Herhalen voor de toets

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leerwerkboek deel B
  • je schrift en pen.
Les 6
1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 38 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leerwerkboek deel B
  • je schrift en pen.
Les 6

Slide 1 - Diapositive

Toets lezen
Paar theorievragen over 3.3, 4.3 en/of 5.3
1.3 en 2.3 is je basis

Teksten met vragen zoals in de lessen is geoefend.

Schema's achterin je boek: 
alle signaalwoorden en tekstverbanden!

Slide 2 - Diapositive

1.3 lezen
  • leesstrategieën
  • herkennen tekstverbanden (en 1 nieuwe)
  • benoemen tekstdoelen, tekstsoorten en tekstvormen
  • herkennen titels en benoemen onderwerp
  • benoemen hoofdgedachte

Slide 3 - Diapositive

Verkennend lezen 
Vanaf nu ook elke eerste zin van alle alinea's.

Slide 4 - Diapositive

Nauwkeurig lezen 






Onderwerp, tekstsoort, tekstdoel, opbouw, bron/schrijver.

Slide 5 - Diapositive

Tekstdoel, -soort en tekstvorm






Tekstdoel is altijd een werkwoord. De schrijver wil ...
tekstdoel
uitleg
tekstsoort
vorm
informeren
de lezer informatie geven
informerende tekst
verslag
overtuigen
de lezer overtuigen (mening)
betogende tekst
boekbespreking
activeren
de lezer iets laten doen
activerende tekst
advertentie
amuseren
de lezer vermaken
amuserende tekst
stripboek

Slide 6 - Diapositive

Titel
Inleiding
Tussenkopje
Tussenkopje

Slide 7 - Diapositive

Onderwerp: 
fietslicht
Deelonderwerp:
fietslamp aan in het donker
Deelonderwerp:
fietsverlichtings-actie doelgroep
Deelonderwerp:
boete fietsen zonder lamp
Alinea 2
Alinea 3
Alinea 1

Slide 8 - Diapositive

Hoofdgedachte
Het belangrijkste wat de schrijver zegt. Zoek deze in inleiding en/of slot van de tekst. De hoofdgedachte geeft meestal in één of twee zinnen kort weer waar de tekst over gaat.

Slide 9 - Diapositive

2.3 lezen

  • Soorten informatieve teksten
  • Herkennen soorten interviewverslagen
  • Functies inleiding en slot
  • Samenvattend tekstverband herkennen

Slide 10 - Diapositive

Tekstopbouw: inleiding
- aandacht trekken 
- het onderwerp benoemen of omschrijven
- de aanleiding noemen
- de centrale vraag stellen 
- een mening geven
- een samenvatting geven 

Slide 11 - Diapositive

Tekstopbouw: slot
- conclusie
- samenvatting
- advies


Slide 12 - Diapositive

Leerdoelen 3.3 Lezen
  • Ik weet wat een betogende tekst is. (herhaling)
  • Ik weet wat argumenten, tegenargumenten en weerleggingen zijn.
  • Ik kan de leesstrategie kritisch lezen toepassen.
  • Ik kan het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Slide 13 - Diapositive

Kenmerken betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.
Vraag je steeds af: ben ik het eens met de schrijver, met zijn mening, met zijn argumenten?

Slide 14 - Diapositive

Begrippen
Argument: informatie waarmee de schrijver wil bewijzen dat zijn mening juist is. (feit/mening)
Tegenargument: argument van iemand met andere mening over hetzelfde onderwerp
Weerlegging: extra argument om het tegenargument onderuit te halen / ontkrachten


Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Kritisch lezen
Doel: beoordelen of de inhoud van de tekst overtuigend is. 
Hoe?: door beoordelende vragen te stellen bij de argumenten, tegenargumenten en weerleggingen.

Dus: is de schrijver deskundig, is de informatiebron betrouwbaar en is de informatie waar.

Slide 17 - Diapositive

Leesstrategie: kritisch lezen
Feit als argument:
  • Is dit waar? Is dit echt zo gebeurd?
  • Hoe komt de schrijver aan die informatie? Onderzoek?
Mening als argument:
  • Vind ik dit overtuigend? Klopt het met wat ik zelf vind?
  • Klopt dit met wat ik heb ervaren? Hoe waarschijnlijk is dit?

Slide 18 - Diapositive

Denk aan de signaalwoorden en ...
 tekstverbanden!

Slide 19 - Diapositive

Leerdoelen 4.3 Lezen (p. 21)
  • Activerende tekst herkennen.
  • Beeld en opmaak in teksten herkennen.
  • Het tekstverband middel en doel herkennen.
  • Het voorwaardelijk tekstverband herkennen. 

