De constitutionele monarchie

1 / 66
next
Slide 1: Slide
GesMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

This lesson contains 66 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 4 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Grenzen en staatsinrichting
Les 1
Les 2
Les 3
Les 4
Les 5
Grenzen en staatsinrichting
De constitutionele monarchie
Verkiezingen
Oprichting politieke partij
Presentatie verkiezings- programma 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Statement of inquiry
In de politiek zijn er veel verschillende meningen, en die helpen mensen bij het maken van keuzes, zoals stemmen of wetten maken.

In politics there are many different opinions, and these help people make choices, such as voting or making laws.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Statement of inquiry explained
In een land zijn er politici die beslissingen maken over dingen zoals school, geld, zorg en regels. Maar niet iedereen denkt daar hetzelfde over. Mensen kijken op verschillende manieren naar wat goed of belangrijk is. Dat noemen we verschillende perspectieven, of meningen.
In a country there are politicians who make decisions about things like school, money, healthcare and rules. But not everyone thinks the same about that. People look at what is good or important in different ways. We call that different perspectives, or opinions.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
Aan het eind van deze les
  • kunnen we uitleggen wat een constitutionele monarchie is en wat er in de grondwet is geregeld
  • we can explain what a constitutional monarchy is and what is regulated in the constitution

Slide 8 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
           Begrippen
In deze les leer je de volgende begrippen:
  • constitutionele monarchie
  • directe democratie
  • parlementaire democratie
  • vrijheid van meningsuiting
  • het Rijk, de provincies en de gemeenten

Slide 9 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
           Concepts
In this lesson you will learn the following concepts:
  • constitutional monarchy
  • direct democracy
  • parliamentary democracy
  • freedom of expression
  • the State, the provinces and the municipalities

Slide 10 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Wat weten we al?

What do we already know?

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Een staat is een ander woord voor ...

A state is another word for...
A
een land, natie of rijk country, nation or kingdom
B
een provincie a province
C
een stad a city
D
een dorp a village

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Staatsinrichting gaat over hoe ...

Government is about how...

A
een land is ingericht a country is organized
B
een stad is ingericht a city is organized
C
een land wordt bestuurd a country is governed
D
een stad wordt bestuurd a city is governed

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

In een democratie heeft ... de macht.

In a democracy ... has the power.
A
1 persoon 1 person
B
een groepje mensen a group of people
C
het leger the army, the mililary
D
het volk (de mensen) the people

Slide 14 - Quiz

This item has no instructions

Wat is een synoniem (ander woord) voor monarchie.
What is a synonym (another word) for monarchy.
A
een republiek a republic
B
een dictatuur a dictatorship
C
een koninkrijk a kingdom
D
een democratie a democracy

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

Introductie

We lezen samen blz 75.

Nederlands in het boek
of
Engels in de LessonUp

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Introduction

Earlier we learned that the Netherlands became a monarchy in 1815. From then on, Willem I was the king of the United Kingdom of the Netherlands. Since 1848, the Netherlands has also been a democracy. We know that this means that the people are 'in charge': every 4 years, the people of the Netherlands decide in elections who will govern the country.
This lesson is about the forms of government that the Netherlands currently has, the role of the Royal House in this and what has been laid down about this.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Instructie concepten
We lezen samen blz 76.

Nederlands in het boek
of
Engels in de LessonUp

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Instruction concepts
The Netherlands has a form of government in which the parliament (the First Chamber and the Second Chamber) is elected by the people. The Netherlands is therefore a democracy. The Netherlands is also a constitutional monarchy. This is a monarchy in which the role of the king or queen is laid down in a constitution. A constitution is a law with rules on how the state is organised. In addition, the fundamental rights of citizens are described in the constitution.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Instructie concepten

Schrijf de definities van constitutionele monarchie en grondwet op je aantekenblad.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Een koninkrijk waarin een grondwet beschrijft wat de vorst mag en moet doen, wordt een ... genoemd.
A kingdom in which a constitution describes what the monarch may and must do is called a ....

A
monarchie monarchy
B
constitutionele monarchie constitutional monarchy
C
republiek republic
D
constitutionele republiek constitutional republic

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

Wat is een synoniem (ander woord) voor grondwet.

What is a synonym (another word) for constitution.
A
een grondregel a ground rule
B
een landwet a land law
C
een constitutie the rules of the society
D
een democratie a democracy

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Bestuderen bronmateriaal
We gaan nu een informatieve tekst lezen over Nederland als constitutionele monarchie en democratie. De tekst gaat ook over de Grondwet van 1848.

We are now going to read an informative text about the Netherlands as a constitutional monarchy and democracy. The text also deals with the Constitution of 1848.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We lezen samen 1. Constitutionele monarchie (blz 77)
Leesvraag: Waarom was de nieuwe Grondwet van 1848 belangrijk?

