Shorts by Kids IMC - Les 1 2025

Filmmaken les 1
1 / 18
next
Slide 1: Slide
FilmeducatieBasisschoolGroep 6-8

This lesson contains 18 slides, with interactive quiz and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Introduction

In vier lessen maken leerlingen hun eigen korte film. Van scenario tot filmen en montage.

Instructions

Intro 

In de vier Shorts by Kids lessen maken de leerlingen een eigen korte film. Gedurende de vier lessen komen meerdere beroepen aan bod die nodig zijn om een film te maken. De leerlingen gaan alle beroepen zelf uitproberen.  

 

In deze les gaan de leerlingen aan de slag als scenario-schrijver en ontdekken ze wat een regisseur doet. Ze schrijven een script voor hun film, en denken na over welke props en kostuums ze mee moeten nemen volgende week. 

 

Lesduur 

1,5 uur 

 

 

Lesdoelen 

  • De leerling weet wat een scenario schrijver doet.  
  • De leerling weet wat een regisseur doet.   
  • De leerling kan aan de hand van het werkblad een verhaal schrijven.  

 

Lesopzet 

  • Introductie | 10 min. 
  •  Filmberoep: Regisseur | 10 min. 
  • Filmberoep: Scenario Schrijver | 15 min. 
  • Zelf doen: Schrijven | 45 min.  
  • Afsluiting | 10 min. 
 

Benodigdheden 

Instructions

Worksheets

Items in this lesson

Filmmaken les 1

Slide 1 - Slide

Welkom bij de (vernieuwde) Shorts bij Kids lessen! 
Voor je de les begint, zorg dat 'devices in de klas' niet is aangevinkt. 


Introductie
10
Filmberoep: Scenario schrijver
15
Filmberoep: Regisseur
10
Afsluiting
10
Zelf doen: Schrijven
45

Slide 2 - Slide

Check met de IMC coördinator - is dit in de dagopening al besproken? Zo ja dan hoef je deze slide niet meer te bespreken.

We hebben vandaag 1,5 uur. Daarin gaan we deze dingen doen:
Ga kort door de planning van vandaag heen.

Introductie | 10 min.
filmberoep: Regisseur. | 10 min.
Filmberoep: Scenario schrijver | 15 min.
Zelf schrijven | 45 min. 
Afsluiting | 10 min.


Shorts by Kids
LES 1
Scenario
Stel je eens voor!

Slide 3 - Slide

Stel jezelf voor.
- Wie ben jij?
- Wat is je beroep? (Ben je zelf ook werkzaam als filmmaker of doe je in het dagelijks leven ook iets met film? Vertel hier kort iets over. Wat vind je zo leuk aan film en waarom?)
- Wat vind je verder leuk om te doen?

Kennen de leerlingen elkaar allemaal al? 
Zo niet, doe een kort rondje met alle namen.

Nodig de leerlingen uit vragen te stellen over je beroep als ze die nu of later hebben.



Shorts by Kids
LES 1
Scenario
Wie is er wel eens bij Cinekid geweest?

Slide 4 - Slide

V: Wie is er wel eens op Cinekid geweest?
A: Eigen antwoord

Cinekid is een filmfestival, speciaal voor kinderen. Het is zelfs het grootste filmfestival voor kinderen in de hele wereld! Je kunt er met school heen, maar ook buiten school. 

Het is altijd in herfstvakantie en er zijn allerlei kinderfilms te zien van over de hele wereld én er zijn een heleboel film- en mediaworkshops te doen. 

Cinekid heeft een groot festival in Amsterdam, maar er zijn door het hele land heen ook Cinekid locaties waar je heen kan. 

(check eerst nog of dit klopt:) Aan het einde van deze lessen reeks krijgen jullie allemaal een kaartje voor het cinekid festival, zodat jullie zelf in de buurt naar het Cinekid festival kunnen!



?
Wat gaan we de komende weken doen?
Leren over filmberoepen
Zelf films maken!

Slide 5 - Slide

Wat gaan we de komende weken doen?

Leren over filmberoepen: Welke beroepen komen er allemaal kijken bij het filmmaken? Wie kan er al een paar noemen? 

Zelf film maken! Jullie gaan in groepjes aan de slag en gaan in de komende vier weken samen een eigen film maken. Deze film gaan jullie dan ook in premiere zien gaan in een echte bioscoop! 
Les 1
Scenario schrijver en Regisseur - verhaal schrijven.
Les 2
Les 3
Les 4
Camera persoon en Acteur - Storyboard en filmen.
Film week! 
Editor en Foley artist - editen en geluid maken.
Premiere in de bioscoop!
Les 5

Slide 6 - Slide

Overzicht van de lessen. Vertel ze alvast wat de komende weken in gaan houden. 
Foley en editen alvast noemen. 



