• What is LessonUp
  • Search
  • Channels
  • AI tools

Search

Filter results

Nederlands
Select school type
Select level
Select Grade SO
be

677 lessons Nederlands

Looking for interactive lesson materials Nederlands? Browse ideas for online lesson plans Nederlands from other educators.

Lesson plan with 3 Lessons
Methodisch Nederlands - Starttaal Instap (deel B)
Dit lesplan omvat Thema 1 'Leren werken' van Starttaal Instap.Dit bestaat uit onderstaande taken:Taak A: Deze woorden ken ikTaak B: Ik wil meer wetenTaak C: Ik stel mezelf voor
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 3
Methode starttaal instap thema 1
Praatplaat
Taak A: deze woorden ken ik
Leerdoelen:Aan het einde van deze les...ken ik woorden die horen bij stage en werk. kan ik uitleggen wat een stageverslag is.
Lesson plan with 20 Lessons
Nederlands blok 2
Inleiding blok 2.Dit is het lesplan Nederlands voor de leergerichte klassen. Per week zijn er 3 lessen Nederlands. In een aantal weken zie je staan Nieuwsbegrip. Daarvoor moet je de tekst nog printen. Leerling die in leerjaar 1 en 2 zitten krijgen teksten op B-niveau. Leerlingen uit leerjaar 3 en 4 kun je een C of D tekst geven. De laatste week maken de leerlingen van groepen 1 & 2 een toets in Nieuwsbegrip. De leerlingen van de klassen 3 & 4 oefenen met een oud examen. Deze staan helemaal onderaan dit document. Iedere les heeft een kenmerk bijvoorbeeld 1.WK.1.1 Dit staat voor Blok 1 Week 1 Les 1 Een nieuwe leerling die later instroomt loopt gewoon mee in het stramien. De leerlingen krijgen vaak bij "Toepassingen" de opdracht: maak een aantekening. Deze worden verzameld in een map. Het is een naslaginstrument: leerlingen leren ordenen. Het geleerde wordt opgeslagen en kan later helpen als herinnering. Als je deze lessen verzorgt, houd er dan rekening mee dat je circa 20 minuten aan instructie besteed. De leerling krijgt dan de mogelijkheid om ook zijn weektaak in VO-Next te maken.
ICTNederlandsPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-4
Week 1
Les 20. Deze les gaat over ontleden / grammatica; een herhaling.We kijken naar een filmpje en maken het werkblad.
Week 2
Les 23. ieuwe tekst
Lesson plan with 6 Lessons
Er was eens
GeschiedenisNederlandsBeroepsopleidingHBOMBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolWOvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-4
Dit schooljaar vindt alweer de negende editie van Er Was Eens plaats. Deze verhalenwedstrijd wordt georganiseerd door Passionate Bulkboek, waarbij leerlingen in zeven lessen, in groepjes aan de slag gaan met het schrijven van hun eigen verhaal.In de eerste les krijgen alle leerlingen een boek dat aansluit op hun belevingswereld en dat helpt als inspiratiebron voor het eigen verhaal. Ook worden zij getrakteerd op een schrijversbezoek, want wie kan hen beter inspireren dan de schrijver zelf?! Maar welk boek ga je kiezen? Van de lijst met boeken die voor jou in aanmerking komen heeft Beeld & Geluid er vijf uitgekozen om extra informatie bij te zoeken. Zo kun je gemakkelijke kennismaken en weet je meteen al meer! Je vindt hier per boek informatie over het verhaal, de schrijver en de verschillende thema's van het boek. Deze worden toegelicht met passende videofragmenten die letterlijk een beeld geven bij een thema uit het boek. Zo kun je het er in de les ook nog makkelijk over hebben.Dus ... waar wacht je nog op? Bekijk deze boeken en maak je keuze! Hoe handig is dat?!
Lesson plan with 11 Lessons
Webshop at School
Computational thinkingCulturele en kunstzinnige vorming+8Middelbare schoolvmbo, mavoLeerjaar 1,2
Wat is Webshop at School?
Tijdens de 10 lessen van dit project gaan de leerlingen samen met een medeleerling een webshop ontwerpen. Ze ontdekken wat voor type ondernemer ze zijn en ontwerpen de webshop stap voor stap. In elke les staat 1 thema centraal en gaan de leerlingen altijd creatief aan de slag. Veel van het creatieve (voor)werk doen ze op papier, vanaf les 3 kunnen ze het resultaat van hun werk ook digitaal verwerken. Hiervoor gebruiken ze een speciaal voor hen ontworpen webshoptool om hun schetsen digitaal te kunnen vertalen naar de relevante elementen van een webshop.
OPZET VAN HET PROJECT
Scenario’sEr zijn verschillende manieren waarop je op je school met dit project kunt werken:A. Alle lessen worden gegeven door dezelfde docent tijdens de lessen Economie en Ondernemen. B. Je vormt een team met collega’s van het vak Nederlands en techniek/CKV en verdeelt de lessenop de volgende manier:
Les 1 Start je webshop
In deze les draait het om een eerste kennismaking met online ondernemen, e-commerce genaamd. Wat is e-commerce? Hoe is het ontstaan? Wat is de rol van techniek en digitalisering bij de veranderen van gewone handel naar e-commerce? Wat is een webshop? En wat voor ondernemer ben ik en hoe belangrijk is het om samen te werken als je onderneemt?De leerlingen maken in de video kennis met de ontstaansgeschiedenis van e-commerce en zetten een aantal belangrijke gebeurtenissen op een tijdlijn. Daarnaast vergelijken ze een stenen winkel met een webshop en geven ze aan wat de voor- en nadelen van beide zijn.Het tweede deel van de les beantwoorden leerlingen vragen over zichzelf en ontdekken ze wat voor type ondernemer ze zijn. Uiteindelijk kiezen ze met wie ze de komende lessen willen samenwerken en een webshop willen ontwerpen. Bedenk of je de leerlingen vrij wilt laten in de keuze of dat je zelf de tweetallen samen wilt stellen.Nodig voor de les • digibord/scherm• projectboek per leerling• docentenhandleiding
Lesson plan with 4 Lessons
De Inktaap 2022
De Inktaap is dé jongerenprijs van de Nederlandse literatuur. Vanaf september lezen jongeren van 15 t/m 19 jaar uit de bovenbouw van het voortgezet onderwijs de winnende titels van de BNG Bank Literatuurprijs, de Boekenbon Literatuurprijs en de Libris Literatuur Prijs, en kiezen daaruit hun favoriet. Het programma wordt afgesloten met een feestelijke slotdag op 14 februari 2023 in de Doelen, Rotterdam.
