Effectief lezen les 3 (schrijven)

Lezen en schrijven - overtuigende tekst
1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo g, t, mavoLeerjaar 3

This lesson contains 11 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Lezen en schrijven - overtuigende tekst

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Programma
  • Les 1: Tekstdoel overtuigen
                   Leesstrategieën
  • Les 2: Reflecteren op teksten
  • Les 3: Schrijf een betoog

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
  • Ik kan verschillende leesstrategieën toepassen om te bepalen of een tekst bruikbaar is, om informatie uit een tekst te halen en om een tekst helemaal te begrijpen.
  • Ik kan in teksten feiten, meningen, argumenten en conclusies aanwijzen.
  • Ik kan reflecteren op teksten
  • Ik kan gelezen informatie inzetten om zelf een tekst te schrijven.
  • Ik weet hoe een betoog is opgebouwd en kan zelf een betoog schrijven.
  • Ik leer over een onderwerp dat ik interessant vind en bekijk het van verschillende kanten.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Vandaag
- Terugblik (5 m.)
- Wat valt ons op? (10 m.)
- Uitleg opbouw betoog (5 m.)
- Opdracht: schrijf een betoog (20 m.)
- Opdracht: uitwisselen (10 m.)
- Waar ben je trots op? (5 m.)
- Afsluiting en vooruitblik (5 m.)

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Wat heb je de afgelopen lessen geleerd, wat je nu kunt inzetten bij het schrijven van een tekst?

Slide 5 - Open question

This item has no instructions

Wat valt ons op?
We kijken naar het artikel van de vorige les. We letten vooral op opbouw, welke dingen vallen op?




Voetbal is een mannensport

Slide 6 - Slide

VOELEN
Je schrijf alles wat opkomt bij de leerlingen op het bord, middels een woordweb. Alles is nu nog goed!
Deze informatie gebruik je/koppel je bij de uitleg van het betoog.
Het kan dus zijn dat sommige zaken niet bij een betoog horen, daar ga je dan ook verder op in.



Uitleg opbouw betoog
  • Inleiding, middenstuk en slot
  • Inleiding > introduceren onderwerp en poneren stelling.
  • Middenstuk > twee argumenten voor, één argument tegen, weerlegging tegenargument.
  • Slot > conclusie met korte herhaling argumenten. 

Slide 7 - Slide

VATTEN

Je koppelt nu wat de leerlingen bij de vorige opdracht hebben 'gevoeld' aan de theorie.
Opdracht: schrijf een betoog
- Gebruik de informatie uit de drie teksten die je bij de vorige lessen hebt verzameld.
- Je maakt een schrijfplan voor je betoog.
- Schrijf je betoog in kladversie (probeer daarbij zoveel mogelijk je eerder gearceerde woorden in te zetten)
timer
20:00

Slide 8 - Slide

VERWERKEN

De leerlingen gaan nu op creatieve wijze hetgeen ze geleerd hebben over een betoog toepassen.

Opdracht: uitwisselen 
- Wissel je betoog uit met je partner. 
- Ieder leest elkaars betoog hardop voor en spreekt daarbij gedachten uit die opkomen.
- Degene die luistert, schrijft deze 'feedback' op.

Bewaar je aantekeningen, die kun je gebruiken bij het 
reviseren van jouw betoog.
timer
10:00

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Waar ben je trots op?

Slide 10 - Open question

Wijs leerlingen erop dat dit alles kan zijn met betrekking tot de les. Het kan gaan om cognitieve en metacognitieve vaardigheden. 
Afsluiting en vooruitblik
We hebben vandaag geleerd hoe we een betoog kunnen schrijven.

Volgende les:
Je levert je portfolio geprint en gebonden in.

Portfolio
In je portfolio wordt opgenomen:
- 1 informerende tekst 
- 1 betogende tekst voor
- 1 betogende tekst tegen
- Motivatie/reflectie op gekozen teksten
- Zelf geschreven betoog.

In de verzamelde teksten heb je onbekende woorden gearceerd en heb je de betekenis opgeschreven.
Je reflectie op de teksten voeg je toe aan het portfolio en je motiveert waarom deze teksten voor jou bruikbaar zijn.
Je levert je gereviseerde betoog in, de kladversie hoeft er niet bij.

Slide 11 - Slide

In je portfolio wordt minimaal opgenomen:
- 1 informerende tekst
- 1 betogende tekst voor
- 1 betogende tekst tegen
- Motivatie/reflectie op gekozen teksten
- Zelf geschreven betoog.
In de verzamelde teksten heb je onbekende woorden gearceerd en heb je de betekenis opgeschreven.
Je reflectie op de teksten voeg je toe aan het portfolio en je motiveert waarom deze teksten voor jou bruikbaar zijn.
Je levert je gereviseerde betoog in, de kladversie hoeft er niet bij.