We read together 1. Constitutional monarchy (p. 77)
Reading question: Why was the new Constitution of 1848 important?

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
Since 1815, the Netherlands has been a constitutional monarchy. King Willem the First became the first king of the United Kingdom of the Netherlands in that year and he also gave the order to write a new constitution for the Netherlands. In that constitution, however, the king still had a lot of power. That changed in 1848.

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
In 1848, King Willem the First was succeeded by his son: King Willem the Second. Like his father, he wanted to keep power for himself. But more and more Dutch people rebelled and wanted to have more say in the government of the country. Riots broke out and King Willem II feared that he would be deposed. That is why he had the politician Thorbecke write a new constitution in 1848, in which the king had much less power. He no longer had any government power. From that moment on, only the government was responsible for the laws that were made, no longer the king.



Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Bespreek met elkaar:
Waarom was de nieuwe Grondwet van 1848 belangrijk?
Why was the new Constitution of 1848 important?

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Waarom was de nieuwe Grondwet van 1848 belangrijk?
Why was the new Constitution of 1848 important?

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We bekijken samen een video over de nieuwe Grondwet van 1848. 

Kijkvraag: Door de nieuwe grondwet is Nederland sinds 1848 niet alleen een constitutionele monarchie. Wat is Nederland ook sinds 1848?

Viewing question: Due to the new constitution, the Netherlands has not only been a constitutional monarchy since 1848. What has the Netherlands also been since 1848?

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Video

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Bespreek samen: 

Door de nieuwe grondwet is Nederland sinds 1848 niet alleen een constitutionele monarchie. Wat is Nederland ook sinds 1848?

Due to the new constitution, the Netherlands has not only been a constitutional monarchy since 1848. What has the Netherlands also been since 1848?

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Wat is Nederland ook sinds 1848?

What has the Netherlands also been since 1848?

Slide 32 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We lezen samen 2. Democratie (blz 78)
Leesvraag: Voor welke belangrijke verandering heeft de wijziging van de grondwet van 1919 gezorgd?

We read together 2. Democracy (p. 78)
Reading question: What important change did the amendment of the constitution of 1919 bring about?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
After 1848, much changed in the Netherlands. Elections were held, so that the people could choose their own representatives in parliament. Ministers were also appointed who together formed the government. The Constitution was amended a number of times after 1848. For example, in 1919, article 4 included the right for women to vote. 
But to a large extent, the Constitution is still as Thorbecke wrote it in 1848.

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Bespreek samen:
Voor welke belangrijke verandering 
heeft de wijziging van de grondwet 
van 1919 gezorgd?

What important change did the 
amendment of the constitution 
of 1919 bring about?

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Voor welke belangrijke verandering heeft de wijziging van de grondwet van 1919 gezorgd?
What important change did the amendment of the constitution of 1919 bring about?

Slide 36 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We bekijken samen een video over de democratie. 

Kijkvraag: Welke kenmerken van een democratie worden in de video genoemd?

Viewing question: What characteristics of a democracy are mentioned in the video?


Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Slide 38 - Video

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Bespreek samen:

Welke kenmerken van een democratie worden in de video genoemd?

What characteristics of a democracy are mentioned in the video?


Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Welke kenmerken van een democratie worden in de video genoemd?
What characteristics of a democracy are mentioned in the video?

Slide 40 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We lezen samen 3. Soorten democratieën (blz 79)
Leesvraag: Wat is het verschil tussen een directe democratie en een parlementaire democratie?

We read together 3. Types of democracies (p. 79)
Reading question: What is the difference between a direct democracy and a parliamentary democracy?

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
There are different types of democracies. The oldest is direct democracy. This means that the people can make decisions directly. There are no elections to choose representatives. The people vote themselves and make decisions together on current issues.

Today, most democracies are parliamentary democracies, meaning that the people elect a parliament to govern the country.


Slide 42 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
All other European countries are also parliamentary democracies. Only Switzerland and Liechtenstein also have features of a direct democracy. These two countries hold referendums on all important issues. In a referendum, residents are allowed to vote directly, for example on a new law.



Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie

Schrijf de definities van directe democratie en parlementaire democratie op je aantekenblad!

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Wat is het verschil tussen een directe democratie en een parlementaire democratie?

What is the difference between a direct democracy and a parliamentary democracy?

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Wat is het verschil tussen een directe democratie en een parlementaire democratie?
What is the difference between a direct democracy and a parliamentary democracy?

Slide 46 - Open question

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
Give your opinion: Suppose you have to decide with the class which game the class is going to play during the break. You can choose between a direct democracy (all of you vote on which game to play) or a parliamentary democracy (a few children are chosen as class representatives). What do you think is more practical and why?

