Les 5: Water in China en het Midden-Oosten

Startklaar
       
      Telefoon in het zakkie 
      Laptop in de tas
      Map en pen op tafel
       
      
timer
5:00
1 / 28
next
Slide 1: Slide
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 28 slides, with text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Startklaar
       
      Telefoon in het zakkie 
      Laptop in de tas
      Map en pen op tafel
       
      
timer
5:00

Slide 1 - Slide

Unit 3: Leven met water
ATL: Creative-thinking skills
Related concepts: Cause and consequence
Key concept: Systems
Hoe kunnen wij veilig en duurzaam leven met water in Nederland? 
Global context: Scientific and technological innovation
Learner Profile:Knowleadgable/geïnformeerd

Slide 2 - Slide

Programma
  • Terugblik opdracht
  • Vergelijking NL met China en Midden-Oosten
  • Afsluiting

Slide 3 - Slide

Periode 3
1
2
3
4
5
6
Nabespreking toets
uitval :( 
Introductie + topografie
Meivakantie
Meivakantie
kringloop van water + rivieren
7
8
9
10
11
12
Water in NL
Water in NL
Water in het Midden-Oosten en China
FA
SA
SA 

Slide 4 - Slide

Deze periode leer je bij AK:
- De kringloop van water
- Leven met water in Nederland

Vergelijken met:
- leven met water in het Midden-Oosten en China  
Unit 3: Leven met water
Hoe kunnen wij veilig en duurzaam leven met water in Nederland? 
MHV examenonderwerp!

Slide 5 - Slide

Terugblik
  • Welke begrippen worden omschreven / aangegeven op de bronnen? 
  • Probeer het eerst zonder aantekeningen
timer
3:00

Slide 6 - Slide

Leerdoelen
Aan het einde van de les: 
  • Je weet wat de belangrijkste stroomgebieden en waterwegen in het Midden-Oosten en China zijn.
  • Je begrijpt dat er verschillen en overeenkomsten tussen de verschillende stroomgebieden
  • Je kunt het belang van de rivieren voor het leven en de economie met behulp van de atlas uitleggen.


Slide 7 - Slide

Water in Nederland
Vaak te veel:
- hoge zeespiegel
- delta van rivieren
- veel neerslag

Soms te weinig:
- in hoog NL (noord/oosten)

Slide 8 - Slide

Wat weet je van water in het Midden-Oosten?
Als er rivieren zijn, waar zou dan de bovenloop zijn?
Als er rivieren zijn, waar zou dan de benedenloop en de delta zijn?

Slide 9 - Slide

Midden-Oosten
4 rivieren belangrijk om te leren:
- Eufraat > bron: hooggebergte Turkije
- Tigris > bron: hooggebergte Turkije
- Jordaan > bron: in Libanon
- Nijl > bronnen: in Ethiopië en in Uganda

Weet je welke van de vier rivieren de langste is?

Slide 10 - Slide

Slide 11 - Video

Wat weet je van water in China?
Als er rivieren zijn, waar zou dan de bovenloop zijn?
Als er rivieren zijn, waar zou dan de benedenloop en de delta zijn?

Slide 12 - Slide

China
Haalt net als Midden-Oosten water uit rivieren:
- Huang He (Gele Rivier) > bron: Himalaya
- Chang Jiang (Blauwe Rivier ) > bron: Himalaya
- Xi Jiang (Parelrivier) > bron: op de grens met Noord-Vietnam

Slide 13 - Slide

China
Hoe komt de Huang He aan zijn bijnaam de ‘Gele Rivier’?
  • In de middenloop is een gebied met löss. Löss stroomt bij regenval vanaf hellingen in de rivier en zorgt voor de gele kleur.

Slide 14 - Slide

China
Waardoor stroomt er steeds meer löss de hellingen af?
  • Door overbegrazing en ontbossing kan de neerslag minder snel de bodem inzakken (infiltratie) en stroomt het water met de löss over het oppervlak naar de rivieren. 


Slide 15 - Slide

China
Waarin verschilt China van het Midden-Oosten als je kijkt naar het transport over rivieren?
  • In China zijn drie rivieren belangrijk voor de scheepvaart. Namelijk. 
  • In het Midden-Oosten alleen de Nijl

Slide 16 - Slide

Slide 17 - Video

Watergebruik

Slide 18 - Slide

Steeds meer water nodig in Midden-Oosten en China
bevolkingsgroei: er is meer water nodig voor drinken, eten, wassen
welvaartsgroei: de mensen zijn rijker geworden en gebruiken meer water. Denk aan wasmachines, vaatwassers, zwembaden en tuinen;
landbouw: die is met 70 procent van al het water de grootste waterverbruiker. Er wordt rivier- en grondwater gebruikt voor irrigatie
industrie: die gebruikt 20 procent van al het water voor het maken van producten. 

Slide 19 - Slide

Waar halen ze water vandaan?

Slide 20 - Slide

Neerslag:
 in dit gebied valt weinig neerslag. Als het regent lopen de wadi’s (droge rivierbeddingen) vol water

Slide 21 - Slide

Stuwmeren in rivieren:
 Het water wordt voor een stuwdam opgevangen en gebruikt als er een tekort is.
Doelen van stuwdammen:
  • irrigatie
  • drinkwater
  • opwekken van hydro-elektriciteit
  • politieke macht 

Slide 22 - Slide

Waterbronnen: oppervlaktewater

 dit is water uit rivieren en meren

Slide 23 - Slide

Grondwater:
In de regio is belangrijk:
met pompen wordt het water omhoog gehaald, waardoor de grondwaterspiegel steeds verder daalt.


Slide 24 - Slide

Zeewater: 
van zeewater zoet water maken noem je ontzilten. Deze techniek kost veel energie omdat het water verwarmd wordt. Het (zoete) water verdampt en het zout blijft achter. 

Voorbeelden: Saudi-Arabië en Israël

Slide 25 - Slide

Leerdoelen check
Aan het einde van de les: 
  • Je weet wat de belangrijkste stroomgebieden en waterwegen in het Midden-Oosten en China zijn.
  • Je begrijpt dat er verschillen en overeenkomsten tussen de verschillende stroomgebieden
  • Je kunt het belang van de rivieren voor het leven en de economie met behulp van de atlas uitleggen.


Slide 26 - Slide

Kahoot! 

Slide 27 - Slide

Periode 3
1
2
3
4
5
6
Nabespreking toets
uitval :( 
Introductie + topografie
Meivakantie
Meivakantie
kringloop van water + rivieren
7
8
9
10
11
12
Water in NL
Water in NL
Water in het Midden-Oosten en China
FA
SA
SA 

Slide 28 - Slide