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6
Beeld en Geluid op school initieert samen met Passionate Bulkboek een aantal werkwijzen om leerlingen via media verdieping bij de boeken aan te reiken. Boektrailer #DeZin Met de boektrailers #DeZin maken we lezers nog scherper bewust van wat taal met je kan doen. Je kunt een boek lezen als een glijbaan waarin je met steeds meer snelheid naar het eindpunt roetsjt. Maar nog mooier is om af en toe stil te staan bij wát je nu eigenlijk leest, hoe de woorden tot je komen, hoe de zinnen gevormd zijn. Wat bracht de schrijver ertoe deze woorden zo achter elkaar te zetten dat jij, als lezer, geraakt wordt door schoonheid, verbazing of misschien wel ergernis. #DeZin daagt jou uit om op zoek te gaan naar jouw zin in je boek. En maak daar weer een mooi verhaal van. Dan creëer ook jij weer een #DeZin. Meer weten? Bekijk het hier. Beeld bij je Boek Beeldmateriaal bij een boek kan de leerling op verschillende manieren helpen het boek beter te begrijpen. Ter illustratie: Als je een thema niet begrijpt, kan een fragment verduidelijking bieden. Voor verdieping: Maar media kan ook verdieping bieden door bijvoorbeeld een thema of problematiek in een ander perspectief te plaatsen. Als interpretatie: Daag je leerlingen uit om zélf op zoek te gaan naar fragmenten om hun mening over het boek te illusteren en daarmee de thema's van een boek te benoemen en ook in een andere context te gebruiken.
Lesson plan with 7 Lessons
Nederlands FLEX
In dit lesplan vind je de lesstof voor het vak Nederlands in de Flexklas.Dit lesplan bestaat uit 3 modules. Hiervan worden er 2 afgesloten met een deeltoets.Module 1 : werkwoordspellingModule 2: leestekensModule 3: redekundig ontledenIn 1 lesweek wordt er 3 uur Nederlands gegeven.Een lesuur bestaat uit de lessen die hieronder in het lesplan zijn opgenomen.Daarnaast is er in de week ALTIJD 1 lesuur Begrijpend lezen. Daarvoor gebruik je Nieuwsbegrip en draait dat uit op het juiste niveau van de leerling.Er is ook ALTIJD 1 lesuur waar de leerling zelfstandig aan het werk gaat in NUMO of in een werkboekje/werkblad dat bij een module is toegevoegd.
NederlandsPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1,3
Module 1 werkwoordspelling
LES 1: in deze les ga iets vertellen over regelmatige en onregelmatige werkwoorden.
Deeltoets werkwoordspelling
Deeltoets werkwoordspelling. Zet in het COOLplatform de toetsmodus aan, open de link en kopieer die link. In het COOL platform push je die link naar jouw klas.
Module 2: Leestekens
Deze module bestaat uit 1 les en een werkboekje. Het werkboekje kun je uitdraaien en uitdelen aan de leerlingen.
Lesson plan with 6 Lessons
Begrijpend Lezen 0F en 1F
NederlandsMBOPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1
Begrijpend lezen is een belangrijke vaardigheid - niet alleen in het dagelijks leven, maar ook op school. Veel leerlingen hebben er moeite mee. Ze benaderen lezen vaak nog als het vormen van woorden uit letters en het aan elkaar rijgen van woorden tot zinnen. Helaas volgt begrip niet vanzelf.Begrijpend lezen is het vermogen om te lezen met begrip. Dat dit vooral een denkactiviteit inhoudt, waarbij je als lezer actief betrokken bent, ervaren leerlingen in deze leescursus. Leerlingen krijgen in leerjaar 1 een stappenplan aangereikt, dat in de vervolgjaren wordt uitgebouwd.StappenplanOriënterend lezenGlobaal lezenPrecies lezenExtra les: Alfabet en woordenboekExtra les: Woordbetekenissen radenSamenvattenOefenprogramma SCORE Begrijpend lezen 0F/1FWe adviseren deze leescursus te geven vóórdat leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met het oefenprogramma SCORE Begrijpend lezen. Daarin wordt consequent met het stappenplan geoefend, aan de hand van een veelheid aan teksten, waaronder passages uit schoolboeken.Differentiëren in niveau 0F en 1FBij de Basisacademie vinden we gepersonaliseerde leerttrajecten en het werken in heterogene groepen heel normaal. Wij gaan er vanuit dat leerlingen in één klas op verschillende niveaus kunnen werken en ook verschillen in hun onderwijsbehoefte.Bij elke stap vind je daarom werkbladen op niveau 0F of 1F . In het Oefenprogramma SCORE stel je in op welk niveau leerlingen vervolgens gaan oefenen, dat kan per leerling verschillen.
Les 1: Oriënterend lezen
Leerlingen laten zich vaak volkomen verrassen door een tekst. Ze starten automatisch 'letter voor letter' met lezen en hebben niet aangeleerd eerst hun hersenen 'aan' te zetten.In deze eerste les leren leerlingen een actieve leeshouding aan te nemen: starten met een blik op de tekst als geheel en je bewust worden van je eigen verwachtingen over de tekst.
Les 2: Globaal lezen
Leerlingen zien een tekst vaak als een eindeloze reeks woorden en zinnen. Dat hierin een structuur zit, die je helpt om de tekst te begrijpen, is iets wat voor veel leerlingen expliciete oefening vraagt. In deze tweede les gaan leerlingen een tekst helemaal doorlezen en oefenen ze met het herkennen van de kapstok: de alinea's. Ook leren ze de kernzin van de alinea te vinden. Handig, want zo leren zij meteen een onderscheid te maken tussen hoofd- en bijzaken.
Lesson plan with 85 Lessons
Nederlands onderbouw
Lessen Nederlands parallel aan de inhoudt van VO-Next. De lesstof is hier en daar wat uitgebreider dan de inhoud van VO-Next. Er worden 2 lessen aangeboden voor zowel leerjaar 1 als leerjaar 2. Er worden dan ook minimaal 2 klassikale lessen Nederlands gegeven per week. Naast deze 2 lessen wordt er 1 les Nieuwsbegrip klassikaal gedaan. Deze lessen zijn NIET opgenomen in dit lesplan.
Beeldende vormingGeschiedenis+6MBOMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-4Studiejaar 1
blok 1
Dit blok loopt van de zomervakantie tot en met ......
week 1
Lezen: onderwerpLeerjaar 1
week 2
Grammatica: werkwoordLeerjaar 1
Lesson plan with 6 Lessons
Begrijpend Lezen 0F en 1F
NederlandsMBOPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1
Begrijpend lezen is een belangrijke vaardigheid - niet alleen in het dagelijks leven, maar ook op school. Veel leerlingen hebben er moeite mee. Ze benaderen lezen vaak nog als het vormen van woorden uit letters en het aan elkaar rijgen van woorden tot zinnen. Helaas volgt begrip niet vanzelf.Begrijpend lezen is het vermogen om te lezen met begrip. Dat dit vooral een denkactiviteit inhoudt, waarbij je als lezer actief betrokken bent, ervaren leerlingen in deze leescursus. Leerlingen krijgen in leerjaar 1 een stappenplan aangereikt, dat in de vervolgjaren wordt uitgebouwd.StappenplanOriënterend lezenGlobaal lezenPrecies lezenExtra les: Alfabet en woordenboekExtra les: Woordbetekenissen radenSamenvattenOefenprogramma SCORE Begrijpend lezen 0F/1FWe adviseren deze leescursus te geven vóórdat leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met het oefenprogramma SCORE Begrijpend lezen. Daarin wordt consequent met het stappenplan geoefend, aan de hand van een veelheid aan teksten, waaronder passages uit schoolboeken.Differentiëren in niveau 0F en 1FBij de Basisacademie vinden we gepersonaliseerde leerttrajecten en het werken in heterogene groepen heel normaal. Wij gaan er vanuit dat leerlingen in één klas op verschillende niveaus kunnen werken en ook verschillen in hun onderwijsbehoefte.Bij elke stap vind je daarom werkbladen op niveau 0F of 1F . In het Oefenprogramma SCORE stel je in op welk niveau leerlingen vervolgens gaan oefenen, dat kan per leerling verschillen.
Les 1: Oriënterend lezen
Leerlingen laten zich vaak volkomen verrassen door een tekst. Ze starten automatisch 'letter voor letter' met lezen en hebben niet aangeleerd eerst hun hersenen 'aan' te zetten.In deze eerste les leren leerlingen een actieve leeshouding aan te nemen: starten met een blik op de tekst als geheel en je bewust worden van je eigen verwachtingen over de tekst.
Les 2: Globaal lezen
Leerlingen zien een tekst vaak als een eindeloze reeks woorden en zinnen. Dat hierin een structuur zit, die je helpt om de tekst te begrijpen, is iets wat voor veel leerlingen expliciete oefening vraagt. In deze tweede les gaan leerlingen een tekst helemaal doorlezen en oefenen ze met het herkennen van de kapstok: de alinea's. Ook leren ze de kernzin van de alinea te vinden. Handig, want zo leren zij meteen een onderscheid te maken tussen hoofd- en bijzaken.
Lesson plan with 1 Lesson
Lesplan Fictie 1F-1S (leerjaar 2; gratis)
Hoe meer je leest, hoe meer er aan verhalen te ontdekken valt. Deze lessenreeks borduurt voort op de lessenreeks over fictie voor leerjaar 1. Ook dit schooljaar staan fictie en verhalen in de breedste zin van het woord centraal en ook nu is het bevorderen van leesplezier een belangrijk doel! We pleiten er dan ook voor deze reeks van acht (blok)lessen uit te breiden met voorleesmomenten en met individueel lezen binnen de lestijd. Een nieuw aspect in deze lessenreeks is de thematiek in verhalen. Verhaalvormen en genres uit de vorige lessenreeks worden daarnaast concentrisch herhaald en verdiept. Het aantal kenmerken breidt uit en ze worden meer in detail besproken. Ook het ontwikkelen van een gefundeerde mening over verhalen in deze lessenreeks wederom een belangrijk onderdeel van de lessenreeks. De basisopdrachten zijn geschikt voor leerlingen van basis-/kaderniveau en hoger. Voor leerlingen die meer aankunnen is in de differentiatie een verzwaring aangebracht (mavo/havo-niveau).
NederlandsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havoLeerjaar 2
les 1: realisme en fantasie
In deze eerste les frissen we het verschil tussen fictie en non-fictie op en verdiepen we dit verschil met inzicht in realistische en niet-realistische kenmerken. Hiermee wordt geoefend.Vervolgens komt het fantasieverhaal aan bod. Ook gaan we dieper in op de trucs die schrijvers gebruiken om hun verhalen spannend te maken. Leerlingen oefenen met het herkennen van deze trucs.(Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 2: thema's en personages
In de tweede les komt een nieuw aspect aan bod: de thematiek in verhalen. De meest voorkomende thema's komen aan bod. Leerlingen oefenen met het herkennen ervan. Ook besteden we weer aandacht aan de personages in verhalen. De bijfiguren worden onderscheiden in twee soorten: medespelers en figuranten. Leerlingen oefenen met het herkennen van personages en met de rol die ze spelen in het verhaal. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 3: Rijm en beeldspraak
In deze derde les staat poëzie centraal. Leerlingen verdiepen zich in verschillende soorten rijm en doen er vingeroefeningen mee (eindrijm, mannelijk rijm, vrouwelijk rijm en glijdend rijm). Ook is aandacht voor beeldspraak. Naast het werken aan opdrachten met rijm en beeldspraak, oefenen leerlingen ook in het geven van een beargumenteerde mening over een gedicht. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Lesson plan with 4 Lessons
Leesvaardigheid - Kabelbaan helpt arme inwoners Caracas
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2
Personenvervoer van de toekomst - tekst, WB, AB
Les 1 - vooraf
Leerdoelen:Aan het einde van de les ... kan ik vertellen hoe mensen vroeger reisden.kan ik voorspellen waar de tekst over gaat.
Les 2 - tekst bekijken en vragen beantwoorden
Leerdoelen:Aan het einde van de les ... kan ik vertellen waar de tekst over gaat.heb ik vragen over de tekst beantwoord.
Lesson plan with 5 Lessons
Leesvaardigheid - Kabelbaan helpt arme inwoners Caracas
Begrijpend lezenNederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2
Personenvervoer van de toekomst - tekst, WB, AB
Les 1 - vooraf
Leerdoelen:Aan het einde van de les ... kan ik vertellen hoe mensen vroeger reisden.kan ik voorspellen waar de tekst over gaat.
Les 2 - tekst bekijken en vragen beantwoorden
Leerdoelen:Aan het einde van de les ... kan ik vertellen waar de tekst over gaat.heb ik vragen over de tekst beantwoord.
Lesson plan with 27 Lessons
Beeld bij je Boek: transkoloniale literatuur - Suriname, Antillen
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6
Transkoloniale Literatuur
Meer dan ooit ligt de focus in onze wereld op hoe wij met elkaar omgaan en hoe we naar elkaar kijken. Vanuit welk perspectief kijk je naar de geschiedenis en wordt het niet tijd om vanuit andere kanten naar onszelf en anderen te kijken? Beeld en Geluid op school heeft boeken verzameld waarbij die 'andere kijk' en het 'andere verhaal' centraal staat. Ze vroeg aan een aantal schrijvers met transkoloniale roots hun top 5 te geven van boeken die absoluut gelezen moeten worden, die een noodzaak hebben. Dit resulteert in onderstaande lijst van must reads - ingeleid door de schrijvers. Met stip op één: Wij slaven van Suriname van Anton de Kom. Beeld en Geluid op school zocht beeld bij deze boeken om leerlingen te helpen inzicht te krijgen bij een boek (zie ook de Kijklijst van Nesciolijst). De boeken die zeker geschikt zijn voor de leeslijst (bovenbouw havo/vwo) kregen de meeste aandacht. De andere pareltjes worden wat korter behandeld. Work in progress Deze lijst is nog niet af. De redactie (Gepco de Jong - docent Nederlands en promovendus Universiteit Leiden, Karlijn Naaijkens - oud docent Nederlands en educatief medewerker bibliotheek, Rik Binnendijk, Amy Welten, Saskia de Vries - researchers Beeld en Geluid) blijft boeken toevoegen. Dus ... kijk, bekijk en gebruik het in de klas. En denk met ons mee! Heb je zelf nog tips (titels én fragmenten uit de collectie) - geef het door via opschool@beeldengeluid.nl. VMBO Vind je dit een fijne constructie en geef je les op het VMBO? Stuur tips van titels en fragmenten naar opschool@beeldengeluid.nl. In het najaar willen we ook hiervoor een lijst met boeken gaan samenstellen - met jullie input. Nieuwe tekst
Lesson plan with 6 Lessons
Begrijpend Lezen 0F en 1F
NederlandsMBOPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1
Begrijpend lezen is een belangrijke vaardigheid - niet alleen in het dagelijks leven, maar ook op school. Veel leerlingen hebben er moeite mee. Ze benaderen lezen vaak nog als het vormen van woorden uit letters en het aan elkaar rijgen van woorden tot zinnen. Helaas volgt begrip niet vanzelf.Begrijpend lezen is het vermogen om te lezen met begrip. Dat dit vooral een denkactiviteit inhoudt, waarbij je als lezer actief betrokken bent, ervaren leerlingen in deze leescursus. Leerlingen krijgen in leerjaar 1 een stappenplan aangereikt, dat in de vervolgjaren wordt uitgebouwd.StappenplanOriënterend lezenGlobaal lezenPrecies lezenExtra les: Alfabet en woordenboekExtra les: Woordbetekenissen radenSamenvattenOefenprogramma SCORE Begrijpend lezen 0F/1FWe adviseren deze leescursus te geven vóórdat leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met het oefenprogramma SCORE Begrijpend lezen. Daarin wordt consequent met het stappenplan geoefend, aan de hand van een veelheid aan teksten, waaronder passages uit schoolboeken.Differentiëren in niveau 0F en 1FBij de Basisacademie vinden we gepersonaliseerde leerttrajecten en het werken in heterogene groepen heel normaal. Wij gaan er vanuit dat leerlingen in één klas op verschillende niveaus kunnen werken en ook verschillen in hun onderwijsbehoefte.Bij elke stap vind je daarom werkbladen op niveau 0F of 1F . In het Oefenprogramma SCORE stel je in op welk niveau leerlingen vervolgens gaan oefenen, dat kan per leerling verschillen.
