lesson plan

Christendom door de tijd.

Ready to use this lesson plan? Use the button below to save a copy of this lesson plan in your account. After doing so, you will be able to modify the lessons as you wish.

Doelgroep:
Leerlingen van de middelbare school, bovenbouw.

Tijdsduur:
6 lessen van 45 minuten.

Inclusief toets.

Les 1. Paulus: De Stichter van het Christendom

Leerdoelen:
  • De leerling weet wie Paulus was en hoe hij voor zijn bekering dacht over Jezus en Zijn volgelingen.
  • De leerling kan uitleggen hoe Paulus tot geloof is gekomen.
  • De leerling kan aangeven welke veranderingen er daarna waren in zijn leven.
  • De leerling weet hoe Paulus contact hield met de verschillende kerken.

Inhoud:

  • Introductie: Paulus' achtergrond als farizeeër en zijn bekering op de weg naar Damascus.
  • Reizen van Paulus: Overzicht van zijn drie zendingsreizen en de oprichting van christelijke gemeenschappen.
  • Brieven van Paulus: De belangrijkste thema's en boodschappen in zijn brieven (Romeinen, Korintiërs, Galaten).

Les 2. Het Christendom in het Romeinse rijk: Strijd en Triomf

Leerdoelen:
  • De leerling kan herkennen en uitleggen hoe het christendom ontstond en waarom dit een belangrijke godsdienst werd.
  • De leerling kan de belangrijkste personen uit de les benoemen, waaronder Jezus van Nazareth, Nero, Constantijn de Grote, en Theodosius I de Grote.
Inhoud:
  • Introductie: Het ontstaan en de verspreiding van het christendom in het Romeinse Rijk.
  • Vervolgingen: De belangrijkste vervolgingen van christenen onder de verschillende keizerss zoals Nero.
  • Bekering van Constantijn: De Slag bij de Milvische Brug en het Edict van Milaan (313 n.Chr.).
  • Theodosius I: Het christendom als staatsgodsdienst in 380 n.Chr.

Les 3. De Reformatie: Erasmus, Luther en Calvijn in beeld

Leerdoelen:
  • De leerling weet wat de Renaissance inhoudt.
  • De leerling kan uitleggen wie Erasmus was en waar hij voor stond.
  • De leerling weet wie Maarten Luther was en kan de invloed die hij heeft gehad op de geschiedenis beschrijven.
  • De leerling is in staat om een beschrijving te geven van Calvijn en zijn leer.
  • De leerling kan uitleggen wie Tetzel was en wat zijn werk inhield.
Inhoud:
Introductie: De context van de Reformatie in de 16e eeuw.
  • Erasmus: Humanistische kritiek op de kerk, zijn pleidooi voor hervorming van binnenuit en "Lof der Zotheid".
  • Luther: Zijn 95 stellingen (1517), kritiek op de aflatenhandel en vertaling van de Bijbel in het Duits.
  • Calvijn: Predestinatieleer, invloed in Genève en de verspreiding van het calvinisme.
  • De impact van de aflatenhandel op de Reformatie en de reactie van de kerk.

Les 4. De Reformatie: Een nieuwe tijd

Leerdoelen:
  • De leerling kan herkennen en uitleggen wat de Reformatie is, en welke gevolgen dit had voor de Kerk en de inwoners van Europa.
Inhoud:
  • Introductie: De Katholieke Kerk in de 16e eeuw en de aanleiding tot de Reformatie.
  • Gevolgen van de Reformatie: Politieke en religieuze veranderingen in Europa.
  • Verschillen kunnen aangeven tuusen de katholieke kerk en het Protestantisme.

Les 5. Gevolgen van de Reformatie: Verandering en Conflict 

Leerdoelen: 
  • De leerling begrijpt de politieke en religieuze gevolgen van de Reformatie voor Nederland.
  • De leerling krijgt inzicht in de Tachtigjarige Oorlog en de strijd om religieuze vrijheid.
  • De leerling maakt kennis met de oprichting van de Hervormde Kerk en de Statenvertaling.
  • De leerling kan het schilderij De Zeeuwse Zielenvisserij van Adriaen Pietersz. van de Venne analyseren, dat hangt in het Rijksmuseum.
Inhoud:
  • Introductie: Korte herhaling van de Reformatie en de rol van Nederland in deze periode.
  • Religieuze vrijheid: De Tachtigjarige Oorlog als strijd om religieuze vrijheid.
  • Hervormde Kerk: Oprichting, invloed en de rol van de Statenvertaling.
  • Analyse van "De Zeeuwse Zielevisserij": Interpretatie van het schilderij door Adriaen Pietersz. van de Venne.

Les 6. Het Christendom nu in Nederland en de huidige paus

Leerdoelen:
  • De leerling kan de belangrijke begrippen uitleggen: concilie, oecumene, conservatie, en progressief.
  • De leerling weet wie paus Franciscus is.
  • De leerling weet wie Franciscus van Assisi was.
Inhoud:
  • Christendom in Nederland: Huidige denominaties, secularisatie en religieuze trends.
  • Paus Franciscus: genoemd naar Franciscus van Assisi. 
  • Franciscus van Assisi: Zijn leven, zijn boodschap van eenvoud en armoede, en de invloed op paus Franciscus.