ckv v4 p3 les 2 Simulise, recensie, HW

ckv v4 p3 les 2
logboek als kladpapier
1 / 41
next
Slide 1: Slide
Culturele en kunstzinnige vormingMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

This lesson contains 41 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

ckv v4 p3 les 2
logboek als kladpapier

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Les 2: Simulise, recensie Waste Me + HW

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Telefoon is weg voordat je het lokaal inkomt!
  • Jas uit, tas op de grond
  • Laptop dicht op tafel
  • Logboek en pen op tafel 
timer
1:00

Slide 4 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
STARTER

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

CKV pagina aanvullen 

1. Ga naar Simulise naar je CKV pagina. 
2. Klik op het pijltje en dan Bewerken. Voeg de volgende opdrachten toe aan je portfolio (MANDATORY):


Periode 1:                                      
  1. Opdracht 1: fotocollage
  2. Opdracht 2: rap/spoken word 
  3. Drieluik 
 








Periode 2: 
1. Product
2. Reclamevideo
3. Pitch
timer
10:00

Slide 6 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
Planning 
Wat gaan we deze les doen? 
1. Recensie Waste Me 
2. Introductie P3 (vervolg)
3. HW opdracht







Slide 7 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen

Je schrijft in een recensie op wat jouw mening is over de voorstelling Waste Me, en je kunt die mening goed onderbouwen.

Je kunt minimaal drie soorten van kunst in de openbare ruimte benoemen.

Je kunt drie verschillende doelen benoemen van kunst in de openbare ruime. 


Slide 8 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.      
1. Recensie Waste Me 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Recensie

Slide 10 - Mind map

This item has no instructions

Recensie
Een recensie is een kritische analyse en beoordeling van bijvoorbeeld een boek, film of voorstelling. Een recensie bevat meestal een beschrijving van het onderwerp, een analyse van de sterke en zwakke punten en een eindoordeel van de recensent.

Slide 11 - Slide

Lees je weleens een recensie? 

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Recensie
Lees de instructie goed door, volg de stappen en schrijf jouw recensie. 
Let op: je kan hier 3 punten voor krijgen. 
We doen de opdracht individueel en in stilte. 

Eerder klaar? Bekijk les 1 op LessonUp nog een keer en noteer vragen die je hebt. 
timer
15:00

Slide 13 - Slide

Waarom deze starter?
Omdat jullie vandaag een recensie gaan schrijven over de voorstelling!

Slide 14 - Slide

Zullen we deze gebruiken? 
2. Introductie P3 (vervolg)

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Je bedenkt een idee voor een kunstwerk dat in de openbare ruimte komt te staan en maakt dit in het klein 
(individuele opdracht). 





jouw idee
kleine versie
maken
-Doel en betekenis?
-Waarom die plek?
-Welke materialen?

Slide 16 - Slide

This item has no instructions


Je bedenkt een idee voor een kunstwerk dat in de openbare ruimte komt te staan en maakt dit in het klein (individuele opdracht). 

- Op welke manier sluit je kunstwerk aan bij 
     de plek waar het komt te staan?
- Wat is de betekenis en het doel van jouw kunstwerk? 
- Welke materialen zou je gebruiken en waarom? 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

kleine versie van een kunstwerk in de openbare ruimte

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Soorten: hoeveel weet je er nog?

Slide 19 - Mind map

This item has no instructions

SCULPTUREN
Een sculptuur is een kunstwerk dat bedoeld is om van alle kanten te bekijken. 