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We lezen samen 4. Grondrechten (blz 80)
Leesvraag: Hoe zorgen ze ervoor dat de macht in Nederland niet bij 1 persoon komt te liggen?

We read together 4. Fundamental rights (p. 80)
Reading question: How do they ensure that power in the Netherlands does not end up in the hands of 1 person?

Slide 48 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
The Constitution begins with the fundamental rights that apply to all Dutch citizens. For example, the Constitution stipulates that everyone must be treated equally and that discrimination is prohibited (Article 1). Freedom of speech (Article 7) is also an important fundamental right. Freedom of speech ensures that you can say what you want without having to fear going to prison. This does not mean that you can insult other people or call for violence. Furthermore, in the Netherlands you are free to choose your religion. This is stated in Article 6.

Slide 49 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
Finally, the Constitution regulates how power is divided. This prevents all power from being concentrated in the hands of 1 person or 1 group, such as in the case of a dictator. For example, the government may not determine whether someone should go to prison, because that is done by the judge. And the judge may not make laws, because that is the task of parliament.

Slide 50 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie

Schrijf de definitie van vrijheid van meningsuiting op je aantekenblad!

Slide 51 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Hoe zorgen ze ervoor dat de macht in Nederland niet bij 1 persoon komt te liggen?

How do they ensure that power in the Netherlands does not end up in the hands of 1 person?

Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Hoe zorgen ze ervoor dat de macht in Nederland niet bij 1 persoon komt te liggen?
How do they ensure that power in the Netherlands does not end up in the hands of 1 person?

Slide 53 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
We lezen samen 5. Rijk, provincie en gemeente (blz 81)
Leesvraag: Door welke 3 onderdelen wordt Nederland bestuurd?

We read together 5. State, province and municipality (p. 81)
Reading question: By which 3 parts is the Netherlands governed?

Slide 54 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
The Netherlands has 3 levels of government: the State, the provinces and the municipalities. The State makes rules that are important for the whole of the Netherlands. These rules are called laws. Laws therefore apply to the whole of the Netherlands.
But there are also other rules, which are only necessary and apply in 1 province or municipality. That is why all provinces and municipalities also have their own government.


Slide 55 - Slide

This item has no instructions

A constitutional monarchy and a democracy
For example, provinces determine whether villages may expand and where companies may come.
Municipalities decide, for example, whether you may place a dormer window and whether you may organize a neighborhood party on the street.

The State is also called the central government. The boards of the State, the provinces and the municipalities are elected by the people. 
This shows that the Netherlands is a democracy.


Slide 56 - Slide

This item has no instructions

             Het Rijk (the State)               de provincies

Slide 57 - Slide

This item has no instructions

de gemeenten (van Zuid-Holland)/ the municipalities

Slide 58 - Slide

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Door welke 3 lagen (onderdelen) wordt Nederland bestuurd?

By which 3 layers (parts) is the Netherlands governed?

Slide 59 - Slide

This item has no instructions

Door welke 3 lagen (onderdelen) wordt Nederland bestuurd?

By which 3 layers (parts) is the Netherlands governed?

Slide 60 - Open question

This item has no instructions

Een constitutionele monarchie en een democratie
Welke zin op blz 82 is juist?
Bespreek het met je groepje...

Which sentence on the next slide is correct?
Discuss it with your group...

Slide 61 - Slide

This item has no instructions


Which sentence is correct?
A
The Netherlands is a constitutional democracy because they have a king.
B
A state can be a dictatorship and a democracy at the same time.
C
If you want to organize a sports day in the neighborhood, you must request permission from the province.
D
In a parliamentary democracy, the people elect representatives.

Slide 62 - Quiz

This item has no instructions

           Afsluiting
Heb je de definities van de volgende begrippen op je aantekenblad staan:
  • constitutionele monarchie
  • grondwet
  • directe democratie
  • parlementaire democratie
  • vrijheid van meningsuiting (freedom of speech)
  • het Rijk, de provincies en de gemeenten (the State, provinces and municipalities)

Slide 63 - Slide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner. 

Ik kan uitleggen wat een constitutionele monarchie is.
I can explain what a constitutional monarchy is.
nee
ja
een beetje

Slide 64 - Poll

This item has no instructions

Ik kan uitleggen wat er in de Grondwet is geregeld.
I can explain what is stipulated in the Constitution.
nee
ja
een beetje

Slide 65 - Poll

This item has no instructions

Eindslide.

In de volgende les ga je leren hoe eerlijke verkiezingen verlopen.

In the next lesson you will learn how fair elections are conducted.

Slide 66 - Slide

This item has no instructions