Les 1: Oriënterend lezen
Leerlingen laten zich vaak volkomen verrassen door een tekst. Ze starten automatisch 'letter voor letter' met lezen en hebben niet aangeleerd eerst hun hersenen 'aan' te zetten.In deze eerste les leren leerlingen een actieve leeshouding aan te nemen: starten met een blik op de tekst als geheel en je bewust worden van je eigen verwachtingen over de tekst.
Les 2: Globaal lezen
Leerlingen zien een tekst vaak als een eindeloze reeks woorden en zinnen. Dat hierin een structuur zit, die je helpt om de tekst te begrijpen, is iets wat voor veel leerlingen expliciete oefening vraagt. In deze tweede les gaan leerlingen een tekst helemaal doorlezen en oefenen ze met het herkennen van de kapstok: de alinea's. Ook leren ze de kernzin van de alinea te vinden. Handig, want zo leren zij meteen een onderscheid te maken tussen hoofd- en bijzaken.
Lesson plan with 7 Lessons
Lesplan Schrijven OF-1F (leerjaar 1; gratis)
DoelgroepDeze leerlijn Schrijven op niveau 0F-1F is bestemd voor het eerste leerjaar van het vmbo. We zijn uitgegaan van het kaderniveau. Waar mogelijk en nodig is voorzien differentiatie vmbo-b(k) aan de ene en vmbo-gt aan de andere kant. Voor havo/vwo-leerlingen kun je dit lesplan als basis gebruiken en zelf dia's toevoegen (of vervangen) met een verzwaarde opdracht. OpzetDe leerlijn voor leerjaar 1 bestaat uit 3 blokken. Elk blok biedt lesstof voor 5-8 lesuren (afhankelijk van hoe licht of zwaar je het programma wilt maken). Het totale jaarprogramma komt daarmee op 15-24 lesuren. Ieder blok bevat theorie, verwerkingsopdrachten en een eindopdracht voor het schrijfdossier. Daarbij horen een nakijkformulier voor de leerling, om feedback te kunnen geven aan een medeleerling en een beoordelingsformulier met normering voor de docent.LeerdoelenDe leerling kan: verschillende schrijfproducten herkennen;basisvaardigheden toepassen die betrekking hebben op schriftelijke communicatie;zich schriftelijk begrijpelijk uitdrukken;de juiste conventies herkennen en het belang daarvan inzien;de opmaak van een tekst volgens de regels verzorgen;in schriftelijke en digitale bronnen informatie zoeken, beoordelen en waarde ervan zien;schrijfproducten planmatig voorbereiden en uitvoeren;reflecteren op en herschrijven van een schrijfproduct naar aanleiding van geleverde feedback;deelnemen aan een overleg, planning of discussie.
NederlandsMiddelbare schoolvmbo, mavoLeerjaar 1
Blok 1 - Wat is schrijfvaardigheid?
Schrijven is een onderdeel van het dagelijks leven. In de eerste les van deze lessenreeks worden leerlingen daarvan bewust gemaakt. Verder komen basale schrijfregels aan bod (hoofletters, leestekens) waaraan de teksten moeten voldoen. Tot slot oefenen de leerlingen met het schrijven van korte berichten, waarna ze feedback geven en ontvangen en deze verwerken. Doelen:- De leerling herkent een aantal schrijfproducten in het dagelijks leven. ­- De leerling kan verschillende schrijfproducten noemen.
Blok 1 - Schrijven voor publiek
In deze les staan schrijfdoelen en afstemming op je publiek centraal. Leerlingen maken kennis met de verschillende soorten doelgroepen en oefenen met het herkennen van publiek waarvoor een tekst bestemd is. Vervolgens oefenen ze met het schrijven van korte berichten voor een specifieke doelgroep. Tot slot komt het begrip schrijfdoel voorbij. De leerlingen maken kennis met verschillende tekstdoelen en oefenen met het herkennen ervan.Doelen:- De leerling weet dat er verschil is in publiek.- De leerling weet dat je als schrijver rekening houdt met je publiek en kan voorbeelden daarvan geven.­- De leerling kent de verschillende schrijfdoelen.(Deze les is niet vrij toegankelijk.)
BLOK 1 - schrijfplan voor een verslag
In deze les oefenen de leerlingen allereerst met het beoordelen van de leesbaarheid van een tekst. Ze worden bewust gemaakt van aspecten die de leesbaarheid van een tekst bepalen. Hierna komen de afspraken aan bod rond de opbouw van een tekst, zals het gebruik van alinea's en witregels. Daarna wordt het schrijfplan geïntroduceerd en maken de leerlingen zelf zo'n schrijfplan. Doelen:- De leerling weet wat een verslag is.-­ De leerling weet wanneer je een verslag schrijft.-­ De leerling kan het schrijven van een verslag voorbereiden.­- De leerling heeft weet van enkele schrijfconventies.(Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Lesson plan with 6 Lessons
Begrijpend Lezen 0F en 1F
NederlandsMBOPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1
Begrijpend lezen is een belangrijke vaardigheid - niet alleen in het dagelijks leven, maar ook op school. Veel leerlingen hebben er moeite mee. Ze benaderen lezen vaak nog als het vormen van woorden uit letters en het aan elkaar rijgen van woorden tot zinnen. Helaas volgt begrip niet vanzelf.Begrijpend lezen is het vermogen om te lezen met begrip. Dat dit vooral een denkactiviteit inhoudt, waarbij je als lezer actief betrokken bent, ervaren leerlingen in deze leescursus. Leerlingen krijgen in leerjaar 1 een stappenplan aangereikt, dat in de vervolgjaren wordt uitgebouwd.StappenplanOriënterend lezenGlobaal lezenPrecies lezenExtra les: Alfabet en woordenboekExtra les: Woordbetekenissen radenSamenvattenOefenprogramma SCORE Begrijpend lezen 0F/1FWe adviseren deze leescursus te geven vóórdat leerlingen zelfstandig aan de slag gaan met het oefenprogramma SCORE Begrijpend lezen. Daarin wordt consequent met het stappenplan geoefend, aan de hand van een veelheid aan teksten, waaronder passages uit schoolboeken.Differentiëren in niveau 0F en 1FBij de Basisacademie vinden we gepersonaliseerde leerttrajecten en het werken in heterogene groepen heel normaal. Wij gaan er vanuit dat leerlingen in één klas op verschillende niveaus kunnen werken en ook verschillen in hun onderwijsbehoefte.Bij elke stap vind je daarom werkbladen op niveau 0F of 1F . In het Oefenprogramma SCORE stel je in op welk niveau leerlingen vervolgens gaan oefenen, dat kan per leerling verschillen.
Les 1: Oriënterend lezen
Leerlingen laten zich vaak volkomen verrassen door een tekst. Ze starten automatisch 'letter voor letter' met lezen en hebben niet aangeleerd eerst hun hersenen 'aan' te zetten.In deze eerste les leren leerlingen een actieve leeshouding aan te nemen: starten met een blik op de tekst als geheel en je bewust worden van je eigen verwachtingen over de tekst.
Les 2: Globaal lezen
Leerlingen zien een tekst vaak als een eindeloze reeks woorden en zinnen. Dat hierin een structuur zit, die je helpt om de tekst te begrijpen, is iets wat voor veel leerlingen expliciete oefening vraagt. In deze tweede les gaan leerlingen een tekst helemaal doorlezen en oefenen ze met het herkennen van de kapstok: de alinea's. Ook leren ze de kernzin van de alinea te vinden. Handig, want zo leren zij meteen een onderscheid te maken tussen hoofd- en bijzaken.
Lesson plan with 10 Lessons
Webshop at School
Computational thinkingCulturele en kunstzinnige vorming+8Middelbare schoolvmbo, mavoLeerjaar 1,2
Wat is Webshop at School?
Tijdens de 10 lessen van dit project gaan de leerlingen samen met een medeleerling een webshop ontwerpen. Ze ontdekken wat voor type ondernemer ze zijn en ontwerpen de webshop stap voor stap. In elke les staat 1 thema centraal en gaan de leerlingen altijd creatief aan de slag. Veel van het creatieve (voor)werk doen ze op papier, vanaf les 3 kunnen ze het resultaat van hun werk ook digitaal verwerken. Hiervoor gebruiken ze een speciaal voor hen ontworpen webshoptool om hun schetsen digitaal te kunnen vertalen naar de relevante elementen van een webshop.
OPZET VAN HET PROJECT
Scenario’sEr zijn verschillende manieren waarop je op je school met dit project kunt werken:A. Alle lessen worden gegeven door dezelfde docent tijdens de lessen Economie en Ondernemen. B. Je vormt een team met collega’s van het vak Nederlands en techniek/CKV en verdeelt de lessenop de volgende manier:
Les 1 Start je webshop
In deze les draait het om een eerste kennismaking met online ondernemen, e-commerce genaamd. Wat is e-commerce? Hoe is het ontstaan? Wat is de rol van techniek en digitalisering bij de veranderen van gewone handel naar e-commerce? Wat is een webshop? En wat voor ondernemer ben ik en hoe belangrijk is het om samen te werken als je onderneemt?De leerlingen maken in de video kennis met de ontstaansgeschiedenis van e-commerce en zetten een aantal belangrijke gebeurtenissen op een tijdlijn. Daarnaast vergelijken ze een stenen winkel met een webshop en geven ze aan wat de voor- en nadelen van beide zijn.Het tweede deel van de les beantwoorden leerlingen vragen over zichzelf en ontdekken ze wat voor type ondernemer ze zijn. Uiteindelijk kiezen ze met wie ze de komende lessen willen samenwerken en een webshop willen ontwerpen. Bedenk of je de leerlingen vrij wilt laten in de keuze of dat je zelf de tweetallen samen wilt stellen.Nodig voor de les • digibord/scherm• projectboek per leerling• docentenhandleiding
Lesson plan with 6 Lessons
Er was eens
GeschiedenisNederlandsBeroepsopleidingHBOMBOBasisschoolPraktijkonderwijsMiddelbare schoolWOvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-4
Dit schooljaar vindt alweer de negende editie van Er Was Eens plaats. Deze verhalenwedstrijd wordt georganiseerd door Passionate Bulkboek, waarbij leerlingen in zeven lessen, in groepjes aan de slag gaan met het schrijven van hun eigen verhaal.In de eerste les krijgen alle leerlingen een boek dat aansluit op hun belevingswereld en dat helpt als inspiratiebron voor het eigen verhaal. Ook worden zij getrakteerd op een schrijversbezoek, want wie kan hen beter inspireren dan de schrijver zelf?! Maar welk boek ga je kiezen? Van de lijst met boeken die voor jou in aanmerking komen heeft Beeld & Geluid er vijf uitgekozen om extra informatie bij te zoeken. Zo kun je gemakkelijke kennismaken en weet je meteen al meer! Je vindt hier per boek informatie over het verhaal, de schrijver en de verschillende thema's van het boek. Deze worden toegelicht met passende videofragmenten die letterlijk een beeld geven bij een thema uit het boek. Zo kun je het er in de les ook nog makkelijk over hebben.Dus ... waar wacht je nog op? Bekijk deze boeken en maak je keuze! Hoe handig is dat?!
Lesson plan with 7 Lessons
Nederlands Flex
In dit lesplan vind je de lesstof voor het vak Nederlands in de Flexklas.Dit lesplan bestaat uit 4 modules. Hiervan worden er 2 afgesloten met een deeltoets.Module 0: MuiswerktestModule 1 : werkwoordspellingModule 2: leestekensModule 3: redekundig ontledenIn 1 lesweek wordt er 3 uur Nederlands gegeven.Een lesuur bestaat uit de lessen die hieronder in het lesplan zijn opgenomen.Daarnaast is er in de week ALTIJD 1 lesuur Begrijpend lezen. Daarvoor gebruik je Nieuwsbegrip en draait dat uit op het juiste niveau van de leerling.Er is ook ALTIJD 1 lesuur waar de leerling zelfstandig aan het werk gaat in NUMO of in een werkboekje/werkblad dat bij een module is toegevoegd.In onderstaand lesplan, staan alleen de lessen die je klassikaal gaat geven.De lessen begrijpend lezen en zelfstandig werken staan niet in dit lesplan. Maar moet je die wel voorbereiden.Nieuwsbegrip: printen en vermenigvuldigen, doorlezen, nadenken hoe je die les gaat doen. Zelfstandig werken: zet taken klaar die de lln af moet hebben.
NederlandsPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1,3
Module 0 muiswerk test
Iedere leerling in de Flex-klas begint met een taaltest in Muiswerk. Daarvoor maak je een account aan in Muiswerk. Dat is ook hun account voor NUMO. Hoe je een gebruikersnaam en wachtwoord maakt is bekend? Het is hun leerlingnummer in Som2day. Bij het aanmaken van het account moet je bij de optie leerling: FLEXleerling kiezen. Kies ook het juiste opleidingsniveau. Je zet klaar testsuite 7 Nederlands.
MODULE 1 WERKWOORDSPELLING
LES 1: in deze les ga je iets vertellen over regelmatige en onregelmatige werkwoorden. Je zorgt dat in NUMO de juiste taken klaar staan, zodat ze ermee kunnen oefenen.
Deeltoets werkwoordspelling
Deeltoets werkwoordspelling. Zet in het COOLplatform de toetsmodus aan, open de link en kopieer die link. In het COOL platform push je die link naar jouw klas.
Lesson plan with 5 Lessons
PITCH IT!
ICT-basisvaardighedenInformatievaardigheden+1Middelbare schoolLeerjaar 1,2
Waarom presenteren?
Het project PITCH IT! sluit direct aan op de lespraktijk. De leerlingen komen er in dit project achter waarom presenteren handig is om te kunnen, ze leren hoe ze het aan moeten pakken, ze oefenen met voor de klas staan en ze leren ict-basisvaardigheden door het zelf maken van een presentatie, in dit geval met focus op PowerPoint. En ondertussen werken ze ook aan 21e-eeuwse vaardigheden, zoals samenwerken en creativiteit.Voor de scholen die ondernemende vaardigheden belangrijk vinden: dit project besteedt aandacht aan het goed kunnen presenteren van jezelf en je idee, een belangrijke vaardigheid in je latere 'werkende leven'. Stichting Jong Ondernemen - tevens partner in dit project - heeft twee lespakketten ontwikkeld: Vakantie-eiland (groep 5-6) en Pop-up store (groep 7-8). In beide lespakketten gaan de kinderen een businessidee ontwikkelen dat ze ook gaan presenteren. Het project PITCH IT! is een goede voorbereiding op deze pakketten.
OPzet
Dit project bestaat uit:Vijf digibordlessen (in LessonUp)Per les een lesoverzichtProjectboek voor leerlingen (PDF, enkelzijdig A4)Toolbox met instructie-filmpjes voor werken met Windows Verkenner, Word en PowerPoint, te vinden op het YouTube kanaal van FutureNLProjectoverzichtBekijk hier het projectoverzicht waarin alle leerdoelen staan.
Les 1 Pitch met passie
In deze les draait het om een eerste kennismaking met presenteren. De leerlingen gaan een onderwerp kiezen dat ze interessant vinden en zoeken daar vier weetjes bij. Ze gaan een beknopte digitale presentatie maken en gaan in tweetallen een korte presentatie houden voor de klas. Het doel is dat ze na deze les snappen dat het kiezen van een goed onderwerp belangrijk is en dat ze hun eventuele ‘drempelvrees’ om voor de klas te staan enigszins hebben overwonnen. Bedenk of je de leerlingen vrij wil laten in het programma waarin ze gaan werken of dat je een programma kiest. Dat kan bijvoorbeeld zijn: PowerPoint, Prezi of Keynote. Laat de leerlingen weten met welk(e) programma(‘s) ze mogen gaan werken. Nodig voor de les Per tweetal een computer of tablet voor het vinden van leuke weetjes, bekijken van instructies en het maken van een presentatie (PowerPoint). Wanneer er tijdens de les niet voldoende computers/tablets zijn, dan kan dit in keuzewerktijd of na school gedaan worden. ToolboxLink naar de toolboxLesoverzicht
Lesson plan with 7 Lessons
Nederlands FLEX
In dit lesplan vind je de lesstof voor het vak Nederlands in de Flexklas.Dit lesplan bestaat uit 3 modules. Hiervan worden er 2 afgesloten met een deeltoets.Module 1 : werkwoordspellingModule 2: leestekensModule 3: redekundig ontledenIn 1 lesweek wordt er 3 uur Nederlands gegeven.Een lesuur bestaat uit de lessen die hieronder in het lesplan zijn opgenomen.Daarnaast is er in de week ALTIJD 1 lesuur Begrijpend lezen. Daarvoor gebruik je Nieuwsbegrip en draait dat uit op het juiste niveau van de leerling.Er is ook ALTIJD 1 lesuur waar de leerling zelfstandig aan het werk gaat in NUMO of in een werkboekje/werkblad dat bij een module is toegevoegd.
NederlandsPraktijkonderwijsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1,3
Module 1 werkwoordspelling
LES 1: in deze les ga iets vertellen over regelmatige en onregelmatige werkwoorden.
Deeltoets werkwoordspelling
Deeltoets werkwoordspelling. Zet in het COOLplatform de toetsmodus aan, open de link en kopieer die link. In het COOL platform push je die link naar jouw klas.
Module 2: Leestekens
Deze module bestaat uit 1 les en een werkboekje. Het werkboekje kun je uitdraaien en uitdelen aan de leerlingen.
Lesson plan with 3 Lessons
Geen Armoede
Als je boodschappen doet, moet je soms lang wachten bij de kassa. Logisch: iedereen moet elke dag eten. En je wilt ook wel eens nieuwe spullen in je huis. Al die dingen kosten natuurlijk wel geld, maar dat is een kwestie van even pinnen.Alleen: niet iedereen heeft genoeg geld voor al die boodschappen. Sterker nog: niet alle mensen hebben een huis. Ook in Nederland leven nog veel mensen, ook kinderen, in armoede. Soms omdat ze hun baan zijn verloren. Of omdat ze ziek zijn, waardoor ze geen salaris meer krijgen. Nederland is rijk vergeleken met veel landen in bijvoorbeeld Afrika en Azië. Toch heeft 14,5% van de Nederlanders te weinig geld om hier fijn te kunnen leven. Dat kan ervoor zorgen dat iemand slecht eet, niet op tijd naar de dokter gaat en niet meer sport of leuke dingen kan doen. We moeten dus zorgen dat het geld beter wordt verdeeld. Zodat alle mensen een baan en een dak boven hun hoofd hebben, kunnen eten en af en toe leuke dingen kunnen doen. Zo helpen we armoede de wereld uit, om te beginnen uit Nederland.Deze lessenserie rondom het thema "geen armoede" bestaat uit de volgende lessen:Les 1 Introductie Werelddoel 1 + uitleg opdracht/ probleem + groepen maken + zelf oriënteren op internet Les 2 Vlekkeloos 'armoede'doe hetzelf: ik wil geld voor een ander. Arm, niks om je voor te schamen.les 3 werelddoelen 1 lessen van "Geld" Doel: Aan het eind van deze lessenserie hebben de leerlingen gewerkt aan de volgende werelddoelen: - kan ik vertellen wat Werelddoel 1 inhoudt. - ken ik de betekenis van het begrip 'geen armoede'. - weet ik wat ik deze periode ga doen.Eindopdracht: De leerlingen maken ter afsluiting van deze lessen een fairtrade poster:De leerlingen ontwerpen een poster waarmee het kopen van fairtrade producten wordt aangemoedigd. Evalueren, bijstellen en Presenteren voor de groep. Extra links:http://www.jouwstad.nl/admin/aMediaBackend/original?slug=handleiding-armoede-vormgeving&format=pdfhttps://www.fairtradenederland.nl/wat-is-fairtrade/Benodigde Materialen Papier A3, schaar lijm, tijdschriften#doehetzelfLes 1
Mens & MaatschappijNederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2
Leerdoel:Aan het einde van de les ... kan ik vertellen wat Werelddoel 1 inhoudt. weet ik dat werelddoel 1 uit 7 subdoelen bestaat. ken ik de betekenis van het begrip 'geen armoede'. weet ik wat ik deze periode ga doen.
