/2 - 3.4 Schrijven en formuleren

1 / 16
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 16 slides, with interactive quiz and text slides.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

Les van vandaag
Uitleg fictie 4 voor cijfer (SO schrijven) 24 juni in de klas
Ga naar Magister Studiewijzer > fictie 4


Uitleg Leestaak hoofdstuk 3.4 deadline 16 juni Magister Opdrachten

Instructie 3.4 schrijven

Betogende tekst en blokjesschema


Slide 2 - Slide

Leerdoelen van hoofdstuk 3.4


1.  Je weet wat een betogende tekst is (you know what a plea is)
2. Je weet wat een blokjesschema is (block diagram)
3. Je kent gevarieerd en beeldend formuleren  in een betoog        
      met 'showing & telling'

Dit heb je nodig bij het schrijven van je Review!


Slide 3 - Slide

Hoofdstuk 3.4 Schrijven en formuleren

Een review (betoog/plea) schrijven:

De lezer overtuigen (to convince) van jouw mening met goede argumenten. Een review is een voorbeeld van een betoog!


Tekstopbouw:
- Een pakkende titel (strong title)
- Inleiding (introduction): mening en onderwerp (opinion and subject)
- Kern (middle/body of the text): argumenten bij je mening 
- Slot: conclusie of korte samenvatting (conclusion or summary)
- Woordkeus: duidelijk (clear), stellig (convinced), maar ook beeldend (visual) en gevarieerd.

Slide 4 - Slide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

Slide 5 - Slide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

Slide 6 - Slide

3.4 Blokjesschema, blz. 184

VOORBEELD:
Het boek Fake Trip is zeer de moeite waard om te lezen (very much worth reading):
want:
want:
want:
want:
Sluit aan bij leefwereld jongeren
Heel spannend opgebouwd
Vlot en makkelijk taalgebruik
Personages maken mooie ontwikkeling door

Slide 7 - Slide

Geef me een eenvoudige stelling / mening (a simple statement / opinion) die met school te maken heeft en noem hierbij drie argumenten.

Slide 8 - Open question

Oefenen met een betoog
Welke kies jij?

Slide 9 - Slide

Opdrachten 3.4
Leerteksten op p. 182, 184 gelezen?


Maak dan opdracht 2, 4, 6, 7

Slide 10 - Slide

Leerdoelen van hoofdstuk 3.4


1.  Je weet wat een betogende tekst is (you know what a plea is)
2. Je weet wat een blokjesschema is (block diagram)
3. Je kent gevarieerd en beeldend formuleren  in een betoog        
      met 'showing & telling'

Dit heb je nodig bij het schrijven van je Review!


Slide 11 - Slide

schrijven
1. Inversie 
2. Variëren in woordkeuze 
3. Showing, not telling

Slide 12 - Slide

1. Inversie
Normale zin =  o + pv 
Ik  vind het boek oppervlakkig en suf.

Zin met inversie = pv + o
Suf en oppervlakkig vind ik het boek.

Slide 13 - Slide

2. Woordkeus variëren

Probeer je woordkeus te varieren. Heraal een woord niet vaak of onnodig. Vervang het door een synoniem of verwijswoord



Slide 14 - Slide

3. Beeldend formuleren
Schrijf zo dat de lezer een beeld kan vormen:
showing, NOT telling! 
bladzijde 186

Slide 15 - Slide

Oefenbetoog p. 187 boek A
Checklist bij de schrijftaak / de review
Zit jouw mening/standpunt in de inleiding?
Welke drie argumenten vind je in het middenstuk?
Is de tekst beeldend/gevarieerd geschreven? 
Heeft de tekst een duidelijk slot?
Zou je het boek/de film etc. aanraden? Geef evt. sterren!

Slide 16 - Slide