LES 3 FACT OR FAKE ZO HERKEN JE NEPNIEUWS! LES 3

1 / 13
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 4

This lesson contains 13 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Voorkennis activeren (sleepvraag)
  • Voorkennis activeren (quiz)
  • Inleiding en leerdoelen
  • Uitleg 
  • Tekst (zoekend) lezen
  • Uitleg 
  • Vragen maken 2, 3A, 3B
  • # Exit ticket 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Een beeld dat niet helemaal klopt met de werkelijkheid.
Controleren of iets echt waar is.
Te snel denken dat je weet hoe het zit zonder het te controleren.
Iets dat met iets anders te maken heeft.
Een klein onderzoek bij een paar mensen om iets te testen.
Een boodschap om iets te verkopen of iets positief te laten lijken.
Iets of iemand die je kunt vertrouwen.
Tijdschrift dat verhalen over bekende mensen schrijft die niet altijd waar zijn.
Niet toegestaan door de wet.
Waar de informatie vandaan komt, zoals een krant of website
Bron
Roddelblad
reclame
Steekproef
Illegaal
Verdraaid beeld
Overhaaste conclusie
Verband
Factchecken
Betrouwbaar

Slide 4 - Drag question

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
Aan het einde van de les ...

  • heb je de tekst zoekend gelezen en er vragen over beantwoord
  • heb je betekenissen aan woorden gekoppeld
  • kan je de tips uit de tekst gebruiken om nieuws te checken
  • heb je de opdrachten afgemaakt en zelf nagedacht

Slide 6 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
              Inleiding
We hebben inmiddels gezien wat nepnieuws is, waarom het gemaakt wordt, en hoe je het kunt herkennen. Jullie waren vorige les bezig met de eerste bladzijde, vandaag gaan we verder met de rest van de opdrachten..
Je gaat:
de tekst verder lezen ✅
vragen beantwoorden ✅
tips toepassen ✅
en oefenen met kritisch kijken ✅

Slide 7 - Slide

Inleiding
Door een goede inleiding voelen leerlingen zich betrokken en begrijpen ze het belang van wat ze gaan leren. Dit vergroot hun motivatie en leerresultaten. 
Wat is de laatste ‘rare’ headline of video die je online zag…
en vertrouwde je het meteen? Waarom wel/niet?

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

We lezen de tekst helemaal.
En daarna maken we de vragen bij 2

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 3A
Opdracht 3B

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Nu maken we de vragen bij 2 B, door de tekst helemaal en zoekend te gaan lezen. 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Welke stap zou je de volgende keer zetten voordat je iets online gelooft of deelt?
A
Checken wie de informatie gaf en of er bewijs is
B
Alleen delen als het mij grappig lijkt
C
Alles delen zonder controleren

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Op een schaal van 1 tot 5: hoe zeker voel je je dat je nepnieuws kunt herkennen?
05

Slide 13 - Poll

This item has no instructions