Slide 20 - Slide

Beelden in DH
Er staat beslist een interessant nieuwtje op de iPad. Zo geconcentreerd kijken de twee jonge, modern geklede vrouwen naar het scherm. Gewapend met tas, iPad en hoofddoeken lopen ze samen door de stad. Dit intieme en dagelijkse tafereel is het onderwerp van het veertigste sokkelbeeld van De Beeldengalerij. Beeldhouwer Tony van de Vorst is de maker van dit kleurrijke en tegelijkertijd ingetogen beeld van de twee vriendinnen.
Hoe gewoon ook in het straatbeeld, het gebeurt niet vaak dat moslima’s terug te zien zijn in een sculptuur. Struycken, de initiator van De Beeldengalerij, zag dit als een omissie en nodigde Van de Vorst uit een beeld te maken van een moslimvrouw. Zij verdiept zich doorgaans in de schoonheid en de kracht van vrouwen uit allerlei culturen.
Met haar oeuvre van figuratieve sculpturen in steen, hout, brons en gips geniet ze grote landelijke bekendheid. Museum Beelden aan Zee in Scheveningen bezit van haar bijvoorbeeld een borstbeeld van koningin Máxima en een kolossale, roodmarmeren Mond. In al haar sculpturen combineert Van de Vorst gedegen ambachtelijkheid met poëtische verbeelding en kennis van de kunstgeschiedenis. Het expressieve kleurgebruik gaat terug op de bonte heiligenbeelden uit haar Brabantse jeugd.
Aan het begin van haar carrière maakte Van de Vorst voor de Prix de Rome (1975) een beeld van twee vriendinnen uit de wereld van de beroemde negentiende-eeuwse, Nederlandse schilder Breitner. Dat beeld is inspiratiebron voor het nieuwe sokkelbeeld. Twee leerlingen van het ROC Tilburg poseerden er speciaal voor. De uiteindelijke sculptuur is echter geen goed lijkend portret, maar een mix van de modellen en ander beeldmateriaal. De hoofddoek omlijst hun gezicht, waardoor ogen, neus en mond extra expressie krijgen. Zo heeft Van de Vorst, net als Breitner vroeger, vrouwen uit steden van nu verbeeld. Mooi, eigenzinnig en sterk.
MONUMENT
Een sculptuur/bouwwerk dat bedoeld is om een belangrijke gebeurtenis, persoon of idee te herdenken.

Slide 21 - Slide

Beelden in DH
Links: Johan van Olde Barneveldt
Rechts: internationaal homomonument

Slachtoffers van discriminatie herdenken en tegelijkertijd mensen met een homoseksuele geaardheid van nu emanciperen: dat stond de Haagse gemeenteraad in 1986 voor ogen met het Homomonument voor hun stad.

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

STREET ART
Streetart is een kunstvorm die voortkomt uit de graffitibeweging. Het omvat zowel legale als illegale kunstuitingen in de openbare ruimte, zoals stickers, sjablonen, posters, muurschilderingen en beelden. 

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

INTERVENTIE
Tijdelijke of permanente kunstwerken die de omgeving op een nieuwe manier laten ervaren.

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

LAND ART
Land art is een kunstvorm waarbij kunstenaars de natuurlijke omgeving gebruiken als onderdeel van het kunstwerk. 

Slide 25 - Slide

IN DH
Liggend op je rug, je hoofd ver achterover: dan neemt de hemel boven je de vorm aan van een koepel die op de kraterrand rust. Heb je normaal het idee dat de lucht plat boven je hangt, in werkelijkheid buigt de hemel natuurlijk mee met de ronding van de aarde. De Amerikaanse kunstenaar James Turrell maakt dit in zijn ‘Hemels Gewelf’ voelbaar.
Turrell heeft zijn ‘Hemels Gewelf’ in 1992 ter gelegenheid van een internationaal congres over landschapsarchitectuur en beeldende kunst bedacht. Hij was daar op uitnodiging van Stroom. Vier jaar later is zijn kunstwerk in de Kijkduinse puinduinen gerealiseerd.
Het kunstwerk bestaat uit een ellipsvormige aarden wal met een doorsnede van 40 bij 30 meter. Doordat de krater aan de buitenkant met helmgras is bekleed, gaat hij geheel op in zijn omgeving. De bezoeker kan de krater via een zes meter lange tunnel betreden. In het midden treft hij twee stenen ligbanken aan. Bovenop een nabijgelegen duintop heeft Turrell nog een bank geplaatst. Deze biedt een panorama waarin de boten door de lucht lijken te varen.
Het idee voor het Haagse gewelf is geënt op het levenswerk van Turrell: Roden Crater in de Painted Desert van Arizona. In deze uitgedoofde vulkaan heeft hij verschillende ruimtes gecreëerd. Licht, ruimte en waarneming vormen de kernbegrippen van zijn oeuvre. Deze kunstenaar, tevens piloot en wiskundige, creëert met zijn kunstwerken situaties waarin je licht fysiek kunt ervaren. Daar word je je bewust van je eigen manier van waarnemen.
Voor Turrells oeuvre zijn de geschriften van Marcel Minnaert (1873-1970) van belang. Deze Utrechtse astronoom schreef bijvoorbeeld over de misvatting dat wij de ondergaande zon als een grote bal waarnemen. Zijn praktische suggestie: bekijk diezelfde ondergaande zon maar eens door je benen. Met zijn ‘Hemels Gewelf’ doorbreekt ook Turrell je geconditioneerde manier van kijken. Een unieke ervaring die druk bezocht wordt.
Doelen/betekenissen