Les 2
Leerdoel:Aan het eind kun je beschrijven wat armoede is en wat de gevolgen hiervan kunnen zijn.
Les 3
Lesson plan with 1 Lesson
Lesplan Fictie 1F-1S (leerjaar 2; gratis)
Hoe meer je leest, hoe meer er aan verhalen te ontdekken valt. Deze lessenreeks borduurt voort op de lessenreeks over fictie voor leerjaar 1. Ook dit schooljaar staan fictie en verhalen in de breedste zin van het woord centraal en ook nu is het bevorderen van leesplezier een belangrijk doel! We pleiten er dan ook voor deze reeks van acht (blok)lessen uit te breiden met voorleesmomenten en met individueel lezen binnen de lestijd. Een nieuw aspect in deze lessenreeks is de thematiek in verhalen. Verhaalvormen en genres uit de vorige lessenreeks worden daarnaast concentrisch herhaald en verdiept. Het aantal kenmerken breidt uit en ze worden meer in detail besproken. Ook het ontwikkelen van een gefundeerde mening over verhalen in deze lessenreeks wederom een belangrijk onderdeel van de lessenreeks. De basisopdrachten zijn geschikt voor leerlingen van basis-/kaderniveau en hoger. Voor leerlingen die meer aankunnen is in de differentiatie een verzwaring aangebracht (mavo/havo-niveau).
NederlandsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havoLeerjaar 2
les 1: realisme en fantasie
In deze eerste les frissen we het verschil tussen fictie en non-fictie op en verdiepen we dit verschil met inzicht in realistische en niet-realistische kenmerken. Hiermee wordt geoefend.Vervolgens komt het fantasieverhaal aan bod. Ook gaan we dieper in op de trucs die schrijvers gebruiken om hun verhalen spannend te maken. Leerlingen oefenen met het herkennen van deze trucs.(Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 2: thema's en personages
In de tweede les komt een nieuw aspect aan bod: de thematiek in verhalen. De meest voorkomende thema's komen aan bod. Leerlingen oefenen met het herkennen ervan. Ook besteden we weer aandacht aan de personages in verhalen. De bijfiguren worden onderscheiden in twee soorten: medespelers en figuranten. Leerlingen oefenen met het herkennen van personages en met de rol die ze spelen in het verhaal. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 3: Rijm en beeldspraak
In deze derde les staat poëzie centraal. Leerlingen verdiepen zich in verschillende soorten rijm en doen er vingeroefeningen mee (eindrijm, mannelijk rijm, vrouwelijk rijm en glijdend rijm). Ook is aandacht voor beeldspraak. Naast het werken aan opdrachten met rijm en beeldspraak, oefenen leerlingen ook in het geven van een beargumenteerde mening over een gedicht. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Lesson plan with 7 Lessons
Lees mee NT2 hoofdstuk 1 les 2
Onderstaande lessenserie bij de methode 'Lees mee NT2' start met de Oriëntatie op het thema en de leerdoelen, en bestaat verder uit de volgende lessen: Woordenschat Lezen TaalverzorgingSchrijvenSpreken Gesprekken De leerlingen hebben hun map, laptop, pen en hun boek 'Lees mee' nodig tijdens deze les!
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2
Woordenschat
Lezen
Lesson plan with 1 Lesson
Lesplan Fictie 1F-1S (leerjaar 2; gratis)
Hoe meer je leest, hoe meer er aan verhalen te ontdekken valt. Deze lessenreeks borduurt voort op de lessenreeks over fictie voor leerjaar 1. Ook dit schooljaar staan fictie en verhalen in de breedste zin van het woord centraal en ook nu is het bevorderen van leesplezier een belangrijk doel! We pleiten er dan ook voor deze reeks van acht (blok)lessen uit te breiden met voorleesmomenten en met individueel lezen binnen de lestijd. Een nieuw aspect in deze lessenreeks is de thematiek in verhalen. Verhaalvormen en genres uit de vorige lessenreeks worden daarnaast concentrisch herhaald en verdiept. Het aantal kenmerken breidt uit en ze worden meer in detail besproken. Ook het ontwikkelen van een gefundeerde mening over verhalen in deze lessenreeks wederom een belangrijk onderdeel van de lessenreeks. De basisopdrachten zijn geschikt voor leerlingen van basis-/kaderniveau en hoger. Voor leerlingen die meer aankunnen is in de differentiatie een verzwaring aangebracht (mavo/havo-niveau).
NederlandsMiddelbare schoolvmbo, mavo, havoLeerjaar 2
les 1: realisme en fantasie
In deze eerste les frissen we het verschil tussen fictie en non-fictie op en verdiepen we dit verschil met inzicht in realistische en niet-realistische kenmerken. Hiermee wordt geoefend.Vervolgens komt het fantasieverhaal aan bod. Ook gaan we dieper in op de trucs die schrijvers gebruiken om hun verhalen spannend te maken. Leerlingen oefenen met het herkennen van deze trucs.(Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 2: thema's en personages
In de tweede les komt een nieuw aspect aan bod: de thematiek in verhalen. De meest voorkomende thema's komen aan bod. Leerlingen oefenen met het herkennen ervan. Ook besteden we weer aandacht aan de personages in verhalen. De bijfiguren worden onderscheiden in twee soorten: medespelers en figuranten. Leerlingen oefenen met het herkennen van personages en met de rol die ze spelen in het verhaal. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Les 3: Rijm en beeldspraak
In deze derde les staat poëzie centraal. Leerlingen verdiepen zich in verschillende soorten rijm en doen er vingeroefeningen mee (eindrijm, mannelijk rijm, vrouwelijk rijm en glijdend rijm). Ook is aandacht voor beeldspraak. Naast het werken aan opdrachten met rijm en beeldspraak, oefenen leerlingen ook in het geven van een beargumenteerde mening over een gedicht. (Deze les is niet vrij toegankelijk.)
