lesson plan

Thematisch rekenen - ik in de samenleving

Ready to use this lesson plan? Use the button below to save a copy of this lesson plan in your account. After doing so, you will be able to modify the lessons as you wish.

17 werelddoelen
doel 1: einde aan armoede
doel 2: einde aan honger

Eindopdracht thema:
De leerlingen bedenken en maken een gerecht voor de Voedselbank om een steentje bij te dragen aan het bestrijden van honger (werelddoel 2).

Leerdoel rekenen:
  • Om de juiste hoeveelheden ingredienten te kunnen bepalen die nodig zijn om gerechten te koken voor de voedselbank, leren de leerlingen een verhoudingstabel te maken en te berekenen hoeveel nodig is voor een bepaald aantal mensen.  

Lessen:
  1. Introductie rekenen met verhoudingstabellen
  2. Verhoudingstabel koppelen aan recepten
  3. Verhoudingstabel thema inzamelen
  4. Recepten kiezen
  5. Benodigde ingredienten berekenen
  6. Prijs berekenen met verhoudingstabellen
  7. (Oefen)toets verhoudingstabel

Les 1: Verhoudingstabellen

Document
Leerdoelen:
1. Leerlingen leren waar een verhoudingstabel voor gebruikt wordt. 
2. Leerlingen leren een eenvoudige verhoudingstabel in te vullen.

Les 2: verhoudingstabellen

Document
Leerdoelen: 
1. De leerlingen oefenen met het invullen van verhoudingstabellen. 

Les 3: verhoudingstabellen verkleinen en vergroten

Je kunt rekenproblemen niet altijd oplossen door alleen te vergroten of alleen te verkleinen. Soms moet je eerst verkleinen om tot het gewenste aantal te komen. bijv:
3 zakken appels kost €6,-. Hoeveel kost 5 zakken appels?
PDF

Les 4: recepten kiezen

Leerlingen zoeken een recept op en vullen de benodigde ingredienten in een schema op.

Daarnaast oefenen de leerlingen met het maken van verhoudingstabellen.


PDF
PDF
PDF
PDF

Les 5: benodigde ingredienten berekenen met verhoudingstabellen

Na aanleiding van de vorige les krijgen leerlingen de opdracht de benodigde ingredienten te berekenen voor verschillende aantallen mensen
 

Les 7: oefentoets?

Tijdens deze les wordt een recept gekozen en gaan de leerlingen berekenen hoeveel ingredienten nodig zijn als dit recept voor 30 mensen gekookt moet worden. 

Een gedeelte van de klas gaat met behulp van een verhoudingstabel berekenen wat de kosten van het recept zijn.