Les 3 - Richtlijnen van een artikel

1 / 18
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsMBOLeerjaar 5Studiejaar 1

This lesson contains 18 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Voorkennis activeren 
  • Leerdoelen van de les 
  • Uitleg richtlijnen van een artikel
  • Opdracht maken
  • # Exit ticket (woordenboek)

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

VOORKENNIS

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Is dit een verhaal of een artikel?
Tekst A
In de vakantie ging ik naar Spanje.
Ik was met mijn familie.
We gingen vaak zwemmen.
Dat vond ik leuk.
Tekst B
Voetbal is een sport.
Je speelt met een bal.
Er zijn twee teams.
Het doel is om te scoren.
Welke tekst vertelt een verhaal?
Welke tekst geeft informatie?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
  • Ik weet wat een artikel is
  • Ik weet hoe een artikel is opgebouwd
  • Ik weet wat in het begin, midden en eind staat

Slide 6 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Inleiding
Vandaag leer je wat een artikel is.
Een artikel geeft informatie over één onderwerp.
Bij opdracht 7 schrijf je een artikel over jouw hobby.
Je legt uit wat je hobby is en waarom je die leuk vindt.

Deze les kijken we eerst:
  • Wat is een artikel?
  • Hoe ziet een artikel eruit?
  • Wat hoort erin?

De volgende les ga je zelf een artikel schrijven in Word.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Wat is een artikel?
Een artikel is een tekst met informatie.
Je legt iets uit aan de lezer.
Het gaat over één onderwerp.

Bij opdracht 7 is het onderwerp:
jouw hobby.

Je vertelt wat je hobby is en hoe dat werkt.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Verschil tussen verhaal en artikel
Een verhaal
Vertelt wat iemand meemaakt.
Bijvoorbeeld over de vakantie.

Een artikel
Geeft informatie.
Je legt iets uit.

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Is een artikel een verhaal of informatie?
A
verhaal
B
informatie

Slide 10 - Quiz

This item has no instructions

Waar vertel je wat je hobby is?
A
verhaal
B
artikel

Slide 11 - Quiz

This item has no instructions

Is dit een verhaal of een artikel?
Tekst B
Afgelopen weekend bleef ik thuis.
Ik keek films en speelde games.
Op zondag regende het veel.
Dat vond ik minder leuk.
Tekst A
Gamen is mijn hobby.
Ik speel vooral spelletjes op de computer.
Ik vind gamen leuk, omdat ik kan ontspannen.
Voor gamen heb ik een computer en internet nodig.
Welke tekst vertelt een verhaal?
Welke tekst is een artikel?

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van een artikel
BEGIN
Je vertelt waar het artikel over gaat.
Bijvoorbeeld: wat is je hobby.
MIDDEN
Je geeft meer informatie.
Wat doe je.
Waarom vind je het leuk.
Hoe vaak doe je het.
Wat heb je nodig.
EIND
Je sluit af.
Bijvoorbeeld wat je nog wilt leren.
Een artikel heeft drie delen

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Richtlijnen voor het artikel
Het artikel:
  • heeft een begin, midden en eind
  • beantwoordt alle vragen
  • heeft zinnen met leestekens
  • gebruikt korte, duidelijke zinnen
  • gaat over één hobby

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Richtlijnen van het artikel 
Voetbal is mijn hobby.
Ik begon met voetbal toen ik acht jaar oud was.

Ik vind voetbal leuk omdat ik graag beweeg en samen speel met mijn team.
We trainen twee keer per week en spelen in het weekend een wedstrijd.
Ik besteed ongeveer vier uur per week aan voetbal.

Ik heb leren voetballen van mijn trainer en van mijn vrienden.
Op school speel ik ook vaak mee tijdens de pauze.

Voor voetbal heb ik speciale spullen nodig.
Ik gebruik voetbalschoenen, een sportbroek, een shirt en een bal.
Schrijf voor elke zin wat het is:
Hobby → 
Wanneer begonnen →
Wat vind ik leuk →
Hoe vaak →
Van wie geleerd →
Wat heb ik nodig →

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

WERKBLAD

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

EXIT TICKET
Leerdoelen
  • Ik weet wat een artikel is
  • Ik weet hoe een artikel is opgebouwd
  • Ik weet wat in het begin, midden en eind staat
Maak de vragen van het exit ticket. 

Daarna ga je 4 woorden toevoegen aan je woordenboek.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag met je woordenboek
Je gaat verder met je eigen woordenboek maken.

» Eerst schrijf je het woord op, daarna zoek je de betekenis van het
   woord op.
» Je kunt hiervoor een online woordenboek of chat GPT gebruiken.
» De betekenis van het woord schrijf je in je eigen woorden op.
» Ook schrijf je een goede zin met het woord.

Slide 18 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen