lesson plan

Creatieve oplossingen voor klimaat verandering in de oceanen.

Ready to use this lesson plan? Use the button below to save a copy of this lesson plan in your account. After doing so, you will be able to modify the lessons as you wish.

In dit lesplan vind je de les over het antropoceen en de creatieve oplossingen voor klimaat verandering in de oceanen. Dit is een les voor een eerstejaarsklas Kader Theoretische leerweg op het voortgezet onderwijs. Het gaat om een les van 2 x 45 minuten en wordt gegeven in het vak Beeldende vorming(Bevo). 

In dit lesplan vind je een overzicht van de inhoud van de lessen, de benodigdheden en achtergrondinformatie. Tevens kun je vinden hoe de lessen zich verhouden tot het creatief proces en het antropoceen. 

Sidenote: Er is gekozen om voor de leerlingen met het niveau Kader Theoretisch de benaming antropoceen te vermijden en het over klimaatverandering in de oceanen te hebben. Zodat het voor de leerlingen duidelijker is waar het over gaat. Het antropoceen uitleggen en tegelijk een creatief proces verwachten in een enkele les is te kort. Daarom is ervoor gekozen om het over klimaat verandering in de oceanen te hebben. Een begrijpelijke term wat niet voor verwarring bij de leerlingen zorgt. 
Deze leerlingen op dit niveau hebben behoefte aan duidelijkheid, en de term zou ervoor kunnen zorgen dat een aantal leerlingen afhaakt, alleen al door de moeilijke term. Door dit vooraf al te tackelen zorg je ervoor dat het duidelijk is voor de leerlingen. 
 

doelgroep

1e jaars Kader Theoretische
Leeftijd 11-12 jaar
16 leerlingen
Blokuur Beeldende vorming.
Totaal 90 minuten. 

doel van de les

Aan het einde van deze les kan de leerling een creatieve oplossing bedenken voor klimaatverandering in de oceanen en deze op een creatieve manier uitvoeren. 

opbouw methode les.

De lessen zijn opgebouwd aan de hand van het creatief proces. Dat wil zeggen; orienteren, onderzoeken, uitvoeren en evalueren.

Orienteren
Leerlingen maken kennis met het thema klimaatverandering in de oceanen. Door de voorkennis te vangen in een woordweb. Oceanen bedekken bijna driekwart van onze aarde. Al zijn ze enorm groot, oceanen hebben last van ons. Van onze CO2-uitstoot, waardoor het oceaanwater opwarmt en verzuurt. En van alle troep die we in de oceaan gooien. Leerlingen maken kennis met de invloed die klimaatverandering heeft op de oceaan door een filmpje van het klokhuis te kijken.  

Onderzoeken
Leerlingen onderzoeken door de brainstorm fase hoe je een oplossing kan bedenken voor klimaatverandering in de oceanen. Ook onderzoeken leerlingen wat de voor en nadelen zijn van de brainstorm ideeen en kiezen er een uit. 

Uitvoeren
De leerlingen zoeken uit hoe deze oplossing uitgevoerd kan worden.  Leerlingen werken de gekozen oplossing uit en bedenken hoe deze oplossing uitgevoerd kan worden. Door een korte presentatie aan de klas wordt een uitgewerkt plan aan de klas gepresenteert. 

Evalueren
Leerlingen reflecteren aan het einde van de lessen op het werk wat ze hebben gemaakt. Gedurende het proces wordt er samen met de docent geevalueerd door een drietal vragen te beantwoorden.

Opbouw les.


Vooraf: Voorkennis activeren, aansluiten vorige les, interesse opwekken.

  • Doel van de les.
  • Woordweb
  • Introductiefilmpje klokhuis oceanen en het klimaat.
instructie: uitleggen, demonstreren, controlevragen stellen.
  • Korte uitleg klimaatverandering in de oceanen. Korte uitleg opdracht. Tijd voor beantwoorden vragen leerlingen. 
toepassing: oefenen, groepsopdracht uitvoeren, debateren.
  • Brainstrom over mogelijke creatieve oplossingen voor klimaatverandering in de oceanen.
  • Voor- en nadelen van de brainstorm ideeen. 
  • Kies een oplossing. 
  • Uitwerking van de oplossing
    werk de gekozen oplossing uit en bedenk hoe deze oplossing kan worden uitgevoerd. 
  • presentatie
    presenteer het uitgewerkte plan aan de klas.
  • Reflectie
    Reflecteer op het proces en de oplossingen. 
evaluatie: samenvatten, herhalen, feedback vragen, vooruitblikken.
  • Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd
  • schrijf 2 dingen op waar je meer over wilt weten
  • stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen. 

benodigdheden les. 

  • digiboard met geluid
  • lessonuples 'creatieve oplossingen voor klimaatverandering in de oceanen. (staat hiernaast)
  • materialen in de klas
  • telefoon/laptop leerlingen

bijzonderheden - achtergrond informatie docent. 

Ook al gebruiken we de term antropoceen niet in deze les. Kijk ter voorbereiding alvast goed naar het filmpje van tegenlicht in de klas 'het antropoceen, het tijdperk van de mens. 
Hier wordt duidelijk uitgelegd wat het antropoceen is. En wat het inhoudt en wat de invloed van de mens is. (klik op de les hiernaast en klik dan de link in de les aan.)
Bekijk voor extra verdieping over het thema antropoceen het filmpje welkom in het symbioceen. 
(begeleidende tekst filmpje). Het is de hoogste tijd voor een transformatie naar het Symbioceen: een tijdperk waarin mens, natuur en technologie samen een nieuwe balans creëren. VPRO Tegenlicht gaat op zoek naar een nieuw bio-evenwicht met Glenn Albrecht, Jalila Essaïdi en Lucas De Man.
Wat kunnen we leren van de natuur? Hoe kunnen wij welwillend zijn tegenover de natuur? Tegenlicht spreekt met milieufilosoof Glenn Albrecht over een nieuw tijdperk dat ons te wachten staat: het Symbioceen. Een tijdperk waarin de mens, de natuur en technologie in balans samenleven en profiteren van elkaars bestaan.
Onderzoekers en kunstenaars zoals Jalila Essaïdi, Lucas de Man en Iza Awad houden zich bezig met materialen voor het Symbioceen. Materialen die voortkomen uit de natuur en ook weer kunnen worden opgenomen door de natuur. Zij komen met verrassende voorbeelden zoals gebruik van zijderupsen, mycelium en kombucha.
VPRO Tegenlicht onderzoekt in de aflevering 'welkom in het symbioceen' hoe we kunnen transformeren naar een tijdperk waarin de mens samenleeft met de natuur. Diverse kunstenaars raakten geinspireerd door het nieuwe vocabulair dat Albrecht verzon voor het Symbioceen. Welke materialen gebruiken de kunstenaars en onderzoekers nu al om de menselijke levens in het Symbioceen vorm te geven?