Lesson plan with 27 Lessons
Beeld bij je Boek: transkoloniale literatuur - Suriname, Antillen
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6
Transkoloniale Literatuur
Meer dan ooit ligt de focus in onze wereld op hoe wij met elkaar omgaan en hoe we naar elkaar kijken. Vanuit welk perspectief kijk je naar de geschiedenis en wordt het niet tijd om vanuit andere kanten naar onszelf en anderen te kijken? Beeld en Geluid op school heeft boeken verzameld waarbij die 'andere kijk' en het 'andere verhaal' centraal staat. Ze vroeg aan een aantal schrijvers met transkoloniale roots hun top 5 te geven van boeken die absoluut gelezen moeten worden, die een noodzaak hebben. Dit resulteert in onderstaande lijst van must reads - ingeleid door de schrijvers. Met stip op één: Wij slaven van Suriname van Anton de Kom. Beeld en Geluid op school zocht beeld bij deze boeken om leerlingen te helpen inzicht te krijgen bij een boek (zie ook de Kijklijst van Nesciolijst). De boeken die zeker geschikt zijn voor de leeslijst (bovenbouw havo/vwo) kregen de meeste aandacht. De andere pareltjes worden wat korter behandeld. Work in progress Deze lijst is nog niet af. De redactie (Gepco de Jong - docent Nederlands en promovendus Universiteit Leiden, Karlijn Naaijkens - oud docent Nederlands en educatief medewerker bibliotheek, Rik Binnendijk, Amy Welten, Saskia de Vries - researchers Beeld en Geluid) blijft boeken toevoegen. Dus ... kijk, bekijk en gebruik het in de klas. En denk met ons mee! Heb je zelf nog tips (titels én fragmenten uit de collectie) - geef het door via opschool@beeldengeluid.nl. VMBO Vind je dit een fijne constructie en geef je les op het VMBO? Stuur tips van titels en fragmenten naar opschool@beeldengeluid.nl. In het najaar willen we ook hiervoor een lijst met boeken gaan samenstellen - met jullie input. Nieuwe tekst
Beeld & Geluid OnderwijsBeeld & Geluid Onderwijs
Lesson plan with 10 Lessons
Webshop at School
Computational thinkingCulturele en kunstzinnige vorming+8Middelbare schoolvmbo, mavoLeerjaar 1,2
Wat is Webshop at School?
Tijdens de 10 lessen van dit project gaan de leerlingen samen met een medeleerling een webshop ontwerpen. Ze ontdekken wat voor type ondernemer ze zijn en ontwerpen de webshop stap voor stap. In elke les staat 1 thema centraal en gaan de leerlingen altijd creatief aan de slag. Veel van het creatieve (voor)werk doen ze op papier, vanaf les 3 kunnen ze het resultaat van hun werk ook digitaal verwerken. Hiervoor gebruiken ze een speciaal voor hen ontworpen webshoptool om hun schetsen digitaal te kunnen vertalen naar de relevante elementen van een webshop.
OPZET VAN HET PROJECT
Scenario’sEr zijn verschillende manieren waarop je op je school met dit project kunt werken:A. Alle lessen worden gegeven door dezelfde docent tijdens de lessen Economie en Ondernemen. B. Je vormt een team met collega’s van het vak Nederlands en techniek/CKV en verdeelt de lessenop de volgende manier:
Les 1 Start je webshop
In deze les draait het om een eerste kennismaking met online ondernemen, e-commerce genaamd. Wat is e-commerce? Hoe is het ontstaan? Wat is de rol van techniek en digitalisering bij de veranderen van gewone handel naar e-commerce? Wat is een webshop? En wat voor ondernemer ben ik en hoe belangrijk is het om samen te werken als je onderneemt?De leerlingen maken in de video kennis met de ontstaansgeschiedenis van e-commerce en zetten een aantal belangrijke gebeurtenissen op een tijdlijn. Daarnaast vergelijken ze een stenen winkel met een webshop en geven ze aan wat de voor- en nadelen van beide zijn.Het tweede deel van de les beantwoorden leerlingen vragen over zichzelf en ontdekken ze wat voor type ondernemer ze zijn. Uiteindelijk kiezen ze met wie ze de komende lessen willen samenwerken en een webshop willen ontwerpen. Bedenk of je de leerlingen vrij wilt laten in de keuze of dat je zelf de tweetallen samen wilt stellen.Nodig voor de les • digibord/scherm• projectboek per leerling• docentenhandleiding
Lesson plan with 2 Lessons
Je eigen receptenboek
Vmbo-bkLeerjaar 1Schrijven, blok 2
NederlandsMiddelbare schoolvmbo, mavoLeerjaar 1
Wat eet jij het liefst? Bijvoorbeeld op een verjaardag of een ander speciaal moment?Voordat je lievelingsgerecht op je bord ligt, moet het gemaakt worden. Daarvoor heb je ingrediënten nodig. Je moet ook weten hoe je het maakt. Die informatie vind je in een recept.
Wat ga je doen?
De komende lessen stel je met een aantal klasgenoten jullie eigen receptenboek samen. Je schrijft zelf recepten. Jullie voegen die daarna samen tot een mooi boekje.
Wat leer je?
Aan het eind van dit blok kun je het volgende;- uitleggen wat een opmaak is- uitleggen waarom een goede opmaak belangrijk is- informatie verzamelen- samen met anderen een inleiding schrijven- informatie indelen- een heldere instructie schrijven- samen met anderen een boekje maken- samenwerken en overleggen- feedback vragen, geven en ontvangen- je schrijfproduct verbeteren met de verkregen feedback.
Lesson plan with 27 Lessons
Beeld bij je Boek: transkoloniale literatuur - Suriname, Antillen
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6
Transkoloniale Literatuur
Meer dan ooit ligt de focus in onze wereld op hoe wij met elkaar omgaan en hoe we naar elkaar kijken. Vanuit welk perspectief kijk je naar de geschiedenis en wordt het niet tijd om vanuit andere kanten naar onszelf en anderen te kijken? Beeld en Geluid op school heeft boeken verzameld waarbij die 'andere kijk' en het 'andere verhaal' centraal staat. Ze vroeg aan een aantal schrijvers met transkoloniale roots hun top 5 te geven van boeken die absoluut gelezen moeten worden, die een noodzaak hebben. Dit resulteert in onderstaande lijst van must reads - ingeleid door de schrijvers. Met stip op één: Wij slaven van Suriname van Anton de Kom. Beeld en Geluid op school zocht beeld bij deze boeken om leerlingen te helpen inzicht te krijgen bij een boek (zie ook de Kijklijst van Nesciolijst). De boeken die zeker geschikt zijn voor de leeslijst (bovenbouw havo/vwo) kregen de meeste aandacht. De andere pareltjes worden wat korter behandeld. Work in progress Deze lijst is nog niet af. De redactie (Gepco de Jong - docent Nederlands en promovendus Universiteit Leiden, Karlijn Naaijkens - oud docent Nederlands en educatief medewerker bibliotheek, Rik Binnendijk, Amy Welten, Saskia de Vries - researchers Beeld en Geluid) blijft boeken toevoegen. Dus ... kijk, bekijk en gebruik het in de klas. En denk met ons mee! Heb je zelf nog tips (titels én fragmenten uit de collectie) - geef het door via opschool@beeldengeluid.nl. VMBO Vind je dit een fijne constructie en geef je les op het VMBO? Stuur tips van titels en fragmenten naar opschool@beeldengeluid.nl. In het najaar willen we ook hiervoor een lijst met boeken gaan samenstellen - met jullie input. Nieuwe tekst
Lesson plan with 8 Lessons
Hoofdstuk 4 Meten
Wat leer je?​ Wat eenheden zijn.​ Rekenen met eenheden van lengte en omtrek berekenen.​ Rekenen met eenheden van oppervlakte.​ Oppervlakte rechthoeken, vierkanten en driehoeken berekenen.​ Rekenen met eenheden van inhoud.​ Inhoud van balk en kubus berekenen. ​ Rekenen met eenheden van snelheid.​
NederlandsWiskundeMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 1
LessonUp
TermsPrivacy StatementCookie StatementContact
English