Schrijfvaardigheid 3

ZRGVEPL419AK
ZRGDVLG220AK & BK
LES 3
1 / 33
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 1

This lesson contains 33 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

ZRGVEPL419AK
ZRGDVLG220AK & BK
LES 3

Slide 1 - Slide

Lessenserie 
'Schrijfvaardigheid' 

Slide 2 - Slide

Wat gaan we deze les doen?
- Terugblik les 2
- Introductie kennismakingsbrief
- Indeling tekst
- Stappenplan schrijven
- Quiz
- Opdracht: interview
- Afsluiting

Slide 3 - Slide

Leerdoelen

Aan het einde van de les:

  • ken je de indeling van een tekst;
  • weet je wanneer je een witregel gebruikt;
  • weet je hoe je een stappenplan moet gebruiken.

Slide 4 - Slide

Terugblik lesdeel 1
  • Welke schrijfdoelen zijn er?
  • Kun je een voorbeeld geven bij ieder schrijfdoel?
  • Wat is een doelgroep?
  • Waarom is het belangrijk dat je weet wat de doelgroep is?
  • Wat is formeel taalgebruik?
  • Wanneer gebruik je informeel taalgebruik?

Slide 5 - Slide

Wat moet er in een kennismakingsbrief aan je toekomstige werkplekbegeleider staan?

Slide 6 - Open question


Tekst 
indeling

Slide 7 - Slide

  • Om een brief te schrijven is het belangrijk dat je weet welke indeling je moet gebruiken.

  • Iedere tekst bestaat uit een:
    - inleiding
    - middenstuk
    - slot

Slide 8 - Slide

Inleiding
Hier schrijf je wie je bent, je persoonlijke situatie en wat de reden is waarom je de brief stuurt.


Slide 9 - Slide

Middenstuk
Hier beschrijf je waar je goed in bent, wat je kwaliteiten zijn. 
Ook beschrijf je hier informatie over de doelgroep, je legt uit wat je bevindingen zijn over de organisatie.


Slide 10 - Slide

Slot
Hier leg je uit wat voor begeleiding je denkt nodig te hebben. 
Ook spreek je je verwachtingen uit over je aankomende stage.

Slide 11 - Slide


Stappenplan
schrijven

Slide 12 - Slide

Stap 1: vooraf  bedenken
  • Schrijfdoel: Wat wil ik bereiken?
  • Doelgroep: Voor wie schrijf ik?
  • Onderwerp: Waar gaat het over?
  • Deelvragen: Waar wil ik antwoord op geven/welke onderwerpen wil ik behandelen?


Slide 13 - Slide

Stap 2: voorbereiden
  • Wat weet ik al?
  • Welke informatie moet ik geven ?
  • Wat zijn mijn deelvragen?
  • Hoe kom ik aan die informatie? 

Slide 14 - Slide

Stap 2: voorbereiden

  • Noteer alle informatie.
  • Maak een indeling.
  • Plaats de informatie in de juiste alinea.
  • Kijk of alle deelvragen zijn behandeld.

Slide 15 - Slide

Stap 3: Schrijf de inleiding
  • Hiermee trek je de aandacht van de lezer.
  • Hier benoem je het onderwerp.
  • Je vertelt waarom je de brief schrijft.


  • Let op: na de inleiding volgt er een witregel.


Slide 16 - Slide

Stap 4: Schrijf het middenstuk
  • Werk elke deelvraag uit.
  • Plaats een witregel tussen de alinea's.



  • Let op: na het middenstuk volgt er een witregel.

Slide 17 - Slide

Stap 5: schrijf het slot
  • Sluit de tekst af.
  • Je geeft geen nieuwe informatie meer.
  • Je benoemt je verwachtingen.


  • Let op: na het slot volgt er een witregel.

Slide 18 - Slide

Stap 6: controle
  • Juiste tekstdoel?
  • Taalgebruik afgestemd op doelgroep?
  • Deelvragen uitgewerkt?
  • Juiste indeling?
  • Witregels?

Slide 19 - Slide

Zijn hier vragen over?

Slide 20 - Open question

QUIZ

Slide 21 - Slide

Welke hoort er bij stap 1:
'Vooraf bedenken'?
A
Slot schrijven
B
Deelvraag beantwoorden
C
Doelgroep bepalen

Slide 22 - Quiz

STAP 2: 'Voorbereiden'
Wat ga je doen?

Slide 23 - Mind map

Hoe noem je het eerste deel van een tekst?
A
Kern
B
Middenstuk
C
Slot
D
Inleiding

Slide 24 - Quiz

Wat schrijf je in de inleiding?
A
Wat je hobby's zijn.
B
Waarom je schrijft.
C
Wat je verwachtingen zijn

Slide 25 - Quiz

Wat is de opbouw van een tekst?
A
Inleiding en kern
B
Inleiding, middenstuk en slot
C
Kern en slot
D
Inleiding en slot

Slide 26 - Quiz

Wat plaats je tussen de alinea's?
A
Een punt
B
Een streep
C
De titel
D
Een witregel

Slide 27 - Quiz

Wat moet je controleren
aan het einde van alle stappen?

Slide 28 - Mind map

Opdracht: interview
  • Op het opdrachtblad staan een aantal zaken die in je                   kennismakingsbrief naar voren moeten komen.
  • In drietallen ga je elkaar interviewen.
  • Student 1: wordt geïnterviewd.
     Student 2: neemt het interview af.
     Student 3: schrijft de antwoorden op.

Slide 29 - Slide

Wat? Opdracht maken
Hoe? Individueel
Hulp? Vinger opsteken
Tijd? 10 minuten
Uitkomst? 
 OPDRACHT B  
       
Wat?  Interview in drietallen
Hoe?  Gebruik het werkblad  
Hulp?  Kijk eerst samen naar een mogelijke oplossing.
Tijd?  15 minuten ( 5 minuten per student)
Uitkomst?  Je hebt informatie die je kan 
gebruiken voor je kennismakingsbrief
Klaar?  Schrijf op de post-it een tip en 
een top over deze werkvorm.






timer
10:00

Slide 30 - Slide

Leerdoelen

- Je kent  de indeling van een tekst.
- Je weet wanneer je een witregel gebruikt.
- Je weet hoe je het stappenplan 'schrijven'
  moet gebruiken.

Slide 31 - Slide

Enquête 


 - Link naar Forms - 

Slide 32 - Slide

Huiswerk 

Slide 33 - Slide