Omdat bij film maken veel komt kijken, is het makkelijk om het in drie delen te zien: Pre-Productie, Productie en Post Productie. 
Pre Productie
Productie
Post Productie
Wat zouden die termen betekenen? 
Bij elk  deel van het filmmaken zijn andere taken belangrijk. Welke taken horen waar?? 
Regisseur hoort natuurlijk eigenlijk bij alle drie de delen van het filmmaken. Die is namelijk van het begin tot het einde verantwoordelijk voor de film!
Regisseur
Schrijver
Foley
Editor
Camera
Acteur

Slide 7 - Drag question

This item has no instructions

Filmberoep: 
Regisseur
Wie weet wat een regisseur is? 
Kijk nu mee naar een video van regisseur Zainab Goelaman!

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

De Video komt hier

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Tips voor regisseurs:
Maak jouw film!

Je bent niet streng, zorg dat iedereen zich goed voelt.

Houd het klein, zodat je kan vertellen wat je wilt vertellen.

Nog een take of volgende scene? 

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Wie wilt regisseren?

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Filmberoep: 
Scenario Schrijver
Wie weet wat een Scenario scrijver is? 
Kijk nu mee naar een video van scenario schrijver Ashar Medina!

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

De Video komt hier

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Tips voor schrijven:
Schrijf alleen wat je kan zien en horen. 

Bedenk van te voren je begin, midden en einde. 

Voor je personage: Weet wat ze wel en niet leuk vinden. Dan weet je wie ze zijn. 

Luister naar elkaar: Team work makes the dream work!

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Extra aanduidingen - Wat zijn problmen die jij hebt?

EXTRA TIPS
Een verhaal heeft altijd een PROBLEEM. Dat probleem heeft meestal te maken met iets dat het HOOFDPERSOON heel graag wil, maar door iets wat er gebeurd wordt dat moeilijk gemaakt!
 

!

Slide 15 - Slide

Het plot van een film kunnen we meestal beschrijven met :
Iemand wilt iets, maar heeft problemen dat te krijgen. 

Denk maar eens aan de laatste film of serie die je hebt gezien. Wat wilde de hoofdpersoon? En wat was het probleem waar ze tegen aan liepen? Meestal staan het probleem en wat je hoofdpersoon wilt recht tegen over elkaar. Dat maakt de film extra spannend. 

Begin dus met denken wat het probleem is, of wat je personage wilt. En zorg dat de een de ander in de weg staat. 

Als je je verhaal kort opschijft, wil je tussen de verschillende scenes de woorden Daarom of Maar kunnen zetten. 

Zoals: Ali ging naar de supermarkt MAAR werd bestolen van zijn geld. DAAROM moest Ali op straat gaan zingen om geld te verdienen. 

Als je die woorden steeds gebruikt krijg je een verhaal dat logisch te volgen is, en wordt het ook makkelijker om te schrijven. 
Het document helpt met een verhaal schrijven. TOEN gebruiken we niet. Dus en Maar. 
We gaan nu zelf aan de slag met ons eigen script! 
Vul samen met je groepje het werkblad in. Deze zal je helpen met je script schrijven. 
Heb je meer scenes nodig? Dat kan. Vraag nog een formulier, en sla scene 1 over. 
Als je klaar bent met het schrijven, dan kan je onder aan je script invullen welke props en kostuums er nodig zijn voor het filmen. 

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Volgende week
Volgende week komen de beroepen Camera Persoon en Acteur aan bod!
Volgende week gaan we van ons script een storyboard maken en beginnen met filmen!
Vergeet niet mee te nemen wat je hebt ingevuld bij Props en Kostuums in je script!

Slide 17 - Slide

Check met de IMC coördinator - als het goed is heb je deze vragen deels al besproken. De IMC dagafsluiting doen zij met de klas.

- Hoe ging het?
- Wat is je mening over deze les?
- Hoe zijn de gemaakte afspraken verlopen?
- Wat gaan we volgende keer doen?

Tot volgende week!

Slide 18 - Slide

Check met de IMC coördinator - als het goed is heb je deze vragen deels al besproken. De IMC dagafsluiting doen zij met de klas.

- Hoe ging het?
- Wat is je mening over deze les?
- Hoe zijn de gemaakte afspraken verlopen?
- Wat gaan we volgende keer doen?