Slide 20 - Diapositive

Activerende teksten (tekstsoort)
  • Doel: activeren, lezer moet in actie komen
door iets te kopen of oproep om lid te worden/meedoen

  • Informeren en overtuigen met argumenten 

  • Tekstvormen: reclame, advertenties, folders e.d

Slide 21 - Diapositive

Beeld en opmaak (p. 22)
- Opmaak (vorm van de tekst): verdeling tekst over de pagina, lettertype en lettergrootte, gebruik van kleur
- Beeld kan een foto, plaatje of afbeelding zijn. Functies:
  1. aandacht trekken
  2. illustratie bij de tekst/voorbeeld bij de tekst
  3. informatie toevoegen die niet in de tekst staat

Slide 22 - Diapositive

Twee soorten reclame
Commerciële reclame --> overhalen om iets te kopen.

Ideële reclame -->  maatschappelijk doel --> gedrag of opvatting van mensen veranderen.

Slide 23 - Diapositive

Doel – middel
om ... te, 
daarmee, 
waarmee, 
opdat

Slide 24 - Diapositive

Voorwaardelijk

als, wanneer, 
indien, mits, 
tenzij, op voorwaarde dat

Slide 25 - Diapositive

Leerdoelen 5.3  (p. 98)
  • Je weet wat een beknopte en schematische samenvatting is. Je weet hoe je deze kan schrijven.
  • Je kent de volgende vaste tekststructuren:
  1. verklaringsstructuur
  2. voor- en nadelenstructuur
  3. probleem-oplossingsstructuur
  4. conclusie-argumentatiestructuur 

Slide 26 - Diapositive

Theorie (soorten samenvattingen)  p.98
Samenvatting = 
zo beknopt mogelijk informatie geven over de inhoud van een tekst.

- Beknopte samenvatting
- Schematische samenvatting

Slide 27 - Diapositive

Beknopte samenvatting p.98
  • samenvatting hoofdzaken
  • hele zinnen
  • signaal- en verwijswoorden

Slide 28 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting
Hoe hoofdzaken vaststellen? Gebruik de structuur (opbouw) als uitgangspunt. Sommige teksten hebben een vaste structuur.
Vaste structuur
  1. verklaringsstructuur => uitleg over oorzaak/gevolg/verklaring van verschijnsel
  2. voor- en nadelen structuur => over een bepaald onderwerp (beoordelen)
  3. probleem-oplossingsstructuur => welke oplossingen zijn mogelijk?
  4. conclusie-argumentatiestructuur => betoog


Slide 29 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 1:
  •  Tekst met verklaringstructuur
Inleiding: Welk verschijnsel wordt behandeld?
Kern: Wat zijn redenen/oorzaken/verklaringen?
Slot: Welke verklaring is het belangrijkst / meest waarschijnlijk?

Slide 30 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 2:
  • Tekst met voor- en nadelenstructuur
Inleiding: Wat wordt beoordeeld?
Kern: Wat zijn de voordelen? Wat zijn de nadelen?
Slot: Wat is de conclusie?

Slide 31 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 3:
  • Tekst met probleem-oplossingstructuur
- Inleiding: Wat is het probleem?
- Kern: Wat zijn de oorzaken? Wat zijn de gevolgen?
- Slot: Welke oplossing(en) noemt de tekst?

Slide 32 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 4:
Conclusie-argumentatiestructuur
- Wat is het standpunt/stelling van de schrijver?
- Wat zijn argumenten voor en wat zijn tegenargumenten?
- Wat is de conclusie?

Slide 33 - Diapositive

Theorie (beknopte samenvatting)
Geen structuur?
Tekst die geen vaste structuur heeft
- Wat is het onderwerp?
- Wat zijn de deelonderwerpen en wat wordt erover gezegd?

Slide 34 - Diapositive

Theorie (soorten samenvattingen) 
Samenvatting = 
zo beknopt mogelijk informatie geven over de inhoud van een tekst.

- Beknopte samenvatting
- Schematische samenvatting

Slide 35 - Diapositive

Schematische samenvatting
  • hoofdzaken: onderwerp, deelonderwerpen, belangrijkste informatie
  • steekwoorden / korte zinnen
  • signaalwoorden of tekens
  • opsommingen

Slide 36 - Diapositive

Voorbeeld

Slide 37 - Diapositive

Herkennen van structuur
- Lees titel, tussenkopjes, inleiding en slot
- Wordt er een verschijnsel (b.v. aardbevingen) behandeld?
- Worden er voor- of nadelen van iets gegeven?
- Staat het woord "oplossing" in de tekst?
- Lees je ergens een duidelijke mening/stelling?

Slide 38 - Diapositive