Slide 26 - Mind map

This item has no instructions

Doel/betekenis
Een paar voorbeelden

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

ONTMOETEN
Kunstwerken die ontmoetingsplekken creëren waar mensen kunnen zitten, staan of liggen.

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

 SPELEN
 Speelse en interactieve werken die uitnodigen tot  beweging of spel.

Slide 29 - Slide

Meestal nodigt Dröge Wendel je uit om iets te doen met simpele voorwerpen als een stok, een bal, een prop papier of een vorm van klei. Wereldberoemd is haar The Black Ball, een reusachtige bal van zwart vilt die ze sinds 2000 in verschillende steden over de hele wereld door de straten heeft laten voortbewegen door voorbijgangers. Het is ronduit verbazingwekkend om te zien hoe mensen uiteenlopend reageren op dit zachte donkere voorwerp dat veel groter is dan zijzelf.
VERRASSEN/HUMOR
Werken die je verrassen en je anders laten kijken. 

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

ESTHETISCH
Visueel aantrekkelijke werken die vooral gericht zijn op schoonheid en sfeer.

Slide 31 - Slide

James Turrell’s lichtinstallaties
MAATSCHAPPELIJK GEANGAGEERD

Maatschappelijk geëngageerde kunst is kunst die zich bezighoudt met sociale, politieke of culturele vraagstukken. Vaak bedoeld om bewustwording te creëren en/of verandering te stimuleren.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Planning v4d
Les 1: Introductie P3
Les 2: Simulise, Recensie Waste Me + HW opdracht
Les 3: HW opdracht presenteren + concept kunstwerk 
Les 4: Kunstwerk maken 
Les 5:  Kunstwerk maken
Les 6:  Kunstwerk maken 
Les 7 herhalingsweek: Kunstwerk afmaken + reflectie

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Planning v4a
Les 1: Introductie P3
Les 2: Simulise, Recensie Waste Me + HW opdracht
Les 3: HW opdracht presenteren + concept kunstwerk 
Les 4: Kunstwerk maken 
Les 5:  Kunstwerk maken
Les 6:  Kunstwerk maken 
Les 7 herhalingsweek: Kunstwerk afmaken + reflectie

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Planning v4c
Les 1: Introductie P3
Les 2: Wat is er allemaal in Den Haag?
Les 3: Recensie Waste Me + HW presenteren 
Les 4: Concept kunstwerk
Les 5: Kunstwerk maken
Les 6: Kunstwerk maken
Les 7: Kunstwerk maken
Les 8: Herhalingsweek: reflectie

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

3. Huiswerkopdracht

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Slide 37 - Video

This item has no instructions

2. Opdracht
1. Maak de opdracht alleen of in tweetallen. 
2. Ga naar de website buitenkunstdenhaag.nl en klik op plattegrond.
3. Stel een route samen van 3-5 kunstwerken.
4. Beantwoord de vragen op het werkblad. 

Denk goed na over de volgorde en het doel van jouw wandeling. Wat wil je dat mensen ervaren of leren?



Het werkblad lever je in (offline). Volgende week aan elkaar presenteren in groepen. Werkblad wordt beoordeeld. 

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Terugkijken 
op de leerdoelen




Je schrijft in een recensie op wat jouw mening is over de voorstelling Waste Me, en je kunt die mening goed onderbouwen.

Je kunt minimaal drie soorten van kunst in de openbare ruimte benoemen.

Je kunt drie verschillende doelen benoemen van kunst in de openbare ruime






Slide 41 - Slide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner.