les 1 - Basiszorg & hygiëne

Basiszorg & hygiëne 
Les 1
1 / 58
next
Slide 1: Slide
Zorg en WelzijnPraktijkonderwijsLeerjaar 3

This lesson contains 58 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Basiszorg & hygiëne 
Les 1

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Startklaar
timer
5:00
Jas over de stoel


Oortjes in je tas

Telefoon in je 'Zakkie' en in de kluis

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Wat doe jij thuis om jezelf te verzorgen?

Slide 3 - Open question

This item has no instructions


 Hoe zit je erbij?

Slide 4 - Poll

This item has no instructions

Icoontjes:
Sla deze slide op in je favorieten of klik op het oog om de slide te verbergen.

Kleurcodes:
De kleurcodes in deze les verschillen per lesfase:

informatie
doen
Voorkennis activeren
#EBE7F7
#9C89D7
Theorie/Instructie
#F8DACF 
#FE8F6B
Verwerking
#C4E5C9
#38A84A
Afsluiting
#EBE7F7
#9C89D7

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Doelen:
  • Na de les weet ik wat basiszorg is.
  • Na de les weet ik wat hygiëne tijdens de basiszorg inhoudt.
  • Na de les kan ik handen wassen volgens protocol.
  • Na de les kan ik hand verzorging toepassen

Slide 6 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Wat gaan we doen vandaag? 
  • Wat is ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Theorie hand verzorging
  • Taken verdelen.
  • Opdracht uitvoeren.
  • Nabespreken opdrachten.
  • Kennis piramide bespreken en invullen.
  • Afsluiting les.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Denken Duo Delen
Wat weet je al over het ondersteunen bij verzorgende activiteiten en wat wil je nog leren?
  • Denken: Denk eerst zelf goed na. Dit doe je in stilte!

  • Duo: Bespreek heel zacht met je buurman/vrouw je antwoord.
  • Delen: Vertel aan de klas wat jullie besproken hebben.
timer
1:00
timer
1:00

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
Bij het ondersteunen van een zorgvrager bij de persoonlijke verzorging komt veel kijken.

Je helpt bijvoorbeel bij:
  • Het wassen
  • Eten
  • Aankleden
  • Afspraken regelen
  • Een goede dagbesteding

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Basiszorg

Persoonlijke verzorging betekent:
Alles wat je doet om goed voor je lichaam te zorgen
Jezelf schoon en verzorgd houden
Voorbeelden van persoonlijke verzorging:
  • Tanden poetsen
  • Douchen
  • Haren wassen
  • Nagels knippen
  • Schone kleding aantrekken
Persoonlijke verzorging helpt om gezond te blijven en je goed te voelen.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Hygiëne tijdens de basiszorgrg

Hygiëne betekent:
  • Alles wat je doet om niet ziek te worden.
  • Zorgen dat bacteriën en virussen zich niet verspreiden
Voorbeelden van hygiëne:
  • Handen wassen
  • Schoon werken
  • Spullen en ruimtes schoon houden



Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Persoonlijke verzorging

1. Verzorging van de huid
2. Haarverzorging
3. Mondverzorging
4. Hulp bij het aan & uitkleden
5. Hulp bij naar het toilet gaan
6. Hulp bij het eten en drinken
7. Hand verzorging

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Handhygiëne

Hygiëne heeft betrekking op de zorgvrager, maar ook op jou als zorgverlener
Onder handhygiëne verstaan we:
  • handen wassen
  • handen desinfecteren
  • handen verzorgen







Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Handhygiëne

Richtlijnen handhygiëne:
  • Knip de nagels kort en houd ze schoon
  • Kunstnagels zijn niet toegestaan
  • Nagellak is niet toegestaan
  • Draag geen hand/arm sieraden









Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Bewijs het!
  • Werk in tweetallen
  • 1 doet handhygiëne
  • 1 kijkt mee en beoordeelt en geeft feedback
  • Juf loopt langs voor vragen en feedback

👀 Kijken  ✔ Afvinken 🔁 Wisselen

timer
10:00

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Slide 16 - Video

This item has no instructions

De opbouw van de nagel
De vrije rand:


Het gedeelte van de nagel dat verder dan het uiteinde van je vinger groeit
De nagelplaat:
Het zichtbare gedeelte van de nagel. De nagelplaat bestaat uit drie lagen dode cellen. 
De lunula:
Het witte gedeelte dat de vorm heeft van een half maantje en soms zichtbaar is.
De nagelriem:
De huidplooi aan de basis van de nagel die de Lunula overlapt en het nagelbed beschermt. 
Nagelplaat
Vrije rand
Nagelriem
Lunula

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Functie van nagels
  • Beschermen van vingertoppen en teentoppen
  • Maakt het oppakken van kleine voorwerpen makkelijker
  • Maken handen mooi
  • Geven steun aan eerste vinger en teenkootjes

Gezonde nagels zijn egaal, levendig en glanzend. Ze hebben een roze kleur. Ze zijn sterk en buigzaam. 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Afwijkingen aan nagels
  • Gespleten/gescheurde nagels
  • Witte vlekjes
  • Nicotineverkleuring

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Nicotineverkleuring
- Nicotine trekt in de huid van de vingers en de nagels. 

- Je kunt dit verwijderen met een 
speciaal product. Dit noem je bleacher, 
bleekmaker. 
- Een badje met zeep kan ook helpen. 

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Snel inscheurende en splijtende nagels
- Dit kan aangeboren zijn. 
- Dit kan komen door een 
tekort aan voedingsstoffen, 
schoonmaakmiddelen 
en agressieve cosmetische producten. 

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Witte vlekjes in nagels 
- Komt vaak voor
- Ontstaat door stoten en kleine 
  beschadigingen in de nagelplaat.
- Soms veroorzaakt een schimmel de verkleuring. 
- Als de vlekjes meegroeien en verdwijnen is er geen sprake    van een schimmel. 
- Een schimmel moet altijd behandeld worden. 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Wat zie je hier?
A
Nagelriem
B
Nagelplaat
C
Nagelrand
D
Lanula

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions

Wat zie je hier?
A
Nagelriem
B
Nagelplaat
C
Nagelrand
D
Lanula

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

Wat zie je hier?
A
Nagelriem
B
Nagelplaat
C
Nagelrand
D
Lanula

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

Materialen die bij een manicure gebruikt worden
  • Diamantvijl: hiermee breng je de nagels in model. 
  • Kartonnenvijl: je gebruikt deze vijl na de diamantvijl om kleine haaltjes of braampjes te verwijderen. 
  • Bokkenpootje: hiermee duw je nagelriemen naar achteren
  • Vellentang: scherpe tang waarmee je kleine velletjes knipt. 
  • Nagelborsteltje: om vuil op/onder de nagels te verwijderen. 

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Handdoek
Manicuurkommetje
Nagellakremover
Nagelriemolie
Wattenschijfjes
Nagelvijl
Bokkenpootje
  • Pak de spullen zoals  hieronder op de foto:

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

  • Pak het  Manicuurkommetje en  vul deze met warm water en handzeep. 
  • Laat de nagels hierin weken. Ongeveer 5 minuten. 

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

  • Maak de nagelriemen los met het bokkenpootje. 

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Stap 8  
  • Haal alle losse velletjes weg met de achterkant van het bokkenpotje of met de vellentang.

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Nagels vijlen 
  • Je nagels groeien ongeveer 2 tot 3 milimeter per maand, maar dit kan per persoon erg verschillen.
  •  Als je nagels erg lang zijn en je hebt de nagels liever een stukje korter, dan heb je sneller resultaat als je gebruikt maakt van een nagelknipper. 

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Slide 37 - Video

This item has no instructions

Uitvoeren
  • Voer alle stappen uit  
  • Laat het resultaat zien aan je docent

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

  • Pak de handdoek en droog je handen af. 

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

  • Smeer je handen in met handcrème. 

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

OPRUIMEN
  1. Huidtang, knipper, bokkenpoot en diamantvijl met alcohol reinigen
  2. Handdoeken in de wasmand
  3. Kom met water schoonmaken en drogen

Slide 41 - Slide

Hoe vonden jullie het vorige week gaan?

Proeven ging goed
Bijna iedereen deed goed mee

Afspraken op het bord schrijven:
- Naar elkaar luisteren
- Hand opsteken
- Actief meedoen

Wie denkt nu: Ik kan me daar niet aan houden?

Spel: Bij de juiste letter staan
  • Ga bij de juiste hoek van het lokaal staan
  • Elke Hoek heeft een letter A-B-C-D
  • Ik lees een vraag
  • Jij kiest het goede antwoord👀 
  • Ren naar de juiste letter
  • Blijf staan
Regel: Niet duwen, niet rennen over elkaar heen.

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Je hebt net iemand geholpen op het toilet.
Wat doe je daarna?
A
Niets
B
Handschoenen aan & Handen wassen
C
Handen wassen
D
Alleen vegen

Slide 43 - Quiz

This item has no instructions

Je gaat brood smeren voor een cliënt.
A
Handen wassen
B
Meteen beginnen
C
Sieraden af en dan handen wassen

Slide 44 - Quiz

This item has no instructions

Wat is een goede handhygiëne?
A
Kunstnagels zijn toegestaan
B
Nagellak mag
C
Je mag hand/arm sieraden dragen
D
Knip de nagels kort en houd ze schoon

Slide 45 - Quiz

This item has no instructions

Je pakt je telefoon tijdens het werk.
Daarna help je een cliënt.
A
Meteen helpen
B
Handen wassen
C
Afvegen
D
Even wachten

Slide 46 - Quiz

This item has no instructions

Je handen zien er schoon uit.
A
Dan hoef je niet te wassen
B
Toch handen wassen
C
Alleen afspoelen
D
Niets doen

Slide 47 - Quiz

This item has no instructions

Wat is persoonlijke verzorging?
A
Nagels knippen
B
Tandenpoetsen
C
Haren wassen
D
Alle antwoorden zijn goed

Slide 48 - Quiz

This item has no instructions

Slide 49 - Video

This item has no instructions

Aan de slag
Voer de praktijkopdrachten uit:
  • Handen wassen
Voer de theorieopdrachten uit:
  • Maak poster over een zorginstelling in de buurt
  • Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid

Slide 50 - Slide

This item has no instructions

Nabespreken

Slide 51 - Slide

This item has no instructions

pauze

Slide 52 - Slide

This item has no instructions

Denken Duo Delen
Wat weet je nu over het ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Denken: Denk eerst zelf goed na. Dit doe je in stilte!

  • Duo: Bespreek heel zacht met je buurman/vrouw je antwoord.
  • Delen: Vertel aan de klas wat jullie besproken hebben.
timer
1:00
timer
1:00

Slide 53 - Slide

This item has no instructions

Persoonlijke verzorging

1. Verzorging van de huid
2. Haarverzorging
3. Mondverzorging
4. Hulp bij het aan- en uitkleden
5. Hulp bij naar het toilet gaan
6. Hulp bij het eten en drinken

Slide 54 - Slide

This item has no instructions

Slide 55 - Slide

This item has no instructions

Kennispiramide:
  1. Pak je map erbij en ga naar je kennispiramide.
  2. Wat heb je vandaag geleerd?
  3. Vul dit in op je kennispiramide.
  4. Doe de kennispiramide in je JDW map en zorg dat je deze elke les bij je hebt!

Slide 56 - Slide

This item has no instructions

Welk cijfer zou je jezelf geven voor aandacht tijdens deze les?
010

Slide 57 - Poll

This item has no instructions

Wat vond je van de afgelopen les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 58 - Poll

This item has no instructions