6.4 beïnvloeden van gedrag

TO DO - deze week
les 1       * viel uit...
  
les 2       * intro gedrag + maken opgaven 

les 3        * bespreken toets + werken aan 6.4/6.5/6.6



1 / 49
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 49 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 5 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

TO DO - deze week
les 1       * viel uit...
  
les 2       * intro gedrag + maken opgaven 

les 3        * bespreken toets + werken aan 6.4/6.5/6.6



Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

alleen gekleurde pen of potlood op tafel
tas, jas inclusief telefoon vooraan

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

de les vandaag
1) toets bekijken
*Vul jouw antwoorden met gekleurde pen / potlood aan tot alle goede antw op je blad staan. Overleg met anderen, die de vraag misschien goed hebben!

*Bekijk nu het antw. model. Mis je ergens punten? Noteer het nr van de vraag bovenaan je blad.

2) werken aan 6.4 + 6.5

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 4 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

ethologie en gedrag - blz 82
ethologie            studie van gedrag van dieren (en mensen)
gedrag
* actie door een spier of klier bestuurd door het zenuwstelsel als reactie op een prikkel (respons)
* alle waarneembare activiteiten van een dier (incl. mens)
* doel: verbeteren van de fysiologische toestand (stofwisseling) / in stand houden van homeostase 
* opgebouw uit opeenvolgende handelingen (gedragselementen)

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is homeostase ook alweer?

Slide 6 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Tijdens de talk...
Schrijf een onderzoeksvraag op die beschreven wordt.
Wat was de conclusie?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.4 + 6.5 beïnvloeden van gedrag

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LEERDOELEN
6.4
* Je kunt verklaren dat gedrag deels erfelijk is bepaald.
* Je kunt leerprocessen herkennen en de functie daarvan uitleggen.

Zoogdieren vinden al snel na de geboorte de weg naar de tepel van hun moeder. Dat is bijzonder, want niemand heeft ze verteld hoe dat werkt. Tijdens de levensloop van een zoogdier verandert het gedrag door ontwikkeling en ervaringen: dieren leren van wat ze meemaken.







Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

aandachtspunten PO
algemeen
inleiding
hypothese
resultaten

conclusie/
discussie

schrijf alsof het een artikel is voor een tijdschrift: geen ik/wij
leg belangrijke termen uit, gebruik bronnen
moet logisch volgen uit je inleiding
bovenschrift tabel, onderschrift diagram
boven kolommen en rijen: grootheden en eenheden noteren
herhaal de onderzoeksvraag in je antwoord
kijk kritisch naar je eigen onderzoek: hoe kan het meer betrouwbaar dan dat je het hebt gedaan?

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

BEGRIPPENLIJST
erfelijke en aangeboren eigenschappen
motivatie
periodieke invloeden
voortplantingsprikkel
biologische klok
sleutelprikkel
supranormale prikkel

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Door wie/wat wordt jouw gedrag
het meest beïnvloed?
door mijn ouders/gezin
door mijn vrienden
door wat ik zie bij (populaire) mensen op school
door wat ik zie op sociale media
door iets anders

Slide 13 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is ook alweer een prikkel?

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

factoren die rol spelen bij gedrag

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

erfelijk of aangeleerd
erfelijkheid van eigenschappen
* stukken DNA die instructies bevatten die de ontwikkeling van gedrag beïnvloeden
* een gen kan invloed hebben op meerdere eigenschappen
* meerdere genen zijn van invloed op eigenschap

gedrag: erfelijk of aangeleerd?
* gedrag wordt beïnvloed door genen én (alle factoren uit de) omgeving 

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe noem je zo'n opeenvolging van gedragselementen?

Slide 17 - Diapositive

gedragsketen
onderzoeksvraag
Wordt de keuze van de partner bij fruitvliegjes beïnvloed 
door wat ze andere fruitvliegjes zien doen

Drosophila Melanogaster

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke conclusie heb je gezien/gehoord?

Slide 20 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

erfelijk of aangeleerd
californische muis
- heel agressief
- veel broedzorg
witvoetmuis
- minder agressief
- weinig broedzorg

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

erfelijk of aangeleerd

minder

geen verschil

minder

geen verschil

meer

geen verschil
witvoetmuis
opgevoed door 
californische muis
californische muis
opgevoed door 
witvoetmuis
agressie vs
indringer
agressie 
neutraal
broedzorg

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat kun je uit het onderzoek concluderen?

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

conclusies onderzoek
  • agressie en broedzorg zijn allebei beïnvloedbaar door omgeving tijdens ontwikkeling
  • hoeveel het gedrag beïnvloed wordt door omgeving verschilt per soort
  • meerdere generaties kunnen beïnvloed worden door een ervaring 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

TO DO - week 22 


di            * herhaling + bespreken 6.4 + 6.5 gedrag: leren 
                * verwerking: maak opdrachten | begrippenlijst | mindmaps
                * 6.4: 31, 32, 34, 35      * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48       * 6.6: 51, 54, 57

woe      * bespreken 6.5 + 6.6 gedrag: leren  
               * 6.4: 31, 32, 34, 35       * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48        * 6.6: 51, 54, 57


DINSDAG 4 JUNI - SO begrippen deel II 
BEGRIPPEN BOEK 4A EN BOEK 4B TOT DE STREEP

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 26 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Leg uit hoe het kan dat de mannetjeswenkkrab zo'n enorme klauw heeft, terwijl hij er nadeel van heeft bij het verzamelen van voedsel. (3pt)

Slide 27 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

TO DO 


les 1          * viel uit... maken opdr. 6.4: 49, 50, 51    
                  * viel uit... maken opdr. 6.5: 57, 63, 65

les  2         * VANDAAG! Oefenen met belangrijke termen 6.4 en 6.5
                        HUISWERK: lees de stof van 6.6 en maak enkele opdrachten
                                                JE STELT VOLGENDE LES EEN VRAAG over 6.4-6.6!
               



maandag 27 mei 10:00-12:00
eind PO: onderzoeksvaardigheden
** zie ELO voor details ** 

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LEERDOELEN: aantekening!
6.4
* Je kunt verklaren dat gedrag deels erfelijk is bepaald.
* Je kunt leerprocessen herkennen en de functie daarvan uitleggen.

6.5
* Je kunt uitleggen wat sociaal gedrag is en hoe dit gedrag de overlevingskansen van organismen beïnvloedt.
* Je kunt uitleggen hoe sociaal gedrag evolueert.







Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 30 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

sleutelprikkel

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

supranormale prikkel

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


De rode kleur in de bek van het koekoeksjong is een ... voor de heggenmus om het koekoeksjong te voeren, zelfs vaker dan zijn eigen jongen.
A
sleutelprikkel
B
impuls
C
prikkel
D
supranormale prikkel

Slide 33 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

SCHRIJF OP - BLZ 90
sleutelprikkel 
* prikkel die een doorslaggevende rol speelt bij het vormen van gedrag
* door een sleutelprikkel komt erfelijk gedrag tot uiting

supranormale prikkel
* prikkel die een sterkere motivatie en grotere kans op respons opwekt
* deze respons is erfelijk bepaald en is voorspelbaar

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pak blz. 88 erbij.
Wat betekent de zwarte lijn in de grafiek van afbeelding 32?

Slide 35 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

SCHRIJF OP - BLZ 88
motivatie
* bereidheid om bepaald gedrag uit te voeren, bepaalt kans op gedrag 
* hoe groter interne en/of externe prikkels, hoe groter motivatie

adequaat gedrag
* vergroot kans op overleven + vergroot fitness (aantal nakomelingen)
* wordt doorgegeven via genen en leren
* frequentie gedrag neemt toe door natuurlijke selectie

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LEERDOELEN
6.4

* je kunt verklaren dat gedrag deels erfelijk is bepaald
* je kunt leerprocessen herkennen en beschrijven 



Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


A
inprenting
B
gewenning
C
conditionering
D
inzichtelijk leren

Slide 38 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is gewenning?
A
Leren dat je altijd moet reageren.
B
Leren dat reageren niet altijd nodig is.
C
Leren dat reactie noodzakelijk is.
D
Leren in korte gevoelige periode.

Slide 39 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

gewenning
pri
Bespreek wat je ziet in deze grafiek.

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

SCHRIJF OP - BLZ 
inprenting 
* iets wat alleen geleerd kan worden in een bepaalde, korte periode
* herkennen van ouders of soortgenoten

gewenning
* afleren van reacties op bepaalde prikkels 
* eenvoudige vorm van leren

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 42 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

onderzoeksvraag: "Kan een kunstmatige prikkel dezelfde respons veroorzaken als een natuurlijke prikkel?"

Geef de conclusie.

Slide 43 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe noem je de vorm van leren waardoor de honden van Pavlov gaan kwijlen als ze een bel horen? blz 97
A
geconditioneerde reflex
B
operante conditionering
C
proefondervindelijk leren
D
trial and error

Slide 44 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

SCHRIJF OP - BLZ 


geconditioneerde reflex 
* natuurlijke prikkel wordt vervangen door kunstmatige prikkel bij het                   veroorzaken van natuurlijke respons
* respons = geconditioneerde reflex
* geen keuze, gebeurt automatisch
* ook wel het Pavlov-effect (Pavlov-reactie)



brokken
bel

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leg uit wat het verschil is tussen conditionering en een geconditioneerde reflex.

Slide 46 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

SCHRIJF OP - BLZ 96
conditioneren (proefondervindelijk leren)
* ook wel trial and error leren genoemd
* organisme leert door gevolg van zijn gedrag (ervaringen)
* dopamine (neurotransmitter) speelt hierbij een rol

Skinner-box
* frequentie van handeling neemt toe als daar een beloning op volgt 

beloning         belongingscentrum in hersenen          dopamine          geluksgevoel           vaker doen!

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geef deze les beoordeling.
A
Onvoldoende!
B
Voldoende.
C
Goed.
D
Zeer goed!

Slide 48 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

TO DO - week 22 


di            * bespreken 6.4 + 6.5 gedrag: leren 
                * verwerking: maak opdrachten | begrippenlijst | mindmaps

woe       * 6.4: 31, 32, 34, 35
                * 6.5: 40, 41, 43, 44, 46, 48
                * 6.6: 51, 54, 57


DINSDAG 4 JUNI - SO begrippen deel II 
BEGRIPPEN BOEK 4A EN BOEK 4B TOT DE STREEP

Slide 49 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions