Les 6: De Groene Stad (vervolg)

1 / 29
next
Slide 1: Slide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 1

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Les 6: De Groene Stad (vervolg)

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, etui en JDW-map
timer
3:00

Slide 5 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Inleiding
  • Voorkennis
  • Leerdoelen
  • Instructie
  • Verwerkingsopdracht
  • Afsluiting 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
De vorige les hebben we gekeken naar hoe we van een grijze stad een groene stad kunnen maken én wat hier de voordelen van zijn. 

Daar gaan we deze les mee verder. Ook wordt er in deze les de eindopdracht (missies) uitgelegd. 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Wat weet je nog van de vorige les?

Slide 8 - Mind map

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
Wat is het verschil tussen een grijze stad en een groene stad?

Slide 9 - Mind map

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
Welke (7) voordelen zijn er aan meer groen in de stad? 

Slide 10 - Mind map

This item has no instructions

Les 6: De Groene stad (vervolg)

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
Aan het einde van de les...

  • kun je alle 7 voordelen van de groene stad opnoemen;
  • weet je wat je moet doen voor de eindopdracht;

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

           Weet je nog?

Slide 13 - Slide

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip van de lesstof te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven. 
           Kijken.....
Wat zie je allemaal?

  • Kijk eerst zelf 1 minuut in stilte
  • Bespreek het daarna in je tweetal

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

           Welke 7 voordelen zijn er?
Vorige les heb je geleerd welke 7 voordelen er zijn van de groene stad. Welke hiervan weet je nog? En hoe zit het ook alweer?

  1. Denk eerst zelf 2 minuten na in stilte, schrijf deze op in je map
  2. Wissel uit met je tweetal en vul je lijstje aan in je map, hier heb je 5 minuten de tijd vo

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Groene stad
Waarom is het hebben van een groene stad belangrijk?

  1. Vermindert de kans op wateroverlast;
  2. Groen verkoelt de stad in de zomer;
  3. Helpt bij gezondheid en hoger welzijn;
  4. Draagt bij aan meer samenhang in de maatschappij;
  5. Trekt mensen en bedrijven aan;
  6. Zorgt voor meer biodiversiteit;
  7. Het verhoogt de waarde van huizen en kantoren;

Slide 16 - Slide

Bron:
https://www.wur.nl/nl/show-longread/zeven-redenen-om-te-investeren-in-een-groene-stad.htm#:~:text=Zeven%20redenen%20om%20te%20investeren%20in%20een%20groene,Groen%20verhoogt%20de%20waarde%20van%20huizen%20en%20kantoren

Onze planeet: maak het verschil!
In deze lessenserie leren leren jullie over de Aarde en werken jullie in groepen aan 1 missie. We hebben 5 missies voor jullie opgesteld!

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

5 missies: welke kies jij?
  1. Groene stad
  2. Afval bestaat niet
  3. Eten voor de toekomst
  4. Cooling down the planet
  5. Later ook water

Slide 18 - Slide

Lees de missiebeschrijving van elke missie of laat het hardop door de leerlingen voorlezen. Aan het eind moet iedereen zijn voorkeur uitspreken over een missie. Vervolgens kun je ze in groepjes indelen. Er kunnen meerdere groepjes zijn die aan dezelfde missie werken. Let op dat er niet meer dan 10 groepen zijn van 2 a 4 leerlingen.

Slide 19 - Video

This item has no instructions

Missie 1: groene stad
Steden worden steeds groter en groen verdwijnt. Hierdoor hebben veel dieren geen huis meer en mensen zien steeds minder natuur. Jammer!

Dit kan anders. Als we de stad groener maken is het voor mensen en dieren veel fijner. In een groene stad is het in de zomer niet zo heet en als het hard regent dan komen de straten niet onder water. 

Doe mee met de missie Groene Stad!

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Missie 2: afval bestaat niet
Als we iets weggooien dan noemen we het ‘afval’. Het grootste deel van ons afval wordt of verbrand en komt in de lucht als CO2 terecht, of het belandt in een vuilnisberg of in rivieren en oceanen. In alle gevallen zijn alle waardevolle materialen verloren. Jammer! 

Dit kan anders. Als we materialen hergebruiken of recyclen dan kunnen we nieuwe spullen ermee maken. Sterker nog, dan worden ook onze straten en oceanen een stuk schoner! 

Doe mee met de missie Afval bestaat niet!

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Missie 3: eten voor de toekomst
Er komt veel CO2 vrij om ons eten te produceren, vooral door vlees en door het transport uit verre landen. Door de opwarming van de Aarde worden sommige gebieden super droog. Dan kunnen boeren geen voeding meer produceren. Jammer. 

Dit kan anders. Als we goed letten op wat we eten en veranderen we hoe ons voedsel wordt geproduceerd, dan kunnen straks 10 miljard mensen genoeg en goed eten hebben! 

Doe mee met de missie Eten voor de toekomst!


Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Missie 4: cooling down the planet
Waar komt de energie vandaan om jouw mobieltje op te laden? Hoe kom jij naar school? Met de auto of de fiets? Energie opwekken uit gas, olie en kolen draagt bij aan klimaatverandering en vervuiling van lucht en water.  Jammer. 

Dit kan anders. Als we andere soorten energie gebruiken of slimmer reizen dan wordt het minder snel warm of zelfs iets koeler op deze aarde. 

Doe mee met de missie cooling down the planet!

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Missie 5: later ook water
Water is nodig voor wassen, drinken en douchen, maar ook voor planten en gewassen. Door klimaatverandering en door uitputting of vervuiling van rivieren komt droogte in veel landen voor, ook in Nederland. Jammer. 

Dit kan anders. Er is genoeg water op de planeet. Als we water hergebruiken, als we het minder verspillen en vervuilende stoffen niet gebruiken, dan heeft iedereen, inclusief planten en dieren, genoeg en schoon water. 

Doe mee met de missie later ook water!

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

5 missies: welke kies jij?

Slide 25 - Slide

Geef 1 min tijd om na  te denken.

Keuzeproces Missies
Verdeel de klas in 5 plekken; in elke hoek 1 missie en 1 plek in het midden.

Hier lopen de kinderen heen om hun missie te kiezen. Zo krijg je al snel een overzicht wie welke missie kiest.

Zeg dat je aftelt van 5 naar 0 en dat ze bij de 0 niet meer mogen wisselen.
Tel af: 5-4-3-2-1-0

Groepjes
Deel per missie nu groepjes in. Bij elk groepje zitten 3 a 4 kinderen. Zorg hierbij voor een zo goed mogelijk heterogene mix.
           Aan de slag
  • Ga met je tweetal op een plekje zitten waar je goed kunt werken;
  • Pak je opdracht erbij;
  • Zorg dat je alle spullen hebt die je nodig hebt;
  • Ga verder waar je bent gebleven

Slide 26 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
           Afsluiting
Even terugblikken op de leerdoelen:

Aan het einde van de les...
  • kun je alle 7 voordelen van de groene stad opnoemen;
  • weet je wat je moet doen voor de eindopdracht;

Slide 27 - Slide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner. 


Welke missie wil jij graag doen? 

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

Eindslide.

Ik weet al in welk tweetal ik goed kan samenwerken, waar we de taken eerlijk verdelen en de opdrachten op tijd inleveren. 

Slide 29 - Slide

This item has no instructions