les 2 - opdracht 6 Verhaal schrijven over jouw vakantie

1 / 14
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsMBOLeerjaar 5Studiejaar 1

This lesson contains 14 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Wisbordje, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Voorkennis activeren 
  • Leerdoelen van de les 
  • Uitleg verhaal verbeteren
  • Opdracht verhaal verbeteren
  • Opdracht 6 examenonderdeel
  • # Exit ticket (woordenboek)

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

VOORKENNIS

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Schrijf de zin over en gebruik hoofdletter en leestekens
in de vakantie bleef ik thuis ik ging veel fietsen dat vond ik leuk

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
  • Ik kan zinnen verbeteren met leestekens
  • Ik kan zien waar een zin begint en eindigt
  • Ik kan meekijken met het maken van een opdracht

Slide 6 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
Je hebt vorige les geleerd hoe leestekens werken.
Vandaag ga ik laten zien hoe je dat gebruikt in een echte opdracht.
Ik doe het eerst voor.
Jij kijkt en denkt mee.
Je hoeft nog geen verhaal te schrijven.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Verhaal verbeteren (ik) 
in de vakantie ging ik naar turkije ik was met mijn familie wat vond ik leuk zwemmen en eten

  • In de vakantie ging ik naar Turkije.
  • Ik was met mijn familie.
  • Wat vond ik leuk?
  • Zwemmen en eten.

Slide 8 - Slide

Dit is hoe veel leerlingen beginnen.
Het is nog geen goede tekst.
Vervolgens hardop stap voor stap verbeteren

Werk toe naar:

In de vakantie ging ik naar Turkije.
Ik was met mijn familie.
Wat vond ik leuk? Zwemmen en eten.

Blijf steeds benoemen:
waarom hier een punt staat
waarom hier een vraagteken staat
Verhaal verbeteren (ik) 
in de zomervakantie bleef ik thuis in nederland ik ging vaak fietsen met mijn broer soms speelden we voetbal in het park het weer was goed dus we waren veel buiten waar gingen we naartoe naar het park en de speeltuin

  • In de zomervakantie bleef ik thuis in Nederland.
  • Ik ging vaak fietsen met mijn broer.
  • Soms speelden we voetbal in het park.
  • Het weer was goed, dus we waren veel buiten.
  • Waar gingen we naartoe? Naar het park en de speeltuin.

Slide 9 - Slide

Dit is hoe veel leerlingen beginnen.
Het is nog geen goede tekst.
Vervolgens hardop stap voor stap verbeteren

Werk toe naar:

In de vakantie ging ik naar Turkije.
Ik was met mijn familie.
Wat vond ik leuk? Zwemmen en eten.

Blijf steeds benoemen:
waarom hier een punt staat
waarom hier een vraagteken staat
Verhaal verbeteren
» Werkblad - verhaal verbeteren
» Lees de tekst goed.
» De zinnen hebben nog geen hoofdletters en geen leestekens.
» Verbeter de tekst.
» Zorg voor:
  • hoofdletters
  • punten
  • komma’s
  • vraagtekens
»Maak van de tekst een duidelijk verhaal met een begin, midden en eind.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Eigen verhaal schrijven
Nu ga je zelf één zin schrijven over jouw vakantie.
Gebruik wat je vandaag hebt geleerd.

Regels voor jouw zin:
  • Begin met een hoofdletter
  • Eindig met een punt of vraagteken
  • Schrijf één duidelijke zin



Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 6
» Je gaat een kort verhaal over jouw vakantie schrijven.
» Je beantwoordt de volgende vragen in je verhaal:
  • Wat heb je gedaan in de vakantie?
  • Wat vond je leuk om te doen?
  • Wat vond je minder leuk?
  • Wat zou je graag in een volgende vakantie willen doen?
» Schrijf je verhaal aan de hand van de antwoorden op de vragen.
» Het verhaal moet een logisch begin, midden en eind hebben.
» Het verhaal moet leestekens hebben.
» Maak het verhaal in Word.
» Sla het verhaal op in je Onedrive mapje keuzedeel
TIP
In de vakantie heb ik …
Ik vond … leuk
Ik vond … minder leuk
Volgende vakantie wil ik …

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

EXIT TICKET

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag met je woordenboek
Je gaat verder met je eigen woordenboek maken.

» Eerst schrijf je het woord op, daarna zoek je de betekenis van het
   woord op.
» Je kunt hiervoor een online woordenboek of chat GPT gebruiken.
» De betekenis van het woord schrijf je in je eigen woorden op.
» Ook schrijf je een goede zin met het woord.

Slide 14 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen